منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟
خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟

خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟

رضا باغانی
1400/05/14
۰

EIP-1559 می‌تواند با تأثیر بر عرضه اتریوم باعث افزایش قیمت ETH و معاملات آسان‌تر شود. با این حال هاردفورک لندن می‌تواند خطرات کمی نیز به همراه داشته باشد.

هارد فورک لندن اتریوم قرار است امروز، 5 آگوست راه اندازی شود. این هاردفورک شامل 5 پیشنهاد بهبود از جمله پر سر صداترین آنها یعنی EIP-1559 می‌شود. این پیشنهاد بهبود قرار است ساختار هزینه تراکنش (گس) در اتریوم را تغییر می‌دهد. به گفته اکثر کاربران و کارشناسان این به روزرسانی می‌تواند به افزایش قیمت ETH کمک کند. با این وجود خطرات کمی وجود دارد که ممکن است با راه اندازی هاردفورک لندن بلاک چین اتریوم را تهدید نماید.

هاردفورک لندن اتریوم باعث نگرانی برخی کارشناسان شده است

پنجشنبه، شبکه اتریوم با گنجاندن پنج پیشنهاد بهبود در کد این بلاک چین به روز خواهد شد. این هاردفورک قدم جدیدی در راه رسیدن به اتریوم 2.0 محسوب می‌شود.

یکی از مهمترین پیشنهادهای بهبود EIP-1559 است که بیشترین بحث در مورد آن انجام می‌شود. این پیشنهاد برای جلوگیری از ایجاد ازدحام معاملات و تضعیف شبکه، چندین تغییر را ایجاد می‌کند. این پیشنهاد بهبود برای کاربران اتریوم مشخص می‌کند که چقدر باید هزینه “گس” بپردازند تا معاملاتشان را به موقع انجام دهند.

ماه‌هاست کاربران اتریوم به دنبال این ارتقا هستند زیرا فکر می‌کنند باعث افزایش قیمت ETH خواهد شد. از طرفی دیگر این به روزرسانی با کاهش هزینه‌های تراکنش می‌تواند کاربران جدید را به اتریوم بیاورد. با این حال هاردفورک لندن آنقدر عظیم است که بسیاری از کارشناسان هشدار می‌دهند که خطرات کمی ممکن است پس از آن، اتریوم را تهدید کند. توسعه دهندگان به دنبال هرگونه خرابی در مکانیسم اجماع شبکه خواهند بود. این در حالی است که کاربران ممکن است به استراتژی فروش در هنگام انتشار خبر روی بیاورند.

تیلور موناهان (Taylor Monahan)، مدیر عامل شرکت کیف پول مای کریپتو (MyCrypto) است. وی به دیکریپت (Decrypt) گفت:

“هارد فورک ها بزرگ هستند، اساساً تغییرات اساسی را انجام می‌دهند. همه چیز می‌تواند در سطوح مختلف اشتباه پیش برود.”

بیس فی (BASE FEE)

مکانیسم EIP-1559 برای کاهش ازدحام، ظرفیت هر بلاک جدید را که به زنجیره اضافه می‌شود دو برابر می‌کند. علاوه بر این، هزینه کارمزد مبتنی بر مدل “حراج مانند” را با هزینه پایه خودکار، جایگزین می‌کند. این امر می‌تواند به کاهش معاملات ناموفق در این شبکه کمک کند. معاملات ناموفق یا به اصطلاح گیرکرده برای کاربران سیستم عامل‌های NFT و پروتکل‌های وام دهی غیرمتمرکز و همین طور صرافی‌هایی که بر اساس اتریوم ساخته شده‌اند هزاران دلار هزینه به همراه دارد.

این مشکل در اصل به علت برآورد اشتباه هزینه گس توسط کاربر رخ می‌دهد. بگذارید با یک مثال این مشکل را توضیح دهیم. در این مثال شما تراکنش را یک خودرو تصور کنید که برای حرکت از نقطه “الف” به “ب” به مقدار معینی بنزین نیاز دارد. بنزین همان هزینه گس است. حال اگر شما بنزین کمتری نسبت به مقدار معین درنظر بگیرید خودرو حرکت خواهد کرد اما در میانه مسیر متوقف می‌شود. این دقیقاً همان مشکلی است که در بلاک چین اتریوم گریبان کاربران پروتکل‌های دیفای را می‌گیرد. در اکثر کیف پول‌ها هزینه گس به صورت خودکار تنظیم می‌شود. این یکی از بزرگترین خطرات تهدید کننده سرعت اتریوم است که با هاردفورک لندن برطرف خواهد شد.

تیم بیکو (Tim Beiko)، توسعه دهنده بنیاد اتریوم نوشت: “تا زمانی که یک معامله با هزینه‌ای بالاتر از BASE FEE ارسال می‌شود و شامل یک انعام برای ماینر باشد، در چند بلاک بعدی گنجانده می‌شود.”

بخش بحث برانگیز درباره EIP-1559 نحوه استفاده از هزینه پایه در بلاک چین اتریوم است. پیش از این اصل هزینه گس به ماینرها پرداخت می‌شد. با به روزرسانی جدید دیگر این هزینه‌ها به ماینرهای معاملات تعلق نمی‌گیرد. هزینه‌های گس پس از هاردفورک لندن در اتریوم سوزانده می‌شود. این بدان معنی است که نرخ افزایش عرضه ETH کند می‌شود. این در حالی است که هر بلاک استخراج شده هنوز به ماینرها 2 ETH تازه تولید شده پرداخت می‌کند.

فشار تورمی ایجاد شده باید برای سرمایه گذاران طولانی مدت اتریوم خوب باشد. هرچه چیزی کمتر باشد، قیمت بالاتری باید داشته باشد.

چرا خطرات هاردفورک لندن اتریوم باعث نگرانی می‌شود؟

اما دلایلی وجود دارد که در مورد تأثیر EIP-1559، به ویژه در کوتاه مدت، شکاک باشیم.

برای شروع، بسیاری از کسانی که به هماهنگ سازی ارتقا کمک کرده‌اند، گفته‌اند: “این یک تغییر فوق العاده پیچیده بود. بزرگ‌ترین تغییراتی که تا به امروز در شبکه اصلی اتریوم انجام شده است. این پیشنهاد بهبود هم تجربه کاربری و هم اقتصاد کل شبکه را بهبود می‌بخشد.”

راه اندازی هاردفورک لندن که چندان پیچیده نبود، منجر به یک خطای اجماع شد. با این خطا 12 درصد از همه گره‌های اتریوم-رایانه هایی که به اجرای شبکه کمک می کنند-را بلافاصله پس از اجرای آن آفلاین کرد.

آیا این احتمال وجود دارد که این به روزرسانی دچار اختلال شود، چه خطای کد نویسی باشد یا چیز دیگری؟

بیکو، که وظیفه هماهنگی به روزرسانی های شبکه را بر عهده دارد، بیش از حد نگران نیست.

او به دیکریپت گفت: “در مورد اینکه چقدر احتمال دارد که به روزرسانی طبق برنامه کار نکند، می گویم که بعید است این طور باشد. ما ممیزی‌های فنی و اقتصادی EIP را انجام داده‌ایم. ما برای کاهش خطرات هاردفورک لندن آزمایشات گسترده‌ای انجام داده‌ایم. ما مشاهده کرده‌ایم که این برنامه هم در شبکه‌های آزمایشی اتریوم و هم در سایر بلاک چین ها کار می‌کند.”

شبکه‌های آزمایشی یک فرایند حیاتی برای بررسی پیچیدگی‌ها هستند. به عنوان مثال، در اواخر ژوئیه توسعه دهندگان مشکلی را در گو اتریوم (Go Ethereum) کشف کردند. در این مشکل تراکنش‌های نامعتبر به نحوی در بلاک برخی از سرویس گیرندگان که به شبکه متصل بودند، گنجانده شده بود. پس از این شبکه آزمایشی مشکل حل شد.

نگرانی اصلی در مورد واکنش کاربران به شبکه جدید است

جیمی پیتس (Jamie Pitts)، از اعضای تیم توسعه اتریوم، بیان کرد که اشکالات قابل رفع هستند. با این حال این نوع تغییرات اقتصادی به سختی قابل آزمایش است. او به دیکریپت گفت: “آنچه را نمی‌توان به راحتی مدل کرد، آن چیزی است کاربران انجام خواهند داد. آنچه با تغییرات قیمت، پویایی استفاده از شبکه و غیره اتفاق می افتد. این خطرات هاردفورک لندن ممکن است همه ما را در تیم توسعه اتریوم شگفت زده کند.”

پیتس گفت که بار زیادی در کوتاه مدت بر دوش تیم‌های کیف پول مانند مای کریپتو خواهد بود. “این جایی است که کاربران دیفای و NFT برای ارائه [معاملات] با قیمت گس سر و کار دارند.” در صورت بروز هرگونه اختلال، مانند افزایش ناگهانی قیمت گس یا ازدحام شبکه، این تیم‌ها به مردم در رفع مشکلات کمک می‌کند.

موناهان اعتراف می‌کند که تیمش کاملاً مطمئن نیست که کارها در چه جهتی پیش خواهد رفت. او گفت: “عدم اطمینان در مورد خطرات هاردفورک لندن به طور کلی احتمالاً در حال حاضر روند نزولی را بر بازار تحمیل کند. اگر هارد فورک رخ دهد و همه رشد کنند، این فشار باید در هفته‌های بعد از هاردفورک کاهش یابد.”

افزایش قیمت می تواند از مهمترین خطرات بعد از هاردفورک لندن برای اتریوم باشد

اما افزایش قیمت صعودی، که برخی انتظار دارند رخ دهد، در واقع می‌تواند کار را دشوار کند.

او می‌گوید: “به عنوان مثال، اگر در هفته آینده 3000 یا 4000 دلار را فتح کنیم، تلاش برای تعیین هزینه‌ای که باید ارسال شود به احتمال زیاد آشفته خواهد بود. این بدان دلیل است که EIP-1559 در دوره‌های افزایش ازدحام شبکه (اساساً) به سیستم فعلی برمی گردد. این اتفاق با این تفاوت رخ می‌دهد که همه چیز اکنون تغییر کرده است. ابزارهایی که قبلاً برای تعیین قیمت مناسب گس استفاده می‌شد، باید دوباره برنامه ریزی شوند “

هیچ کس نمی‌گوید که این هاردفورک می‌توان شبکه را تهدید کند. با این حال خطرات اندکی وجود دارد که می‌تواند در کوتاه مدت پس از هارفورک لندن شبکه اتریوم را دچار اختلال نماید.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال بانک مرکزی CBDC چین در معاملات آزمایشی به ارزش 1.1 میلیارد یوان دست یافت
ده برند برتر NFT: برندهایی که در حال پیوستن به بازار توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFT) هستند.
تولد دوباره آیوتا IOTA با راه اندازی پروتکل کریسالیس (Chrysalis)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بریک اوت بیت کوین در فصل آخر سال 2021 احتمال آلت سیزن را افزایش می دهد
تنوع بخشیدن به پورتفولیو با 9 آلت کوین در دسته های مختلف
انتهای بازار گاوی: چگونه خود را برای پایان بازار صعودی ارزهای دیجیتال آماده کنیم
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether