منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  حرکت افزایشی اتریوم: با نزدیک شدن به هاردفورک لندن اتریوم به بالاترین قیمت دو هفته‌ای رسید
اسپیس چین SpaceChain اتریوم را با اسپس ایکس SpaceX به فضا می‌فرستد

حرکت افزایشی اتریوم: با نزدیک شدن به هاردفورک لندن اتریوم به بالاترین قیمت دو هفته‌ای رسید

با نزدیک شدن به هاردفورک لندن و به روز رسانی EIP-1559، قیمت اتر به بالاترین سطح دو هفته‌ای خود رسیده است. از طرف دیگر شرکت ارنست و یانگ با ارائه پروتکل جدیدی توانست هزینه تراکنش در اتریوم را کاهش دهد.

طبق اطلاعات کوینگکو (CoinGecko)، اتر، ارز دیجیتال بومی بلاک چین اتریوم دیروز صبح در یک حرکت افزایشی قیمت خود را به بالاترین سطح دو هفته‌ای و نزدیک به 2390 دلار آمریکا رساند. شرکت ارنست و یانگ نیز با معرفی پروتکل نایت فال سه توانست هزینه تراکنش در اتریوم را کاهش دهد.

هاردفورک لندن محرک اصلی حرکت افزایشی اتریوم

حرکت افزایشی اتر (Ether) در حالی انجام شد که اتریوم در ماه جاری به هاردفورک لندن نزدیک شده است. هاردفورک لندن شامل پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP-1559) و تغییر مکانیزم کارمزد اتریوم است. این سیستم برای معرفی مبلغ پایه قابل پیش بینی تر برای معاملات به روز می‌شود. انتظار می‌رود هاردفورک لندن پس از انتشار موفقیت آمیز در شبکه‌های آزمایشی سه گانه راپستن (Ropsten)، گوئرلی (Goerli) و رینکبی (Rinkeby)، به شبکه اصلی اتریوم راه یابد. شبکه آزمایشی رینکبی برای 7 ژوئیه برنامه ریزی شده است.

کار بر روی به روز رسانی 2.0 اتریوم نیز در حال انجام است. این به روزرسانی اتریوم را از مکانیزم اجماع اثبات کار به اثبات سهام منتقل می‌کند. به روزرسانی بیکن چین (Beacon Chain)، که در ماه دسامبر اجرا شد، اولین قدم برای حرکت به سمت اتریوم 2.0 بود. این به روز رسانی جایگاه ویژه‌ای را برای اکوسیستم اتریوم به ارمغان آورد. “ادغام” شبکه اصلی اتریوم با سیستم اثبات سهام بیکن چین پایان اثبات کار اتریوم است. این به روزرسانی در اواخر سال جاری یا سال آینده انجام شود.

سهام گذاری کاربران در شبکه اثبات سهام اتریوم

طبق آخرین پست منتشر شده در وبلاگ شرکت نرم افزاری کانسن سیس (ConsenSys)، بیش از 170،000 اعتبار سنج بیش از 5.4 میلیون ETH را با بازده 6.6٪ درصد سالانه در بیکن چین سهام گذاری کرده‌اند. بانک سرمایه گذاری جی پی مورگان (J.P. Morgan) در گزارش اخیر خود پیش بینی کرد که تغییر مکانیزم اجماع اتریوم به اثبات سهام می‌تواند منجر به پذیرش بیشتر این ارز شود.

جاستین دی آنتان، رئیس فروش ارز در صرافی اکونکس (Eqonex) در نزدک (Nasdaq) به Forkast گفت:

“با این وجود سرمایه گذاران در حال بررسی تحولات مثبت در بلاک چین اتریوم هستند. بیشتر سرمایه ها اکنون فقط در دارایی‌های مختلف در فضای رمزنگاری می چرخند.”

دی آنتان گفت: ” BTC در حال افزایش است و احساس قدرت می‌کند. با این حال معامله گران بیشتر به آلت‌ها علاقه مند هستند. آلت کوین‌ها تمایل به نوسان بیشتری دارند. با این وجود در صورت احساس حمایت خوب و بالاتر رفتن، بازدهی بالاتری نیز ایجاد می‌کنند. بنابراین آنچه که ما می‌بینیم این است که سرمایه گذاران رمزنگاری اعتماد به نفس پیدا می‌کنند. آن‌ها دوباره وارد بازار آلت کوین هامی شوند.”

اتر که در زمان نگارش این مقاله حدود 260 میلیارد دلار حجم سرمایه در بازار دارد، پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر سرمایه بازار است. اکثریت قریب به اتفاق پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز و سکه‌های ثابت در شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند. طبق داده‌های دیفای پالس (DeFi Pulse)، ارزش کل قفل شده در پروتکل‌های دیفای در اکوسیستم اتریوم با ارزش 55 میلیارد دلار، همچنان پیشتاز این فضا است.

پیشرفت های بلاک چین باعث علاقه مندی موسسات می شود

سیدنی پاول، مدیرعامل و بنیانگذار مپل فایننس (Maple Finance)، یک بازار سرمایه سازمانی ساخته شده در اتریوم است. وی در یک ایمیل به Forkast.News گفت: “نوسانات قیمت یک پدیده دائمی در بازارهای رمزنگاری است. آنچه تغییر می‌کند این است که دیگر فقط قیمت نیست که باعث جلب توجه سازمان‌ها شود.”

پاول گفت: “آنچه ما مشاهده می‌کنیم این است که مؤسسات به واسطه پتانسیل محصولات مانند وامهای زنجیره‌ای و قراردادهای اختیاری و صرافی‌ها به فضا کشیده می‌شوند.” مپل فایننس دومین مجموعه وام خود را با مبلغ 20 میلیون دلار در 7 ژوئیه با هدایت ماون 11 (Maven 11)، یک شرکت سرمایه گذاری جهانی دارایی دیجیتال راه اندازی می کند. این صندوق به عنوان نماینده استخر نقدینگی عمل خواهد کرد.

ممکن است حرکت افزایشی اتریوم ادامه دار باشد

با وجود خروج اخیر دارایی‌های نهادی از محصولات سرمایه گذاری اتر، تحلیلگران بازار معتقدند که ممکن است حرکت افزایشی اتریوم ادامه داشته باشد.

تونی سایکامور، تحلیلگر ارشد بازار APAC است. وی در تجزیه و تحلیل اخیر بازار خود نوشت: “از نظر فنی، از پایین‌ترین سطح در مارس 2020 نزدیک به 88.20 دلار آمریکا تا بالاترین سطح در 12 ماه مه 4380 دلار، اتریوم باورنکردنی افزایش پیدا کرده است. عقب نشینی در اواخر ماه ژوئن تقریباً تا 1700 دلار آمریکا پشتیبانی صعودی را به خوبی نشان داده و از پایین‌ترین سطح سال 2020 ناشی می‌شود و به ویژه، عقب نشینی در سه موج رخ می‌دهد، که معمولاً نشانه خوبی برای اصلاح به جای حرکت تکانشی است.”

سیکامور پیش بینی می‌کند که “حرکت مثبت وجود دارد و تلاش می‌شود تا تجمع در اتریوم طی هفته‌های آینده به 2900 دلار آمریکا افزایش یابد.”

ارنست و یانگ با نایت فال 3 هزینه تراکنش در اتریوم را کاهش داد

نایت فال 3 نسخه جدید پروتکل اصلی نایت فال است که در سال 2019 منتشر شد. این پروتکل ترکیبی از اثبات دانش صفر (ZKP) و راه حل لایه دو اوپتیمستیک (Optimistic Rollup) است. مشکل مقیاس پذیری اتریوم می‌تواند منجر به هزینه‌های معاملاتی بسیار بالا در زمان تقاضای زیاد شود.

شرکت خدمات حسابداری ارنست و یانگ (EY) روز پنجشنبه مجموعه‌ای از ابزارها را به نام نایت فال 3 در جهت تلاش برای کاهش هزینه تراکنش در بلاک چین اتریوم بدون آسیب رساندن به حریم خصوصی منتشر کرد.

پروتکل نایت فال 3 مانند نسخه پیشین نایت فال برای مدیریت خصوصی معاملات در اتریوم است. آخرین ابزار EY یک پروتکل “ZK-Optimistic Rollup” است. این پروتکل از اثبات دانش صفر با مکانیزم تأیید معامله که به عنوان ” اوپتیمستیک رول آپ” معروف است، ترکیب شده است.

نایت فال چگونه کار می کند

اثبات دانش صفر با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری، تأیید می‌کند اطلاعاتی که از طریق بلاک چین ارسال می‌شود، صحیح است. بلاک چین این کار را بدون افشای اطلاعات، انجام می‌دهد. نایت فال 3 تراکنش‌های ZKP را در گروههایی موسوم به “رول آپ” جمع می‌کند. همه این اطلاعات به طور پیش فرض صحیح هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. این به این معنی است که اعتبارسنج‌ها دیگر مجبور نیستند معاملات را تأیید کنند و هزینه‌ها را کاهش می‌یابد.

رول آپ با پردازش تراکنش‌های اتریوم بیرون از بلاک چین اصلی، مشکل مقیاس پذیری اتریوم را برطرف می‌کنند. این بلاک چین در حال حاضر فقط قادر به پردازش حدود 15 معامله در ثانیه است. این سیستم فرآیند تأیید معامله را به یک “زنجیره جانبی” معروف به “لایه 2” منتقل می‌کند. این زنجیره به طور دوره‌ای با بلاک چین اصلی یا “لایه 1” ارتباط برقرار می‌کند تا در معاملات پردازش شده شکافی وجود نداشته باشد.

برای اطمینان از اینکه فقط بلاک‌های لایه 2 صحیح در بلاک چین اتریوم گنجانده شده است، به کاربران اجازه داده می‌شود تا بلاک‌های بد را از طریق فرایندی که با قراردادهای هوشمند داوری می‌شود، اصلاح کنند.

کاهش هزینه های گس تا یک هشتم

از آنجا که معاملات مختلف به محاسبات مختلفی احتیاج دارند و بنابراین می‌توانند به طور قابل توجهی هزینه‌های تراکنش بالایی داشته باشند. باید توجه داشت اتریوم با سیستم گس کار می‌کند. در حالی که انتقال ساده توکن ها به مقدار نسبتاً کمی گس – به طور دقیق 21000 gwei- احتیاج دارد، معاملات با چندین قرارداد پیچیده هوشمند می‌تواند به اندازه 100000 gwei هزینه داشته باشد.

EY می‌گوید که پروتکل جدید آن هزینه‌ها را به حدود 8200 گاز در هر معامله کاهش می‌دهد، یا “تقریباً یک هشتم هزینه مورد نیاز برای انجام یک تراکنش توکن ERC20 معمولی در بلاک چین عمومی اتریوم”.

در بیانیه مطبوعاتی روز پنجشنبه، پاول برودی، مدیر بخش جهانی بلاک چین EY، گفت: “بر اساس تجربه نایت فال 3 در حال حاضر یکی از موثرترین ها در تعادل انگیزه‌های امنیتی و کارایی ریاضی برای انجام معاملات خصوصی در شبکه عمومی اتریوم است. همانطور که در گذشته گفتیم، ما برای تسریع استفاده از این فناوری در شرکت، مجدداً این کد را به دامنه عمومی می‌آوریم.”

راه حل های لایه دوم مسکنند نه درمان

کاربران اتریوم سالهاست که در مورد افزایش هزینه معاملات اتریوم ابراز ناراحتی می‌کنند. در تاریخ 12 ماه مه، زمانی که ارز بالاترین قیمت خود را در 4164 دلار تعیین کرد، هزینه‌های معاملات اتریوم نیز در بالاترین قیمت 69.92 دلار قرار گرفت. هزینه‌های معاملات متوسط از آن زمان به بعد سقوط کرده است. امروز طبق داده های بیت اینفو چارت (BitInfoCharts) این رقم 3.04 دلار است. با این وجود هنوز نگرانی وجود دارد که افزایش شدید تقاضا دوباره منجر به افزایش مجدد کارمزد معاملات شود.

مطالب مرتبط
برداشت سود بیت کوین رو به کاهش است، سرمایه گذاران بلندمدت در موقعیت‌های خود مانده‌اند
کاردانو بزرگترین شبکه استیکینگ شد، کارمزدهای اتریوم از شبکه بیت کوین بیشتر شد
ارز دیجیتال SafeMoon چیست؟ همه چیز درباره پروتکل سیف مون و نحوه خرید آن
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان