قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  اتریوم 2.0 و دیفای: به روزرسانی اتریوم امور مالی غیرمتمرکز را چگونه تغییر خواهد داد؟

اتریوم 2.0 و دیفای: به روزرسانی اتریوم امور مالی غیرمتمرکز را چگونه تغییر خواهد داد؟

اتریوم 2.0 و دیفای: به روزرسانی اتریوم امور مالی غیرمتمرکز را تغییر خواهد داد

شبکه جدید اتریوم سرانجام پس از راه اندازی بیکن چین در حال شکل گیری است. باید دید اتریوم 2.0 تاکنون چگونه بر اکوسیستم‌های دیفای و دپ‌ها تأثیر گذاشته است؟

اتریوم 2.0 و دیفای: به روزرسانی اتریوم امور مالی غیرمتمرکز را چگونه تغییر خواهد داد؟

پایان سال 2020 برای جامعه رمزنگاری بسیار هیجان انگیز بود. نه تنها یک افزایش چشمگیر قیمت در دارایی‌های دیجیتال وجود داشت، بلکه احتمالاً این نشان دهنده آغاز چرخه گاوی (افزایشی) دیگری است. همچنین راه اندازی بیکن چین اتریوم 2.0 نیز نوید بخش سالی پویا در زمینه دیفای و دپ هاست.

این به روزرسانی مورد انتظار در بلاکچین اتریوم، شبکه را از یک مدل اثبات کار به یک مدل اجماع اثبات سهام تبدیل می‌کند. هدف این به روزرسانی بهبود سرعت، امنیت، کاهش هزینه‌های معامله و رفع مشکلات مقیاس پذیری است. این عوامل اتریوم را تبدیل شدن به یک پدیده در سال 2020 بازداشتند.

اتریوم 2.0 هنوز در فاز 0 و مراحل اولیه توسعه است. این به روزرسانی هنوز یک راه طولانی دارد تا انتقال کامل از زنجیره قدیمی‌به زنجیره جدید انجام یابد. با وجود این، به دلیل توسعه سریع آن، تأثیر آن در بازار احساس شده است. این امر به ویژه در فضای دیفای بسیار رخ نمایی می‌کند. همانطور که دکتر اوکتاویوس، یکی از بنیانگذاران پروتکل اوکتوفای دیفای (OctoFi DeFi) به کوین تلگراف گفت:

“اکثر مردم Eth2 و معنای آن برای کل صنعت، به ویژه دیفای را اشتباه درک می‌کنند. در حالی که بلاکچین‌‌‌های دیگر همانند اتریوم برای حل برخی از مسائل مقیاس پذیری با یکدیگر رقابت می‌کنند، من فکر می‌کنم اثرات شبکه جدید کاملاً عمیق است. اتریوم جهشی بیش از سایرین خواهد داشت. اگر چیزی وجود داشته باشد، شروع 2.0 به مردم اطمینان می‌دهد که قدرت اتریوم را حفظ کنند. “رونق دیفای

راه اندازی اتریوم 2.0 باعث نوسان قابل توجه قیمت شد. قیمت دقیقاً پس از عرضه در اول دسامبر در حدود 670 دلار به اوج خود رسید. این در حالی بود که طی روزهای بعد، اتر نیز مانند با بقیه آلتکوین ها، اصلاح جزئی را از سر گذراند. اما این هیاهو بیشتر در دیفای احساس شد. اتریوم 2.0 یک عنصر مهم در رشد ارزش کل قفل شده در پروژه‌ها بود. طبق گفته اکتاویوس، این روند احتمالاً ادامه خواهد یافت: “اتریوم 2.0 احتمالاً مشارکت در دیفای را تسریع می‌کنند. به دلیل اینکه سازندگان دیفای قادر خواهند بود محصولات خود را از لحاظ اندازه بهبود بخشند.”

براساس داده‌های دیفای پالس (DeFiPulse)، ارزش کل قفل شده (TVL) در ابتدای ماه نوامبر کمی‌کمتر از 10 میلیارد دلار بود. اکنون پس از اصلاح جزئی از بالاترین رقم 14.1 میلیارد دلاری خود، در حدود 13.4 میلیارد دلار قرار دارد. ارز کا قفل شده پس از 27 نوامبر، چند روز قبل از راه اندازی بیکن چین، رشد چشمگیری داشته است. این رشد با اعتماد جدیدی که در تلاش برای توسعه اتریوم و طول عمر دیفای صورت گرفته، تقویت می‌شود.

اتروم 2.0 برگ برنده این بلاکچین برای رقابت در فضای دیفای

البته، روند افزایشی موجود در رمزنگاری نیز به همراه سایر عوامل، از جمله ادغام یی ارن، به این رشد قابل توجه کمک کرده است. سرمایه گذاری با صرافی غیرمتمرکز سوشی سوآپ (SushiSwap)، که آخرین مورد در لیست مشارکت‌های یی ارن فایننس (Yearn.Finance) بود رشد کرد. همچنین، سود ییلد فارمینگ یونی سوآپ (Uniswap) رخ داد. این امر باعث افزایش زیادی در TVL در پروتکل‌های دیگر مانند سوشی سوآپ و بنکور (Bancor) شد. ایلیا ابگنوف در کنفرانس دپ، دپ ریدر (DappRadar) به کوین تلگراف گفت که Eth2 ممکن است برای جلوگیری از قدرت گرفتن بلاکچین‌‌‌های رقیب در فضای دیفای بسیار مهم باشد:

“این ممکن است مهم شود که بلاکچین‌‌‌های رقیب واقعاً شروع به فعال سازی کنند. با فعال شدن پلکادات (Polkadot) و نیر (NEAR)، خبرهای خوب در مورد اتریوم 2.0 ممکن است به ماندن پروژه‌ها در اکوسیستم اتریوم کمک کند. “

کاهش معاملات با آغاز به کار بیکن چین

اما با وجود رشد چشمگیر TVL، حجم کل معاملات رو به کاهش است. حجم معاملات با پشت سر گذاشتن 41 میلیارد دلار در ماه نوامبر، در مقایسه با ماه قبل 12٪ کاهش را نشان می‌دهد. این ممکن است با تصمیم گیری کاربران در مورد عدم انتقال وجوه خود و در عوض قرار دادن آنها در Eth2 توضیح داده شود.

این یکی از اقدامات ضروری برای راه اندازی ETH 2.0 بود. اتریوم 2.0 به 16384 اعتبارسنج نیاز داشت که هر کدام 32 ETH را در بیکن چین سهم گذاری کنند. در مجموع 524،288 ETH که در قرارداد استیکینگ قفل شده‌اند. این می‌تواند کاهش حجم معاملات در ماه نوامبر را به راحتی توضیح دهد.

یکی دیگر از نقاط داده حاکی از غلبه دیفای است. علاوه بر میلیاردها دلار توکن قفل شده در پروتکل‌های دیفای این واقعیت است که 99٪ از حجم معاملات اتریوم مربوط به سیستم مالی غیرمتمرکز است. این بدان معنی است که کاربران هنوز هم جذب بازده عظیم دیفایمی‌شوند. این بازده بعید است توسط پاداش‌های ETH 2.0 تضعیف شود. همچنین در صورت ادامه عملکرد خوب پروژه‌های امیدوار کننده که در بلاکچین اجرا می‌شوند، احتمالاً کاربران در طول این تغییر در اتریوم خواهند ماند. علاوه بر این، همچنین ممکن است پیشرفت‌های ایجاد شده توسط به اتریوم 2.0، موسسات و شرکت‌ها محتاطتر را به خود جلب کند.مشکلات دیفای در اتریوم 2.0

هنگامی‌که اتریوم 2.0 کاملاً عملیاتی شود، بازار دیفای احتمالاً از شبکه سریعتر و مقیاس پذیر بهره مند خواهد شد. با این حال، برخی از شرکت کنندگان در صنعت معتقدند که ممکن است اشکالاتی نیز وجود داشته باشد.

رقابت سود استیکینگ با یازده پروتکل‌‌‌های دیفای

حرکت به سمت یک الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) بر اکوسیستم دیفای تأثیر می‌گذارد. استیکرهایی که ETH را در کیف پول خود دارند، در ازای آن سود کسب خواهند کرد. با به اشتراک گذاشتن سیستم‌های پاداش بسیار مشابه، این امکان وجود دارد که سود ارائه شده توسط استیکینگ پاداش حاصل از ییلد فارمینگ و سایر محصولات دیفای را رقابتی کند. راه اندازی اتریوم 2.0 مدت زمان لازم دارد تا تحقق یابد. با این وجود پاداش بالقوه در Eth2 ممکن است باعث ایجاد اختلاف و انگیزه کمتری برای استفاده از دیفای شود. با این حال، راه حل‌های ابتکاری برای این منازعه در حال توسعه است. از جمله می‌توان از اوراق قرضه توکنی شده اتریوم 2.0 نام برد.

اعتبارسنج‌ها می‌توانند با انتقال توکن ایجاد شده توسط یک قرارداد هوشمند کاملاً وثیقه‌ای به بستانکار، وجوه را در اتر اصلی قفل نشده دریافت کنند. در عوض، قول داده می‌شود که هنگامی‌که ادغام بلاکچین اتفاق می‌افتد و قفل کردن به پایان می‌رسد، طلبکار به طور خودکار 32 ETH اصلی به اضافه پاداش انباشته شده را دریافت کند. دکتر اوکتاویوس در مورد چنین تحولاتی خوش بین است:

“این مفهوم از نظر نه تنها بازارهای آینده، بلکه بازارهای پیش بینی و چگونگی استفاده از آنها برای تقویت حاکمیت پروژه جالب است. […] اما من همچنین واقعاً علاقه مندم که چگونه چیزی مانند EIP 1559 بر جریان سهام ETH تأثیر بگذارد و S2F بهتری نسبت به بیت کوین به آن بدهد. من فکر می‌کنم در مورد ارزیابی سرمایه گذاری‌ها کاملاً پویایی جدید ایجاد خواهد شد. به خصوص که پروژه‌های دائو DAO و دیفای همچنان درآمدزایی خوبی دارند. “

اشکالات فنی انتقال از بلاکچین قدیمی‌به جدید

خطر عمده دیگر در هر دو بلاکچین قدیمی‌و جدید اتریوم نهفته است که هم اکنون به طور همزمان اجرا می‌شوند. با موفقیت در رسیدن به نقاط عطف توسعه، برنامه ریزی شده است که انتقال کامل به زنجیره جدید در سال 2022 انجام شود. با این حال خطرهای قابل توجهی در این زمینه وجود دارد. پروتکل‌های دیفای ممکن است یک انتقال روان داشته باشند. با این حال احتمال اختلالات جزئی یا حتی تلفات فاجعه بار نیز وجود دارد. دکتر اوکتاویوس به کوین تلگراف گفت: “مطمئناً می‌توانستیم اشکالات غیرمنتظره‌ای را ببینیم. یا شاید نتایج Eth2 بسیار ناخوشایند باشد، اما اگر توسعه دهندگان همچنان تصمیم بگیرند که بر روی اتریوم بنویسند، این واقعاً مهم است.”آینده‌ای که اتریوم پیش رو دارد

به نظر می‌رسد در مورد تأثیر مثبت اتریوم 2.0 اتفاق نظر وجود دارد. با این حال، همانطور که قبلاً ذکر شد، برخی از اشکالات ممکن است رخ دهد. از خطرات فنی گرفته تا تغییر دینامیک پیرامون دیفای و نقدینگی. به گفته آبگوف، مورد دوم در آینده نزدیک احساس نخواهد شد:

“به نظر نمی‌رسد که اتریوم 2.0 در 9-12 ماه آینده تأثیر معنی داری بر نقدینگی داشته باشد. مقداری ETH را از بین خواهد برد، اما تردید وجود دارد که برای تغییر اقتصاد فعلی اتریوم کافی باشد.”

با تغییر موفقیت آمیز به اتریوم 2.0 که خطر احتمالی برای رشد دیفای را ایجاد می‌کند. برخی چشم انداز بسیار مثبتی برای بازار NFT پیش بینی می‌کنند که از سال 2020 رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. توکن‌‌‌های منحصر بفرد یا NFT بخشی نیست که مستقیماً با مدل اصلی Eth2 رقابت کند.

صرف نظر از پیشرفت اتریوم 2.0، 2021 با ورود به امور مالی سنتی، احتمالاً دیفای را به سطح بعدی برساند. دکتر اوکتاویوس گفت: “مصرف کنندگان به طور ناگهانی متوجه می‌شوند که به حساب‌های پس انداز بیمه شده جدید با سود 2٪ در سال دسترسی دارند که همگی از DeFi گرفته شده‌اند، بدون اینکه آنها حتی این موضوع را بدانند.”

مطالب مرتبط
استیکینگ شناور چگونه می‌تواند قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای و دیفای (DeFi) را فراهم کند؟
معاملات رمزارزها توسط برخی از بانک ها پذیرفته نمی شود آیا نگرانی بانکها بی مورد است
استخر نقدینگی دیفای (DeFi) چیست و چگونه در پروتکل های مختلف کار می‌کند؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
بررسی ربات Shrimpy : ربات تریدر ارز دیجیتال برای مدیریت پورتفولیو اجتماعی