منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  یوان دیجیتال و بیت کوین: ارز دیجیتال بانک مرکزی چین چه تفاوتی با BTC دارد؟
یوان دیجیتال و بیت کوین: ارز دیجیتال بانک مرکزی چین چه تفاوتی با BTC دارد؟

یوان دیجیتال و بیت کوین: ارز دیجیتال بانک مرکزی چین چه تفاوتی با BTC دارد؟

رضا باغانی
1400/05/18
۰

چین دارای پیشرفته‌ترین پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی در بین تمام اقتصادهای بزرگ است. در این مقاله بررسی می‌کنیم یوان دیجیتال چه تفاوتی با بیت کوین دارد.

در میان اقتصادهای بزرگ جهان، چین با ایجاد یوان دیجیتالی خود به ایجاد یک ارز دیجیتال کامل بانک مرکزی نزدیک شده است. یوان دیجیتال نیز مانند بیت کوین، پرداخت دیجیتال همتا به همتا را تسهیل می‌کند. با این حال، تفاوت این دو ارز در این است که اولی توسط یک نهاد مرکزی کنترل می‌شود و دومی به دفتر کل غیر متمرکز خود تکیه می‌کند.

یوان دیجیتال چین در برابر بیت کوین

امروزه بیش از 80 دولت در سراسر جهان در حال بررسی یا آزمایش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) هستند. این دولت‌ها 90 درصد تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهند.

از ژوئیه 2021، تنها پنج کشور CBDC راه اندازی کرده‌اند. همه آنها در بین جزایر کارائیب هستند: باهاما، سنت کیتس و نویس، آنتیگوا و باربودا، سنت لوسیا و گرانادا.

از میان همه اقتصادهای بزرگ، چین با یوان دیجیتال خود، که با نام e-RMB یا پرداخت الکترونیکی (DCEP) نیز شناخته می‌شود، بیشترین پیشرفت را به سوی CBDC کامل داشته است.

در اینجا توضیح می‌دهیم که یوان دیجیتال چیست و چه تفاوت‌هایی با پادشاه ارزهای دیجیتال، بیت کوین دارد.

یوان دیجیتال چیست؟

CBDC ها ارزهای دیجیتال دولتی هستند که توسط بانک مرکزی منتشر خواهند شد. در مورد چین، CBDC یک نسخه دیجیتالی از واحد پول آن، رنمینبی (renminbi) است. به همین دلیل هم به این ارز، e-RMB می گویند. CBDC ها شبیه به استیبل کوین‌هایی هستند که به نسبت 1: 1 با یک ارز فیات خاص پیوند خورده‌اند.

بنابراین یوان دیجیتال در واقع چیزی بیشتر از معادل دیجیتال پول فیزیکی چین نیست. کاربر همان ارز فیات را به صورت دیجیتالی در کیف پول موبایل خود نگه می‌دارد نه به عنوان یک اسکناس فیزیکی در جیب خود. هر اسکناس فیزیکی چاپ شده توسط بانک مرکزی دارای یک شناسه منحصر به فرد است، بنابراین هر کد توکن یوان دیجیتال با آن شناسه یکسان است.

برخلاف ارزهای دیجیتال، CBDC ها معمولاً در بلاک چین های غیرمتمرکز و عمومی قرار ندارند. این ارزها به این دلیل به وجود آمده‌اند که بانک مرکزی بتواند اختیارات صریح خود بر دفاتر کل را حفظ کند.

آیا یوان دیجیتال در حال استفاده است؟

یوان دیجیتال که برای اولین بار در سال 2017 پیشنهاد شد، از آوریل 2020 در مرحله آزمایشی قرار دارد.

از اکتبر 2020، بانک خلق چین (PBoC) میلیون‌ها یوان دیجیتال را برای آزمایش و همین طور اهداف تبلیغاتی بین شهروندان خود عرضه کرده است. این روند همچنان در تابستان 2021 ادامه دارد.

شهروندان چینی می‌توانند یوان دیجیتال را در تعداد فزاینده‌ای از فروشگاه‌ها در سراسر کشور از جمله والمارت (Walmart) خرج کنند.

در واقع، بر اساس گزارش پیشرفت جولای 2021 که توسط PBoC منتشر شد، یوان دیجیتال تا کنون در 70.75 میلیون تراکنش استفاده شده است. ارزش کل سرمایه آن تا پایان ماه ژوئن به 34.5 میلیارد یوان معادل 5 میلیارد دلاررسیده است.

مرحله بعدی که در دستور کار یوان دیجیتال قرار دارد، عرضه گسترده در بازی‌های المپیک زمستانی پکن 2022 در فوریه است. این برنامه شامل استفاده توریست‌ها از این ارز برای پرداخت های خود می‌شود.

اما سینتیا لومیس سناتور دوستدار بیت کوین و همکارانش سناتورهای مارشا بلکبرن و راجر ویکر از کمیته المپیک و پارالمپیک ایالات متحده خواسته‌اند که ورزشکاران را از استفاده از یوان دیجیتال منع شوند. آن‌ها در بیانیه خود اعلام کردند:

“یوان دیجیتال ممکن است برای نظارت بر شهروندان چینی و کسانی که از چین به مناسبت بازی‌های المپیک زمستانی دیدن می‌کنند، استفاده شود.”

چرا چین ارز دیجیتال خود را می‌خواهد؟

فن ییفی (Fan Yifei)، معاون رئیس بانک مرکزی چین، در مقاله‌ای در آوریل 2020 در روزنامه دولتی ییچای گلوبال (Yicai Global) توضیح داد که چاپ و نگهداری پول فیزیکی گران است. تقلب در زمینه انتشار و عرضه آن آسان اتفاق می افتد. وی همچنین از ناشناس بودن آن نیز گله کرده است. به گفته ییفی ارزهای فیات فیزیکی با توجه به ناشناس بودن می‌توانند برای اهداف غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرند. در این شرایط یوان دیجیتال می‌تواند بر این مشکلات غلبه کند.

دلایلی وجود دارد که معتقد باشیم کاهش ناشناس بودن پول نقد اصلی‌ترین عامل محرک این پروژه در چین است. از این گذشته، حزب کمونیست چین، که دولت را با نظام تمامیت خواه کنترل می‌کند، گسترده‌ترین دولت نظارتی جهان را ایجاد کرده است.

یائو کیان (Yao Qian)، مدیر سابق موسسه ارزهای دیجیتال در PBoC، در ماه مه گفت که قصد بانک این نیست که تمام تراکنش‌ها را در زمان واقعی رصد کند.

اما دولت چین میلیون‌ها دوربین تشخیص چهره در سراسر کشور برای ردیابی همه چیز و حتی مجازات تخلفات جزئی مانند قدم زدن در جاده گذاشته است. یوان دیجیتال می‌تواند به راحتی در زیرساخت‌های نظارتی جای گیرد. به عنوان مثال، کیف پول دیجیتال فرد خاطی پس از تخلف جریمه را از حساب وی کسر کند.

مت پوتینگر (Matt Pottinger)، معاون مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده است. وی اشاره کرده است که یوان دیجیتال می‌تواند برای اقدامات تلافی جویانه علیه شرکت‌ها و افرادی که از پکن انتقاد می‌کنند، استفاده شود. پوتینگر در آوریل 2021 به بلومبرگ گفت:

“این ارز را می‌توان مانند یک کلید برای خاموش کردن چراغ دانست.”

تفاوت بین بیت کوین و یوان دیجیتال چیست؟

چین بارها اشاره کرده است که بسیاری از کلمات کلیدی مرتبط با بلاک چین را در یوان دیجیتال گنجانده است. اما به طرز چشمگیری، تمرکززدایی یکی از مفاهیم موجود در لیست نیست. البته لازم به ذکر نیست که عدم تمرکز اصلی‌ترین ویژگی در دنیای ارزهای دیجیتال است.

بیت کوین و یوان دیجیتال هر دو سیستم پرداخت همتا به همتای دیجیتالی هستند

بیت کوین و یوان دیجیتال هر دو به عنوان سیستم پرداخت همتا به همتا ایجاد شده‌اند. این واقعاً تنها شباهت آنها است. بیت کوین می‌تواند این کار را انجام دهد زیرا بر روی یک بلاک چین ساخته شده است. شبکه بیت کوین مشکل هزینه مضاعف را از بین می‌برد. در عوض یوان دیجیتال می‌تواند این کار را انجام دهد زیرا بیشتر شبیه پرداخت نقدی مستقیم است. این سیستم پرداخت بیشتر شبیه به انتقال دیجیتالی پول توسط بانک‌هاست.

این یک برگ برنده بزرگ است زیرا 84 درصد از مردم چین از کیف پول تلفن همراه استفاده می‌کنند. در مقایسه، فقط 41 درصد از آمریکایی‌ها از کیف پول مانند اپل ولت (Apple Wallet) بهره می‌برند.

بر اساس اطلاعات بلومبرگ، در چین، وی چت پی (WeChat Pay) و علی پی (Alipay) حدود 90 درصد از بازار پرداخت تلفن همراه 35 تریلیون دلاری این کشور را تشکیل می‌دهند. اما این کیف پول‌ها باید با واسطه‌های مالی خصوصی مانند بانک‌ها همکاری کنند. یوان دیجیتال می‌خواهد این شیوه را تغییر دهد. به عبارت دیگر با این کار واسطه‌ها از بین می‌روند. اما موضع مهم این است که واسطه‌های بین بانک مرکزی و کاربران از میدان خارج می‌شوند. این به خودی خود می‌تواند قدرت نظارتی چین را افزایش دهد.

بیت کوین غیر متمرکز است و یوان چین تحت کنترل نهادهای متمرکز

بیت کوین با این ایده شکل گرفته است که همه کاربران آن در ادامه حیات شبکه نقش داشته باشند. این شبکه اجازه کنترل را به هیچ قدرت واحدی نمی‌دهد. در مقابل، یوان دیجیتال بر اساس ساختاری به نام “یک سکه، دو آدرس، سه مرکز” ساخته شده است که به موارد زیر اشاره می‌کند:

  • یوان دیجیتال فقط و فقط یک سکه معادل یوان چین است!
  • PBoC و بانک تجاری به عنوان دو آدرسی هستند که کنترل ارز دیجیتال در اختیار دارند.
  • سه مرکز تازه تأسیس برای نظارت و تجزیه و تحلیل معاملات در نظر گرفته شده است. این مراکز شامل مرکز شناسایی، مرکز ثبت، و مرکز تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ است.

دفتر کل بیت کوین به این معنی است که تراکنش‌ها قابل ردیابی هستند اما نمی‌توان به راحتی تراکنش‌ها را به هویت واقعی افراد مرتبط کرد.

معاملات دیجیتالی یوان برای دولت بر اساس اصولی که دولت آن را “ناشناس بودن قابل کنترل” می‌نامد قابل ردیابی است. دولت در صورت تمایل می‌تواند به ناشناس بودن کاربران در استفاده از یوان چین خاتمه دهد. این بدان معناست که ناشناس بودن در اصل معنی نخواهد داشت.

بیت کوین به دارایی ذخیره ارزش تبدیل شده است و یوان چین سیستم پرداخت روزمره است

بیت کوین، دارایی‌ای برای ذخیره ارزش است مانند طلا و املاک. این ارز اکنون توسط نهادها برای مقابله با تورم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به هزینه‌های اعتبارسنجی استفاده از این ارز برای خریدهای روزمره بسیار گران تمام می‌شود. از طرف دیگر عرضه محدود آن این ارز را ارزشمندتر می‌کند.

یوان دیجیتال تنها یک ارز برای استفاده روزمره خواهد بود. این امر توسط دولت به شدت کنترل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که قیمت آن منعکس کننده پول ملی بر اساس 1: 1 است. این یعنی فرصت معامله گری برای معامله گران و یا دلیلی برای احتکار سرمایه گذاران وجود نخواهد داشت.

یوان دیجیتال برای بیت کوین به چه معناست؟

بیت کوین هرگز در چین به عنوان وسیله مبادله مورد استفاده قرار نگرفته است. معاملات این ارز در چین از سال 2017 به شدت محدود شده است. بنابراین تغییرات زیادی در این زمینه وجود ندارد.

اما به لطف برق ارزان، چین از لحاظ تاریخی بیشترین سهم جهانی از استخراج کنندگان بیت کوین را به خود اختصاص داده است. این کشور بالغ بر 75.5 درصد از هش ریت شبکه را در سپتامبر 2019 به خود اختصاص داده بود.

در ماه مه 2021، دولت چین گفت که برای جلوگیری و کنترل ریسک‌های مالی، استخراج و معاملات بیت کوین را ممنوع خواهد کرد. البته این منطق در مخالف با بیت کوین با اهداف گسترده‌تر پشت یوان دیجیتال همخوانی دارد.

سهم جهانی ماینرهای چینی در آوریل 2021 تا 46 درصد کاهش یافته بود. این نشان می‌داد که این روند قبل از شروع سرکوب شدید دولت در جریان بوده است. به گفته یک تحلیلگر استخراج، با ممنوعیت ماینینگ بیت کوین در استانهای چین از جمله یوننان، آنهویی و چینگهای، تقریباً تمام فعالیتهای ماینینگ در این کشور آفلاین شده است. به گفته دولت این اقدام جهت کاهش انتشار کربن بوده است.

این سرکوب همچنین منجر به صدور حکمی از سوی بانک مرکزی چین برای بسترهای پرداخت و بانک‌ها شد. این حکم مؤسسات مالی و سیستم‌های پرداخت را از خدمت رسانی به کاربران ارزهای دیجیتال منع می‌کرد. حتی به مؤسسات دستور داده شد که ارائه خدمات به صرافی‌های ارز دیجیتال و پلتفرم‌های فرابورس (OTC) را متوقف کنند.

اما به لطف ویژگی‌های اصلی مانند تغییر ناپذیری و عدم تمرکز، بیت کوین عمدتاً در برابر سانسور مقاوم است. محدودیت‌های اخیر چین باعث کاهش شدید نرخ هش بیت کوین (همراه با قیمت آن) شد. با این حال همه شاهد بودند که اثرات آن موقتی است. استخراج کنندگان چینی به سرعت در حال جابجایی به مکان‌های جدید هستند. این در حالی است که نرخ هش بیت کوین به آرامی شروع به بازیابی کرده است.

رقابت بین یوان و دلار به پیروزی بیت کوین می‌انجامد؟

چین همچنین ممکن است به دنبال مقابله با بیت کوین در جبهه دیگری باشد. این کشور در رقابتی برای غلبه بر دلار آمریکا و تبدیل کردن یوان به ارز ذخیره جهانی بعدی است.

چین چنین جاه طلبی هایی را رد کرده است. اما گزارش آن در ژوئیه 2021 می‌گوید PBoC برای ترویج یوان دیجیتال در سطح جهانی و بیشتر در آزمایش‌های پرداخت فرامرزی سرمایه گذاری خواهد کرد.

در همین حال، بیت کوین ممکن است راه زیادی در پیش داشته باشد تا بتواند دلار را به عنوان ارز ذخیره جهانی به چالش بکشد. با این حال شاهد آن هستیم که علاقه مؤسسات و کشورها به بیت کوین رو به افزایش است. ملت کوچک السالوادور به تازگی بیت کوین را به عنوان پول قانونی تصویب کرده است.

بنابراین رقابت اصلی بین یوان دیجیتال با دلار است نه با بیت کوین. با این وجود می‌توان انتظار داشت در آینده‌ای نه چندان نزدیک هر دوی این ارزها به نفع بیت کوین از بازار خارج شوند. شاید این فقط یک پیش بینی خوش بینانه است.

مطالب مرتبط
گره بیت کوین با آمبرل (Umbrel)؛ چگونه این شرکت ایجاد نود کامل را بسیار آسان کرده است
سرمایه کلی بازار کریپتو به 530 میلیارد دلار رسید، بیت کوین فاصله کمی تا 19 هزار دلار دارد
شرکت‌های رسانه‌ای ارز دیجیتال: روند بیت کوین چگونه به رسانه‌های ارز دیجیتال کمک کرده‌است؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether