منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  رایانه اینترنتی دیفینیتی راه اندازی شد؛ پروژه‌ای جاه طلبانه در فضای ارزهای دیجیتال
رایانه اینترنتی دیفینیتی را راه اندازی شد؛ پروژه‌ای جاه طلبانه در فضای ارزهای دیجیتال

رایانه اینترنتی دیفینیتی راه اندازی شد؛ پروژه‌ای جاه طلبانه در فضای ارزهای دیجیتال

جاه طلبی رایانه اینترنتی دیفینیتی این است که اولین پلتفرم محاسبه گر جهانی برای ساخت نرم افزار محسوب می‌شود. که یکی از اهداف این است.

دیفینیتی (Dfinity) از راه اندازی تجاری رایانه (The internet Computer)، توکن ICP پرده برداری کرد. این بنیاد از یک راه حل جدید برای هویت نیز خبر داده است. برنامه جاه طلبانه آن‌ها تبدیل اینترنت به رایانه‌ای غول پیکر و جهانی با استفاده از قراردادهای هوشمند است.رایانه اینترنتی جاه طلبی جدید بنیاد دیفینیتی چیست؟

بنیاد دیفینیتی امروز از راه اندازی تجاری رایانه اینترنتی خبر داد. این یک هدف بلند پروازانه است: تبدیل شدن به بستر اصلی محاسبه گر برای ساختن نرم افزارهای غیرمتمرکز که شاید جهان را تغییر دهد. هدف آنها نرم افزارهایی از جمله نسخه‌های غیرمتمرکز لینکدین (Linkedin)، تیک توک (TikTok) و واتس اپ (WhatsApp) است.

پس از پنج سال توسعه، و جمع آوری 102 میلیون دلار از سرمایه گذاران بزرگ از جمله اندرسن هورویتز (Andreessen Horowitz) و پولی چین کپیتال (Polychain Capital)، سرانجام پروژه مورد انتظار، همراه با یک توکن کاربردی به نام ICP که مستقیماً در کوین بیس لیست خواهد شد، و یک راه حل جدید جذاب هویتی آغاز به کار می‌کند.

در مصاحبه اختصاصی پیش از راه اندازی، دومینیک ((om) ویلیامز، بنیانگذار، در مورد برنامه‌های بلند پروازانه دیفینیتی برای تبدیل اینترنت به یک کامپیوتر بزرگ و جهانی با استفاده از قراردادهای هوشمند صحبت کرد. اینکه چگونه 370 میلیارد دلاری سرورهای ابری این سیستم غیرمتمرکز را می‌پذیرد. بازار رایانه اینترنتی، جهان را از وابستگی خود به مزارع سرور متمرکز آزاد می‌کند.

ویلیامز معتقد است که قراردادهای هوشمند “غیرقابل توقف” هستند و کلید بازتر بودن اینترنت است. نقش رایانه اینترنتی، اولین بلاک چین غیر متمرکز در جهان است که با سرعت وب و با ظرفیت نامحدود اجرا می‌شود. هدف اصلی این سیستک، حذف محدودیت‌های فعلی بلاک چین است. آن‌ها شامل ظرفیت محاسباتی ثابت و ذخیره سازی هستند که استفاده از آنها را در سیستم عامل‌هایی مانند اتریوم محدود کرده است “تا این حد یک دامنه مالی بسیار کوچک”.

وی گفت: “یک گیگابایت فضای ذخیره سازی در بلاکچین اترویم حدود 5 میلیون دلار برای شما هزینه خواهد داشت. این در حالی است که در رایانه اینترنتی، هزینه شما کمتر از 5 دلار خواهد بود. بنابراین پیشرفت‌های بزرگی در راه است.”

تغییر دنیای اینترنت و همه گیری بلاک چین

ویلیامز گفت: “ما به بلاک چین به عنوان جایگزینی برای همه چیز نگاه می‌کنیم و می‌خواهیم توکن آن را در بلاک چین ایجاد کنیم.” به گفته وی، محبوبیت امور مالی غیرمتمرکز به ویژگی‌های منحصر به فرد قراردادهای هوشمند و به ویژه ترکیب پذیری آنها بستگی دارد. او آینده‌ای را پیش بینی می‌کند، نه بیست سال دیگر، جایی که نه تنها دیفای، بلکه “همه سیستم‌ها و خدمات بشریت بر روی رایانه اینترنتی دیفینیتی ساخته شده‌اند. ساخته شده بر روی یک بلاک چین عمومی”.

اما برنامه‌های دیفینیتی به همین جا ختم نمی‌شود. همچنین سایر زیرساخت‌های قدیمی IT، از جمله پشته‌های نرم افزار، پایگاه داده و فایروال‌ها، در چشم انداز آن وجود دارند. ویلیامز گفت: “چشم انداز ما این است که مردم اساساً فناوری اطلاعات سنتی را کنار گذاشته و در اینترنت عمومی کار می‌کنند.”

آیا می دانید؟

دومینیک ویلیامز بازی رایانه‌ای محبوب “Fight My Monster” را ایجاد کرد و هنوز هم طرفداران از وی می‌خواهد تا آن را دوباره بسازند.

نسل جدید مگااپ ها

دیفینیتی قصد دارد نسل جدیدی از مگا برنامه‌ها را معرفی کند. این‌ها راهی جدید برای ساخت وب سایت‌ها، سیستم‌های سازمانی و خدمات اینترنتی به طور مستقیم بر روی این سیستم عامل را فراهم می‌کنند. ویلیامز گفت، رایانه اینترنتی “در واقع به وب خدمت می‌کند، این تنها بلاک چین در جهان است که این کار را انجام می‌دهد.” وی افزود: و این کار را با امنیت نهایی انجام می‌دهد.

این راه اندازی شامل تعدادی از برنامه‌های موجود در شبکه جدید است. یک سیستم نوپای دیفای، برنامه پیام رسانی اوپن چت (OpenChat)، یک برنامه غیرمتمرکز مانند لینکدین، دیسترکت (Distrikt) و کن کن (CanCan)، که مانند تیک توک (TikTok) است.

این موسسه غیرانتفاعی مستقر در زوریخ همچنین از دستیابی به موفقیت در راه حل‌های هویت خبر داد. “هویت اینترنتی” که در کنار رایانه اینترنتی راه اندازی شده است، نیاز به رمزهای عبور و کلیدهای رمزنگاری را از بین می‌برد.

در عوض، هر کاربر یک شماره منحصر به فرد دارد که نیازی به مخفی نگه داشتن آن نیست. کاربر می‌تواند از آن برای تأیید اعتبار دستگاه خود استفاده نماید. این امکان با استفاده از ویژگی مشترک بسیاری از تلفن‌های هوشمند و لپ تاپ‌ها یعنی تراشه TPM ضد دستکاری انجام می‌شود. به سادگی در اختیار داشتن یک دستگاه تأیید شده برای شناسایی کاربران سرویس‌های دیفینیتی در رایانه اینترنتی کافی است. این سرویس در دسترس برنامه‌های غیر بلاک چین نیز خواهد بود.قلب رایانه اینترنتی

قلب مخفی رایانه اینترنتی چین کی تکنولوژی (Chain Key Technology) است. این فناوری اجرای عملکرد قرارداد هوشمند را به دو نوع تقسیم می‌کند. “به روزرسانی تماس‌ها” و “تماس‌های پرس و جو”، که به شما امکان می‌دهد تراکنش‌ها را در یک تا دو ثانیه نهایی کند.

سیستم عصبی شبکه (NNS) مانند مغز رایانه اینترنتی است. این سیستم از اقتصاد و به روزرسانی ها گرفته تا مراکز داده مستقل و دستگاه‌های گره اختصاصی که با فناوری اختصاصی شرکت ساخته شده‌اند، همه امور را مدیریت می‌کند.

KR1 plc شرکت سرمایه گذاری بلاک چین مستقر در انگلیس، سرمایه گذار اولیه در دیفینیتی در سال 2018 بود. درست زمانی که کل صنعت “زمستان رمزنگاری” طولانی را تجربه می‌کرد. جورج مک دوناو، مدیرعامل و بنیانگذار شرکت گفت: “از آن زمان که ما در دیفینیتی سرمایه گذاری کردیم، مأموریت آن روشن شده است. هدف این شرکت ساخت ابر رایانه غیرمتمرکز جهان و میزبانی نسل بعدی نرم افزارهای مستقل است. در هیچ نقطه‌ای از آن زمان پروژه از این هدف منحرف نشده است. ما از دیدن راه اندازی توکن آن پس از سالها تلاش، بسیار هیجان زده هستیم.”

رقبای حال حاضر رایانه اینترنتی دیفینیتی

همه نسبت به موفقیت نهایی رایانه اینترنتی اطمینان چندانی ندارند. سالهای طولانی توسعه آن ممکن است شانس دیفینیتی را در رقابت بلاک چین ها از بین برده باشد.

برخی رایانه اینترنتی را با آکاش نتورک (Akash Network)، یک بازار غیرمتمرکز رایانش ابری مقایسه کرده‌اند. این شبکه اخیراً برای جذب توسعه دهندگان جهت ایجاد زیرساختهای ابری غیرمتمرکز خود، راه اندازی شده است. این شبکه 2 میلیون دلار سرمایه گذاری جذب کرده است. شبکه آکاش با ارائه دهنده پیشرو مرکز داده ایکوینیکس متال (Equinix Metal)، بلاک چین کازماس (Cosmos) و سولانا (Solana) و چین لینک (Chainlink) ارائه دهنده اوراکل همکاری می‌کند.

اکنون توسعه دهندگان مستقل و رقیب در حال بررسی دقیق کد منبع اینترنتی اینترنت هستند که برای اولین بار در دامنه عمومی منتشر می‌شود، زیرا این فناوری به عنوان بخشی از اینترنت عمومی گسترش یافته است.

توکن کاربردی ICP سوخت شبکه رایانه دیفینیتی

هنگام راه اندازی، رایانه اینترنتی توسط 48 مرکز داده مستقل در سراسر جهان پشتیبانی می‌شود. طبق برنامه‌ها بین آنها 1300 گره اجرا می‌شود. هدف نهایی دیفینیتی گسترش 123 مرکز داده و 4300 گره تا پایان سال و بسیاری دیگر پس از آن است.

برای تأمین انرژی سیستم، در روز راه اندازی یک توکن کاربردی، به نام ICP نیز راه اندازی شد. این توکن از روز دوشنبه مستقیماً در صرافی‌های اصلی رمزنگاری، از جمله کوین بیس لیست می‌شود. در مجموع 469،213،710 از این توکن عرضه خواهد شد.

علاوه بر تأمین گس برای شبکه، از ICP می‌توان برای مشارکت در حاکمیت شبکه نیز استفاده کرد. این توکن به دارندگان این امکان را می‌دهد تا در مورد پیشنهادهایی که آینده رایانه اینترنتی دیفینیتی را شکل می‌دهد رأی دهند.

ایده این است که کاربران چیزی به نام “نورون‌های رأی دهنده” ایجاد می‌کنند که به آنها امکان می‌دهد تا به صورت دستی رأی دهند، یا با پیکربندی نورون خود به دنبال نورون‌های دیگر به طور خودکار رأی دهند.

ویلیامز گفت: “هنگامی که داده‌های جنسیس (Genesis) را به دست آوردیم و افراد توانستند نورون‌ها را ایجاد کنند، شبکه به طور کامل تحت کنترل جامعه قرار خواهد گرفت.”اداره بلاک چین به دست کاربران

اما طبق گفته ویلیامز، وظیفه بنیاد دیفینیتی در اداره کامپیوار اینترنتی خیلی زیاد نیست. به نظر او این نگران کننده است که مردم بلاک چین های غیرمتمرکز را با گره‌هایی که به ابر تکیه می‌کنند، ایجاد می‌کنند. این کار مانند “ایجاد کنترل برای ارائه دهنده ابر” است. وی متقاعد شده است که رایانه اینترنتی او روزی به “بستر اصلی محاسبه بشریت برای ساخت نرم افزار” تبدیل خواهد شد. “اینترنت باز” طی 20 سال جایگزین سیستم بسته و اختصاصی فعلی خواهد شد.

اما ایجاد اخلال در صنعت رایانش ابری تنها هدف دیفینیتی نیست. البته این صنعت که به گفته برخی ارزش آن تا سال 2026 یک تریلیون دلار خواهد بود، آرام نخواهد نشست. وی گفت: “این امر در مورد تغییر روش ساخت جهان و تجسم مجدد سیستم‌ها و خدمات در سطح جهان است. در پایان، تغییر جامعه با تغییر سیستم‌هایی که جامعه بر روی آنها کار می‌کند. خیلی زود، تکامل جامعه محور شروع می‌شود و سوار دیوانه وار دیفینیتی آغاز خواهد شد.”

مطالب مرتبط
دیفای در اسمارت چین بایننس: رشدهای 100 درصدی محصولات دیفای بر روی (BSC)
سرویس کریپتوکارنسی پی پال (PayPal): پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال ممکن شده است 
تولد دوباره آیوتا IOTA با راه اندازی پروتکل کریسالیس (Chrysalis)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس