قیمت بیت کوین
878,651,299تومان
37,549دلار
0.35
قیمت اتریوم
28,937,112تومان
1,236,70دلار
1.38
قیمت تتر
23,414تومان
1دلار
0.16
قیمت پولکادات
387,903تومان
16.58دلار
20.61
خانه  »  آموزش  »  اینفوگرافیک  »  اینفوگرافیک اتریوم، بلاکچینی که دنیای ارزهای دیجیتال را زیر و رو کرد

اینفوگرافیک اتریوم، بلاکچینی که دنیای ارزهای دیجیتال را زیر و رو کرد

اینفوگرافیک
رضا باغانی
19 دی 99
۰
48
کاربردهای اتریوم بسیار فراگیر هستند

تاریخ ارزهای دیجیتال با بیت کوین شروع می شود. با این حال سال 2015 و ورود بلاکچین اتریوم دروازه جدیدی به روی ارزهای دیجیتال گشود. در اینفوگرافیک اتریوم به طور خلاصه توضیح خواهیم داد چرا این بلاکچین انقلابی در حوضه ارزهای دیجیتال بود.

اینفوگرافیک اتریوم، بلاکچینی که دنیای ارزهای دیجیتال را زیر و رو کرد

اینفوگرافیک اتریوم، بلاکچینی که دنیای ارزهای دیجیتال را زیر و رو کرد

اینفوگرافیک اتریوم1

بلاک پیدایش اتریوم در 30 ژانویه سال 2015 استخراج شد. این بلاکچین که توسط ویتالیک بوترین خلق شده است توانست انقلابی در حوزه فناوری رمزنگاری ایجاد کند.

بیت کوین و اتریوم تفاوت ها و شباهت ها

بیت کوین از ابتدا خود را به عنوان یک سیستم پرداخت نظیر به نظیر معرفی کرد. هدف اتریوم بیشتر از این بود. اتریوم می خواست کامپیوتری به وسعت جهان باشد. از همین جا تغییرات آغاز شد. عمده ی این تحولات مربوط به قراردادهای هوشمند است. اتریوم خود را به عنوان بستری برای ایجاد قراردادهای هوشمند معرفی کرد. با قراردادهای هوشمند، اتریوم بلاکچین را فراتر از یک دفتر حساب صرف گسترش داد.

اینفوگرافیک اتریوم، بلاکچینی که دنیای ارزهای دیجیتال را زیر و رو کرد

اینفوگرافیک اتریوم2

از این رو اتر ETH ارز دیجیتال این بلاکچین به جای فعالیت به عنوان پول، سوخت پردازش انواع معاملات و فعالیت های روی بلاکچین است. هر عملی بر روی بلاکچین اتریوم گس نیاز دارد و این گس از طریق اتر پرداخت می شود. در بلاکچین اتریوم ماینرها به جای دریافت پاداش استخراج با دریافت گس معاملات را پردازش می کنند.

برنامه های غیر متمرکز

با استفاده از قراردادهای هوشمند توسعه دهندگان توانستند برنامه های غیرمتمرکز یا دپ ها (Dapp) را گسترش دهند. دپ ها راه حل رمزنگاری برای ایجاد دنیایی به دور از تسلط شرکت های بزرگ بر زندگی مردم بودند. این برنامه ها بعدا در دیفای به تکامل رسیدند.

اینفوگرافیک اتریوم، بلاکچینی که دنیای ارزهای دیجیتال را زیر و رو کرد

اینفوگرافیک اتریوم3

از آنجا که برنامه های غیرمتمرکز توسط جامعه مصرف کنندگان کنترل می شوند دیگر انحصاری وجود ندارد. هیچ شرکت بزرگی نیست که اطلاعات کاربران را برای مقاصد تبلیغاتی و غیره حراج کند. هیچ کسی نمی تواند دسترسی قشر یا کشور خاصی را به خاطر مسائلی مانند تحریم قطع کند. هیچ شرکتی قدرت سانسور و یا دستکاری داده ها را ندارد.

دیفای و اتریوم

شاید بزرگترین جلوه برنامه های غیرمتمرکز را می توان در تابستان سال 2020 و شکوفایی صنعت دیفای دید. جایی که به لطف اتریوم توسعه دهندگان توانستند برنامه های مالی غیرمتمرکزی را گسترش دهند که به تمام مردم امکان کسب سود از دارایی های دیجیتال را می داد.

بسیاری از محصولاتی که قبلا در انحصار بانک ها بود اکنون در دسترس تمام افراد است و به واقع دنیایی بدون مرز ایجاد شد. همه افراد می توانستند بدون نیاز به کسب مجوز و فقط با ثابت کردن حسن نیتشان به شبکه از وام های دیفای استفاده کنند. یا با تامین نقدینگی در صرافی های غیرمتمرکز بزرگ در کارمزدها شریک باشند.

اتریوم 2.0 آینده ای غیرمتمرکز را خواهد ساخت

بعد از شکوفایی دیفای اتریوم بزرگ ترین نقطه ضعف خود را بیشتر شناخت. مقیاس پذیری پاشنه آشیل دنیای بلاکچین، اتریوم را به شدت آزرد. مشکل اصلی این بود که با گسترش دیفای و اجرای قراردادهای هوشمند، ترافیک شبکه بیشتر شد. ترافیک بیشتر به معنای هزینه گس بیشتر و مدت زمان های طولانی پردازش معاملات بود.

تیم اتریوم که از گذشته از این مشکل آگاهی داشت تلاشش برای معرفی به روزرسانی بزرگ اتریوم را بیشتر کرد. اتریوم 2.0 قرار است ناجی بلاکچین اتریوم باشد. با تبدیل سازوکار اجماع اثبات کار به اثبات سهام و استفاده از تکنیک شاردینگ قرار است در آینده شبکه اتریوم مقیاس پذیر تر شود.

صحبت های پایانی

بلاکچین اتریوم انقلابی در حوزه ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. اکثر ارزهای دیجیتال جدید و توکن ها با استفاده از استاندارد ERC-20 این بلاکچین ایجاد شده اند. ما در این اینفوگرافیک خیلی خلاصه به اتریوم پرداخته ایم اگر می خواهید اطلاعات کاملتری راجع به این بلاکچین پیشرو کسب کنید از شما دعوت می کنم تا در اینجا مقاله کامل ما را مطالعه کنید. مقاله مفصلی هم در مورد تاریخچه 5 ساله اتریوم  آماده کرده ایم که می تواند نکات بسیار جالبی از سرگذشت اتریوم به شما بیاموزد. برای مطالعه این مقاله کلیک کنید.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال XLM توکن بومی شبکه استلار در 7 روز گذشته تقریباً 150٪ افزایش داشته است
بیت پارس مرجع تخصصی آموزش بلاک چین و ارزهای دیجیتال
اینفوگرافیک بیت کوین چیست؟ اولین ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی بیت کوین چیست
فیلم آموزش بلاک چین
آموزش بیت کوین به صورت ساده
ترید و سرمایه گذاری
سقوط بورس چیست و چگونه رخ می‌دهد؟ همه چیز درباره اصطلاح دوشنبه سیاه
استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) یا سهام گذاری چیست؟ چگونه می‌توان از این طریق درآمد کسب کرد
ارز دیجیتال آلفا ALPHA و پروژه دیفای آلفا همورا (Alpha Homora) چیست؟
سوئینگ تریدینگ Swing Trading در بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟
ارز دیجیتال YFI و همه چیز در مورد پروژه یرن فایننس (Yearn.finance) چیست؟