منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  توکن حاکمیتی YFI و هر آنچه در مورد پروژه‌های مختلف یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) باید بدانید
توکن حاکمیتی YFI و هر آنچه در مورد پروژه‌های مختلف یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) باید بدانید

توکن حاکمیتی YFI و هر آنچه در مورد پروژه‌های مختلف یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) باید بدانید

سعید درویشی
1399/07/23
۰

آیا از دیدن پروژه‌های بیشمار توکن حاکمیتی YFI در بازار سردرگم هستید؟ این مقاله همه چیزی است که باید در مورد محبوب‌ترین‌های آن‌ها بدانید. احتمالاً در مورد توکن حاکمیتی YFI یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) چیزهایی شنیده‌اید. این توکن به عنوان توکن حاکمیتی یی‌ارن‌فایننس حافظ عدم تمرکز این پلتفرم است.

توکن حاکمیتی YFI و هر آنچه در مورد پروژه‌های مختلف یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) باید بدانید

توکن حاکمیتی YFI و هر آنچه در مورد پروژه‌های مختلف یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) باید بدانید

توکن حاکمیتی YFI و هر آنچه در مورد پروژه‌های مختلف یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) باید بدانید

این ارز توانست رکورد بیت کوین در زمینه دستیابی به بالاترین سطح قیمت در برابر دلار را بشکند. توکن حاکمیتی YFI توانست در اواسط سپتامبر 2020 به بالای 43000 دلار برسد. این رقم تقریباً بیش از دو برابر رکورد 20000 دلاری بیت کوین در سال 2017 است. هم اکنون نیز این توکن با قیمت 16000 دلار معامله می شود.

آیا می دانید تفاوت بین پروژه توکن حاکمیتی YFI و سایر توکن‌های حاکمیتی موجود در امورمالی غیرمتمرکز (دیفای) چیست؟ کمیابی بله، توکن های YFI بسیار محدود عرضه شده‌اند. حداکثر میزان عرضه این توکن هرگز نمی‌تواند از 30000 توکن حاکمیتی YFI فراتر رود. طبق داده‌های پایگاه اطلاعاتی کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، در حال حاضر 29968 توکن حاکمیتی YFI در گردش است.

در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به همه پروژه‌ها و فورک‌های مختلف یی‌ارن‌فایننس. در اینجا خواهید دید که چرا هر پروژه منحصر به فرد است و چرا ایجاد شده است؟ اگر با ییلد فارمینگ آشنا نیستید، راهنمای دقیق ما در مورد ییلد فارمینگ را ببینید.

ما پروژه‌های زیر را در این مقاله پوشش خواهیم داد:

یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) با توکن حاکمیتی YFI

فورک یی‌ارن‌فایننس به نام دیفای مانی (DFI.money) با توکن YFII

یی‌ارن ولیو (Yearn Value) با توکن (YFV)

یی‌ارن فایننس لینک (Yearn Finance Link) با توکن YFL

یی‌ارن فیول (Yearn Fuel) با توکن YFUEL


✅ بیشتر بخوانید…….. 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

1- یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) با توکن حاکمیتی YFI

یی‌ارن‌فایننس با توکن حاکمیتی YFI فعالیت خود را در فوریه 2020 با پروژه دیگری که به آی‌ارن فایننس (iEarn Finance) معروف است آغاز کرد. با ادامه کار، آی‌ارن توسط آندره کرانژ Andre Cronje  به عنوان یی‌ارن (yEarn) تغییر نام داد. شما می‌توانید به یی‌ارن به عنوان اولین تلاش حرفه‌ای در جهت ایجاد یک پروژه ییلد فارمینگ نگاه کنید. با این حال، یی‌ارن چند قابلیت دیگر به زرادخانه خود اضافه کرده است.

یی‌ارن‌فایننس یک پلتفرم دیفای است که در آن کاربران می‌توانند توکن‌های ERC20 خود را واریز و سهم‌گذاری کنند. در مقابل، آن‌ها سود روزانه دریافت خواهند کرد. این امر با واریز سرمایه به استخرهای نقدینگی که بهترین بازده را در شبکه دارند امکان‌پذیر می‌شود.

چرا این پروژه اینقدر انقلابی بود؟ قبل از اینکه ییلد فارمینگ به جریان اصلی تبدیل شود، کاربران مجبور بودند با هر پروتکل به صورت جداگانه درگیر شوند. این امر آن‌ها را مجبور می‌کرد در مورد بسیاری از پروژه‌ها اطلاعاتی کسب کنند. با استفاده از پروژه یی‌ارن، کاربران مجبور نبودند چندین سایت دیفای را مرور کنند تا بیشترین سود ییلد فارمینگ را پیدا کنند. یی‌ارن با ادغام پروتکل‌های مختلف بلاکچین این مشکل را حل کرد. بنابراین، فقط کافی است تا کاربران یک بار با یی‌ارن توکن‌های خود را سهم‌گذاری کنند تا به بسیاری از پروتکل‌های سودآور بلاکچین دسترسی داشته باشند. برای به حداکثر رساندن سود، پروتکل یی‌ارن به طور مداوم از آخرین تغییرات در فرصت‌های ییلد فارمینگ باخبر خواهد بود.

2 – فورک یی‌ارن‌فایننس به نام دیفای مانی (DFI.money) با توکن YFII

YFII فورکی است که توسط انجمن رمزنگاری چین از توکن حاکمیتی YFI به وجود آمد. YFII اولین فورک YFI محسوب می‌شود. توکن YFII داغ‌ترین ارز در اکوسیستم دیفای چین است. فورک YFII به این دلیل ایجاد شده است که در رأی‌گیری حاکمیتی برای YFI نیمی از جامعه خواستار هالونینگ هفتگی بودند. این رأی گیری معروف با نام پیشنهاد YIP-8 شناخته می‌شود.

با این حال، این پیشنهاد به تصویب نرسید. بنابراین، فورک YFII ایجاد شد تا پیشنهاد هالونینگ را اجرا کند. به عبارت دیگر، 98٪ کد پروژه YFII شبیه کد پروژه YFI است.

حداکثر میزان عرضه YFII به 40000 رسیده است. برداشت اولیه از YFII این بود که کلاهبرداری است. از این رو، بالانسر این توکن را در لیست سیاه خود قرار داده بود. با این حال، توزیع توکن YFII امروز بسیار خوب عمل کرده‌است و ATH اخیر آن 6000 دلار بود.

3 – یی‌ارن ولیو (Yearn Value) با توکن (YFV)

یی‌ارن ولیو نیز فورکی از YFII است. خبر این فورک در تاریخ 16 آگوست سال 2020 از طریق یک پست اعلام شد. حال باید دید نقش توکن YFV چیست؟ این توکن به عنوان توکن حاکمیتی پروتکل YFValue عمل می‌کند. هدف آنها این است که ییلد فارمینگ برای همه کاربران در سراسر جهان قابل دسترسی باشد. آن‌ها می‌خواهند برای دستیابی به مأموریت خود در زمینه دستیابی، ییلد فارمینگ را فراگیرتر کنند: ” ییلد فارمینگ را برای همه به ارمغان آورید.”

حال، این سؤال مطرح می‌شود – آیا YFV ویژگی منحصر به فردی دارد؟ واقعاً همینطور است. توکن YFV به دارندگان خود حق رأی می‌دهد تا میزان عرضه و همچنین سیستم ارجاع را کنترل کنند. سوزاندن توکن به صورت خودکار انجام می‌شود و کاملاً به صورت درون زنجیره‌ای اتفاق می افتد. حداکثر عرضه این توکن‌ها 15750000 بوده است.

علاوه بر این، در میان ویژگی‌های یی‌ارن ولیو، می‌توانیم “بیمه” پیدا کنیم. هدف استفاده از یک خزانه بیمه از طریق کمک‌های تیم YFV و بودجه جامعه برای درگیر کردن و ادغام پروتکل بیمه، مانند نکسوز موچوآل (Nexus Mutual)، برای کاهش بیشتر ریسک از طرف همه ذینفعان YFV است. “

4 – یی‌ارن فایننس لینک (Yearn Finance Link) با توکن YFL

یی‌ارن فایننس لینک را با توکن YFL می‌شناسند. خبر این فورک از طریق یک پست به تاریخ 7 آگوست 2020 اعلام شد. این یک نسخه اصلاح شده از توکن YFI است.

این پروژه می‌خواهد رمز حکومتی مورد حمایت دیفای را برای دستیابی به اهداف بیشتر برای طرفداران چین‌لینک بهینه کند. این پروژه همان‌طور که از نام آن پیداست در جامعه کاربران چین‌لینک (Chainlink) به وجود آمده‌است.

تیم توسعه YFL پروژه توکن حاکمیتی YFI  آندره کرونژ را گرفتند و از آن فورکی ایجاد کردند. آن‌ها آن را اقتباس کردند تا امکان تطابق با توکن LINK در آن فراهم شود. آن‌ها همچنین مفهوم ییلد فارمینگ را به دارندگان LINK ارائه دادند. حداکثر میزان عرضه این توکن 85000 است. بسیاری از تحلیلگران YF Link را پل ارتباطی بین چین‌لینک و یی‌ارن فایننس می‌دانند.

به عنوان مثال، کاربران می‌توانند توکن‌های LINK و YFLINK را در یک استخر بالانسر (Balancer) واریز کنند و به جای آن توکن‌های BPT به دست بیاورند. در مرحله بعدی، آن توکن‌های BPT را می‌توان در استخر YFLINK قرار داد. این بدان معناست که کاربر هم می‌تواند توکن YFLINK را از استخر YFLINK و هم توکن BPT را از استخر بالانسر بدست آورد. علاوه بر این، یی‌ارن فایننس لینک میزبان پنج استخر مختلف است، همه با پیکربندی‌های منحصر به فرد خود برای افزایش سود طراحی شده‌اند.

5 – یی‌ارن فیول (Yearn Fuel) با توکن YFUEL

این پروژه قصد دارد تا یی‌ارن فایننس را به طور واقعی در دسترس قرار دهد. مهم نیست که کاربر یک نهنگ بزرگ است یا یک سرمایه گذار کوچک، زیرا یی‌ارن فیول می‌خواهد یی‌ارن فایننس را در دسترس همه طیف سرمایه‌گذار قرار دهد.

این پروژه از ویژگی‌های بسیار منحصر به فردی برخوردار است که شامل حق رأی برای کنترل نرخ تورم عرضه است. علاوه بر این، توکن YFuel به کاربر حق رأی دادن در مورد سیستم ارجاع را می‌دهد. رأی گیری همراه با سوختن خودکار توکن است و تمام مراحل سوزاندن توکن کاملاً روی زنجیره اتفاق می افتد.

آن‌ها همچنین در حال اجرای مدل اقتصادی جدیدی برای سوزاندن توکن هستند. آن‌ها نام آن را Grafuel” ” گذاشته‌اند. در مدل Grafuel، آن‌ها در پانزدهمین روز هر ماه به میزان 1٪ از کل توکن آن ماه را می‌سوزانند. ایده پشت این مدل سوزاندن توکن این است که این عمل منجر به افزایش نقدینگی در بازار خواهد شد.

بسته کامل جهان یی‌ارن فایننس و توکن حاکمیتی YFI

جالب است که می‌ببینید بسیاری از کلون‌های یی‌ارن فایننس برای برآوردن نیازهای مختلفی که ممکن است کاربران داشته باشند، ظاهر می‌شوند. با این حال، این موج جدیدی از کلاهبرداری رمزنگاری را ایجاد کرده است که در آن مردم به سرعت یک کلون جدید یی‌ارن فایننس را با کمی اصلاح قوانین به وجود می‌آورند. همان شیدایی را در دنیای رمزنگاری شاهد هستیم که در زمان رونق ICO اتفاق افتاده است. مردم کورکورانه پول خود را درون پروژه‌های ییلد فارمینگ می‌ریزند و انتظار بازده قابل توجهی دارند.

با این حال، نمی‌توان انکار کرد که ییلد فارمینگ به عنوان یک محصول عالی دیفای ثابت شده است. حتی انگیزه‌ای که این محصول در کاربران به وجود آورده حرکت نزولی را به حرکت صعودی در بازارهای رمزنگاری تبدیل کرده‌است.

در ابتدا توکن حاکمیتی YFI بی ارزش تصور می‌شدند، اما این نگاه به طور کلی در بین فعالان رمزنگاری از بین رفته است. این امر از افزایش قیمت YFI و کلون‌های آن کاملاً مشهود است.

بنابراین، جواب این سؤال که رونق این پروتکل چه مدت می‌تواند ادامه داشته باشد این است که: این توکن ها موارد استفاده خوبی دارند و عرضه محدود آنها قیمت آنها را بالا می‌برد. موفقیت سیستم عامل‌های ییلد فارمینگ به کلون‌های YFI نیز کمک کرده است. برخی از کلونهای YFI ممکن است به مرور زمان ارزش خود را از دست بدهند. اما مطمئناً شاهد به وجود آمدن چیزی باورنکردنی هستیم.

مطالب مرتبط
افزایش قیمت 1INCH
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
دیفای، اکوسیستم مالی غیرمتمرکز چه چالش‌های کلیدی را پیش روی خود می‌بیند؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان