قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  اتریوم بلاکچین پیشرو: تاریخچه 5 ساله اتریوم بلاکچینی که در دنیای رمزنگاری انقلابی به وجود آورد

اتریوم بلاکچین پیشرو: تاریخچه 5 ساله اتریوم بلاکچینی که در دنیای رمزنگاری انقلابی به وجود آورد

دانشنامه ارزهای دیجیتال
رضا باغانی
1399/10/03
۰
اتریوم بلاکچین پیشرو: تاریخچه 5 ساله اتریوم بلاکچینی که در دنیای رمزنگاری انقلابی به وجود آورد

از زمان ایجاد بلاک پیدایش، اتریوم این بلاکچین پیشرو مسیری طولانی طی کرده است. از توکن‌‌‌های ERC-20 گرفته تا حباب معروف ICO و دیوانگی دیفای اتریوم پیشروی تحولات بزرگ بلاکچین بود. در اینجا خلاصه‌ای از آنچه اتریوم تاکنون از سر گذرانده است، آورده شده است.

اتریوم بلاکچین پیشرو: تاریخچه 5 ساله اتریوم بلاکچینی که در دنیای رمزنگاری انقلابی به وجود آورد

  • بلاک پیدایش اتریوم در تاریخ 30 ژوئیه 2015 استخراج شد و از آن زمان این بلاکچین پیشرو پیشرفت قابل توجهی داشته است
  • اتریوم در طول پنج سال عمر خود به عنوان پیشرو اکثر تحولات در فضای ارزهای دیجیتال و بلاکچین خدمت کرده است
  • شبکه پیشرو اتریوم پر کاربدترین پلت فرم لایه 1 در صنعت بلاکچین است

اتریوم قدیمی‌ترین و پیشروترین پلت فرم قرارداد هوشمند در فضای بلاکچین است. در حالی که بسیاری از مفاهیمی‌که تیم در آن زمان استفاده کرد جدید نبودند، اتریوم اولین بلاکچینی بود که آنها را به صورت غیرمتمرکز در این مقیاس اجرا کرد.

این شبکه قابلیت‌های بلاکچین را به طور قابل توجهی گسترش داد. اتریوم موارد استفاده از بلاکچین را فراتر از انجام معاملات برده است. در نتیجه، اکوسیستم پروژه و کل بازار با سرعت سرسام آوری شروع به رشد کردند. اکثر پروژه‌های موجود در بلاکچین از اتریوم نشات گرفته‌اند.

اگرچه این پلتفرم دارای محدودیت‌های فن آوری، حاکمیت و سرعت توسعه است. با این حال هنوز هم در خط مقدم تغییرات بازار باقی مانده است. علاوه بر این عرضه اولیه صرافی، فعالیتی که بازارها را به حرکت درآورد، اتریوم را در صف پیشروترین بلاکچین‌ها قرار داد. زمان نشان خواهد داد که آیا اتریوم همچنان در کانون توجه بازار باقی خواهد ماند، اما تاریخچه آن برای درک وضعیت فعلی فضا ضروری است.روزهای ابتدایی توکن بلاکچین پیشروی اتریوم

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از شرکت کنندگان فعال جامعه بیت کوین از سال 2011 و یکی از بنیانگذاران مجله بیت کوین (Bitcoin) بود. وی می‌خواست از فناوری بلاکچین بیشتر استفاده کند. در سال 2013، او مقاله‌ای را برای معرفی اتریوم منتشر کرد.

این ایده بیشتر مورد توجه توسعه دهندگان ارشد و متخصصان فناوری قرار گرفت. پس از آن تیم پشتیبان این پروژه تشکیل شد. توسعه دهندگان در ابتدا گاوین وود، چارلز هوسکینسون، آنتونی دی یوریو، میهای آلیسی و امیر چتریت بودند. بعداً بسیاری از آنها در فضای بلاکچین سایر تلاشها را دنبال کردند. به عنوان مثال، چارلز هوسکینسون کاردانو را تأسیس کرد.

در سال 2014، تیم مشغول توسعه شبکه بودند. بنیانگذاران در ژوئیه 2014 بنیاد اتریوم را در زاگ، سوئیس ثبت کردند. اندکی پس از ثبت نام، تیم عرضه اولیه سکه (ICO) را که از ژوئیه تا سپتامبر 2014 ادامه داشت، انجام داد. در آن زمان، با 1 BTC می‌توانستید تا 2000 ETH خریداری کنید.

شروع روند توسعه اتریوم

روند توسعه که از سال 2013 آغاز شد، سرانجام منجر به راه اندازی فرانتیر (Frontier)، شبکه اصلی بتا از شبکه اتریوم، در تاریخ 30 ژوئیه 2015 شد. بلاک پیدایش استخراج شد و سیستم در دنیای واقعی شروع به کار کرد. در آن زمان، سازمانی اساسی برای اکوسیستم اتریوم، MakerDAO، تأسیس شد. این سازمان همچنان به عنوان سنگ بنای سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) باقی مانده و راهی را برای وام گرفتن استیبلکوین DAI فراهم می‌کند.

در کمتر از یک ماه از عرضه فرانتیر اوگر (Frontier Augur)، در بازارهای پیش بینی فروش گسترده‌ای را انجام داد. این اولین ICO برای یک پروژه مبتنی بر بلاکچین پیشروی اتریوم بود. با این حال، هنوز یکی از ICO‌‌‌های معمولی نیست که شروع به سیلاب در بازار می‌کند.

اندکی پس از فروش توکن اوگر، فابین واگل استلار (Fabian Vogelsteller)، یکی از توسعه دهنده اسبق اتریوم و بنیانگذار لوکسو (LUKSO) بود، یک رابط استاندارد برای توکن‌ها به نام “ERC-20” پیشنهاد کرد. ERC-20 توسعه مهمی‌بود که یکی از ویژگی‌های اصلی بلاکچین را ارتقا داد: جمع آوری کمک مالی.

اتریوم بلاکچینی پیشرو مملو از فورک ها

موج ICO از ابتدای سال 2016 شروع به کار کرد. اتریوم از قابلیت قرارداد هوشمند برخوردار بود. این امکان به پروژه‌ها امکان می‌داد تا به طور خودکار در ETH سرمایه جمع کنند. آن‌ها در ازای این اترها توکن‌‌‌های استاندارد ERC-20 را بین سرمایه گذاران توزیع می‌کنند. پروژه‌هایی مانند گولم (Golem) و فرست بلاد (FirstBlood) با استفاده از این مدل جدید ظهور کردند. هنوز هم، شوق جمع آوری کمک مالی کاملاً دمیده نشده بود.

در همین حال، بلاکچین اتریوم از مرحله اصلی بتا خارج شد. انتقال به شبکه اصلی به نام هوم استد (Homestead) در مارس 2016 اتفاق افتاد.

هک دائو و جدا شدن اتریوم کلاسیک

یک ماه بعد، جهان شاهد ظهور محبوب‌ترین DAO بود که به طور عامیانه (DAO) نامیده می‌شد. با وجود مفهوم بدیع و فریبنده حاکمیت غیرمتمرکز از طریق قراردادهای هوشمند، معلوم شد که DAO همان چیزی است که ممکن است باعث پیشرفت بلاکچین پیشرو اتریوم شود.

DAO تا ماه مه 2016 بیش از 150 میلیون دلار سرمایه جمع کرد. این مبلغ آن را به عظیم‌ترین ICO موجود در بلاکچین تبدیل کرد. در همان زمان، معلوم شد که می‌توان از یکی از عملکردهای پروژه سواستفاده کرد. سرانجام، از این باگ برای سرقت 3.6 میلیون ETH استفاده شد.

پیامدهای هک DAO منجر به ایجاد تضادهایی در جامعه اتریوم شد. جامعه باید انتخاب می‌کرد که با انجام یک هارد فورک نتیجه هک را معکوس کند. سرانجام، اکثر کاربران شبکه به هارد فورک رأی دادند.

بعد از اینکه هارد فورک در جولای 2016 اتفاق افتاد، برخی از کاربران اتریوم در بلاکچین قدیمی، جایی که بودجه هنوز در آدرس هکر بود، ماندند. پس از آن اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) متولد شد و جامعه اتریوم را از هم پاشید. مشکلات بلاکچین پیشروی اتریوم به همین جا ختم نشد. در طول هک کیف پول 30 میلیون دلاری، این شبکه حملات DDoS را تجربه کرد. بنابراین تیم مجبور شد دو هارد فورک دیگر نیز انجام دهد. اگرچه پاسخ تیم کافی بود اتر نتوانست، 2016 را با رشد قیمت به پایان برساند.رشد آلتکوین‌ها و جدا شدن فورک‌‌‌های بسیاری از بلاکچین اصلی

در سال 2017، همه چیز شروع به اوج گرفتن کرد. در طول تابستان، بیت کوین و اتریوم بی صدا شروع به رشد قیمت کردند. BTC توجه اصلی را جلب می‌کرد، که البته بعدها به اتریوم نیز سرایت کرد. همچنین، پروژه‌های بیشتری برای جمع آوری پول از طریق ICO شروع به کار کردند.

بازار آلتکوین‌ها (altcoin)، که اساساً توسط بلاکچین پیشرو اتریوم تأمین می‌شود، سریع‌تر از بیت کوین رشد کرد. اتریوم می‌توانست به بزرگترین ارز دیجیتال در جهان تبدیل شود. با این حال، “چرخش” – معکوس کردن BTC و ETH توسط محدودیت بازار – اتفاق نیفتاد. اگرچه این یک تماس نزدیک بود.

اتریوم بلاکچین پیشرو: تاریخچه 5 ساله اتریوم بلاکچینی که در دنیای رمزنگاری انقلابی به وجود آورد

نمودار حجم بازار بیت کوین(خط طلایی)-حجم بازار اتریوم(خط آبی)

در همین حال، فعالیت رو به رشد زنجیره‌ای خود را نشان داد. سپس شبکه (و هم اکنون) از اجماع اثبات کار (PoW) استفاده کرد که به معنای کندی توان عملیاتی و افزایش کارمزد معاملات بود. ICO‌ها به اصطلاح “جنگ‌های گسی” را تجربه می‌کردند، جایی که کاربران با پرداخت هزینه‌های گزاف معاملات برای انجام معاملاتشان رقابت می‌کردند.

اتریوم بلاکچین پیشرو: تاریخچه 5 ساله اتریوم بلاکچینی که در دنیای رمزنگاری انقلابی به وجود آورد

نمودار تراکنش‌‌‌های روزانهافزایش قیمت غیرمنتظره و بازگشت با بیزانس

جامعه در انتظار راه حل‌های مقیاس پذیری بود و آنها یکی یکی از را رسیدند. هارد فورک بیزانس یا بایزانتیوم (Byzantium) که در اکتبر 2017 انجام شد، از زنجیره‌های جانبی و راه حل‌های خارج از زنجیره دانش صفر (Zero-Knowledge) پشتیبانی کرد.

اندکی بعد، در نوامبر 2017، ویتالیک بوترین پیشنهادی را برای حرکت بعدی پلتفرم با عنوان اتریوم 2.0 ارائه داد. این مفهوم شامل یک انتقال تدریجی از PoW کند به PoS بسیار سریعتر است. وی همچنین در مورد گسترش مقیاس پذیری با تقسیم محاسبه شبکه به بخش یا “شاردینگ” صحبت کرد.

هنوز هم، چون هیچ پیشرفت واقعی صورت نگرفت، سرانجام شبکه متوقف شد. یک برنامه محبوب غیر متمرکز یا دپ (dApp)، کریپتوکیتیز (CryptoKitties)، اتریوم را به بن بست نزدیک کرد. در آن زمان، بازار در مرحله سرخوشی قرار داشت. هر دو BTC و ETH در حالی که سرمایه گذاران اصلی خرده فروشی هجوم آوردند در حال تجمع بودند.

اتریوم بلاکچین پیشرو: تاریخچه 5 ساله اتریوم بلاکچینی که در دنیای رمزنگاری انقلابی به وجود آورد

نمودار قیمت بیت کوین(طلایی)-نمودار قیمت اتریوم(آبی)

حباب بدنام ICOها و آغاز کاهش اعتماد کاربران

در سال 2017 بلاکچین پیشرو اتریوم به عنوان زمینه اثبات جذب سرمایه مبتنی بر بلاکچین عمل کرد. بازار تقریباً 500 ICO دید که بیش از 9 میلیارد دلار درآمد داشت. با این حال، سرانجام این حباب در ابتدای سال 2018 ترکید. اندکی پس از آنکه بیت کوین توسط تعدادی فروشندگان شورتینگ که به تازگی به پایین رانده شد.

در حالی که حباب در حال باد شدن بود، امید به جهش مجدد باقی ماند. ICO سرعت خود را کاهش ندادند. در واقع، در سال 2018 تقریباً پنج برابر بیشتر از فروش سال 2017 وجود دارد.

در همین حال، ویتالیک بوترین با ارائه اطلاعات بیشتر در مورد پیشرفتهای مقیاس پذیری در آینده طی کنفرانسی در ماه مه 2018 به حمایت از اعضای جامعه خوش بین ادامه داد. با این حال، هیچ گاه پیشرفت صورت نگرفت و خوش بینی شروع به کمرنگ شدن کرد. مفهوم ICO انتقادات قابل توجهی را دریافت کرد. عمده این انتقادات به دلیل عدم توانایی در قبول مسئولیت توسط تیم‌های توسعه دهنده به نفع دارندگان توکن بود.

ترکیدن حباب ICO و سقوط اتریوم

در آن زمان، تیم‌های ICO دارایی‌های بزرگ اتریوم را از جمع آوری کمک مالی باقی مانده بودند. مانند سایر بازارها، تیم‌ها احتمالاً به بازگشت ETH اعتقاد داشتند اما در نهایت ایمان خود را از دست دادند. در نتیجه، تصفیه‌های بزرگ از آگوست 2018 آغاز شد و تا پایان سال افزایش یافت.

در حالی که ETH از نظر قیمت بسیار جدی سقوط کرد، جامعه اتریوم نیز شروع به از دست دادن ایمان خود کرد. در پاییز، 2018، ویتالیک بوترین فاش کرد که توسعه مورد انتظار مدت طولانی به اجماع سریع‌تر سال‌ها طول می‌کشد.

با حرکت منفی اتریوم، سرانجام ETH تسلیم شد و آینده‌ای تاریک برای پروژه ترسیم کرد.ایجاد قسطنطنیه، سن پترزبورگ و استانبول

بازار از مدل ICO که توسط بلاکچین پیشروی اتریوم پرورش داده شد، خوشحال نبود. صرافی‌هایی مانند بایننس یک فرصت را دیدند. اولین عرضه اولیه صرافی در سال 2019، بیت تورنت (BitTorrent)، در ژانویه اتفاق افتاد. این عرضه اولیه صرافی یک موفقیت بزرگ بود. بازار به سرعت به سمت IEO‌ها رفت و به سرعت ICO‌ها را فراموش کرد. اتریوم کانون توجه خود را از دست داد. با این وجود زمان خوبی برای تیم اتریوم بود که دو چندان روی بلاکچین خودشان کار کنند.

در فوریه سال 2019، هارد فورک‌‌‌های قسطنطنیه و سن پترزبورگ محاسبات ارزان‌تری را در شبکه، تأیید سریعتر قراردادهای هوشمند و سایر پیشرفت‌های مقیاس پذیری را به ارمغان آورد. از آنجا که Ethereum 2.0 دور بود، تیم و جامعه توسعه دهنده روی راه حل‌های خارج از زنجیره تمرکز کردند.

ظهور دیفای و دپ ها

در همین حال، برخی از پروژه‌های راه اندازی شده در سیستم عامل نیز تکامل یافته است. اکوسیستم دپ (dApp) گسترش یافت. از سوی دیگر سیستم مالی غیرمتمرکز دیفای (DeFi) نقش عمده‌ای در رشد این شبکه داشت. تعداد برنامه‌های دیفای در طول سال 2019 به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در دسامبر 2019، این تیم یک هارد فورک دیگر استانبول انجام داد که مقیاس پذیری و حفظ حریم خصوصی بیشتری را برای زنجیره اثبات کار PoW اتریوم ایجاد کرد. بیشتر این نسخه‌ها راه حل لایه 2 را عرضه می‌کردند.

تعداد پروژه‌‌‌های دیفای از ابتدا تا انتهای 2019

توسعه اتریوم 2.0 همچنین با چندین شبکه آزمایشی در فاز 0، یک زنجیره ساختگی که به عنوان یک پایه برای بلاکچین جدید عمل می‌کند، ادامه یافت. این شبکه با نام بیکن چین در ماه نوامبر 2020 راه اندازی شد. بلاکچین پیشرو اتریوم تاکنون تبدیل به چهارمین شبکه اثبات سهام با حدود 1.5 میلیارد دلار اتر سهم گذاری شده گشته است.

عبور از بحران جهانی با ورود استیبلکوین‌ها و دیفای

با رسیدن به سال 2020، اتریوم قدرت گرفت. علی رغم استفاده از یک نرم افزار همراه با کل بازار رمزنگاری در ماه مارس، اتریوم به سرعت برگشت. و این فقط قیمت نیست که رشد کرده است.

صدور قابل توجه استیبلکوین‌ها و افزایش فعالیت دیفای حرکت مثبتی را برای معیارهای زنجیره‌ای اتریوم ایجاد کرد. همانطور که میلیاردها USDT تازه منتشر شد سایر استیبلکوین‌ها به سیستم منتقل شده و ییلد فارمرها میلیاردها دلار در سراسر دپ‌‌‌های دیفای چرخید. امروز، اتریوم از میزان فعالیتی که آخرین بار در جریان مسابقه گاو نر 2017-2018 دیده است، لذت می‌برد.

نمودار آدرس‌‌‌های فعال و تراکنش ها

جای تعجب نیست که، افزایش فعالیت شبکه مشکل تراکم را دوباره مطرح می‌کند. با این حال، این بار اتریوم از لحاظ فنی بسیار بهتر از گذشته مجهز شده است. با استفاده از ابزارهای توسعه یافته در طول سال‌ها و با کمک پروژه‌های لایه 2 مانند متیک (Matic)، اتریوم می‌تواند به تدریج بیشتر فعالیت‌های خود را خارج از زنجیره قرار دهد.اتریوم، به بینهایت و فراتر از آن؟

اتریوم دارای سابقه طولانی در موفقیت‌ها و شکست‌ها است. بیش از هر ارز دیجیتال دیگر علاوه بر بیت کوین در بازار قدرت دارد. این سابقه ایجاد زخم در دنیای واقعی باعث مقاومت بیشتر پروژه شده است. این مشکلات تجربه ارزشمندی را در اختیار جامعه بلاکچین پیشرو اتریوم قرار می‌دهد.

اگرچه این تجربه موفقیت را تضمین نمی‌کند، اما یک مزیت ایجاد می‌کند. هیچ کس نمی‌داند آینده چه چیزی را در پیش خواهد گرفت. از این رو، اگر شبکه همچنان کانون توجه بازار را به خود جلب کند، احتمالاً سریعتر از سایرین با چالش‌های جدید روبرو خواهد شد. اگر بتواند از پس این چالش‌ها برآید، اولین بلاکچینی است که موفقیت اصلی را تجربه می‌کند.

مطالب مرتبط
دارایی بیت کوین ناکاموتو چقدر است؟ خالق بیت کوین چه مقدار از آن را برای خود نگه داشته است
ارز دیجیتال استورج (Storj) چیست و توکن STORJ چه کاربردهایی دارد؟
پرداخت دوگانه ارز دیجیتال (double-spending) چیست و چگونه امنیت بلاکچین را به خطر می‌اندازد.
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021