منو
خانه  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  ماین اتریوم علی رغم به روزرسانی مورد انتظار Eth2، همچنان بسیار سودآور است
ماین اتریوم علی رغم به روزرسانی مورد انتظار Eth2، همچنان بسیار سودآور است

ماین اتریوم علی رغم به روزرسانی مورد انتظار Eth2، همچنان بسیار سودآور است

نوید رحیمی
1399/12/07
۰

ماینرهای اتریوم با توجه به به روزرسانی مورد انتظار اتریوم 2.0 سود بسیار بالایی کسب می‌کنند. این به روزرسانی می‌تواند پایان کار ماین اتریوم باشد.

ماین اتریوم علی رغم به روزرسانی مورد انتظار Eth2، همچنان بسیار سودآور است

ماینرها اتریوم همچنان در سال 2021 از برداشت سودهای بالای استخراج این ارز بهره می‌برند. این در حالی است که بسترهای نرم افزاری این بلاک چین قرارداد هوشمند هنوز از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. چند ماه گذشته برای بسیاری از کاربران در فضای ارزهای دیجیتال بسیار خارق العاده بوده است. در این اواخر بیت کوین، اتر و سکه‌های مختلف دیگر با افزایش ارزش نجومی روبرو شده‌اند. افزایش حجم معاملات و کاربران همچنین مستقیماً به اکوسیستم استخراج ارز دیجیتال سودهای کلانی رسانده است.دیفای سود ماینرها را به بیشترین میزان رسانده است

به طور خاص ماینرهای اتریوم به دلیل محبوبیت پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای که در بلاک چین آنها اجرا می‌شود، سودهای جدی دریافت کرده‌اند. این سیستم عامل‌های مختلف دیفای حجم معاملات و فعالیت در بلاکچین اتریوم را به پیش رانده اند. افزایش استفاده از دیفای منجر به افزایش سرسام آور هزینه‌ها و افزایش زمان پردازش معاملات شده است. در حالی که کاربران نهایی مجبورند بیشترین میزان هزینه‌ها و زمان پردازش معاملاتی را متحمل شوند، ماینرها در حال پارو کردن پول هستند.

در نتیجه، ماینرهای اتریوم در ژانویه 2021 بیش از 830 میلیون دلار درآمد کسب کردند. این میزان از چند هفته اول سال 2018 قبل از سقوط اتر، بیت کوین و بازارهای ارز دیجیتال پس از اوج چشمگیر دسامبر 2017، دیده نشده بود.

ماین اتریوم نسبت به بیت کوین بازدهی بالاتری دارد

در حالی که بیت کوین از نظر سرمایه بازار در بالای لیست ارزهای دیجیتال حکمرانی می‌کند، استخراج کنندگان این ارز نتوانسته‌اند مانند ماینرهای اتریوم سود کسب کنند. فیلیپ سالتر، مدیر عملیاتی جنسیس ماینینگ (Genesis Mining)، در این باره اظهارنظر کرد. وی گفت با وجود اینکه ماین اتریوم در حال حاضر “بسیار سودآور” است، ماینرهای فعلی و تازه واردان بالقوه هنوز باید از موانع اولیه ورود مطلع باشند.

ماین اتریوم علی رغم به روزرسانی مورد انتظار Eth2، همچنان بسیار سودآور است

مقایسه کارمزدهای شبکه بیت کوین و اتریوم

“حاشیه سودی که می‌توانید از طریق ماین اتریوم کسب کنید بسیار بیشتر از چیزی است که در استخراج بیت کوین وجود دارد. با این حال، این به معنای سودآوری بیشتر آن نیست. نکته حائز اهمیت این است که سخت افزار ماین اتریوم گران‌تر از سخت افزار استخراج بیت کوین است. بنابراین شما هزینه اولیه بالاتری دارید که باید برای ماین اتریوم پرداخت کنید.”

سالتر خاطرنشان کرد که استخراج لایت کوین (Litecoin) و دش (Dash) نیز سودآور است. با این حال هنوز به اندازه بیت کوین و اتریوم بازدهی ندارد. وی همچنین افزود که سایر ارزهای دیجیتالی که با استفاده از کارت‌های گرافیک استخراج می‌شوند به اندازه ماین اتریوم سودآور نیستند.

ماینرهای غیرقانونی بیت کوین باعث خاموشی‌های تهران؛ 45000 ماینر ضبط شد

بنیانگذار پایلون فایننس (Pylon.finance) با نام مستعار OxGrimReaper، با توجه به شرایط کنونی استخراج ارزهای دیجیتال و سودآوری برتر کنونی ماین اتریوم، به کوین تلگراف گفت:

” در حال حاضر اتریوم پردرآمدترین فرصت استخراج است. این ارز به دلیل استفاده از GPU برای کاربران عادی بسیار عالی و سودده است. به علاوه ما در اوایل سال جدید چین هستیم، به این معنی که هیچ تولیدی در کارخانه‌ها اتفاق نمی‌افتد. مانع ورود در این لحظه به اندازه گذشته است.”موانع ورود به استخراج با GPU بیشتر از ASIC است

بنیانگذار پایلون فایننس همچنین گفت استخراج بیت کوین سودآوری کمتری نسبت به استخراج GPU داشت. با این حال ورود به آن بسیار آسان‌تر از اتریوم است. با توجه به اینکه کاربران می‌توانند ماشین‌های استخراج اسیک (ASIC) را خریداری کنند، این کار به سادگی انجام می‌شود. اسیک ها اساساً از نوع پلاگ اند پلی هستند که کاربران تازه کار را بدون مشکل به شبکه وصل می‌کنند. با این حال، استخراج با GPU موانع مختلفی برای ورود دارد. از جمله این موانع، هزینه GPU، دانش فنی مورد نیاز برای راه اندازی سیستم و همچنین ملاحظات عملیاتی را می‌توان نام برد.

OxGrimReaper همچنین تاکید کرد که موفقیت پلتفرم‌های دیفای سهم عمده‌ای در این سودآوری داشته است. در حال حاضر استخراج کنندگان اتریوم به شدت از اجرای قراردادهای هوشمند این پلتفرم‌ها بهره مند شده‌اند. هزینه‌های گس اتریوم، هزینه‌هایی است که برای پردازش یک معامله به ماینرها پرداخت می‌شود. این هزینه‌ها همزمان با افزایش استفاده پلتفرم‌های دیفای، بسیار سریع افزایش یافته است. او می‌گوید که این یک علامت مثبت برای ماینرها است:

“ربات‌های مورد استفاده در AMM مهم‌ترین عامل جنگ برای گس هستند. اما مسلماً جنگ گس به معنای هزینه‌های بالای معاملات است. گس زیاد نشانه خوبی برای کسب درآمد یک ماینر محسوب می‌شود. کارمزدهای گس امسال به بالاترین حد خود رسید. این در حالی بود که استخراج نیز به بالاترین سطح خود دست یافته است. علاوه بر این، معاملات در اکوسیستم اتریوم در سال جاری نیز بالاترین رکوردهای خود را شکسته است. این‌ها همه شاخص‌های مهمی برای یک اکوسیستم استخراج سالم است، به ویژه برای کسانی که از قبل زیرساخت‌های این کار را دارند.”

ماینرهای اتریوم وقت کمی دارند تا خود را برای Eth2 آماده کنند

فعلاً ماینرهای اتر همچنان که بلاک چین را حفظ می‌کنند، از هزینه‌های بالا و حجم معاملات درآمد خوبی به جیب می‌زنند. این امر علی رغم انتقال در حال انجام و آهسته به اتریوم 2.0 است. این به روز رسانی آغازی بر پایان کار ماین اتریوم خواهد بود. ادغام شبکه اصلی در اتریوم 2.0 با زنجیره بیکن (Beacon) اثبات سهام، که در دسامبر سال 2020 راه اندازی شد، شروع شده است.

بنیان‌گذار استخر ماینینگ بی تی سی تاپ (BTC.top)، مصاحبه‌ای با جیانگ ژوئر (Jiang Zhuoer) 

انتقال از پروتکل فعلی اثبات کار (PoW)، که درحال حاضر اتریوم از آن استفاده می‌کند، با هدف مقیاس پذیرتر، امن‌تر و پایدارتر شدن این بلاک چین است. با این حال، این همچنین به کارهایی که برای استخراج کنندگان اتریوم سودآور بوده است پایان خواهد داد. در حالی که انتقال کامل به Eth2 هنوز بسیار زمان لازم دارد، سالتر می‌گوید که ماینرها با ادامه پیشرفت Eth2، وضعیت خود را با دقت ارزیابی می‌کنند:

“تغییر اتریوم به اثبات سهام (PoS) در مدت زمان بسیار طولانی امکان پذیر خواهد شد. به نظر می‌رسد که تنها حدود دو سال از این مسیر را پشت سر گذاشته‌ایم. ماینرها باید قبل از هرگونه سرمایه گذاری روی سخت افزارهای جدید، خطر این اتفاق را ارزیابی خواهند کرد.”

به روزرسانی E5-1559 نگرانی اصلی ماینرها

سالتر اضافه کرد که نگرانی اصلی ماینرهای اتریوم، مربوط به برنامه بهبود Ehere-E5-1559 در آینده نزدیک است. این به روزرسانی می‌خواهد بخش بزرگی از هزینه معاملات را به جای پرداخت به استخراچ کنندگان بسوزاند. E5-1559 پیامدهای قابل توجهی در سودآوری استخراج ETH دارد: “اگر پذیرفته شود، این منجر به کاهش قابل توجه پاداش استخراج – تا 50٪ کمتر خواهد شد. چنین تغییرات فاحشی به طور مکرر بر اکوسیستم اتریوم تأثیر می‌گذارد و عدم اطمینان را برای سرمایه گذاران ایجاد می‌کند.”

کارمزد معاملات اتریوم در فوریه 2021 همچنان سر به فلک می‌کشد. داده‌های بلاک چیر (Blockchair) تخمین می زند که متوسط هزینه معامله برای Ether تا 50 دلار رسیده است. این در مقایسه با میانگین 30 دلار در ازای هر معامله بیت کوین بسیار گران محسوب می‌شود.

ارزهای دیگر جایگزین اتریوم می شوند

در همین حال، OxGrimReaper گفت که آنها به راحتی می‌توانند ارزهای دیجیتال دیگری را که به جای ASIC از GPU استفاده می‌کنند برگزینند:

“بیش از ده سکه وجود دارد که GPU های ما می‌توانند بدون هیچ مشکلی در استخراج آنها سودآوری داشته باشند. ما این کار را با کارت‌های 4G که برای ماین اتریوم منسوخ شده‌اند انجام می‌دهیم. استخراج راون کوین Ravencoin با سودآوری بالایی همراه است. برای ما، آربیتراژ بین پروتکلها به اندازه بین برق و نرخ هش رایانه مهم نیست.”کلام پایانی

با این وجود، مفسران ارزهای دیجیتال، مانند لارک دیویس، معروف به “کریپتو لارک”، بر لزوم تسریع در انتقال به Eth2 توسط توسعه دهندگان اتریوم می گویند. به نظر دیویس این کار برای نجات دادن کاربران از هزینه‌های نجومی گس و زمان طولانی پردازش معاملات بسیار حیاتی است.

بسیاری از کاربران برای انجام مبادله‌های ساده بین جفت‌های تجاری به استفاده از سیستم عامل‌های دیفای مانند یونی سواپ (Uniswap) و وان اینچ (1inch) روی آورده‌اند. در حال حاضر هزینه‌های این سرویس‌ها و معاملات برای یک کاربر متوسط بسیار زیاد شده است. این امر ورود افراد جدید به سیستم دیفای را دشوار می‌کند.

مطالب مرتبط
استخراج یک بیت کوین در سال 2021 چقدر زمان لازم دارد؟
ارزهای بزرگ بازار همراه با رکوردشکنی بیت کوین در نمودار ماهانه صعود را از سر گرفتند
استخراج یک بیت کوین در سال 2021 چقدر زمان لازم دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی