منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  کسب درآمد از ارزهای دیجیتال  »  استیکینگ اتر: چه پلتفرم‌هایی برای سهامگذاری در شبکه اثبات سهام اتریوم 2.0 وجود دارند
استیکینگ اتر: چه پلتفرم‌هایی برای سهامگذاری در شبکه اثبات سهام اتریوم 2.0 وجود دارند

استیکینگ اتر: چه پلتفرم‌هایی برای سهامگذاری در شبکه اثبات سهام اتریوم 2.0 وجود دارند

رضا باغانی
1400/05/16
۰

اتریوم پس از به روزرسانی لندن شاهد رشد قیمت بود. این باعث شد سرمایه گذاران بیشتری به اتر روی بیاورند. استیکینگ اتر راهی برای دریافت سود از سرمایه گذاری بلند مدت است. در این مقاله به تعدادی از بهترین و امن‌ترین راه‌های استیکینگ اتر می‌پردازیم.

در هفته گذشته احساسات کلی و چشم انداز بازار ارزهای دیجیتال بسیار صعودی بود. علاوه بر این، اتفاقات بزرگی در دنیای ارزهای دیجیتال رخ داد که بسیاری از سرمایه گذاران در انتظارش بودند. شبکه اتریوم سرانجام هارد فورک لندن خود را راه اندازی کرد. این هاردفورک شامل اصلاحاتی در بازار هزینه تراکنش (هزینه گس) می شود. به لطف EIP-1559 سالانه میلیاردها دلار اتر سوزانه خواهد شد. بنابراین اکنون نگه داشتن اتر می‌تواند یکی از گزینه‌های خوب سرمایه گذاری باشد. اما به غیر از این، سرمایه گذاران می‌توانند با استیکینگ یا سهامگذاری اتر دارایی خود را افزایش دهند.

استیکینگ اتر قبل از شروع به کار رسمی اتریوم 2.0

هاردفورک لندن آخرین نسخه از یک سری به روزرسانی است که بخشی از انتقال برنامه ریزی شده اتریوم محسوب می شود. این تغییر بزرگ از مدل اجماع اولیه اثبات کار به مدل اثبات سهام اتریوم 2.0 نام دارد.

در Eth2، دارندگان توکن با استیکینگ حداقل 32 اتر (ETH) می‌توانند یک گره اعتبارسنج را اداره کنند. این گره‌های اعتبارسنجی تراکنش‌ها را در شبکه اتریوم تأیید می‌کنند. با قیمت فعلی معاملات اتر در بازار، که نزدیک به 2900 دلار است، هزینه راه اندازی یک گره اعتبارسنج اتریوم 2.0 Eth 92،800 دلار تمام می‌شود. این قیمت برای اکثر شرکت کنندگان در بازار بسیار زیاد است.

برای مقابله با این مشکل، گزینه‌های متعددی وجود دارد. از جمله آن‌ها می‌توان از پلتفرم های جمع آوری سهام و استیکینگ در صرافی‌های متمرکز نام برد. این پلتفرم‌ها به همه دارندگان توکن اتر این فرصت را می‌دهند تا از طریق استیکینگ از توکن های خود سود ببرند.

در اینجا برخی از گزینه‌های برتری که در حال حاضر در دسترس دارندگان Ether است، معرفی خواهیم کرد.

لیدو (Lido)

یکی از گزینه‌های در دسترس دارندگان اتر که هم مایل به استیکینگ هستند و در عین حال می‌خواهند به حقوق دارایی خود دسترسی داشته باشند، پلتفرم لیدو است. لیدو یک راه حل تأمین نقدینگی اتر برای استیکینگ در شبکه اتریوم محسوب می‌شود.

پروتکل‌های سهامداری لیدو به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون قفل شدن دارایی یا حفظ زیرساخت‌های آن، پاداش دریافت کنند.

از طریق بستر لیدو، کاربران می‌توانند اتر خود را بدون حداقل سپرده مورد نیاز، با APR فعلی 5.4 پس از کسر هزینه پاداش سهام، به اشتراک بگذارند. در ازای دریافت اتر، کاربران stETH دریافت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند آزادانه این توکن را جابجا کرده و به دلخواه معامله نمایند.

بر اساس داده‌های دیفای لاما (DeFi Llama)، لیدو در حال حاضر دارای رتبه برتر در بین مجموعه های استیکنیگ اتر است. این پروتکل همچنین رتبه یازدهم لیست پروتکل‌های بزرگ امور مالی غیر متمرکز یا دیفای از نظر ارزش کل قفل شده را دارد. حدود 3.26 میلیارد دلار اتر در حال حاضر در پروتکل لیدو سهام گذاری شده است.

سیستم استیکینگ اتر لیدو به لطف ابتکار عمل در جامعه پروتکل انکر (Anchor) در حال گسترش است. انکر جدیداً به کاربران اجازه داده bETH توکن شبیه سازی شده stETH را به عنوان وثیقه در این پلتفرم سهام گذاری کنند. این به این معنی است که کاربران لیدو می‌توانند با استفاده از توکن های ارائه شده توسط لیدو دلار ترا UST ضرب نمایند.

استیک وایز (StakeWise)

استیک وایز یک سرویس استیکینگ اتر در اتریوم 2.0 است. هدف این سرویس کمک به کاربران برای دستیابی به بالاترین بازده ممکن از دارایی‌های خود با استفاده از ترکیب سهام، یلدفارمینگ، هزینه‌های کم و یک ساختار توکنومیک منحصر به فرد است. استیک وایز به کاربران توانایی سهام گذاری در چند پروتکل را ارائه می‌دهد.

اشخاص علاقمند می‌توانند اتر را به قرارداد هوشمند استیک وایز واریز کرده و در عوض، sETH2 را دریافت کنند. این توکن نشانه سهام گذاری در این پلتفرم است. پاداش دارایی‌های واریز شده با rETH2، پرداخت می‌شود. هر دو تکن sETH2 و rETH2 را می‌توان به نسبت یک به یک با اتر مبادله کرد.

این دارایی‌ها همچنین می‌توانند به هر کیف پول اتریوم منتقل یا با سایر توکن ها مبادله شوند. این توکن ها به دارندگان خود اجازه می‌دهند در عین حال که پاداش‌های قابل توجهی دریافت می‌کنند، از ارزش اتر خود نیز بهره مند شوند.

پروتکل استیک وایز به هرکسی که حداقل 0.001 ETH دارد اجازه می‌دهد تا از طریق استیک وایز پول (StakeWise Pool) در استیکینگ اتر شرکت کند. این در حالی است که صاحبان توکن های بیشتر از حداقل 32 ETH می‌توانند از استیک وایز سولو (StakeWise Solo) بهره ببرند. استیک وایز سولو یک سرویس استیکینگ غیر تجاری است که در آن کاربران قسمت عمومی کلید برداشت و بلاک‌های 32 ETH خود را در اختیار خواهند داشت. استیک وایز عملیات استیکینگ اتر آنها برای بالا بردن اعتبار خود به صورت رایگان مدیریت می‌کند.

APR فعلی ارائه شده برای استیکینگ اتر در پروتکل استیک وایز برابر با 5.64 است. 10 درصد کمیسیون برای پاداش‌های ایجاد شده از طریق استیک وایز پول کسر می‌شود. این در حالی است که کاربران استیک وایز سولو هزینه 10 Dai به ازای هر اعتبارسنج در ماه دریافت می‌کنند.

استیکینگ اتر در صرافی‌های متمرکز

برای کاربرانی که در زمینه دیفای دانش چندانی ندارند و یا روش‌های سنتی را ترجیح می‌دهند گزینه‌های جذابی وجود دارد. برخی از صرافی‌های متمرکز برتر ارائه خدمات استیکینگ اتر را به معامله گران در پلتفرم‌های خود را آغاز کرده‌اند.

با توجه به حجم معاملات 24 ساعته، کوین بیس (Coinbase) و کراکن Kraken که به ترتیب رتبه دوم و چهارم صرافی‌های ارز دیجیتال در سطح جهانی هستند. این دو صرافی گزینه‌های خوبی را در اختیار سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال قرار می‌دهند.

اشکال اصلی برای کاربرانی که به استفاده از اتر خود در یکی از این گزینه‌ها هستند این است که دارایی آنها غیرقابل نقد شدن است. بدین معنا که تا زمانی که شبکه اتریوم 2.0 به طور کامل راه اندازی نشود، نمی‌توانند توکن های خود را معامله کرده یا به ارزش موجود در آن دسترسی پیدا کنند.

در حال حاضر کراکن بسته به قوانین پروتکل اتریوم، 5 تا 7 درصد پاداش سالانه ارائه می‌دهد. البته برای همه پاداش‌های دریافتی 15 درصد هزینه اداری دریافت می‌کند.

APR فعلی ارائه شده توسط کوین بیس 5٪ است. البته این با توجه به کسر شدن 25٪ کارمزد محاسبه شده است. نه کراکن و نه کوین بیس هیچ گونه بیمه‌ای را در مورد اتر ارائه نمی‌دهند. با این حال کوین بیس وعده داده است که در صورت انجام نشدن مسئولیت‌های اعتبارسنج خود، هرگونه ضرری را پوشش دهد.

سخن نهایی

به طور کلی، بهترین گزینه‌های موجود برای دارندگان اتر محدوده 5 تا 7 درصد بازده سالانه را ارائه می‌دهند. و از طرفی حداقل هزینه کمیسیون بین 10 تا 25 درصد از سود استیکینگ اتر را دریافت می‌کنند. در مقایسه با نرخ پس انداز زیر 1 درصد که اکثر بانک‌ها بر اساس عرضه دلار ارائه می‌دهند و دلاری که ارزش خود را روز به روز از دست می‌دهد، سهام گذاری اتر می‌تواند به زودی به حساب پس انداز ترجیحی و منبع درآمد غیرفعال برای طرفداران ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

مطالب مرتبط
یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز
بازی‌های NFT چه هستند و چگونه کار می‌کنند و چگونه می توان از آنها درآمد کسب کرد؟
میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether