منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  EIP های اتریوم: پیشنهاد بهبود اتریوم چیست و چگونه باعث ارتقا کیفیت شبکه می شود؟
EIP های اتریوم: پیشنهاد بهبود اتریوم چیست و چگونه باعث ارتقا کیفیت شبکه می شود؟

EIP های اتریوم: پیشنهاد بهبود اتریوم چیست و چگونه باعث ارتقا کیفیت شبکه می شود؟

هر کسی می‌تواند EIP های اتریوم را ایجاد کند. البته باید پروسه پیشنهاد و طراحی را به طور کامل خوانده باشد و از قوانین مطلع باشد. ایده پشت این پیشنهادات این است که کاربران و توسعه دهندگان بتوانند به طور مستمر بلاک چین اتریوم را بهبود بخشند.

در ماه‌های اخیر، صحبت‌های زیادی در مورد تغییرات آینده اتریوم انجام شده است. این تغییرات امسال و سال آینده در قالب EIP های اتریوم اعمال خواهند شد. این‌ها پیشنهادات بهبود اتریوم هستند، استانداردهای خاصی که آینده بالقوه ارز دیجیتال را تعیین می‌کنند. ماه گذشته شاهد “هاردفورک لندن” بودیم که شامل پنج به روزرسانی جدید در مکانیزم گس این شبکه بود.

EIP های اتریوم چگونه معرفی می شوند و چه کاربردی دارند؟

هر کسی می‌تواند EIP های اتریوم را ایجاد کند. البته باید پروسه پیشنهاد و طراحی را به طور کامل خوانده باشد و از قوانین مطلع باشد. ایده پشت این پیشنهادات این است که کاربران و توسعه دهندگان بتوانند به طور مستمر بلاک چین اتریوم را بهبود بخشند.

به طور مثال هاردفورک لندن شامل EIP 1559 می‌شد. این پیشنهاد بهبود اولین گام‌ها را برای ارزان‌تر شدن هزینه گس اتریوم و تبدیل این ارز دیجیتال به یک دارایی تورمی برداشت.

EIP های موجود در هاردفورک لندن، بلاک چین اتریوم را برای انتقال از اثبات کار به اثبات سهام در سال آینده آماده می‌کنند. وقتی این اتفاق بیفتد، اتریوم می تواند به یکی از سازگارترین ارزهای دیجیتال با محیط زیست تبدیل شود.

با این حال این پیشنهادات بهبود اولین EIP های اتریوم نبودند و مطمئناً آخرین آن‌ها نیز نیستند. در ادامه به بررسی تاریخچه مختصر EIP های اتریوم می‌پردازیم.

تاریخچه EIP های اتریوم

در سال 2015، توسعه دهندگان اتریوم پیشنهاد بهبود اتریوم را به منبع کد این بلاک چین در گیت هاب (GitHub) اضافه کردند. گیت هاب یک بستر اینترنتی برای توسعه نرم افزارهای منبع باز است که تقریباً اکثر بلاک چین ها در آن به وجود می‌آیند. EIP های اتریوم از پیشنهادات بهبود بیت کوین الهام گرفته‌اند و روند نگارش و بررسی مشابهی دارند.

در سال‌های 2015 و 2016، تعدادی ویرایشگر برای اطمینان از کیفیت و وضوح چنین پیشنهاداتی منصوب شدند. این تیم شامل یکی از بنیانگذاران اصلی اتریوم، ویتالیک بوترین بود. از آن زمان به بعد، با افزایش تقاضا، تیم گسترش یافته و تغییر کرده است.

EIP های اتریوم چیست؟

پیشنهاد بهبود اتریوم (Ethereum Improvement Proposals) که به اختصار EIP خوانده می‌شود دقیقاً معنای نامش را دارد. EIP های اتریوم یک پیشنهاد شامل اسنادی هستند که توسط اعضای جامعه اتریوم ارائه شده است و پیشنهاداتی را برای بهبود این ارز دیجیتال و قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهد. گروهی از ویراستاران این EIP ها را بررسی می‌کنند و تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که به به روزرسانی احتمالی منجر می‌شود.

EIP اتریوم معمولاً مشابه بسیاری از مقالات تحقیقاتی است که حاوی چکیده، انگیزه (استدلال اساسی) و مشخصات فنی است. علاوه بر این، باید منطق و اطلاعات مربوط به سازگاری با گذشته، ملاحظات امنیتی، موارد آزمایشی را نیز شامل شود.

EIP ها چگونه کار می‌کنند؟

EIP های اتریوم می‌توانند نوشته شده و توسط هر یک از اعضای انجمن پیشنهاد و به گیت هاب ارسال شوند. سپس آنها توسط اعضای جامعه اتریوم مورد بحث قرار می‌گیرند و مراحل تصویب را طی می‌کنند. این شامل مراجعه به ویراستاران برای بررسی می‌شود.

اعضای انجمن و علاقه مندان به اتریوم نیز در مورد پیشنهادات بحث می‌کنند و به نویسنده بازخورد ارزشمندی می‌دهند. نمونه‌ای از چنین پیشنهادی می‌تواند تغییر ERC-20 باشد، استاندارد فنی معاملات اتریوم در بلاک چین. با این حال، سایر EIP ها ممکن است به سایر عناصر اتریوم مربوط شوند.

چه کسی در مورد اجرای پیشنهادات بهبود تصمیم می‌گیرد؟

به طور منظم، کمیته‌ای از ویراستاران، از جمله اعضای جامعه اتریوم و بنیاد اتریوم، EIP های جدید را بررسی می‌کنند. قبلاً تیم ویراستاران از حضور بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین بهره مند می‌شدند. با این حال اکنون این تیم نیز مانند بلاک چین اتریوم تکامل یافته است.

این تیم متشکل از میکا زولتو، نیک ساورز، نیک جانسون، هادسون جیمز، مت گارنت، کیسی دیتریو، گرگ کولوین و الکس برگساسازی است. سپس EIP قبل از پیاده سازی در بلاک چین تعدادی مرحله آزمایشی را سپری می‌کند. این ممکن است شامل بخشی از فرایند، پیش نویس های دیگری باشد که قبل از تأیید و اجرا نیاز به بررسی دارند.

آخرین به روزرسانی یک هاردفورک را فعال کرد. تغییرات شبکه اتریوم به قدری زیاد بود که دیگر نمی‌شد از گره‌های فعال با بلاک چین قدیمی استفاده کرد.

پیشنهادات بهبود چه تاثیری بر قیمت اتریوم می‌گذارد؟

اصولاً این پیشنهادات بهبود می‌توانند باعث بهتر شدن بلاک چین و جذب کاربران جدید شوند. این مورد می‌تواند پایگاه کارابران اتریوم را گسترده‌تر کند. از طرفی کاربران جدید به معنای تقاضای بیشتر برای این ارز دیجیتال است. طبیعتاً افزایش تقاضا و فعالیت شبکه نیز تأثیر به سزایی در رشد قیمت دارد.

به طور مثال همانطور که گفتیم هاردفورک لندن با EIP های اتریوم خاصی همراه بود که باعث کاهش هزینه گس می‌شدند. این باعث می‌شود بسیاری کاربران خرده فروشی که به خاطر هزینه‌های گس از این بلاک چین استفاده نمی‌کردند به اتریوم باز گردند. نه تنها این بلکه یکی از EIP های موجود باعث سوزانده شدن توکن هایی می‌شد که به عنوان هزینه گس پرداخت شده بودند. این مورد نیز با کاهش عرضه اتریوم باعث افزایش قیمت شدید این ارز می‌شود.

این پیشنهادات بهبود برای آینده اتریوم چه معنایی دارد؟

به طور کلی، پیشنهادات بهبود اتریوم تغییرات مثبتی را برای جامعه به همراه خواهد داشت. کلمه کلیدی “بهبود” است، بنابراین این نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال فقط می‌تواند بهتر شود. با این حال، برخی پیشنهادات وجود خواهند داشت که قابل بررسی نیستند. از سوی دیگر، به همین دلیل است که تیم ویراستاران و جامعه برای فیلتر کردن آنها وجود دارد.

EIP ها با همکاری جامعه، آینده بلاک چین اتریوم را برای بهتر شدن شکل خواهند داد. همانطور که سال آینده اتریوم به اتریوم 2.0 منتقل می‌شود، تهیه کنندگان پیشنهاد، آینده این ارز دیجیتال را هر چه بهتر رقم می‌زنند.

مطالب مرتبط
پول چیست؟ یکی از مهمترین ابداعات بشر که زندگی همه را آسان تر کرد
سایت های ردیاب قیمت، معرفی بهترین سایت‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال
ارز دیجیتال آیکون "(ICX) ICON"، شبکه‌ای برای شبکه‌های بلاک چین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether