منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  شاخص ترس و طمع (Crypto Fear and Greed) چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟
شاخص ترس و طمع بیت کوین

شاخص ترس و طمع (Crypto Fear and Greed) چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟

سعید درویشی
1400/04/20
۰

شاخص ترس و طمع یک نمره بین 0 تا 100 است که برای مشخص کردن احساسات بازار ارز دیجیتال استفاده می‌شود. در این مقاله نحوه تعیین این شاخص و کاربرد آن را توضیح می دهیم.

شاخص ترس و طمع (Crypto Fear and Greed) بر اساس شاخص CNNMoney که برای تجزیه‌وتحلیل احساسات در بازارهای سهام سنتی استفاده می‌شود، توسعه داده است.

طمع یا Greed که یک امتیاز میان صفرتا 49 است، بیانگر ارزش بیش‌ازحد یک ارز و حباب احتمالی آن است. ترس یا Fear نیز که یک امتیاز میان 50 تا 100است، نشانگر کم‌ارزش شدن و عرضه مازاد در بازار آن ارز است. توجه به تغییرات سطح شاخص ترس و طمع، می‌تواند بخشی از استراتژی معاملاتی شما هنگام باز کردن پوزیشن باشد.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

 • شاخص (index) چیست؟
 • شاخص بازار (market indicator) چیست؟
 • شاخص ترس و طمع (Fear and Greed Index) چیست؟
 • شاخص ترس و طمع چگونه کار می‌کند؟
 • فاکتوری مورداستفاده در تعیین مقدار این شاخص
 • دلیل اهمیت شاخص ترس و طمع
 • آیا می‌توانم از این شاخص برای تحلیل‌های طولانی‌مدت استفاده کنم؟

معامله گران هنگام تصمیم‌گیری در مورد خرید یا فروش در بازار کریپتو، همیشه به دنبال داده‌های حمایتی هستند. تحلیل تکنیکال چارت‌ها، تحلیل‌های فاندامنتال و احساسات بازارمواردی هستند که پیش از شروع یک معامله باید در نظر گرفته شوند. البته مطالعه همه‌ی معیارها و شاخص‌های موجود، ممکن است به دلیل زمانی که نیاز دارد فرصت شروع یک معامله را از بین ببرد.

در این میان شاخص ترس و طمع که ترکیبی از احساسات بازار و تحلیل‌های فاندامنتال است می‌تواند نگاهی اجمالی به بازار ایجاد می‌کند. البته نباید فقط به این شاخص اعتماد کنید. اما این شاخص می‌تواند به شما کمک کند تا احساس کلی بازار در مورد یک ارز را درک کنید.

شاخص (index) چیست؟

اصولاً شاخص چندین داده را می‌گیرد و آن‌ها را در غالب یک مقیاس آماری ترکیب می‌کند. حتماً در مورد شاخص داو جونز (DJIA) شنیده‌اید. شاخص داو جونز، شاخص مشهوری است که بازار سهام را ردیابی می‌کند. DJIA یک معیار اندازه‌گیری وزنی است که عملکرد سهام 30 شرکت بزرگ که در بازارهای مختلف سهام در ایالات‌متحده حضور دارند را ارزیابی می‌کند. شاخص ترس و طمع نیز مانند DJIA یک معیار اندازه‌گیری وزنی داده‌های بازار کریپتو است.

شاخص بازار (market indicator) چیست؟

شاخص بازار تجزیه‌وتحلیل داده‌های بازار را برای تجار و معامله گران آسان می‌کند. شاخص‌ها در انواع تحلیل‌ها استفاده می‌شوند: تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و تحلیل احساسات بازار. به‌عنوان‌مثال اندیکاتورهای میانگین متحرک و ابر ایچیموکو بخشی از شاخص‌های مورداستفاده در تحلیل‌های تکنیکال هستند. این دسته از شاخص‌ها قیمت، حجم معاملات و سایر روندهای آماری یک ارز را بررسی می‌کند.

شاخص‌های تحلیل فاندامنتال رویکرد دیگری دارند. این شاخص‌ها اساس ارزش یک پروژه را مشخص می‌کنند. به‌عنوان‌مثال شما با کمک این شاخص‌ها می‌توانند تعداد کاربران و ارزش کل بازار یک ارز را پیدا کنید.

دسته‌ی سوم شاخص‌ها، شاخص‌های تعیین احساسات بازار هستند که احساسات و افکار سرمایه‌گذاران و معامله گران در مورد یک کریپتو را اندازه‌گیری می‌کنند. شاخص ترس و طمع تنها یکی از این نوع شاخص‌ها است. یکی دیگر از شاخص‌های احساسات بازار Bull & Bear Index است که نقل و انتقالات بزرگ نهنگ‌ها در بازارهای کریپتو را دنبال می‌کند.

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed Index) چیست؟

CNNMoney شاخص ترس و طمع را برای تجزیه‌وتحلیل احساسات بازار سهام ایجاد کرد. سپس Alternative.me نسخه‌ای از این شاخص را متناسب با بازار کریپتو ساخت. شاخص ترس و طمع، مجموعه‌ای از روندها و شاخص‌های مختلف بازار را تحلیل می‌کند تا مشخص کند که کاربران بازار کریپتو چه احساسی به این بازار دارند. نمره 0 نشان‌دهنده ترس شدید است. درحالی‌که 100 نشان‌دهنده طمع شدید است. امتیاز 50 نیز نشان می‌دهد بازار تا حدودی خنثی است.

طمع یا Greed که یک امتیاز میان صفرتا 49 است، بیانگر ارزش بیش‌ازحد یک ارز و حباب احتمالی آن است. ترس یا Fear نیز که یک امتیاز میان 50 تا 100است، نشانگر کم‌ارزش شدن و عرضه مازاد در بازار آن ارز است.

ترس زیاد نشانه کم‌ارزش بودن ارز دیجیتال است. ترس زیاد می‌تواند منجر به فروش و وحشت بیش‌ازحد شود. البته ترس لزوماً به معنای ورود به روند نزولی طولانی‌مدت نیست. بلکه ترس کوتاه‌مدت یا میان‌مدت در احساسات کلی بازار را نشان می‌دهد.

طمع زیاد نیز ارزش‌گذاری بیشتر از معمول یک ارز و ایجاد حباب را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال شرایطی را تصور کنید که فومو و یا ترس از دست دادن باعث می‌شود سرمایه‌گذاران قیمت بیت کوین را بیش‌ازحد ارزیابی کرده و آن را پامپ کنند. به‌عبارت‌دیگر افزایش طمع ممکن است به تقاضای بیش‌ازحد منجر شده و قیمت را به‌طور مصنوعی بالا ببرد.

شاخص ترس و طمع چگونه کار می‌کند؟

Alternate.me هرروز مقدار جدیدی میان 0 تا 100 برای این شاخص محاسبه می‌کند. تا جولای 2021 ، شاخص ترس و طمع صرفاً از اطلاعات مربوط به بیت کوین استفاده کرده است. دلیل این امر نیز همبستگی قابل‌توجه BTC با کل بازار کریپتو در مورد قیمت و احساسات است. Alternate.me قصد دارد که در آینده از اطلاعات سایر ارزهای بزرگ دیگر مانند اتریوم و بایننس کوین نیز برای تعیین این شاخص استفاده کند.

شاخص ترس و طمع (Crypto Fear and Greed) چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟

شاخص ترس و طمع

مقدار این شاخص را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 • 0 تا 24: ترس شدید (نارنجی)
 • 25 تا 49: ترس (زرد)
 • 50 تا 74: طمع (سبز روشن)
 • 75 تا 100: طمع شدید (سبز)

فاکتورهای مورداستفاده در تعیین مقدار این شاخص

این شاخص با ترکیب پنج عامل وزنی مختلف، مقدار ترس و طمع را محاسبه می‌کند. این عامل‌های وزنی عبارت‌اند از:

 1. نوسانات (25 درصد از ارزش شاخص): نوسانات، ارزش فعلی بیت کوین نسبت به میانگین 30 و 90 روز گذشته را اندازه‌گیری می‌کند. این شاخص از نوسانات به‌عنوان مقیاسی برای تعیین عدم اطمینان در بازار استفاده می‌کند.
 2. مومنتوم / حجم بازار (25 درصد از شاخص): حجم معاملات فعلی بیت کوین و مومنتوم بازار با مقادیر متوسط 30 و 90 روز قبلی مقایسه شده و سپس باهم ترکیب می‌شوند. خرید مداوم با حجم زیاد، احساسات مثبت یا طمع در بازار را نشان می‌دهد.
 3. رسانه‌های اجتماعی (15 درصد از شاخص): این فاکتور تعداد هشتک‌های توییتر مربوط به بیت کوین و تعاملات مرتبط با آن را بررسی می‌کند. هر چه تعداد هشتک‌ها بیشتر باشد میزان طمع شاخص بیشتر است.
 4.  تسلط بیت کوین یا بیت کوین دامیننس (10 درصد از شاخص): این ورودی میزان تسلط بیت کوین بر بازار را اندازه‌گیری می‌کند. افزایش تسلط بیت کوین بر بازار نشان‌دهنده سرمایه‌گذاری جدید در بیت کوین و افت قیمت آلت کوین‌ها است.
 5. ترندهای گوگل (10 درصد از شاخص): این شاخص می‌تواند با مشاهده داده‌های Google Trends و پرس‌وجوهای مرتبط با بیت کوین، بینشی در مورد احساسات بازار کریپتو ارائه دهد. به‌عنوان‌مثال، افزایش جستجوی عبارت “کلاه‌برداری بیت کوین” یا بیت کوین اسکم، نشانگر افزایش ترس در بازار است.
 6. نتایج نظرسنجی (15 درصد از امتیاز شاخص): استفاده از این فاکتور در حال حاضر متوقف‌شده است.

دلیل اهمیت شاخص ترس و طمع

این شاخص می‌تواند ابزاری ارزشمند برای بررسی تغییرات احساسات بازار باشد. به کمک این شاخص شما می‌توانید پیش از ا ین که سایر معامله گران حرکت کند، به یک پوزیشن وارد یا از آن خارج شوید. در شکل زیر، رابطه‌ی مارکت کپ با این شاخص را می‌بینید:

شاخص ترس و طمع (Crypto Fear and Greed) چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟

نقطه یک، تاریخ 26 آوریل 2021 را نشان می‌دهد. در این نقطه شاخص از 73 (طمع) به پایین‌ترین مقدار یعنی 27 (ترس) رسیده است. نقطه دو در 12 می 2021 شروع یک حرکت دیگر از 68 (طمع) تا 26 (ترس) را نشان می‌دهد. بیایید مقدار این شاخص را با مارکت کپ بازار کریپتو مقایسه کنیم.

شاخص ترس و طمع (Crypto Fear and Greed) چیست و چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟

در نقطه‌ی یک، مارکت کپ 1.78 تریلیون دلار است. سپس این مقدار افزایش می‌یابد و در 12 ماه می به بالاترین میزان خود یعنی 2.53 تریلیون دلار می‌رسد. اگر این را با شاخص ترس و طمع ترکیب کنیم می‌بینیم که بین این دو رابطه وجود دارد. هر چه میزان طمع بازار بیشتر می‌شود ، مارکت کپ نیز افزایش می‌یابد. سپس زمانی که مارکت کپ به میزان ماکزیمم خود می‌رسد، احساسات بار دیگر به‌شدت کاهش می‌یابد.

پس می‌بینیم که این شاخص برای پیدا کردن فرصت خرید و پیش‌بینی فروش در بازار مفید است. با استفاده از این شاخص می‌توانید بررسی کنید که آیا واکنش‌های احساسی شما بیش‌ازحد است یا اینکه با احساسات بازار مطابقت دارد. اما آیا این شاخص همیشه و در هر شرایطی مفید خواهد بود؟ خیر!

آیا می‌توانم از این شاخص برای تحلیل‌های طولانی‌مدت استفاده کنم؟

این شاخص در تحلیل‌های طولانی‌مدت چرخه‌های بازار کریپتو به‌خوبی کار نمی‌کند. در درون هر دوره‌ی نزولی یا صعودی بازار، چندین چرخه‌ی ترس و حرص وجود دارد. معامله گران با استفاده از تغییرات این چرخه‌ها، می‌توانند سودهای خوبی از نوسانات بازار به دست بی آورند.

بااین‌حال اگر قصد هولد طولانی‌مدت دارید، نمی‌توانید صرفاً بر اساس این شاخص تغییر چرخه‌ی گاوی به خرسی را پیش‌بینی کنید. برای دستیابی به چشم‌انداز بلندمدت، باید سایر جنبه‌های بازار را نیز تجزیه‌وتحلیل کنید. هیچ‌گاه تنها به یک شاخص اعتماد نکنید. قبل از سرمایه‌گذاری، حتماً خودتان تحقیق کنید و فقط مقدار پولی که توانایی از دست دادن آن رادارید، سرمایه‌گذاری کنید.

سخن نهایی

شاخص ترس و طمع، یک روش ساده برای جمع‌بندی طیف وسیعی از معیارهای مرتبط با احساسات اساسی بازار است. به‌جای اینکه خودتان این جمع‌بندی را انجام دهید، می‌توانید برای ردیابی رسانه‌های اجتماعی، ترندهای گوگل و سایر آمارها، از این شخص استفاده کنید. حتماً این شاخص را با سایر معیارها و اندیکاتورها ترکیب کنید تا دید متعادل‌تری نسبت به بازار داشته باشید.

مطالب مرتبط
افزایش خرید بیت کوین با سقوط دلار آمریکا و رکود اقتصادی محتمل است. نظر استیون روچ
بالاترین قیمت ماهانه بیتکوین به 11،700 دلار رسید
بازار افزایشی پس از رکود بازار کریپتو در چند هفته گذشته
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس