منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  عدم جذابیت اتریوم 2.0: به احتمال زیاد به روزرسانی اتریوم نتواند باعث جذب کاربران جدید شود
اتریوم 2.0 چیست و چگونه الگوریتم اجماع اثبات کار را به الگوریتم اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند.

عدم جذابیت اتریوم 2.0: به احتمال زیاد به روزرسانی اتریوم نتواند باعث جذب کاربران جدید شود

اتریوم ممکن است پرکاربرترین شبکه دنیای بلاک چین باشد، اما به احتمال زیاد عدم جذابیت به روزرسانی مورد انتظار اتریوم 2.0 باعث عدم پذیرش جریان اصلی می شود.

اتریوم 2.0 به عنوان ناجی بلاک چین اتریوم معرفی شده است. با این حال به نظر اکثر کارشناسان این به روزرسانی نمی تواند این نقش را داشته باشد. انتظار نمی‌رود که با تغییراتی که مدتها انتظار می‌رفت، موضوعات اصلی که شبکه را آزار می‌دهد و از پذیرش گسترده‌تر آن جلوگیری می‌کند، حل شود. بنیاد اتریوم بیش از هر چیزی بر افزایش توان عملیاتی این بلاک چین تاکید دارند. در حالی که مشکل اصلی این شبکه رابط کاربری آن است.

ویتالیک بوترین، مغز متفکر و شخصیت برجسته بلاک چین اتریوم، پرسنلی که بر روی اتریوم کار می‌کنند را مشکلی بزرگتر از نرم افزار آن می‌داند. وی این مورد را در مصاحبه اخیر خود با اخبار فورکست (Forkast) اظهار داشت. اگرچه پرسنلی که روی این پروژه کار می‌کنند ممکن است مشکل آفرین باشند، مطمئناً این تنها نقص شبکه نیست. با اینکه به روزرسانی جدید می‌تواند امیدوار کننده باشد با این حال به نظر نمی‌رسد که بتواند تمام مشکلات اتریوم را حل کند.

باقی ماندن مشکلات عمده اتریوم باعث عدم جذابیت اتریوم 2.0 می شود

بلاک چین اتریوم در حال حاضر مانند بیت کوین با استفاده از سیستم اثبات کار (PoW) کار می‌کند. این سیستم فقط تا 15 معامله در ثانیه یا تقریباً دو برابر بلاک چین بیت کوین (BTC) توان عملیاتی دارد. این توان عملیاتی به طور گسترده‌ای برای ساختن اکوسیستم گسترده مالی غیرمتمرکز یا دیفای غیر کاربردی است. در نتیجه، با افزایش کاربران دیفای هزینه‌های گس در اتریوم به طرز باورنکردنی زیاد شده است. از آنجا که معاملات کمی در هر ثانیه پردازش می‌شوند، قیمت برای پردازش سریعتر رقابتی می‌شود. تحقیقات انجام شده توسط دیون آنالیتیکس (Dune Analytics) نشان می‌دهد که 2-5٪ از معاملات در صرافی‌ها غیرمتمرکز (DEX) مستقر در اتریوم به دلیل عوارضی از قبیل ناکافی بودن قیمت گس، انجام نمی‌شوند.

عدم آگاهی کاربران از نحوه عملکرد اتریوم

مسئله اصلی دیگری که پلتفرم اتریوم با آن روبرو است، اما اغلب نادیده گرفته می‌شود، طراحی رابط کاربری ضعیف (UX) است. در نتیجه، به عنوان مثال، کاربرانی که علاقه مند به تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) یا بازار توکن های غیر قابل معاوضه (NFT) هستند، از انجام این کار اجتناب خواهند کرد. در این بلاک چین اکثر رابط‌های کاربری نه تنها بصری نیستند، بلکه از منابع آموزشی کافی نیز بی بهره اند. به همین دلیل اکثر کاربران آگاهی کافی از نحوه استفاده از این سیستم عامل را ندارند. از سوی دیگر پیچیدگی های استفاده کسب آگاهی را دشوارتر کرده است.

انتظار می‌رود کاربران پردازش معاملات را در قیمت گس و محدودیت‌های گس تعیین کنند. با این حال، چند کاربر واقعاً بدون اینکه از اصطلاحات ارزهای دیجیتال و اطلاعات حرفه‌ای سردربیاورند، این را می‌دانند؟ اینسایدر اینتلیجنس (Insider Intelligence) گزارش داد که 25٪ از بزرگسالان ایالات متحده نمی‌دانند که چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند. چگونه می‌توان از کاربران انتظار داشت بدون دسترسی به ابزارهای آموزشی مؤثر این موارد را بدانند. به احتمال زیاد، اکثریت قریب به اتفاق کاربران عادی از ابتدای کار، کوچکترین مسئله‌ای در رابطه نحوه عملکرد این بلاک چین را نمی‌دانند.

اتریوم 2.0 چه مشکلاتی را حل می کند

بنیاد اتریوم برای پاسخگویی به این مسائل دیرینه، از راه اندازی اتریوم خبر داد. با این حال به نظر می‌رسد موارد اضافه شده در بلاک چین جدید مانند شاردینگ و تغییر به اثبات سهام فقط همه چیز را پیچیده‌تر می‌کند. مفهوم اثبات سهام بیان می‌کند که افراد می‌توانند بلاک‌ها را استخراج کرده و معاملات را با توجه به تعداد سکه‌هایی که در شبکه استیک کرده اند، اعتبار سنجی کنند. بنیاد اتریوم اعلام کرد که انتظار دارد تغییر به PoS تا پایان سال 2021 تکمیل شود. همانطور که بنیاد اتریوم در پست اخیر وبلاگ توضیح داد: ” با انتقال به اثبات سهام نیاز به انرژی در مقایسه با سیستم PoW قدیمی بسیار کم می‌شود.”

انتظار می‌رود که شاردینگ خیلی بیشتر طول بکشد. طبق گفته وب سایت اتریوم، “زنجیرهای خرد شده یا شارد ممکن است در سال 2022 بسته به سرعت پیشرفت کار معرفی شوند”. این یعنی بعد از اینکه شبکه اصلی اتریوم با سیستم اثبات سهام بیکن چین (Beacon Chain) ادغام شد. شاردینگ فرآیند تقسیم یک پایگاه داده به منظور کاهش بار ترافیکی و ازدحام شبکه و افزایش توان عملیاتی است. انتظار می‌رود که زنجیره‌های شارد ظرفیت بیشتری برای ذخیره و دسترسی به داده‌ها به اتریوم بدهند.

به روزرسانی های جدید با آگاهی بیشتر از نظر محیط زیست و تسریع در پردازش معاملات طراحی شده‌اند. علاوه بر این با این به روزرسانی ها، زبان برنامه نویسی بلاک چین از ماشین مجازی سنتی اتریوم (EVM) به زبانی تغییر می‌کند که می‌تواند توسط توسعه دهندگان با استفاده از C ++ یا راست (Rust) برنامه نویسی شود. این کار رمزنگاری مستقیم در مرورگر را ساده می‌کند. ممکن است ارتقا زیرساختی در برخی ظرفیت‌ها مانند بهبود جریان معاملات مفید باشد. با این حال هنوز هم عدم جذابیت رابط کاربری اتریوم 2.0 برای کاربران به قوت خود باقی است.

راه حل ها کاربردی نیستند

اول اینکه، اتریوم 2.0 سالهاست که در دست توسعه است. این باعث می‌شود بسیاری از کاربران این سؤال را داشته باشند که چه زمانی به روزرسانی واقعا انجام می‌شود؟ اثبات سهام برای کاهش هزینه گس و مصرف انرژی در نظر گرفته شده است. با این وجود، تنها در صورت کاهش زمان بلاک و یا افزایش اندازه بلاک، توان عملیاتی شبکه افزایش می‌یابد. بعلاوه، شاردینگ فقط به برنامه‌هایی کمک می‌کند که می‌توانند به طور مستقل از یکدیگر اجرا شوند. این برنامه‌ها فقط هر چند وقت یکبار نیاز به همگام سازی دارند. اما ماهیت غیر متمرکز و منبع باز ذاتی دیفای به این معنی است که پردازش به سبک خرد کردن باید تراکنش‌ها را از طریق یک زنجیره رله انجام دهد. این یعنی در نتیجه کل روند تایید تراکنش ها کندتر می‌شود.

از همه مهمتر، در قسمت تجربه کاربر، اتریوم هنوز تا حد زیادی عقب مانده است. عدم جذابیت رابط کاربری با عرضه نسخه جدید اتریوم 2.0 حل نشده باقی خواهد ماند. اتریوم ادعا می‌کند نسخه‌های به روز شده‌ای را که سرعت پردازش معامله و مشکل بالای گس را حل می‌کند منتشر خواهد کرد. با این حال بنیاد اتریوم به وضوح به مشکلات مربوط به رابط کاربری بی توجه است. عدم جذابیت اتریوم 2.0 از این حیث می‌تواند مانع از افزایش کاربران جدید شود.

عدم توجه به جذابیت رابط کاربری در اتریوم 2.0

حتی هنگامی که به روزرسانی های پیش بیی شده در نهایت ارائه شود، کاربران هنوز در تعیین هزینه‌های معامله در قیمت گس و محدودیت‌های گس برای پردازش معاملات مشکل دارند. حتی فراتر از این بلاک چین، مشکلات UX مختص اتریوم نیستند. این مشکلات در بلاک چین های دیگری که از پروتکل‌های EVM استفاده می‌کنند، مانند اسمارت چین بایننس (Binance Smart Chain) و پالی گان (Polygon) نیز معمول است. از آنجا که سایر زنجیره‌های سازگار با اتریوم از پروتکل EVM استفاده می‌کنند از همان مشکلات UX یا تجربه کاربری رنج می‌برند. بنابراین تصور آینده‌ای که حتی زنجیره‌های مبتنی بر EVM نیز برای کاربران عادی قابل دسترسی باشند، دشوار است.

علاوه بر مسائل مربوط به پارامترهای هزینه بالای گس، زمان طولانی تأیید معاملات نیز وجود دارد. این مشکل معمولاً منجر به تأخیر و ارسال غیر همزمان می‌شود. اغلب اوقات، کاربر بلافاصله پس از انجام معامله تأییدی دریافت نمی‌کند. در نتیجه عدم دریافت تأیید تراکنش توسط گیرنده، عدم اطمینان زیادی را به وجود آورده است. برای کاربرانی که به نتایج آنی تجارت الکترونیکی در وب عادت کرده‌اند، این یک تجربه کاربری عجیب و ناامید کننده است.

نتیجه گیری

اتریوم ممکن است عزیز دنیای بلاک چین باشد، اما در برخی موارد، ممکن است اتریوم 2.0 فقط تبلیغات صرف باشد. به احتمال بسیار زیاد این ارتقا مورد انتظار باعث جذب بیشتر جریان اصلی نخواهد شد. حتی مشخص نیت که آیا تغییرات پیش بینی شده قادر به تحقق وعده‌های رئیس بنیاد اتریوم باشند. تا زمانی که اتریوم نتواند برخی از موضوعات عمیق‌تر را حل کند، تردید وجود دارد که اتریوم 2.0 تفاوت قابل توجهی برای کاربران خارج از جامعه علاقه مندان به اتریوم ایجاد کند. در حال حاضر، اتریوم 2.0 یک تغییر دهنده بازی و چیزی که مورد نیاز اتریوم باشد، نیست. به نظر می‌رسد این به روزرسانی تنها برای بزک کردن چهره شلوغ و سردرگم اتریوم است.

مطالب مرتبط
حرکت صعودی اتر در ماه ژوئن: 3 کاتالیزور برای از سرگیری بازار گاوی اتریوم
رشد ارز دیجیتال الگوراند (Algorand): چه عواملی باعث افزایش قیمت ALGO شد؟
افزایش قیمت کاردانو
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان