منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  ریسک مالی یا فایننشیال ریسک (Financial Risk) چیست و چگونه دارایی‌های ما را تهدید می‌کند
مدیریت ریسک در بازار کریپتو چیست یا چگونه از سود خود محافظت و جلوی ضرر را بگیریم

ریسک مالی یا فایننشیال ریسک (Financial Risk) چیست و چگونه دارایی‌های ما را تهدید می‌کند

ندا رحیمی
1400/03/05
۰

در بازارهای مالی تهدیدات بالقوه‌ای وجود دارند که می‌توانند بدون اینکه ما نقش موثری در شکل گیریشان داشته باشیم دارایی‌های ما را از بین ببرند. به این تهدیدها ریسک مالی یا فایننشیال ریسک می گویند.

ریسک مالی چیست؟

به طور خلاصه، ریسک مالی، خطر از دست دادن پول یا دارایی‌های با ارزش است. در زمینه بازارهای مالی، ممکن است ما ریسک را به عنوان مقدار پولی که می‌توان هنگام تجارت یا سرمایه گذاری از دست داد، تعریف کنیم. بنابراین، ریسک ضرر واقعی نیست، بلکه آنچه در نهایت ممکن است از دست برود، محسوب می شود.

به بیان دیگر، بسیاری از خدمات مالی یا معاملات دارای خطر ذاتی هستند، یعنی احتمال دارد که با وقوع مسائلی دارایی ما از بین برود. این همان چیزی است که ما آن را ریسک مالی می‌نامیم. به طور کلی، این مفهوم ممکن است در طیف وسیعی از سناریوها مانند بازارهای مالی، مدیریت بازرگانی و نهادهای حاکم اجرا شود.

فرآیند ارزیابی و مقابله با ریسک‌های مالی اغلب تحت عنوان مدیریت ریسک شناخته می‌شود. اما، قبل از رفتن به دنبال تکنیکهای مدیریت ریسک، داشتن دانش اولیه در مورد ریسک مالی و انواع مختلف آن مهم است.

روش‌های متعددی برای طبقه بندی و تعریف خطرات مالی وجود دارد. نمونه‌های قابل توجه شامل ریسک سرمایه گذاری، ریسک عملیاتی، ریسک انطباق با قانون و ریسک سیستمیک است.انواع ریسک مالی

همانطور که گفته شد، روش‌های مختلفی برای طبقه بندی ریسکهای مالی وجود دارد. بنابراین ممکن است بسته به زمینه تعریف‌های آن‌ها متفاوت باشد. در این مقاله یک مرور مختصر در مورد ریسک‌های سرمایه گذاری، عملیاتی، انطباق با قانون و سیستمیک خواهیم داشت.

ریسک سرمایه گذاری

همانطور که از نامش پیداست، ریسک‌های سرمایه گذاری خطرات مربوط به سرمایه گذاری و فعالیت‌های تجاری هستند. انواع مختلفی از ریسک‌های سرمایه گذاری وجود دارد. با این حال بیشتر آنها مربوط به نوسان قیمت‌های بازار است. میتوانیم خطرات بازار، نقدینگی و اعتبار را به عنوان بخشی از گروه ریسک سرمایه گذاری در نظر بگیریم.

ریسک بازار

ریسک بازار ریسکی است که با نوسان قیمت دارایی همراه است. به عنوان مثال، اگر آلیس بیت کوین بخرد، در معرض خطر بازار قرار خواهد گرفت زیرا نوسانات ممکن است باعث افت قیمت دارایی او شود.

مدیریت ریسک بازار با در نظر گرفتن اینکه آلیس چه مقدار ضرر می‌کند اگر قیمت بیت کوین بر خلاف موقعیت‌های او حرکت کند شروع می‌شود. گام بعدی ایجاد یک استراتژی است که نحوه عملکرد آلیس در واکنش به حرکتهای بازار را مشخص خواهد کرد.

به طور معمول، سرمایه گذاران با خطرات مستقیم و غیرمستقیم بازار روبرو می‌شوند. ریسک مستقیم بازار مربوط به ضرری است که ممکن است یک معامله گر در اثر تغییر نامطلوب قیمت یک دارایی تجربه کند. مثال قبلی ریسک مستقیم بازار را نشان می‌دهد. آلیس بیت کوین را قبل از افت قیمت خریداری کرد.

ریسک غیرمستقیم

از طرف دیگر، ریسک غیرمستقیم بازار به دارایی‌ای مربوط می‌شود که دارای ریسک ثانویه یا جانبی باشد. این نوع ریسک کمتر مشهود است. در بازارهای سهام، نرخ بهره غالباً به طور غیر مستقیم بر قیمت سهام تأثیر می‌گذارد. این امر آن را به یک ریسک غیرمستقیم تبدیل می‌کند.

ابتدا توضیح مختصری در مورد نرخ بهره می دهیم. نرخ بهره میزان سودی است که بانک های مرکزی برای سپرده های مردم در نظر می گیرند. نرخ بهره اساسا یک ابزار برای مدیریت تحرکات اقتصادی در بازار است. نرخ بهره پایین افراد را از ذخیره پول نقد منصرف می کند. بنابراین آنها پول خود را به بازار تزریق می کنند. این ابزار نقش بزرگی در میزان سرمایه های ورودی به بازار دارد.

به عنوان مثال، اگر باب سهام یک شرکت را خریداری کند، دارایی‌های او ممکن است به طور غیر مستقیم تحت تأثیر نوسان نرخ بهره قرار بگیرند. رشد یا سودآوری این شرکت به دلیل افزایش نرخ بهره دشوارتر خواهد شد. همانطور که گفتیم ممکن است سرمایه گذاران برای ورود به بازارها تمایل کمتری داشته باشند. به غیر از این، نرخ‌های بالاتر سرمایه گذاران دیگر را به فروش سهام خود ترغیب می‌کنند. آن‌ها این کار را معمولاً برای استفاده از پول جهت پرداخت بدهی‌های خود انجام می‌دهند. نگهداری سهام اکنون هزینه بیشتری نسبت به سپرده گذاری در بانک دارد.

البته لازم به ذکر است که نرخ بهره به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر همه بازارهای مالی تأثیر می‌گذارد. نرخ‌های بهره به طور غیر مستقیم سهام را تحت تأثیر قرار می‌دهند. با این حال تأثیر مستقیم بر اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت دارند. بنابراین، بسته به دارایی، خطر نرخ بهره ممکن است یک خطر مستقیم یا غیرمستقیم تلقی شود.

ریسک نقدینگی

خطر نقدینگی، ریسکی است که در آن سرمایه گذاران و تریدرها قادر به خرید یا فروش سریع دارایی خاصی بدون تغییر شدید قیمت آنها نیستند.

به عنوان مثال، تصور کنید که آلیس 1000 واحد ارز دیجیتال را هر کدام به قیمت 10 دلار خریداری کرده است. بیایید فرض کنیم بعد از چند ماه قیمت ثابت بماند و ارز دیجیتال هنوز در حدود مارک 10 دلار معامله شود.

در یک بازار پر حجم و نقد، آلیس می‌تواند به سرعت دارایی 10 هزار دلاری خود را بفروشد زیرا خریداران کافی وجود دارند که می‌خواهند 10 دلار برای هر واحد پرداخت کنند. اما، اگر بازار نامناسب باشد، فقط چند خریدار حاضر به پرداخت 10 دلار برای هر سهم هستند. بنابراین، آلیس احتمالاً مجبور است مقدار زیادی سکه خود را با قیمت بسیار پایین‌تری بفروشد.

ریسک اعتباری

ریسک اعتبار، خطر از دست دادن مبلغ وام توسط وام گیرنده به دلیل مشکلات طرف مقابل است. به عنوان مثال، اگر باب از آلیس پول وام بگیرد، آلیس با خطر اعتباری روبرو می‌شود. به عبارت دیگر، این احتمال وجود دارد که باب به آلیس پرداخت نکند. این احتمال همان چیزی است که ما آن را خطر اعتباری می‌نامیم. در صورت عدم پرداخت باب، آلیس ضرر می‌کند.

از یک منظر گسترده‌تر، اگر ریسک اعتباری یک کشور به سطح نامعقولی گسترش یابد، ممکن است یک بحران اقتصادی رخ دهد. بدترین بحران مالی 90 سال گذشته تا حدی به دلیل گسترش ریسک اعتباری جهانی رخ داده است.

در آن زمان، بانک‌های ایالات متحده میلیون‌ها دلار وام را به صدها کمپانی پرداختند که نمی توانستند از پس باز پرداخت آنها برآیند. هنگامی که لیمن برادرز یکی از بزرگترین شرکت ها نتوانست بدهی خود را پرداخت کند بازار به هم ریخت. پس از آن ریسک اعتباری به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و یک بحران مالی ایجاد کرد که منجر به رکود بزرگ شد.ریسک عملیاتی

ریسک عملیاتی، خطر خسارات مالی ناشی از خرابی در فرایندها، سیستم‌ها یا رویه‌های داخلی است. این ناکامی‌ها اغلب به دلیل اشتباهات اتفاقی انسانی یا فعالیت‌های عمدی کلاهبرداری به وجود می‌آیند.

برای کاهش خطرات عملیاتی، هر شرکت باید ممیزی‌های امنیتی دوره‌ای، همراه با اتخاذ رویه‌های قوی و مدیریت داخلی مؤثر را انجام دهد.

حوادث متعددی از کارمندان ضعیف مدیریت شده که با دارایی‌های شرکت خود معاملات غیرمجاز می‌کردند، وجود دارد. این نوع فعالیت غالباً تحت عنوان تجارت غیرقانونی شناخته می‌شود. تجارت غیرقانونی باعث خسارات مالی زیادی در سرتاسر جهان – خصوصاً در صنعت بانکداری – شده است.

ریسک عملیاتی همچنین ممکن است به دلیل حوادث خارجی باشد که به طور غیر مستقیم بر عملکرد یک شرکت تأثیر می‌گذارد. این عوامل مانند زمین لرزه‌ها، رعد و برق و سایر بلایای طبیعی می توانند شرکت ها را زمین گیر کنند.

خطر انطباق با قانون

ریسک انطباق با قانون مربوط به خساراتی است که ممکن است در صورت عدم رعایت قوانین و مقررات حوزه‌های قضایی مربوطه توسط یک شرکت یا موسسه ایجاد شود. برای جلوگیری از چنین خطراتی، بسیاری از شرکت‌ها رویه‌های خاصی مانند مبارزه با پولشویی (AML) و مشتری خود را بشناسید (KYC) اتخاذ می‌کنند.

اگر ارائه دهنده خدمات یا شرکتی نتواند از آن تبعیت کند، ممکن است تعطیل یا مجازات‌های جدی برای آنها در نظر گرفته شود. بسیاری از بنگاه‌های سرمایه گذاری و بانک‌ها به دلیل نقص در قانونگذاری (به عنوان مثال، فعالیت بدون مجوز معتبر) با پرونده‌های قضایی و تحریم روبرو شدند. تجارت داخلی و فساد نیز نمونه‌های متداول خطرات انطباق است.

خطر سیستمیک

ریسک سیستمیک به احتمال وقوع یک رویداد خاص منجر به اثر سو در بازار یا صنعت خاصی می‌گویند. به عنوان مثال، سقوط برادران لیمان در سال 2008 باعث ایجاد یک بحران جدی مالی در ایالات متحده شد. این بحران در نهایت بسیاری از کشورهای دیگر را تحت تأثیر قرار داد.

همبستگی قوی بین شرکتهایی که بخشی از همان صنعت هستند، خطرات سیستمیک را بیشتر می‌کند. اگر شرکت لمان برادرز (Lehman Brothers) خیلی عمیق در کل سیستم مالی آمریکا درگیر نبود، ورشکستگی این شرکت تأثیر کمتری داشت.

یک روش آسان برای به خاطر سپردن مفهوم ریسک سیستمیک، تصور اثر دومینو است. جایی که وقتی قطعه اول سقوط می‌کند باعث سقوط قطعات دیگر می‌شود.

قابل ذکر است که صنعت فلزات گرانبها پس از بحران مالی سال 2008 رشد چشمگیری را تجربه کرد. بنابراین، تنوع بخشی یکی از روش‌های کاهش خطر سیستماتیک است.

خطر سیستمیک در مقابل سیستماتیک

ریسک سیستمیک را نباید با ریسک سیستماتیک یا کل اشتباه گرفت. تعریف خطر اخیر دشوارتر است و به طیف وسیعی از خطرات – نه تنها مالی – اشاره دارد.

خطرات سیستماتیک می‌تواند با تعدادی از عوامل اقتصادی و سیاسی-اجتماعی مانند تورم، نرخ بهره، جنگ، بلایای طبیعی و تغییرات عمده سیاست‌های دولت مرتبط باشد.

اساساً، ریسک سیستماتیک به وقایعی مربوط می‌شود که یک کشور یا جامعه را در زمینه‌های مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد. این ممکن است شامل صنایع کشاورزی، ساخت و ساز، معدن، تولید، دارایی و غیره باشد. بنابراین در حالی که با ترکیب دارایی‌های همبسته کم می‌توان ریسک سیستمیک را کاهش داد، ریسک سیستماتیک را نمی‌توان با تنوع پرتفوی کاهش داد.افکار پایانی

در اینجا انواع مختلفی از ریسک‌های مالی از جمله سرمایه گذاری، عملیاتی، انطباق با قانون و خطرات سیستمیک را مورد بحث قرار دادیم. در گروه ریسک سرمایه گذاری، ما مفاهیم ریسک بازار، ریسک نقدینگی و ریسک اعتباری را ارائه دادیم.

وقتی صحبت از بازارهای مالی می‌شود، اجتناب از خطرات کاملاً غیرممکن است. بهترین کاری که یک تاجر یا سرمایه گذار می‌تواند انجام دهد این است که به نوعی این خطرات را کاهش یا کنترل کند. بنابراین، درک برخی از انواع اصلی ریسک مالی اولین قدم خوب در جهت ایجاد استراتژی مؤثر مدیریت ریسک است.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال نومرایر (Numeraire)
سیستم پرداخت بیت کوین؛ 5 دلیل برای پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت در آینده
بایننس بریج (Binance Bridge): استفاده از توکن های دیگر بلاک چین ها در اسمارت چین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان