منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بلاک چین  »  اسپیس چین SpaceChain اتریوم را با اسپس ایکس SpaceX به فضا می‌فرستد
اسپیس چین SpaceChain اتریوم را با اسپس ایکس SpaceX به فضا می‌فرستد

اسپیس چین SpaceChain اتریوم را با اسپس ایکس SpaceX به فضا می‌فرستد

رضا باغانی
1400/03/15
۰

آیا اتریوم، معروف به “کامپیوتر جهانی”، می‌تواند خارج از کره زمین و در فضا عمل کند؟ اسپیس چین  با پرتاب موشک اسپیس ایکس این ایده را آزمایش می‌کند.

اسپیس چین مستقر در سنگاپور قصد دارد با پرتاب موشک فالکوین 9 (Falcon 9) گره اتریوم را به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل نماید.

سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین مانند بیت کوین و اتریوم به سیستم دفتر توزیع شده وابسته هستند. بلاک چین ها با استفاده از این فناوری، دارایی‌ها و خدمات دیجیتالی خود را بدون نیاز به مرجع مرکزی بین کاربران در سراسر جهان توزیع می‌کنند.

با این حال، حدود 65٪ از قدرت هش شبکه بیت کوین در چین واقع شده است. این نشان می‌دهد که بزرگترین ارز دیجیتال در جهان به اندازه چیزی که خالقش ساتوشی ناکاموتو تصور می‌کرد، غیرمتمرکز نیست.

آیا گره‌های بلاک چین در فضا می‌توانند به چشم انداز ناکاموتو برای ارز دیجیتال واقعاً غیرمتمرکز کمک کنند؟

اسپیس چین برای تحقق ایده عدم تمرکز

زی ژنگ (Zee Zheng)، بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس چین، در مصاحبه با Forkast.News گفت: “بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز هنوز بر روی سرورهای متمرکز مانند AWS و انواع دیگر سرورهای متمرکز ساخته می‌شوند. اما در واقع وقتی شبکه ارزش و قدمت بیشتری پیدا می‌کند، در واقع شما برای پشتیبانی از آن به یک زیرساخت بالقوه غیرمتمرکز احتیاج دارید.”

مشکلات تمرکز در صنعت ارزهای دیجیتال

ماینرهای بزرگ ارزهای دیجیتال مانند کسانی که در چین هستند اغلب در اطراف منابع ارزان برق گرد هم می‌آیند. این ماینرها ریگ‌های استخراج خود را برای سودآوری در کنار منابع برق ارزان قیمت نگه می‌دارند.

اما خوشه بندی هش استخراج در مناطق با برق ارزان، همیشه به سود شبکه‌های ارز دیجیتال نبوده است.

هنگامی که مقامات ملی و منطقه‌ای چین تلاش کردند تا در بخش ارزهای دیجیتال سلطنت کنند، مشکلات ناشی از افزایش میزان تمرکز استخراج مشخص شد. استان مغولستان داخلی غنی از زغال سنگ چین – قطب تولید بیت کوین – ممنوعیت کامل استخراج رمزنگاری را اعمال کرد. وقتی مقامات چینی اخطارهای جدیدی در مورد استخراج رمزنگاری دادند، قیمت بیت کوین کاهش یافت.

سال گذشته، جاری شدن سیل و رانش زمین در استان سیچوان منجر به افت شدید نرخ هش BTC شد. این استان یکی دیگر از مراکز استخراج بیت کوین است. جاری شدن سیل تجهیزات بسیاری از استخراج کنندگان ارز دیجیتال را در منطقه از بین برد.گره های فضایی برای امنیت بیشتر

رویدادهایی مانند مشکلات آب و هوایی، همه گیریهای جهانی و سرکوب‌های دولتی محدودیت سیستم‌های متمرکز سنتی را آزمایش کرده‌اند. بیماری همه گیر کرونا همچنین نشان داد که اختلال در همه دنیا به سرعت گسترش می‌یابد.

مکس کوردک (Max Kordek)، بنیانگذار لیسک (Lisk)، یک سیستم عامل منبع باز بلاک چین است. وی گفت: “داشتن گره‌های کامل در فضا تمرکز زدایی و محافظت در برابر حوادث این چنینی را بیشتر می‌کند. اگر شبکه‌های برق یا سیستم‌های سیاسی کل کشورها از کار بیفتند، گره‌های کامل در فضا دسترسی به بلاک چین های مختلف را تضمین می‌کنند.”

کوردک گفت گره‌های موجود در فضا به نفع شبکه است. “این قطعاً یکی از پیشرفتهایی است که می‌تواند از اینکه بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال کاملاً مستقل باقی بماند، اطمینان حاصل کند. وجود گره‌ها در فضا به عنوان یک لایه معاملاتی تغییرناپذیر برای بشریت انجام وظیفه خواهد کرد.”

اسپیس چین برای تمرکززدایی به فضا می رود

اسپیس چین، یک استارت آپ رمزنگاری مستقر در سنگاپور است. این شرکت، در بین اولین شرکت‌هایی است که توانایی‌های بلاک چین را در فضا آزمایش می‌کند. اسپیس چین یک طرح کلی برای تمرکززدایی بیشتر شبکه‌های ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم ایجاد می‌کند.

در این ماه، اسپیس چین قصد دارد دو مأموریت را برای استقرار زیرساخت‌های ماهواره‌ای غیرمتمرکز و همچنین راه اندازی معاملات رمزنگاری چند امضایی در فضا انجام دهد.

پرتاب موشک در روز گذشته اولین باری است که فناوری اتریوم به بخشی از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) تبدیل می‌شود.

این مأموریت، بار چهارمی است که گره‌های بلاک چین توسط این شرکت در فضا راه اندازی می‌شود. حرکت‌های قبلی شامل نصب گره بیت کوین و انجام یک معامله چند امضا در فضا می شد. در آگوست سال گذشته، این شرکت حدود 0.0099 BTC (در آن زمان حدود 92 دلار آمریکا) را از طریق سخت افزار بلاک چین نصب شده در ISS به آدرس بیت کوین دیگری ارسال کرد.

این بار، این شرکت در تلاش است تا آزمایش کند که آیا ویژگی اصلی شبکه اتریوم به عنوان “رایانه جهانی” – قراردادهای هوشمند – می‌تواند از 400 کیلومتر یا حدود 248.5 مایل از سطح دریا کار کند.

مدیرعامل اسپیس چین گفت: “ما قطعاً بسیاری از قراردادهای هوشمند را کشف خواهیم کرد. ما همیشه تصور می‌کنیم که یک زیرساخت غیرمتمرکز برای پشتیبانی از کل اکوسیستم بلاک چین داشته باشیم. اگر بتوانیم به نوعی قرارداد هوشمند را در فضا اجرا کنیم، این بسیار جالب خواهد بود.”

نگهداری از قرآن در فضا

دومین مأموریت اسپیس چین، برنامه ریزی شده برای 24 ژوئن است. در این مأموریت گره‌هایی را برای مبادله ارز دیجیتال بایتیو (Biteeu) و همچنین دیواین (Divine)، را در فضا راه اندازی می‌کند. دیواین نوعی رسانه اجتماعی غیرمتمرکز است. هدف این پروژه استفاده از فناوری ماهواره برای پخش قرآن برای مردم در سراسر جهان است.

اینکارنا گتیرز (Encarna Gutiérrez)، دبیرکل بنیاد فرهنگ اسلامی، در مصاحبه با Forkast گفت: “با پیشرفت فناوری، تعداد نسخه هایی پشتیبانی‌ که از قرآن نگهداری می‌شوند نیز پیشرفت می‌کند. ما فکر می‌کنیم این نکته مثبتی برای حفظ پیام خدا است. مهم‌ترین چیز این است که آن را با حسن نیت گسترش دهیم، و آن را به طور کامل و بدون هیچ گونه تغییری حفظ کنیم.”مزیت های ایجاد گره های بلاک چین در فضا

طرفداران بلاک چین در فضا می گویند وجود گره در مدار امنیت جسمی آنها را افزایش می‌دهد. گره‌ها در فضا در دسترس بازیگران مخرب بیشتر نیستند.

سایر کارشناسان اضافه می‌کنند که در آینده فضایی که انسان پایگاه‌هایی را در ماه یا در نهایت در مریخ و فراتر از آن ایجاد کند، ارزهای دیجیتال و برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین با استفاده از قراردادهای هوشمند برای عملیات و ارتباطات ضروری خواهد بود.

کوردک گفت: “با توجه به اینکه بشریت باید در آینده به فضا برسد، یک سیستم پرداخت بین سیاره‌ای مورد نیاز است. بلاک چین ها با زمان بلاک کوتاه برای این سناریو ایده آل هستند.”

برنامه آرتمیس ناسا – که هدف آن بازگشت به ماه تا سال 2024 و سرانجام رسیدن به مریخ است – تلاش‌های روزافزون برای گسترش در خارج از محدوده زمین را برجسته می‌کند.

علاوه بر اسپیس چین بانک جی پی مورگان نیز به فضا فکر م کند

جی پی مورگان چیس (JPMorgan Chase) همچنین در حال آزمایش بلاک چین در فضا است. در اوایل سال جاری، این غول بانکی در بیانیه‌ای اعلام کرد که اولین “انتقال ارزش رمزگذاری شده توسط بانک در فضا” را آزمایش کرده است. این آزمایش از طریق قراردادهای هوشمند در یک شبکه بلاک چین ایجاد شده بین ماهواره‌های دور زمین انجام پذیرفت.

کوردک گفت: “اجرای گره‌های کامل از هر بلاک چینی در فضا اولین قدم ضروری به سمت سیستم پرداخت بین سیاره‌ای ساخته شده با فناوری بلاک چین است. این تلاش‌های اولیه و پیشگامانه نوآوری فناوری آینده را تضمین می‌کند.”

ماهواره‌های بلاک چین

اما مزیت دسترسی به انتقال ایمن در فضا می‌تواند جهت رفع نیازهای امنیتی شرکت‌های بزرگ در آینده باشد. ژنگ گفت در نهایت بلاک چین می‌تواند شبکه‌های ماهواره‌ای را در اختیار داشته باشد.

ژنگ گفت: “مشتریان سازمانی [که] به ویژه از دارایی‌های بزرگ محافظت می‌کنند می‌توانند یک شبکه ماهواره‌ای کامل را فقط برای انجام معاملات خود راه اندازی کنند. آن‌ها می‌توانند پیوندهای خصوصی خود را برای همه ارتباطات خروجی یا ورودی ایجاد کنند. پس، تمام معاملات فقط با یک روش ارتباط رمزنگاری شده منحصر به فرد انجام می‌شود.”

به گفته ژنگ، یک شبکه ماهواره‌ای متعلق به خود می‌تواند دسترسی جهانی به اطلاعات و خدمات ارائه شده توسط شرکت عامل شبکه را فراهم کند.

این ایده در سراسر جهان از طریق شرکت‌هایی مانند استارلینک (Starlink) ایلان ماسک انجام پذیر است. استارلینک مجموعه‌ای از هزاران ماهواره تولید انبوه با هدف دسترسی به اینترنت جهانی است. اخیراً، آلمان اعلام کرد که از طریق ارائه دهندگان اینترنت ماهواره‌ای مانند استارلینک به دنبال ارائه اینترنت به کاربران روستایی است.نگرانی از تمرکز با استفاده از خدمات شرکت ها در فضا

تقاضا برای ارائه دهندگان اینترنت ماهواره‌ای مانند استارلینک در حال افزایش است. با این حال نگرانی‌های تمرکز و اعتماد به شرکتی مانند استارلینک نیز ایده عدم تمرکز برای خدمات ماهواره‌ای را زیر سؤال می‌برد.

مدیر عامل اسپیس چین گفت: “آنچه ما می‌خواهیم انجام دهیم استفاده از پروتکل بلاک چین است تا شرکت‌های مختلف و حوزه‌های قضایی مختلف بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.”

تجارت سنتی اغلب برای معاملات به اعتماد به شرکت‌ها و مارک‌ها اعتماد کرده است. با این وجود اعتماد به کد غیرمتمرکز به جای شهرت یک شرکت می‌تواند مانعی برای پذیرش گسترده بلاک چین باشد.

ژنگ گفت: “بلاک چین در واقع یکی از بهترین راه حل‌ها برای جایگزینی سیستم سنتی است. در این فضا اساساً شما نیازی به اعتماد به شرکت یا اعتماد به شخص ثالث ندارید، فقط باید به کد اعتماد کنید.”

مطالب مرتبط
چین لینک 2.0: طرحی برای تبدیل دیفای به یک صنعت 500 میلیارد دلاری
توکن کسپر (CSPR) پروژه جدید کسپرلبس کمی از هزینه‌های بالای سوخت کم می‌کند؟
اینترنت بلاک چین ها: چه پروژه‌هایی برای رسیدن به این عنوان تلاش می‌کنند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس