منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال  »  پایان بازار گاوی: چگونه زمان پایان چرخه صعودی بازار ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم
پایان بازار گاوی: چگونه زمان پایان چرخه صعودی بازار ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم

پایان بازار گاوی: چگونه زمان پایان چرخه صعودی بازار ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم

شاید مهم تر از دانشتن زمان آغاز بازار گاوی این باشد که بدانیم کی چرخه صعودی به پایان خود می رسد. در این مجموعه مقالات با بررسی داده ها تاریخی در مورد این رویداد صحبت خواهیم کرد.

بابی لی (Bobby Lee) برادرش چارلی – مؤسس لایت‌کوین – را برای سقوط قیمت بیت‌کوین پایان بازار گاوی در سال 2017-2018 مقصر می‌داند. البته که یک‌جورهایی شوخی می‌کند.

چارلی آخرین دارایی لایت‌کوین خود را در تاریخ دسامبر 2017 به قیمت هر واحد 350 دلار فروخت. بابی به یاد دارد که این اتفاق مثل بمب در توییتر ترکید. او می‌گوید: ” خدای من – این می‌تواند علامت یک اوج بی‌نظیر باشد -.

“من به شوخی به او گفتم تو همین الآن به بازار گاوی پایان دادی.”

البته که چارلی دلیل پایان بازار گاوی نبود ولی فروش 3 لایت‌کوین آخر او آن هم با بالاترین قیمت بازار، یک زمان‌بندی فوق‌العاده را برای پایان‌دادن به این بازار رقم زد. البته که اتفاق چندان تلخی نیست، از آن جایی که چارلی قبلاً بازار خرسی چندین‌ساله” را با افت حدود 90 درصد پیش‌بینی کرده بود.

سؤال اصلی این است که آیا اگر هولدرها و تریدرها معمولی ارز دیجیتال از ایده چارلی پیروی کنند و در اوج بعدی بازار اقدام به فروش کنند، به آنها اجازه خرید مجدد و تجمع بیشتر در پایین را می‌دهند؟

بازار گاوی چگونه به پایان می رسد؟

برای بیشتر مردم کنار آمدن با این موضوع سخت است. آن ها ترجیح می‌دهند که پابرجای پای پادکستر معروف، پیتر مک کورمک (Peter McCormack) بگذارند. او کسی است که در سال 2017 درگیر هیاهوی بازار شد و شاهد رسیدن پورتفلیو بیت‌کوین خودش به 1.2 میلیون دلار بود. البته پس از آن، وی مجبور شد برای پرداخت قبض‌هایش تمام موجودی را به صفر برساند و در یخ‌بندان ارز دیجیتال آن ها را بفروشد.

برخی از بزرگ‌ترین مغزهای ارز دیجیتال در حال کارکردن بر روی این مشکل هستند. از ویلی وو (Willy Woo) تحلیلگر تا دیوید پوئل (David Puell) و فیلیپ سوئیفت (Philip swift) از دیسنتریدر (Decentrader) به این رویداد فکر می کنند. حدود سال 2018، آنها شروع به طراحی معیارها و شاخص‌هایی بر اساس الگوهای تاریخی کردند تا به تعیین زمان نزدیک شدن قله‌ها و ناهمواری‌ها کمک کنند.

نظریه‌های زیادی در مورد این که آیا زمان‌بندی در بازار ممکن است یا نه، وجود دارد. بابی لی بر روی نصف شدن چرخه‌های قیمت شرط می‌بندد. درحالی‌که ماتی گرینسپان از Quantum Economics و اسکات ملکر از Wolf of all street معتقدند که بهتر است از قوانین معقول در مورد سودآوری و ساخت نمونه کارها پیروی کنید که نیازی به پیش‌بینی رویدادها از قبل ندارند.

بازار ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش بینی است

غیرقابل‌پیش‌بینی بودن بازارها حتی در هنگام نوشتن این داستان که آن را در ماه آپریل شروع کرده بودم، مشهود بود. در زمان نویسنده مجبور شد این گزارش را به مدت 4 ماه به دلیل انتشار اخبار سرکوب چین و حساب توییتری ایلان ماسک متوقف کند. این اخبار باعث شد یک وقفه 4 ماهه در بازار گاوی ارزهای دیجیتال شاهد باشیم.

هشدار اسپویل: همه مفسران مصاحبه شده موافق‌اند که باید سعی کنید در راه بالا سود ببرید. من به‌اندازه کافی خوش‌شانس بودم که ساعت‌ها قبل از سقوط بزرگ در ماه مه به توصیه‌های آنها توجه کردم.

در پایان هر بازار گاوی، یک چرخه خرسی خواهد آمد و این تجربه نویسنده از زیر نظر داشتن این فضا است.

“این که چقدر طول بکشد جای بحث دارد. مردم باید مردم باید از این امکان آگاه بوده و با مسئولیت‌پذیری سرمایه‌گذاری کنند.” چارلی لی – دسامبر 2017

درس تاریخ: تئوری چهار ساله هالوینگ

حضور بیت‌کوین به حدی طولانی نبوده است که بتوان از سابقه تاریخی آن نتیجه‌گیری محکمی گرفت. با این حال اعتقاد گسترده‌ای وجود دارد که چرخه‌های قابل‌پیش‌بینی در ارتباط مستقیم با هالوینگ حرکت می‌کند.

پاداش بلاک ماینرهای بیت‌کوین هر 4 سال یکبار نصف می‌شود. همین باعث کاهش عرضه بیت‌کوین جدید به بازار است. طبق این نظریه، بیت‌کوین کمتر به معنی قیمت‌های بالاتر است و در طول هر بار نصف شدن میزان انتشار بیت‌کوین تا کنون، قیمت در صدر قرار گرفته و پس از آن به بالاترین سطح تاریخی می رسد.

لی تقریباً یک دهه است که طرف‌دار این ایده است. وی این مفهوم را در طی سخنرانی دسامبر 2013 در دانشگاه استنفورد ارائه کرد.

لی، نویسنده کتاب جدید “قول بیت‌کوین” می‌گوید:

“من یک انسان ساده هستم.” “من نمی‌توانم آینده را پیش‌بینی کنم، اما بر اساس شهود و بر اساس تجربه 10 ساله‌ام در این زمینه، من فکر می‌کنم این چرخه‌های قیمت افزایش تقاضای پس از هالوینگ را تقلید می‌کند. این یک اهرم اقتصادی واقعی است که برای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد، جایی که میزان تولید به نصف کاهش می‌یابد. “

در هر مورد، حرکت قیمت به سمت بالا در مقایسه با نصف پاداش بلوک به تأخیر می‌افتد.

هالوینگ و چرخه های آن

اگر این نظریه صحیح باشد – و درحالی‌که به نظر می‌رسد تا کنون عملی شده است – فقط عرضه را شامل می‌شود، نه تقاضا را. به این معنی که هنوز در تعیین زمان اوج‌گیری بازارها چندان مفید نیست. در نیمه اول سال قبل قیمت پایین آمد و یک سال بعد به اوج خود رسید. در نیمه دوم و سوم قیمت بیش از 500 روز از نصف شدن به پایین و اوج خود رسید.

اوج آوریل تنها سه برابر بیشتر از اوج قبلی افزایش‌یافته است. به همین دلیل است که لی فکر می‌کند این چرخه هنوز راه طولانی در پیش دارد.

“طبق تجربه من، بازارهای گاوی به سه برابر بالاتر از سطح قبلی اکتفا نمی‌کنند، آنها به‌راحتی 10 برابر، 20 برابر، حتی 30 برابر پیش می‌روند؛ بنابراین، در حالت محافظه‌کارانه، اگر 15 یا 16 برابر میزان قبلی باشد ما را به 300,000 دلار می‌رساند.”

اوج ها و فرودها

با این اطلاعات می‌توانید دو کار انجام دهید: می‌توانید در اوج قیمت‌ها یا درست قبل از آن اقدام به فروش کنید. یا می‌توانید فقط منتظر بمانید، با این انتظار که قیمت‌ها در طول چهار سال بی‌وقفه حتی بیشتر از این افزایش می‌یابد.

راه دوم به‌مراتب ساده‌تر است. تشخیص اوج بازار دشوار است زیرا اکثر مردم از دستاوردهای خیره‌کننده سبد سهام خود سرخوشی می‌گیرند. لی می‌گوید افزایش سریع قیمت‌ها در واقع بهترین نشانه این است که به بالاترین قیمت رسیده‌ایم.

او می‌گوید: ” اگر در 24 ساعت 2 برابر شد، بدانید که پیک فرارسیده است.”

اسکات ملکر، معامله‌گر کریپتو که بیشتر با نام Wolf of all street شناخته می‌شود، با لی موافق است. او در سال 2016 سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین را آغاز کرد و در ردیف اول بازار گاو 2017 و سقوط بعدی آن قرار گرفت.

او می‌گوید: “صادقانه بگویم، فکر نمی‌کنم که مردم بدانند که این موسیقی به‌زودی به پایان خودش خواهد رسید.”

ورود سرمایه گذاران خرده‌فروشی افزایش پیدا کرد. آنها با این باور که قیمت بیت‌کوین به 100,000 دلار می‌رسد وارد بازار شدند و بدیهی است که در حدود 20 هزار دلار متوقف شد. من فکر می‌کنم اکثر مردم نتوانستند هیچ سودی به دست آورند و کل بازار را در زمستان سخت ارزهای دیجیتال طی کردند.

شاخص‌های زنجیره‌ای و تکنیکال برای شناسایی پایان بازار گاوی

مدیرعامل مرکز خریدوفروش ارز دیجیتال Filibfilib بیان می‌کند که سقوط چشمگیر در اوج سال 2017 باعث تحریک بسیاری از تحلیلگران شد تا ابزارهایی را تعبیه کنند که بتواند سقوط بعدی را پیش‌بینی کنند. آنها طی 12 سال گذشته اطلاعات بلاک‌چین و بازار را بررسی کردند تا روابط بین سود، مشارکت‌کنندگان، عرضه و فراز و نشیب‌های بازار را تعیین کنند.

او می‌گوید: “برخی از ذهن‌های واقعاً درخشان با ابزارهای مشتق زنجیره‌ای فوق‌العاده‌ای ترکیب شده‌اند تا به ما این امکان را بدهند که بفهمیم رفتار شرکت‌کنندگان مختلف در بازار چگونه است.”

و اضافه کرد که:

به‌عنوان‌مثال دیوید پوئل، فیل سوئیفت، مراد محمودوف … در اعماق بازار خرس با استفاده از تمامی ابزارهای موجود به داد ما رسیدند تا مطمئن شویم که می‌توانیم به اوج بعدی برسیم.”

Filbfilb می‌گوید که بازارهای ارز دیجیتال به دلیل شفافیت رادیکال و سخت‌گیرانه بلاک‌چین تقریباً از نظر حجم داده‌های موجود برای نمودار منحصربه‌فرد هستند.

“آیا ما همه ابزارهای لازم برای تشخیص زمان اوج‌ها را داریم؟ اگر ما را با چیزی مانند بازار طلا مقایسه کنید، جایی که مشاهده چنین اطلاعاتی غیرممکن است، ما احتمالاً بهترین بینش را داریم.”

3 تا از بهترین‌ ابزارها برای شناخت پایان بازار گاوی

حدود یک میلیون ابزار مختلف در دسترس است، اما به نظر Filbfilb دو مورد از مهم‌ترین آنها اول Puell Multiple است که به بررسی وضعیت سوددهی ماینرها می‌پردازد؛ و دیگری MVR-Z که قیمت فعلی را نسبت به آنچه که هر بیت‌کوین در آن خریداری شده است، بررسی می‌کند. دسترسی به هر دوی این نمودارها رایگان است.

او افزود: “نمره MVRV-Z بسیار خوب است زیرا به شما می‌گوید سرمایه‌گذاران چقدر سود به دست آورده‌اند.”

ابزار MVRV-Z

ایده پشت قضیه این است که اگر میانگین قیمت شرکت‌کنندگان در بازار بیت‌کوین را زمانی که 1000 دلار بود خریداری کردند در نظر بگیریم و قیمت آن را اکنون به 20,000 دلار افزایش‌یافته فرض کنیم، احتمال بالایی وجود دارد که بیت‌کوین را به پول نقد تبدیل کنند، تا بازاری که اکثر مردم در آن بیت‌کوین را با 15,000 دلار خریداری کرده‌اند.

اگر امتیاز MVRV-Z به محدوده بالایی برسد، به این معنی است که همه دارندگان بیت‌کوین در مقایسه با زمانی که بیت‌کوین را خریداری کرده‌اند، سود فوق‌العاده‌ای دارند؛ بنابراین، این چیزی است که شما را به این باور می‌رساند که مردم ممکن است فوراً در مورد سودآوری و خریدن لامبورگینی هاشان فکر کنند.

پایان بازار گاوی: چگونه زمان پایان چرخه صعودی بازار ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم

MVRV-Z-score

اگر این نمودار در صورت واردشدن به یک دوره فرا تورم متوقف شود، مجدداً مورد آزمایش قرار گرفته است و تا کنون، در حدود یک هفته صعود را به‌درستی نشان داده است؛ بنابراین، وقتی آرایشگر یا داروساز شما شروع به ارائه توصیه‌هایی می‌کند که باید روی چه کوین‌هایی سرمایه‌گذاری کنید، بدانید زمان آن فرارسیده که بیشتر با این نمودار مشورت کنید.

پوئل مولتی پل

Filbfilb می‌گوید یکی دیگر از ابزارهای بسیار ارزشمند Puell Multiple است که نشان می‌دهد سوددهی ماینرها امروز در مقایسه با وضعیت 365 روز گذشته چقدر است.

او می‌گوید: “اگر آنها به طور ناگهانی وارد یک سود عظیم ماوراءالطبیعی شوند، در نهایت این یک تجارت است و احتمال دارد کوین‌های خود را بفروشند.” “دید سرمایه‌گذار و عرضه، بسیار مهم هستند.”

پایان بازار گاوی: چگونه زمان پایان چرخه صعودی بازار ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم

پوئل مولتی پل

هولدرها ارزان نمی‌فروشند حتی در پایان بازار گاوی

فیلیپ سوئیفت، بنیان‌گذار دیگر دیسنتریدر می‌افزاید که نمودار +1 سال هولد کردن (هولدهای بالای 1 سال) یک شاخص مفید دیگر است که بر اساس روان‌شناسی بازار هولدرها است.

“این یک ابزار زنجیره‌ای است که نسبت بیت‌کویین را که حداقل یک سال هولد شده است نشان می‌دهد. یک الگوی چرخه‌ای واضح وجود دارد که در آن خط موج 1year hold باگذشت زمان روند معکوس قیمت داشته است. به این دلیل است که در بازارهای خرسی، هولدرها جمع می‌شوند و نمی‌خواهند بیت‌کوین خود را با قیمت ارزان بفروشند؛ بنابراین، نرخ 1 سال هولد افزایش می‌یابد. “

با پیشرفت ما در بازارهای گاو، هولدرها می‌خواهند بدانند سود با افزایش قیمت چه میزان سود کرده‌اند. آنها شروع به فروش بیت‌کوین خود می‌کنند و در همین زمان ما می‌توانیم با خروج بیت‌کوین از کیف پول آنها را ببینیم. این باعث پایین آمدن سطح 1 HODL می‌شود.

“سطح 1 سال هولد در حال حاضر در سطح 53درصد است و احتمالاً زمانی که ما بالاخره صعود کنیم، حدود 47 درصد خواهد بود؛ بنابراین، تا پایان چرخه راه زیادی در پیش است. “

این نشان می‌دهد که هولدرها هیچ علاقه‌ای به فروش در این سطوح ندارند و انتظار قیمت‌های بسیار بالاتر را دارند. من فکر نمی‌کنم که خط هولد به میزان قابل‌توجهی تا وقتی بیت‌کوین به 100 هزار دلار برسد، کاهش یابد.

ابزارهای شناسایی پایان بازار گاوی برای سرمایه گذاران خرد

اکثر مردم احتمالاً وقت نخواهند داشت که همه ابزارهای مختلف دیگر را بیاموزند و بفهمند، به این دلیل که ابزارهای زیادی وجود دارد. نمودارهای تجزیه‌وتحلیل تکنیکال شامل ضرب‌کننده دوساله MA ، نقشه حرارتی میانگین متحرک 200 هفته‌ای، مدل سهام به جریان، شاخص Pi Cycle Top ، ضریب نسبت طلایی، روزهای سودآور بیت‌کوین و منحنی‌های رشد لگاریتمی بیت‌کوین است.

شاخص‌های درون زنجیره‌ای شامل امواج RHODL ، نسبت RHODL ، سیگنال NVT پیشرفته، سود/زیان نسبی تحقق‌نیافته، حرکت شبکه بیت‌کوین، ریسک ذخیره، نشانگر نشانی آدرس فعال و نسبت سود خروجی مصرف شده است.

Decentrader یک ابزار به نام Bitcoin KPI توسعه داده است که نمرات را در مقیاس 100 برای هر نمودار می‌سنجد. Filbfilb می‌گوید:

“گذراندن 50 نمودار مختلف و سپس تلاش و تجمیع آن در واقع آن چیزی است در اینجا اتفاق می‌افتد و تمام تلاش ما رسیدن به یک بینش سطح بالاست. همه این موارد در یک تصویر فشرده جمع‌آوری می‌شود و سپس نمره می‌گیرید و می‌توانید ببینید چقدر از چرخه فاصله دارید. بازار چقدر داغ شده است.”

پایان بازار گاوی: چگونه زمان پایان چرخه صعودی بازار ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم

Bitcoin KPI

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید:

البته که چند شرط کوچک در مورد این ابزارها وجود دارد. بسیاری بر این فرض هستند که بیت‌کوین کل بازار ارز دیجیتال را بالا و پایین می‌کند که تقریباً فکر درستی است، اما این احتمال هم وجود دارد که اتریوم از آن به‌عنوان ارز دیجیتال پیشرو از آن پیشی بگیرد.

و همان‌طور که توییت‌های FUD سرکوب ماینینگ چین و توییت‌های ایلان ماسک در آوریل و مه نشان دادند، این شاخص‌ها شما را از یک رویداد قو سیاه که می‌تواند باعث سقوط بازارها شود و ایجاد بازار جدید خرسی شود، نجات نمی‌دهد.

ماتی گرینسپان، بنیان‌گذار Quantum Economics اشاره می‌کند که تاریخ گاهی تکرار می‌شود اما آینده را پیش‌بینی نمی‌کند.

مردم دوست دارند گیج شوند و بگویند: ” اوه، خوب، فقط به این دلیل که این اتفاق X بار افتاده است، پس فقط به این دلیل که X اتفاق افتاده است، Y پس از آن اتفاق خواهد افتاد. ” این همیشه به‌هیچ‌وجه معنی ندارد. ”

مطالب مرتبط
انباشت به جریان و بیت کوین: مدل استاک تو فلو (Stock to Flow) چه استفاده‌ای دارد؟
10 اندیکاتور تحلیل فاندامنتال که پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری باید در نظر گرفته شوند
آلت کوین‌ها و توییتر: 3 توکن که با هجوم کاربران توییتری به شدت رشد کردند.
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether