منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  اتریوم 2.0 و پالی گان: راه حل‌های مقیاس پذیری لایه 2 چه جایی در شبکه جدید اتریوم دارند؟
اتریوم 2.0 و پالی گان: راه حل‌های مقیاس پذیری لایه 2 چه جایی در شبکه جدید اتریوم دارند؟

اتریوم 2.0 و پالی گان: راه حل‌های مقیاس پذیری لایه 2 چه جایی در شبکه جدید اتریوم دارند؟

رضا باغانی
1400/06/06
۰

راه حل‌های لایه دو به یک ابزار محبوب برای مسائل مقیاس پذیری اتریوم تبدیل شده‌اند. اما آیا بعد از اجرایی شدن اتریوم 2.0 هنوز جایی برای راه حل‌هایی مانند پالی گان وجود دارد؟

در حالی که پالی گان به کاهش ازدحام در شبکه اتریوم کمک کرده است، اتریوم 2.0 مجموعه راه حل‌های مقیاس پذیری خاص خود را ارائه می‌دهد. سوالی بزرگ ذهن اکثر بزرگان صنعت ارزهای دیجیتال را مشغول کرده است. راه حل‌های مقیاس پذیری مانند پالی گان چه نقشی در اتریوم 2.0 ایفا خواهند کرد؟

نقشه راه پالی گان می‌تواند این راه حل را در اتریوم 2.0 نیز کاربردی کند

نقشه راه بلندپروازانه پالی گان شامل راه حل‌های مقیاس پذیری است که به آن امکان می‌دهد نقش خود را در اتریوم 2.0 نیز ادامه دهد.

مهاجرت شبکه کنونی اتریوم به اتریوم 2.0 قرار است این بلاک چین را بیشتر کاربردی کند. این مهاجرت، امنیت بهتر، معاملات سریعتر و ارزان‌تر را ارائه خواهد داد. اتریوم 2.0 قصد دارد با سریع‌تر کردن زمان تأیید نهایی بلاک‌ها از گیر افتادن معاملات جلوگیری کند. به طور خلاصه می‌توان گفت این به روزرسانی به شبکه امکان مقیاس پذیری بیشتر را می‌دهد.

چندین ماه است که کاربران برنامه های غیر متمرکز یا دپ ها (dapp) برای فرار از ترافیک شبکه از پالی گان استفاده می‌کنند. همانطور که می دانید پالی گان یک راه حل به اصطلاح لایه دوم است که در بستر بلاک چین اتریوم قرار دارد. MATIC توکن بومی این شبکه در ماه‌های آوریل و مه با صعودهای بی پایان شگفتی ساز شد. خود پالی گان نیز با  ادغام شدن در پروژه‌های مختلف در صدر اخبار بود. پلی گان خود را به عنوان راه حلی برای افزایش شدید هزینه و زمان معاملات در بلاک چین اتریوم اثبات کرده است.

اکنون هارد فورک لندن اتریوم انجام شده است. توسعه دهندگان این شبکه مستقیماً به سمت شبکه اثبات سهام اتریوم 2.0 حرکت می‌کنند. در این شرایط مقصد نهایی پالی گان چیست؟ آیا این شبکه می‌تواند بیش از یک درمان موقت برای ترافیک شبکه اتریوم باشد؟

کاری که پالی گان انجام می‌دهد

پالی گان، که پیش از این متیک نتورک (Matic Network) نامیده می‌شد، یک راه حل مقیاس پذیری با قابلیت همکاری برای اتریوم است. این یعنی پالی گان می‌تواند با چندین بلاک چین مختلف ارتباط برقرار کرده و به کاهش ازدحام شبکه کمک کند. این نرم افزار چندین روش مقیاس پذیری را ارائه می‌دهد تا بتواند تراکنش‌ها را سریعتر پردازش کند. این یک ویژگی مهم برای رشد برنامه‌های امور مالی غیر متمرکز یا دیفای است. دیفای به افراد اجازه می‌دهد بدون واسطه وام بگیرند، قرض دهند و معامله کنند. با این وجود معاملات اشتباه یا کند و پر هزینه می‌توانند باعث از بین رفتن هزاران دلار شوند.

راه حل‌های مقیاس پذیری را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: رول آپ ها و زنجیره‌های جانبی. رول آپ ها با فعال شدن بر روی بلاک چین اتریوم، پردازش معاملات به صورت جمعی به جای تک تک را ممکن می‌کنند. این راه حل‌ها پس از انجام دسته‌ای معاملات آنها را به زنجیره اصلی به عنوان یک تراکنش ارسال می‌نمایند. نسخه‌های مختلف رول آپ آپتیمیستیک (optimistic)، پلاسما (plasma)، ولیدیوم (validium) و زد کی رول آپس (ZK-rollups) مجموعه معاملات را به گونه‌ای متفاوت جمع آوری و تأیید می‌کنند. البته همه یک سری معاملات را به صورت یکجا انجام می‌دهند تا به زنجیره اصلی ارسال شوند.

در مقابل، زنجیره‌های جانبی در اصل کلون‌های زنجیره اصلی اتریوم هستند. در این کلون‌ها تراکنش‌ها و دارایی‌ها جابجا و پردازش می‌شوند و در صورت لزوم می‌توانند به زنجیره اصلی ارسال شوند.

پالی گان جمع بهترین ها

در حال حاضر، پالی گان ترکیبی از هر دو راه حل مقیاس پذیری را ارائه می‌دهد. به طور دقیق‌تر پالی گان ترکیبی موفق از رول آپ پلاسما و زنجیره سازگار با اتریوم، اثبات سهام متیک است. هر دوی رول آپ و زنجیر جانبی راه حل‌های مقیاس پذیری هستند. با این وجود هر یک از آن‌ها سطوح مختلفی از امنیت را ارائه می‌دهند. اولی از امنیت شبکه اتریوم استفاده می‌کند، در حالی که سایدچین های مستقل از روش‌های امنیتی خاص خود بهره می‌برند.

جایگاه پالی گان در اتریوم 2.0

برای برخی، راه اندازی راه حل‌های مقیاس پذیری مانند پالی گان راه حل‌های موقتی قبل از مهاجرت به شبکه اتریوم 2.0 هستند. اتریوم 2.0 همانطور که قبلاً نیز ذکر کرده‌ایم به روزرسانی موردانتظار شبکه برای مهاجرت از مکانیزم اثبات کار به اثبات سهام است. طبق وعده‌های داده شده این به روزرسانی قرار است همزمان ازدحام شبکه را کاهش و امنیت را افزایش دهد. این روش برای مقیاس پذیری کاملاً متفاوتی نسبت به راه حل‌های موجود استفاده می‌کند که شاردینگ یا خرد کردن نام دارد.

به زبان ساده، شاردینگ یک راه حل مقیاس بندی است که بلاک چین را به مجموعه‌ای از قطعات مختلف تقسیم می‌کند. به این ترتیب به شبکه امکان تقسیم کار را می‌دهد. یک بخش از شبکه یک نوع تراکنش را تأیید می‌کند و بخشی دیگر نوع دیگری را. چنین ساختاری شبکه اتریوم را قادر می‌سازد تا اقدامات مختلف مانند تراکنش‌های زنجیره‌ای برای بازی‌های بلاک چین را مدیریت کند.

اما اینکه شاردینگ اتریوم 2.0 در راه است به این معنی نیست که جایی برای سایر راه حل‌های مقیاس پذیری مانند پالی گان وجود ندارد.

اثبات سهام می‌تواند اتریوم را از نرخ فعلی 15 تراکنش در ثانیه (TPS) به حدود 3000 TPS برساند. برای کسانی که می‌خواهند از نظر ریاضی این اعداد را چک کنند اطلاعات بیشتری می‌توان ارائه کرد. اثبات سهام به تنهایی توان عملیاتی 50 TPS را به همراه خواهد داشت. حال باید این عدد را در 64 بخشی که بعد از شاردینگ ایجاد می‌شود ضرب کنید.

اما با استفاده از راه حل‌های مقیاس پذیری دیگر مانند پالی گان، اتریوم 2.0 می‌تواند به 100،000 تراکنش در ثانیه برسد. این امر نه تنها برای معاملات همتا به همتا، بلکه برای معاملات سرسام آور در بازی‌های ویدیویی مبتنی بر بلاک چین، حراج‌های NFT و پروتکل‌های دیفای بسیار مفید است.

هدف بعدی پالی گان در اتریوم 2.0 چیست؟

تیم پالی گان نیز دست روی دست نگذاشته است. این شبکه دارای نقشه راه جاه طلبانه ای است. این نقشه راه شامل اجرای رول آپ آپتیمیستیک، زد کی رول آپ و زنجیره‌های جانبی ولیدیوم می‌شود.

زد کی رول آپ تعدادی تراکنش خارج از زنجیره را در یک معامله واحد ارائه می‌دهد. این رول آپ از اثبات دانش صفر برای ثبت نهایی در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می‌کند. زنجیره‌های ولیدیوم نیز از اثبات دانش صفر استفاده می‌کنند. با این حال داده‌ها را خارج از زنجیره ذخیره می‌کنند. در همین حال، رول آپ آپتیمیستیک از “اثبات فراد” استفاده می‌کند. در این روشادعایی برای زنجیره اتریوم با یک سری چالش مطرح می شود که اپراتورهای دیگر را قادر می‌سازد تا در زنجیره ادعا اعتراض کنند.

پالی گان به سرعت در حال حرکت است تا این راه حل‌ها را به صورت آنلاین ارائه دهد. در یک معامله 250 میلیون دلاری که در آگوست 2021 منعقد شد، پالی گان با هرمز (Hermez)، یک پروژه مقیاس پذیری منبع باز ZK، ادغام شد. این همکاری هرمز را زیر چتر پالی گان در “اولین ادغام کامل یک شبکه بلاک چین در شبکه دیگر” قرار داد. البته به دارندگان توکن HEZ هرمز این امکان داده شده است که HEZ خود را با MATIC عوض کنند.

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، چندین بار اظهار داشت که شبکه به پلاسما، رول آپ آپتیمیستیک و رول آپ ZK احتیاج دارد. بنابراین اگر پالی گان بتواند به قول خود برای تحویل این وعده در لیست “به زودی” عمل کند، هیچ مشکلی برای یافتن جایگاهی برتر در اتریوم 2.0 نخواهد داشت. حتی می‌توان گفت پالی گان می‌تواند قلب تپنده اتریوم 2.0 باشد.

مقرون به صرفه ساختن اتریوم

این امر باعث می‌شود بلاک چین اتریوم مقرون به صرفه‌تر باشد. حسیب قریشی (Haseeb Qureshi)، شریک دراگون فلای کپیتال (Dragonfly Capital) است. وی در مقاله خود در 8 ژوئیه می گوید: “من نگران هستم هیچ کس به رول آپ ها اهمیت ندهد”. قریشی برای نشان دادن اهمیت پالی گان هزینه‌های تراکنش با استفاده از راه حل لایه 2 و شبکه اصلی اتریوم مقایسه کرد. وی نوشت: “در حال حاضر در پالی گان، یک معامله ساده یونی سواپ 0.0001 دلار هزینه دارد. همین معامله در اسمارت چین بایننس، 0.20 دلار هزینه در بر خواهد داشت. اگر این معامله در اپمیستیک، یک راه حل رول آپ اتریوم انجام شود، هزینه آن حدود 0.68 دلار می‌شود. در نهایت استفاده از شبکه اصلی اتریوم، هزینه‌ای حدود 7 دلار را به کاربر تحمیل می‌کند. “

این نشان می‌دهد که هزینه‌های معامله در زنجیره‌های سازگار با EVM مانند BSC یا پالی گان بسیار کمتر خواهد بود. البته انجام معاملات در زنجیره‌های جانبی امنیت را قربانی خواهد کرد. با این حال حتی معاملات روی رول آپ ها با امنیت بیشتر و هزینه کمتری همذاه است.

با برنامه ریزی برای گسترش مجموعه ابزارهای خود، پالی گان می تواند همچنان در خط مقدم دیفای قرار بگیرد. زمانبندی برای پالی گان بسیار حیاتی است زیرا به گفته تیم توسعه دهنده اتریوم در چند ماه آینده، اتریوم 2.0 فعال می‌شود.

مطالب مرتبط
افزایش ارزش اتریوم: دلایل اصلی افزایش قیمت ETH نسبت به بیت کوین در سال 2021 چیست؟
توکن های برتر ماه سپتامبر: 5 توکن دیفای و 3 توکن NFT که آماده افزایش قیمت هستند
وضعیت معاملات آتی اتریوم: همانند بیت کوین اتر هم در ماه اول شروع معاملات آتی کاهشی بود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether