قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟

عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟

عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟

توکن‌‌‌های انعطاف پذیر دارای یک عرضه در حال تغییر هستند. ایده این است که به جای نوسان قیمت، آنچه که تغییر می‌کند تعداد توکن‌‌‌های در گردش است. این کار از طریق رویدادهایی به نام ریبیس (rebase) انجام می‌پذیرد.

عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟

تصور کنید پروتکل بیت کوین می‌توانست مقدار بیت کوین موجود در کیف پول‌های کاربر را برای دستیابی به یک قیمت هدف تنظیم کند. امروز 1 بیت کوین دارید. فردا صبح که بیدار می‌شوید 2 بیت کوین در کیف پول شما موجود است. با این حال این بیت کوین‌ها نیمی‌از ارزش بیت کوین دیروز شما را دارند. این مکانیزمی‌است که به نام ریبیس شناخته می‌شود. اما عرضه انعطاف پذیر توکن چگونه کار می‌کند.مقدمه

امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) رشد انواع جدیدی از محصولات مالی را در بلاکچین مشاهده کرده است. ما قبلاً در مورد ییلد فارمینگ، بیت کوین دیفای در اتریوم، یونی سوآپ و وام‌های فلش بحث کرده‌ایم. یکی دیگر از بخشهای فضای ارز دیجیتال که برای مخاطبان آن جالب توجه بوده است، عرضه توکن انعطاف پذیر یا توکن‌‌‌های ریبیس است.

سازوکار منحصر به فرد پشت آنها آزمایش‌های زیادی را امکان پذیر می‌کند. بیایید ببینیم که این توکن‌ها چگونه کار می‌کنند.

توکن ریبیس یا عرضه انعطاف پذیر توکن چیست؟

توکن ریبیس به روشی کار می‌کند که به دلیل تغییر قیمت توکن، عرضه در گردش بیشتر یا کمتر می‌شود. این افزایش یا کاهش در عرضه با مکانیزمی‌به نام ریبیس انجام می‌گیرد. هنگام ریبیس، بر اساس قیمت فعلی هر توکن، عرضه توکن از نظر الگوریتمی‌افزایش یا کاهش می‌یابد.

از برخی جهات، توکن‌‌‌های عرضه انعطاف پذیر را می‌توان با استیبلکوین‌ها برابر دانست. هدف آنها دستیابی به یک قیمت هدف است و سازوکارهای ریبیس این کار را تسهیل می‌کنند. با این حال، تفاوت اصلی در این است که توکن‌‌‌های ریبیس با هدف دستیابی به عرضه انعطاف پذیر کار می‌کنند.

صبر کنید، آیا بسیاری از ارزهای دیجیتال با تغییر عرضه کار نمی‌کنند؟ بله، تا حدودی در حال حاضر، 6.25 بیت کوین جدید با ایجاد هر بلاک به وجود می‌آید. پس از هالونینگ سال 2024، این میزان به 3.125 در هر بلاک کاهش می‌یابد. این یک نرخ قابل پیش بینی است. بنابراین ما می‌توانیم تخمین بزنیم که چه تعداد بیت کوین سال آینده یا بعد از هالونینگ بعدی وجود خواهد داشت.

تفاوت عرضه انعطاف پذیر توکن با مدل‌‌‌های رایج

توکن‌‌‌های با عرضه انعطاف پذیر متفاوت عمل می‌کنند. همانطور که گفته شد، مکانیزم ریبیس تعداد توکن‌‌‌های در گردش را به صورت دوره‌ای تنظیم می‌کند. بگذارید بگوییم که ما یک کد عرضه انعطاف پذیر داریم که هدف آن دستیابی به ارزش 1 دلار است. اگر قیمت بالاتر از 1 دلار باشد، ریبیس عرضه جریان فعلی را افزایش می‌دهد و ارزش هر توکن را کاهش می‌دهد. برعکس، اگر قیمت زیر 1 دلار باشد، کاهش مجدد عرضه باعث می‌شود ارزش هر توکن بیشتر شود.

این از منظر عملی به چه معناست؟ در صورت انجام ریبیس، مقدار توکن‌ها در کیف پول‌های کاربر تغییر می‌کند. بگذارید بگوییم  دلار ریبیس (rUSD) داریم. یک توکن فرضی است که با قیمت 1 USD تراز شده است. شما 100 rUSD دارید که با خیال راحت در کیف پول سخت افزاری خود سیو کرده‌اید. حال تصور کنید قیمت به بالای 1 دلار برسد. پس از اجرا شدن ریبیس، فقط 96 RUSD در کیف پول خود خواهید داشت. با این حال، ارزش هر یک از آنها نسبت به قبل از نصب مجدد بیشتر خواهد بود.

ایده این است که دارایی‌های شما متناسب با کل عرضه با افزایش قیمت تغییر نکرده است. اگر قبل از ریبیس 1٪ از مقدار عرضه را داشتید، پس از آن نیز باید 1٪ داشته باشید، حتی اگر تعداد سکه‌های کیف پول شما تغییر کرده باشد. در واقع، صرف نظر از قیمت آن، سهم خود از شبکه را حفظ می‌کنید.

نمونه‌های عملی عرضه انعطاف پذیر توکن

امپلفورث

امپلفورث (Ampleforth) یکی از اولین سکه‌هایی است که با عرضه انعطاف پذیر کار می‌کند. امپلفورث قصد دارد یک استیبلکوین بدون وثیقه باشد، جایی که هر 1 توکن AMPL قیمت 1 دلار را هدف قرار می‌دهد. ریبیس هر 24 ساعت یک بار اتفاق می‌افتد.

این پروژه تا زمان معرفی کمپین استخراج نقدینگی به نام گریسر (Geyser) از جذابیت نسبتاً کمی‌برخوردار بود. آنچه در مورد این طرح جالب توجه است مدت زمان آن است. این توکن برای این شرکت به صورت 10 ساله توزیع می‌شود. گریسر یک نمونه بارز از چگونگی ایجاد انگیزه‌های نقدینگی برای پروژه دیفای است.

در حالی که از نظر فنی یک امپلفورث یک استیبل کوین است، نمودار قیمت AMPL به شما نشان می‌دهد که چگونه توکن‌‌‌های عرضه انعطاف پذیر بسیار تغییر می‌کنند می‌کنند.

عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟

نمودار-قیمت-AMPL

قیمت AMPL 1 با 1 دلار تراز شده است، اما با این وجود می‌تواند بسیار بی ثبات باشد.

به خاطر داشته باشید که این نمودار قیمت فقط قیمت توکن‌‌‌های AMPL منفرد را نشان می‌دهد و تغییرات عرضه را در نظر نمی‌گیرد. حتی در این صورت، امپلفورث (Ampleforth) بسیار ناپایدار است، و آن را به یک سکه خطرناک برای تجارت تبدیل می‌کند.

عرضه انعطاف پذیر توکن (Elastic Supply Tokens) و توکن ریبیس چیست؟

نمودار-عرضه-AMPL

ترسیم نمودارهای عرضه انعطاف پذیر از نظر سرمایه بازار ممکن است منطقی‌تر باشد. از آنجا که قیمت واحدهای منفرد چندان مهم نیست، محدودیت بازار می‌تواند فشارسنج دقیق‌تری برای رشد و کشش شبکه باشد.یام فایننس

یام فایننس (Yam Finance) یکی دیگر از پروژه‌های ارائه دهنده عرضه انعطاف پذیر است که مورد توجه قرار گرفته است. طراحی کلی پروتکل Yam نوعی تقسیم بین عرضه انعطاف پذیر امپلفورث، سیستم استیکینگ سینثتیکس و راه اندازی منصفانه یی ارن فایننس (yearn.finance) است. توکنهای YAM نیز مانند امپلفورث با قیمت 1 دلار تراز شده‌اند.

YAM یک آزمایش کاملاً متعلق به جامعه است، زیرا همه توکن‌ها از طریق استخراج نقدینگی توزیع می‌شدند. هیچ تخصیص ویزه و هیچ بنیانگذاری وجود نداشت. زمین بازی برای به دست آوردن این توکن‌ها برای همه از طریق یک طرح ییلد فارمینگ امکان پذیر بود.

YAM به عنوان یک پروژه کاملاً جدید و ناشناخته، در کمتر از دو روز به 600 میلیون دلار ارزش قفل شده در استخرهای نقدینگی خود دست یافت. آنچه نقدینگی زیادی را به این پروژه جلب کرد این بود که ییلد فارمینگ YAM دارندگان برخی از محبوب‌ترین سکه‌های دیفای را هدف قرار داده بود. این‌ها توکن‌‌‌های COMP، LEND، LINK، MKR، SNX، ETH، YFI و استخرهای نقدینگی ETH-AMPL یونی سوآپ بودند.

با این وجود، به دلیل وجود اشکال در مکانیزم بازپرداخت، طبق برنامه ریزی‌‌‌های انجام شده، عرضه بسیار بیشتری انجام شد. این پروژه در نهایت مجدداً راه اندازی شد و به لطف حسابرسی و سرمایه گذاری مشترک توسط بودجه جامعه به یک قرارداد توکن جدید منتقل شد. آینده یام اکنون کاملاً در اختیار دارندگان YAM است.خطرات توکن‌‌‌های عرضه انعطاف پذیر

توکن‌‌‌های عرضه انعطاف پذیر بسیار خطرناک و ناپایدار هستند. فقط در صورتی باید سرمایه گذاری کنید که کاملاً بفهمید چه کاری انجام می‌دهید. بخاطر داشته باشید، مشاهده نمودارهای قیمت چندان مفید نخواهد بود، زیرا پس از بروز ریبیس‌‌‌های جدید، مقدار توکن هایی که در دست دارید تغییر خواهد کرد.

مطمئناً، این می‌تواند سود شما را تا حد صعودی افزایش دهد، اما همچنین می‌تواند ضرر شما را تقویت کند. اگر در هنگام پایین آمدن قیمت توکن، ریبیس‌‌‌های مجدد اتفاق بیفتد، نه تنها از پایین آمدن قیمت توکن ضرر می‌کنید، بلکه پس از هر بار ریبیس کاهشی تعدادی از توکن‌‌‌های خود را از دست می‌دهید.

از آنجا که درک آنها کاملاً مشکل است، سرمایه گذاری در قیمت‌های توکن‌‌‌های ریبیس احتمالاً برای بیشتر معامله گران ضرر خواهد داشت. فقط در صورتی در عرضه توکن‌‌‌های انعطاف پذیر سرمایه گذاری کنید که بتوانید مکانیزم‌‌‌های موجود در آنها را کاملاً درک کنید. در غیر این صورت، شما کنترل سرمایه گذاری خود را ندارید و نمی‌توانید تصمیمات آگاهانه بگیرید.

صحبت‌های پایانی

توکن‌‌‌های عرضه انعطاف پذیر یکی از نوآوری‌هایی است که باید در آینده دیفای تعقیب کنید. همانطور که دیدیم، این‌ها سکه‌ها و نشانه‌هایی هستند که می‌توانند به صورت الگوریتمی‌عرضه خود را تنظیم کرده و به یک قیمت هدف برسند.

آیا توکن‌‌‌های عرضه انعطاف پذیر فقط یک آزمایش جالب است، یا اینکه کشش قابل توجهی پیدا می‌کنند و جای خود را در بازار باز می‌کنند؟ گفتن این مسئله دشوار است، اما مطمئناً طرح‌هایی جدید برای پروتکل‌های دیفای در حال توسعه هستند که سعی دارند این ایده را بیش از پیش رشد دهند.

مطالب مرتبط
توکن DAI استیبل کوینی بر بستر اتریوم ، غیر متمرکز و بدون نیاز به شخص ثالث
دیفای در بیت کوین: صرافی‌های غیر متمرکز و استیبل کوین‌هایی بر بستر اولین بلاک چین
توکن های اهرمی FTX چیست و چگونه در ترید ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
بررسی ربات Shrimpy : ربات تریدر ارز دیجیتال برای مدیریت پورتفولیو اجتماعی