قیمت بیت کوین
۸۲۶,۷۹۷,۵۲۹تومان
37,193دلار
1.74
قیمت اتریوم
۳۰,۵۶۱,۹۸۵تومان
1,374.71دلار
11.94
قیمت تتر
22,266تومان
1دلار
0.14
قیمت پولکادات
۳۸۸,۲۸۵تومان
17.47دلار
1.16
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  گس اتریوم و gwei چیست و هزینه‌های معامله در بلاکچین اتریوم به چه معناست؟

گس اتریوم و gwei چیست و هزینه‌های معامله در بلاکچین اتریوم به چه معناست؟

گس اتریوم و gwei چیست، هزینه‌های معامله در بلاکچین اتریوم به چه معناست؟

بلاکچین اتریوم از روش پرداخت داخلی بنام گس استفاده می‌کند. هزینه‌ای که برای پردازش معامله یا اجرای یک قرارداد هوشمند لازم است. واحد گس برحسب gwei محاسبه می شود.

گس اتریوم و gwei چیست، هزینه‌های معامله در بلاکچین اتریوم به چه معناست؟

گس اتریوم و gwei چیست، هزینه‌های معامله در بلاکچین اتریوم به چه معناست؟

گس اتریوم و gwei چیست، هزینه‌های معامله در بلاکچین اتریوم به چه معناست؟

گس کافی برای معامله نیست! چند gwei است؟ محدودیت گس خیلی کم است! اکثر کاربران خارج از اکوسیستم اتریوم نمی‌توانند از این نوع صحبت‌ها سر دربیاورند. بستر اتریوم در مورد کارمزد معاملات و ویژگی‌های عملیاتی کاملاً عجیب است. بلاکچین اتریوم از روش پرداخت داخلی بنام گس استفاده می‌کند. هزینه‌ای که برای پردازش معامله یا اجرای یک قرارداد هوشمند لازم است. واحد گس برحسب gwei محاسبه می شود.

بیایید به دنیای مرموز اتریوم برویم و نحوه کارکرد گس را کشف کنیم. ما در مورد ماشین مجازی اتریوم، محدودیت‌های گس و واحدهای فرعی آن gwei صحبت خواهیم کرد، سپس در مورد پاداش استخراج کنندگان برای انجام معاملات بحث خواهیم کرد. همچنین نگاهی خواهیم انداخت به سیاست قیمت گذاری گس.


جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟


گس در اتریوم چگونه کار می‌کند

گس هزینه‌ای برای هرگونه معامله در شبکه اتریوم و در عین حال واحد اندازه گیری تلاش محاسباتی است. این تلاش محاسباتی برای انجام عملیات‌های خاص مورد نیاز واقع می‌شود. برای ایجاد یا اجرای قرارداد هوشمند یا انجام هر کاری در سیستم عامل اتریوم به مقدار مشخصی گس نیاز دارید. برای کسانی که می‌خواهند در مورد بلاکچین اتریوم اطلاعات بیشتری کسب کنند، در اینجا مقاله مفصلی در مورد اتریوم آورده شده است: اتریوم چیست؟

ابتدا باید بدانید ماشین مجازی اتریوم (EVM) و قراردادهای هوشمندی که بر روی آن وجود دارند، با کد سالیدیتی (Solidity) اجرا می‌شوند. هر خط از این کد برای اجرا به کمی گس احتیاج دارد. به اتومبیل و گس (بنزین) واقعی آن، سوخت فکر کنید: برای رسیدن به مقصد مورد نظر خود به مقدار مشخصی بنزین نیاز دارید. باید قبل از حرکت کردن، این مقدار مشخص بنزین را در پمپ بنزین بخرید. به روشی مشابه، شما باید قبل از پردازش “مخزن گس” معامله خود را پر کنید.

کاربر اتریوم برای هر معامله باید محدودیت گس تعیین کند. منظور حداکثر مقدار گسی است که می‌تواند صرف یک معامله خاص شود. بیایید در مورد آن با جزئیات بیشتری صحبت کنیم.

محدودیت گس اتریوم

محدودیت گس حداکثر مقدار گس شارژ شده برای یک دستورالعمل (معامله، عملکرد) است. این به شما کمک می‌کند تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید. به عنوان مثال، به دلیل خطا در یک قرارداد هوشمند یا موارد دیگر گس اضافه مصرف نکنید. این کار اساساً، از هزینه بی نهایت گس برای یک کار جلوگیری می‌کند.

مقدار گس مورد نیاز برای یک معامله خاص با تعداد خطوط کدی که باید اجرا شوند از پیش تعیین شده است. یک کاربر اتریوم باید محدودیت گس تعیین کند که مقدار گس صرف شده در عملیات را پوشش دهد. اگر آنها موفق به انجام این کار نشوند، معامله کامل نخواهد شد، زیرا ماینرها در لحظه اتمام گس اجرای آن معامله را متوقف می‌کنند.

کمی شبیه به اتومبیل شما: در لحظه‌ای که دیگر بنزین در باک وجود نداشته باشد، ماشین متوقف می‌شود. درنتیجه شما نمی‌توانید تا مقصد مورد نظر خود (که معامله‌ای کامل است، به قیاس ما) حرکت را ادامه دهید.

اگر حد مجاز گس بیش از حد زیاد تنظیم شده باشد و پس از اجرای عملیات مقداری گس باقی مانده باشد، بلافاصله به ژنراتور عملیات بازگردانده می‌شود. اگر معامله به دلیل کم بود حد مجاز گس کامل نشده باشد، همه چیز به حالت اولیه خود برمی گردد. البته استخراج کننده در هر صورت پاداش خود را دریافت می‌کند. این بدان معناست که عملیات مانند روز اول انجام نشده باقی می‌ماند. گویی هرگز همچین عملیاتی وجود نداشته است و کاربر مجبور است روند را از ابتدا شروع کند.

حد استاندارد گس برای انتقال ETH در اکوسیستم اتریوم 21000 gwei است.


  • ریگ استخراج ارز دیجیتال چیست؟ برای ساخت ریگ ماین کریپتوکارنسی چه کارهایی باید انجام داد

قیمت گس

قیمت گس اتریوم با gwei مشخص می‌شود که ارزش آن 0.000000001 ETH است. هزینه یک گس بسته به میزان شلوغی شبکه ممکن است متفاوت باشد. معمولاً در حدود 20 gwei یا (0.00000002 ETH) شناور است، اما اغلب وقتی میزان زیادی ترافیک در شبکه اتریوم وجود داشته باشد، افزایش می‌یابد. این اتفاق می افتد زیرا بسیاری از معاملات به طور همزمان برای یک بلاک رقابت می‌کنند.

چندین سیستم عامل مناسب برای محاسبه میزان گس مورد نیاز شما برای یک معامله خاص و قیمت مربوط به آن در لحظه کمک می‌کند.

چرا یلاکچین اتریوم از این روش استفاده می‌کند؟

پاسخ ساده این سؤال تشویق است. اتریوم مبتنی بر پروتکل اثبات کار (PoW) است و برای زنده ماندن به ماینرها احتیاج دارد. ماینرها فقط درصورتی که چیزی برای کارشان بدست آورند، به اکوسیستم متصل خواهند ماند و به همین دلیل سیستم پاداش در کار است. این هزینه گس دقیقاً به همین دلیل وجود دارد. هزینه گس باعث می‌شود که ماینرها بلاک‌ها را استخراج کنند. پردازش معاملات، اعتبارسنجی قراردادهای هوشمند و شرکت در اکوسیستم اتریوم بدون حضور ماینرها غیرممکن است.

 در تابستان 2020 بلاکچین اتریوم با افزایش در هزینه‌های معامله روبرو شد: گس بیش از 100 برابر افزایش یافت. این اتفاق افتاده است زیرا بخش دیفای (DeFi) محبوبیت زیادی پیدا کرده و کاربران جدید زیادی را در طی چند ماه گذشته به خود جلب کرده است. سیستم عامل‌های وام، سکه‌های ثابت، مبادلات غیرمتمرکز و سایر دپ ها (DApp) ها اساساً بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده‌اند. آن‌ها ترافیک بالایی را در شبکه ایجاد می‌کنند که منجر به افزایش قیمت گس در آن می‌شود.

یکی از دلایل افت استفاده از دیفای نیز به نظر همین افزایش بیش از حد هزینه های گس بود. با ارتقا به اتریوم 2.0 در اول دسامبر امسال پیش بینی می شود این مشکل برطرف خواهد شد. اتریوم 2.0 قرار است الگوریتم اجماع از طریق اثبات سهام را به بلاکچین اتریوم اضافه کند.


  • اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.

 

 

مطالب مرتبط
بیتکوین-در-سال-2020
پولکادات (Polkadot) نسل جدید بلاکچین؛ همه چیز درباره این بلاکچین و توکن DO
میزبانی گره اتریوم 2.0 در به روزرسانی جدید این شبکه چیست و شامل چه خطراتی می‌شود؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
فیلم آموزش بلاک چین
آموزش بیت کوین به صورت ساده
ترید و سرمایه گذاری
سفارشات صرافی بایننس؛ چگونه معامله در صرافی بایننس را شروع کنیم
قانون گذاری دیفای: سال 2020 شکوفایی دیفای رقم خورد آیا 2021 سال قانونمند شدن آن است؟
سقوط بورس چیست و چگونه رخ می‌دهد؟ همه چیز درباره اصطلاح دوشنبه سیاه
استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) یا سهام گذاری چیست؟ چگونه می‌توان از این طریق درآمد کسب کرد
ارز دیجیتال آلفا ALPHA و پروژه دیفای آلفا همورا (Alpha Homora) چیست؟