قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  ارز دیجیتال فیسبوک دیم (Diem) چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد استیبلکوین جدید فیسبوک بدانید

ارز دیجیتال فیسبوک دیم (Diem) چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد استیبلکوین جدید فیسبوک بدانید

ارز دیجیتال فیسبوک دیم (Diem) چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد استیبلکوین جدید فیسبوک بدانید

غول شبکه‌های اجتماعی فیسبوک برنامه‌های خود را برای راه اندازی ارز دیجیتال خود در اوایل سال 2021 نهایی کرده است. در اینجا همه چیز را درباره دیم (Diem) بخوانید.

ارز دیجیتال فیسبوک دیم (Diem) چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد استیبلکوین جدید فیسبوک بدانید

  • فیس بوک قصد دارد در سال 2021 یک استیبلکوین به نام دیم (Diem) را معرفی کند.
  • Diem قصد دارد ارز دیجیتالی تراز شده با دلار، بلاکچین با بازده بالا و کیف پول دیجیتال فیسبوک را عرضه کند.
  • اگر دیم موفقیت آمیز باشد، این ارز دیجیتال فیسبوک اولین ارزی است که توسط یک شرکت بزرگ فناوری صادر شده است.


دیم ارز دیجیتال جدید فیسبوک چیست؟

دیم (Diem) یک استیبلکوین مانند تتر (USDT) و سایر ارزهای دیجیتال تراز شده به قیمت فیات است. این ارز بر بستر بلاکچین خود پروژه دیم اجرا می‌شود. این سکه در کیف پول مخصوص بلاکچین موسوم به نووی (Novi) نگهداری می‌شود.

طبیعتاً از دیم برای پرداخت استفاده می‌شود. با این حال، بلاکچین دیم نیز مانند اتریوم قابل برنامه ریزی خواهد بود. بنابراین توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های سفارشی ایجاد کنند. دیم از یک زبان قرارداد هوشمند سفارشی به نام موو (Move) استفاده می‌کند. امنیت این زبان با استفاده از یک محدودیت منطقی به نام استاتیک تایپینگ (static typing) تضمین می‌شود.

بلاکچین ارز دیجیتال فیسبوک توسط گره‌های اعتبارسنج تأمین می‌شود. ای بلاکچین نیز توسط اعضای انجمن دیم اداره می‌شود. این گره‌ها تراکنش‌ها و بلک‌ها را تأیید می‌کنند. این نمودار روند کلی را تشریح می‌کند:

ارز دیجیتال فیسبوک دیم (Diem) چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد استیبلکوین جدید فیسبوک بدانید

توضیحات اعتبارسنج‌ها در بلاکچین دیم

کارایی قسمت مهمی‌از بلاکچین است. تست نت دیم به دلیل انجام 6 تا 24 تراکنش در ثانیه مورد انتقاد قرار گرفته است. این نرخ تراکنش بسیار کمتر از شبکه‌های پرداخت غیر بلاکچینی مانند ویزا Visa و مسترکارت (Mastercard) است. با این وجود در عمل، بلاکچین دیم ممکن است سریعتر باشد، زیرا هدف آن پشتیبانی از 1000 تراکنش در ثانیه است.

علاوه بر این، دیم نوید هزینه‌های معاملاتی نزدیک به صفر را می‌دهد. بابت دیم، سود به اعتبار دهنده‌هایی که از دارایی‌های ذخیره ناشی می‌شود، پرداخت می‌شود. این بدان معناست که دیم، برخلاف شرکتهای پرداخت برای کسب درآمد نیازی به دریافت کارمزد 1٪ -3٪ از هر معامله ندارد.

تاریخچه ارز دیجیتال فیسبوک، دیم

دیم نزدیک به دو سال است که به اشکال مختلف در دست توسعه است. در اینجا مهمترین نقاط عطف تاریخ ارز دیجیتال فیسبوک را بررسی می‌کنیم.

تاریخ اولیه

در ماه مه 2018، معاون رییس پیام رسان فیسبوک، دیوید مارکوس، به ریاست بخش بلاکچین جدید در این شرکت منصوب شد. مارکوس پیش از این رئیس پی پل PayPal و یکی از مدیران هیئت مدیره کوین بیس (Coinbase) بود. این حقایق باعث شد بسیاری از مفسران پیش بینی کنند که فیسبوک در حال برنامه ریزی برای یک بستر پرداخت مبتنی بر رمزنگاری است.

با استخدام بیشتر توسعه دهندگان رمزنگاری در فیس بوک، که سرانجام جزئیات را به مطبوعات منتقل کردند، سرنخ‌های بیشتری ظاهر شد. وال استریت ژورنال یکی از اولین کسانی بود که گزارش برنامه‌های این شرکت را ارائه داد.

در آن زمان، ظاهراً محصول رمزنگاری شده فیس بوک برای استفاده از طریق واتس اپ (WhatsApp) در هند به عنوان ابزار حواله در نظر گرفته شده بود. ظاهراً این طرح به نفع اهداف گسترده‌تر کنار گذاشته شده است.اطلاعیه رسمی

در ژوئن 2019، فیس بوک رسماً پروژه لیبرا (Libra) را معرفی کرد. فیسبوک در این اطلاعیه ساختار پروژه لیبرا را با جزئیات فاش نمود.

در ابتدا، گفته می‌شد که لیبرا و بلاکچین آن توسط مجمع لیبرا (Libra Association)، اجماعی از 27 شرکت بزرگ که مستقل از فیسبوک فعالیت می‌کنند، تأمین می‌شود. در همین حال، فیسبوک با ساخت کیف پول کالیبرا برای ارز دیجیتال خود (که اکنون نووی نامیده می‌شود) و داشتن یک رأی حاکمیتی از این برنامه‌ها سود می‌برد.

آن برنامه‌ها کم کم متزلزل شدند. در پایان سال 2019، چندین عضو انجمن لیبرا این پروژه را ترک کردند. شرکت‌هایی که این پروژه را ترک کردند ویزا، مسترکارت، پی پل، ای بی و استرایپ بودند. این پروژه را مجبور کرد تا انجمن لیبرا را با اعضای باقیمانده و افزوده‌های جدید بازسازی کند.

این پروژه در زمان اعلامیه خود با موانع قانونی متعددی نیز روبرو شده است. از جمله این موانع قانونی عقب نشینی از سنای ایالات متحده و چندین قانونگذار اروپایی بود. تاریخ راه اندازی لیبرا در سال 2020 آمد و رفت و این پروژه در طول سال 2020 بیشتر ساکت ماند.

ریبرند علامت تجاری دیم

در دسامبر سال 2020، لیبرا با نام جدیدی به نام دیم بازگشت و اعلام کرد که قصد دارد در اوایل سال 2021 شروع به کار کند.

این پروژه در حال حاضر با سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس (FINMA) در حال کار برای دستیابی به مجوز پرداخت است که به آن امکان فعالیت در برخی مناطق را می‌دهد.

ارز دیجیتال جدید فیسبوک شامل تغییراتی در تیم دیم شد. این پروژه چندین شخصیت اصلی را برای هدایت پروژه استخدام کرده است. اعضای جدید عبارتند از دالیا مالخی (Dahlia Malkhi) پیشکسوت مایکروسافت و VMware، کریستی کلارک مدیر سابق HSBC و استیو بانل، وکیل دادگستری سابق ایالات متحده.

دیم معتقد است که تجربه و سابقه اعضای جدید آن کمک می‌کند تا پروژه وارد مرحله جدیدی شود. این اعضا به استقلال ارز دیجیتال فیسبوک از سایر سازمانها کمک می‌کنند و چالش‌های نظارتی را کاهش می‌دهد.

ساختار کنسرسیوم دیم یا لیبرای سابق هنوز هم دست نخورده است، منهای اعضایی که در سال گذشته این پروژه را ترک کردند. لیست فعلی اعضای انجمن دیم از دسامبر 2020 در زیر نشان داده شده است:

ارز دیجیتال فیسبوک دیم (Diem) چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد استیبلکوین جدید فیسبوک بدانید

اعضای مجمع دیم در دسامبر 2020

اقتصاد توکنی ارز دیجیتال فیسبوک، دیم

دیم یک استیبلکوین یا ارز ثابت است. تقریباً مانند تتر (Tether) و سایر استیبلکوین ها، دارایی‌های سنتی از آن پشتیبانی می‌کنند. گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که دیم توسط اوراق بهادار دولتی و ارزهای فیات بین المللی مختلف پشتیبانی خواهد شد. گزارش‌های جدیدتز از فورچیون (Fortune) حاکی از آن است که سکه به طور انحصاری توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود.

ارز دیجیتال فیسبوک دیم (Diem) چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد استیبلکوین جدید فیسبوک بدانید

توضیحات سیستم پرداخت دیم

این مدل نشان می‌دهد که محدودیت بازار دیم و عرضه در بازار ثابت نخواهد شد. انجمن دیم قادر به ضرب و از بین بردن نشانه‌ها خواهد بود، زیرا پول از ذخیره وثیقه دیم گرفته و خارج می‌شود.

این امر باعث می‌شود نتوان گفت که وقتی سکه سال آینده به بازار عرضه می‌شود، مقدار دیم در گردش چقدر خواهد بود.

اگرچه می‌توان برآورد محافظه کارانه‌ای داد. اگر فقط 5 درصد از 2.7 میلیارد کاربر فیس بوک 50 دلار سکه خریداری کنند، سقف بازار دیم 6.7 میلیارد دلار خواهد بود. این میزان سرمایه بازار برای قرار دادن دیم در میان پنج ارز دیجیتال برتر از 17 دسامبر سال 2020 کافی است.پشتیبانی تجاری و صرافی‌های ارز دیجیتال

اینکه این برآورد دقیق باشد نیز به این بستگی دارد که صرافی‌ها از دیم پشتیبانی کنند. اگر تعداد بیشتری صرافی از معاملات دیم پشتیبانی کنند، احتمالاً تعداد بیشتری از کاربران سکه را خریداری می‌کنند. از طرف دیگر، اگر سکه از طریق برنامه دیم به طور انحصاری در دسترس باشد. بعید به نظر می‌رسد ارز دیجیتال فیسبوک جامعه رمزنگاری گسترده‌ای را به خود جلب کند.

اوراق سفید پروژه نشان می‌دهد که “در حال کار با یک گروه رقابتی از صرافی‌ها” است تا کاربران بتوانند سکه‌ها را آزادانه خرید و فروش کنند. اگرچه تا دسامبر 2020 هیچ صرافی بزرگی حمایت صریح خود را اعلام نکرده است. با این وجود به احتمال زیاد کوین بیس و ژاپو (Xapo)، که متعلق به انجمن دیم هستند، پشتیبانی خاصی را ارائه می‌دهند.

برنامه‌های واقعی برای دیم نیز مشخص نیست. هیچ شرکت بزرگی پشتیبانی از معامله دیم را اعلام نکرده است. اما، یک بار دیگر، این احتمال وجود دارد که برخی از اعضای انجمن دیم سکه را بپذیرند. نام‌‌‌های بزرگی مانند شاپیفای (Shopify)، اسپاتیفای (Spotify) و اوبر (Uber) ممکن است برای پرداخت از این ارز دیجیتال فیسبوک استفاده کنند.

فیس بوک نگفته است که آیا این سکه در وب سایت، برنامه تلفن همراه یا محصولات تابعه آن استفاده خواهد شد.

آیا دیم متمرکز است؟

بلاکچین دیم توسط گروهی از اعتبار سنج‌ها اداره می‌شود. این گره‌ها طبق پروتکل اجماع دیم (LibraBFT) برای تأیید معاملات انتخاب می‌شوند. این اطمینان می‌دهد که هیچ یک از شرکت کنندگان (از جمله فیسبوک و نووی) قدرت بیش از حد بر روی بلاکچین را ندارند.

با این وجود، بلاکچین بطور انکار ناپذیری توسط گروه کوچکی از اعتبار سنج‌ها کنترل می‌شود. اگرچه دیم قول ورود سیستم مالی جهانی را می‌دهد، اما باید مطابق با مقررات باشد. این بدان معناست که انجمن دیم احتمالاً قادر خواهد بود آدرس‌هایی را در لیست سیاه قرار دهد و معاملات مغایر با این مقررات را مسدود کند.

در این صورت، بدون شک طراحی لیبرا خلاف هدف اصلی فناوری بلاکچین است. بیت کوین به عنوان اولین بلاکچین در ابتدا برای ایجاد آزادی مطلق مالی و معاملات غیرقابل توقف طراحی شده بود.آیا دیم موفق خواهد شد؟

دیم از زمان ظهور اولین شایعات در مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. طراحی این پروژه اگرچه ظاهراً کاربردی و احتمالاً کارآمد است. با این حال با آنچه دیگر پروژه‌های بلاکچین دنبال می‌کنند کاملاً متفاوت نیست. علاوه بر این، تمرکز ارز دیجیتال فیسبوک احتمالاً باعث ایجاد تفرقه در جامعه رمزنگاری خواهد شد.

با این حال، فیس بوک یک برند بسیار قدرتمند است و این ارتباط می‌تواند به موفقیت دیم کمک کند. ساختار کنسرسیوم دیم و شرکت کنندگان مشهور آن هنگام صحبت در مورد تبادل لیست و تصویب تجاری بسیار ارزشمند خواهند بود.

مطالب مرتبط
اصلاح بازار، قیمت سکه های برتر دی فای اتریوم را 25 درصد و یا بیشتر کاهش داده است
پلتفرم دیفای پولکا مارکتز (Polkamarkets) توانست در ماه اول راه اندازی رشد خوبی داشته باشد
ریپل برای ساخت شبکه پرداخت XRP در برزیل آماده است
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
بررسی ربات Shrimpy : ربات تریدر ارز دیجیتال برای مدیریت پورتفولیو اجتماعی