منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  ایلان ماسک و بیت کوین: یک رابطه سمی که به ضرر بیت کوینرها تمام شده است
کلاهبرداری با نام ماسک: یک مرد هلندی قربانی کلاهبرداری 600 هزار دلاری بیت کوین شد

ایلان ماسک و بیت کوین: یک رابطه سمی که به ضرر بیت کوینرها تمام شده است

رضا باغانی
1400/04/19
۰

به نظر می‌رسد هرچه بیت کوین موفق‌تر شود، با ایلان ماسک رابطه محکم‌تری برقرار خواهد کرد. دلایل زیادی وجود دارد که باور کنیم این رابطه سمی خواهد بود.

در 8 ژوئیه، مکس کیزر (Max Keiser) و استیسی هربرت (Stacy Herbert) میزبان یک نمایش در مورد رابطه ایلان ماسک و بیت کوین در تگزاس بودند. این رویداد که به درستی گور بابای ایلان “F * ck Elon” نامیده می‌شد، تعداد زیادی از ماکسیمالیست ها یا حداکثر گرایان بیت کوین را شاهد بود. منظور از این شو هرچه بود مطمئناً به یک برنامه پر سر و صدا تبدیل شد. کیزر به چیزهای زیادی معروف است، اما لزوماً خویشتنداری یکی از آنها نیست.

آیا مشکل بیت کوین ایلان ماسک است؟

اگرچه می‌توانیم درباره شایستگی چنین مهمانی (کیزر) به عنوان یک آدم عصبانی بحث و گفتگو کنیم، اما تاثیرات مسموم ماسک مطمئناً جای بحث ندارد. در اوایل سال جاری، جامعه بیت کوین – از جمله حداکثر گرایان – طرفداران جدی ماسک بودند. او باعث شد ارزش بیت کوین بالاتر برود. از طرفی دیگر بیت کوین هم توانست ماسک را بیش از پیش در جهان معروف کند. وی با پیوستن به صف طرفداران بیت کوین به یکی از تأثیرگذارترین افراد روی کره زمین، تبدیل شد. از بسیاری جهات، این رابطه‌ای بسیار مثبت برای هر دو طرف محسوب می‌شد.

در اوایل ماه مه، وقتی میلیاردر 49 ساله اعلام کرد که تسلا دیگر بیت کوین را به عنوان روش پرداخت نمی‌پذیرد، محبوبیت ماسک در میان وفاداران به بیت کوین به سرعت کمرنگ شد. اکنون، بسیاری با سو ظن به او نگاه می‌کنند. دیگر طرفداران بیت کوین مانند کیزر، با بی احترامی به او توهین می‌کنند. به همین دلیل این برنامه با یک عنوان پر سر و صدا توانست توجه همه را به خود جلب نماید.

واقعاً جای تعجب دارد، منظور از یک رویداد با نام “گور بابای ایلان” چیست؟ با تحولات اخیر شاهد هستیم که ماسک دیگر مانند گذشته و در ماه مه بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر نمی‌گذارد. مدیرعامل عجیب تسلا زمانی بسیار قدرتمند بود. با این حال اکنون بسیار ناتوان شده است. البته تحلیلگران نکات معتبری را بیان کرده‌اند که ماسک هنوز هم می تواند تاثیر گذار باشد. در مورد تاثیر ماسک بر بازار لازم به یادآوری است که ماسک چه کسی است؟ و مهمتر از همه اینکه توانایی انجام چه کاری را دارد؟ بیت کوین برای ماسک بسیار وسوسه برانگیز است.

دوج کوین سرگرمی ماسک است

سه هفته پیش، مدیر عامل تسلا اعلام کرد که این شرکت قصد دارد پس از تحقق اهداف انرژی پاک، بیت کوین را بپذیرد. به عبارت دیگر، رابطه بیت کوین و ماسک تمامی نخواهد داشت. با توجه به اینکه به نظر می‌رسد آینده بیت کوین با انرژی پاک پیوند ناگسستنی دارد، به نظر می‌رسد آینده بیت کوین نیز با ماسک پیوندی ناگسستنی دارد.

در حال حاضر، به نظر می‌رسد تأثیر او بر بیت کوین کم شده است. با این حال دلایل زیادی وجود دارد که به ما می‌گوید این امر تغییر خواهد کرد. و ماسک یک استاد دستکاری درجه یک است. دوج کوین (DOGE) یک سکه سرگرم کننده است اما به نظر نمی‌رسد که آینده قانونی و درخشانی داشته باشد. از طرف دیگر، به نظر می‌رسد بیت کوین آینده بسیار درخشانی خواهد داشت. سرگرم کننده است که با DOGE نامزد شوید، اما اگر در مورد ارزهای دیجیتال جدی هستید، باید با بیت کوین ازدواج کنید.

آیا رابطه ماسک و بیت کوین سمی است؟

با تعریفی که وجود دارد، یک رابطه سمی متشکل از شخصیت‌های جکیل و هاید است. جایی که حداقل احساسات یکی از پارتنرها بین فازهای سرد و گرم تغییر می‌کند. حالا، ایلان ماسک را مدنظر قرار دهید. یک روز او در حال خم شدن و ادای احترام به حزب کمونیست چین است. روز دیگر او در توییتر یک قهرمان را کودک دزد می‌خواند. ماسک نیروی قوی و نامنظمی دارد که رفتاری پر از تناقض و نوسان نشان می دهد. او تنها مردی است که می‌تواند با نوسانات ذاتی بیت کوین مطابقت داشته باشد.

در یک رابطه سمی، فرسودگی یک امر عادی است. ماسک نفوذ طاقت فرسایی در بین تازه واردان بازار دارد. دلایل زیادی وجود دارد که معتقد باشیم او همچنان نیروی انسانی سرمایه گذار را خسته خواهد کرد، به ویژه افراد جامعه بیت کوین را.

روابط سمی مترادف با فریب نیز هست. از طرفی ماسک فردی بسیار باهوش است. با این حال از استادان اغراق و وعده‌های دروغین محسوب می‌شود. از سال 2016، مشتریان تسلا به خاطر ویژگی رانندگی خودران که بسیار روی آن تبلیغ شده است پول پرداخت می‌کنند. با این حال اکنون همه می‌دانند در واقع همچین ویژگی و تکنولوژی‌ای حداقل در خودروهای تولید شده تسلا وجود ندارد.

همانطور که اندرو جی هاوکینز (Andrew J. Hawkins) در روزنامه ورج (The Verge) می‌نویسد، نرم افزار کامل خودرانشی که ماسک تبلیغ می‌کند “وسیله نقلیه تسلا را قادر نمی‌سازد بدون راننده و خودران حرکت کند.” به عبارت دیگر اتومبیل‌های خودران توانایی رانندگی را ندارند. این نه برای تسلا خوب است و نه برای ماسک. خواه فریب وی آگاهانه باشد و خواه غیر آن، ماسک مشتریان تسلا را برای یک سواری گران قیمت فریب داده است. با وجود جنرال موتورز و فورد که مشغول درس عبرت گرفتن از اشتباهات ماسک و ساخت وسایل نقلیه الکتریکی برتر هستند، آیا رفتار ماسک طبیعت نامنظم‌تری خواهد داشت؟ بنابراین بیایید مبحث اصلی خود را روی بیت کوین متمرکز کنیم. ماسک شاید مجبور است با بازی دادن بیت کوین مشکلات فنی تسلا را به حاشیه براند.

یک کارآفرین بزرگ، نه مخترع

ماسک مخترع نیست. او یک کارآفرین است، مایل است برای جلب توجه هر چیزی را بگوید یا هر کاری را انجام دهد. اگرچه او به وضوح مردی درخشان است، اما خویشتن داری ندارد. حرف ماسک مورد اطمینان و قابل اعتماد نیست. در حقیقت، به نظر می‌رسد در دنیای ماسک، مفهوم حقیقت بسیار قابل انعطاف است.

در مقاله اخیر خود، پیتر چاواگا (Peter Chawaga) در مورد نوعی جهان پس از این کارآفرین عجیب و غریب بحث کرد. جهانی که در آن بیت کوین خود را از دخالت ایلان ماست آزاد می‌کند. چاوگا خاطرنشان کرد، “هیچ شخص به تنهایی، هر چقدر در حوزه‌های تحت تسلط خود تأثیرگذار باشد، قدرتمندتر از شبکه نیست.” در همان قسمت، استیسی هربرت می‌گوید:

“ایلان و دیگر میلیاردرهای فیات باید بدانند که شما بیت کوین را کنار نمی‌زنید، بیت کوین شما را کنار خواهد زد.”

آیا بیت کوین در واقع ایلان ماسک را “اصلاح” کرده است؟ آیا واقعاً ایلان می‌تواند “اصلاح شود؟” بیت کوین ممکن است در این نبرد پیروز شده باشد. با این حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان جنگ هنوز پایان نیافته است. البته، لازم نیست جنگ پر سر و صدا ادامه یابد. در آینده، بیت کوین و ماسک ممکن است به خوبی در کنار هم لذت ببرند:

در آینده، بیت کوین و ماسک به خوبی می‌توانند از یک رابطه هماهنگ برخوردار شوند. با این حال، با توجه به اینکه ماسک یکی از نامنظم‌ترین افراد مشهور کره زمین است، این رابطه احتمالاً ماهیتاً سمی‌تر خواهد شد. فریاد زدن گور بابای ایلان ممکن است خشم شما را فرو بنشاند، اما مؤثر نخواهد بود. به یاد داشته باشید که با چه کسی سر و کار دارید: یک میلیاردر بسیار تأثیرگذار و دارای شخصیتی با نفوذ.

معامله گران دنبال کننده ماسک مشکل اصلی هستند

در اینجا بحثی مهمتر به میان می‌آید. آیا اصلاً ایلان ماسک دلیل مشکلات بیت کوین است یا افرادی که با یک توییت وی به بازارها هجوم می‌آورند؟

تاثیرگذاری ماسک نقش به سزایی دارد ولی بازارها بیشتر از سوی معامله گران چشم و گوش بسته‌ای ضرر می‌بینند که به دنبال سودهای کلان یک شبه‌اند. این افراد بدون تحقیق بدون دانش و بدون تجربه پشت سر تاثیرگذارانی مانند ماسک به راه می افتند.

شاید ایلان ماسک با بازی دادن بازار بتواند این افراد را از بازار خارج کند. امیدواریم در پایان این رابطه ما شاهد یک جامعه هوشیار با دانش و تجربه در بین معامله گران باشیم. این چیزی است که بیت کوین و ارزهای دیجیتال لازم دارند نه توهین کردن به ایلان ماسک.

مطالب مرتبط
اس اند پی داوجونز
استخراج یک بیت کوین در سال 2021 چقدر زمان لازم دارد؟
آینده ماینینگ بیت کوین: چین ماینرها را تعطیل می‌کند؛ السالوادور درها را باز نموده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس