منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  اندیکاتور فراکتال‌ (Fractals) چیست و برای معامله گران ارزهای دیجیتال چه استفاده ای دارد؟
اندیکاتور فراکتال‌ (Fractals) چیست و برای معامله گران ارزهای دیجیتال چه استفاده ای دارد؟

اندیکاتور فراکتال‌ (Fractals) چیست و برای معامله گران ارزهای دیجیتال چه استفاده ای دارد؟

اندیکاتور فراکتال یکی از روش‌های تحلیل تکنیکال هستند که برای تعیین نقطه‌ی ورود و خروج به بازار استفاده می‌شوند. اندیکاتور فراکتال از تعداد پنج میله یا بیشتر تشکیل شده‌اند.

اندیکاتور فراکتال‌ (Fractals) چیست و برای معامله گران ارزهای دیجیتال چه استفاده ای دارد؟

اندیکاتور فراکتال یکی از اساسی‌ترین الگوهای تکرار هستند. اگرچه ممکن است در نظر اول قیمت‌ها کاملا تصادفی به نظر برسند، اما در واقع الگوها و روندهای تکراری در قیمت‌ها وجود دارند. اندیکاتور فراکتال به صورت پیکان‌های کوچکی هستند که در بالا و پایین کندل‌ها قرار می‌گیرند و زمانی تشکیل می‌شوند که پنج میله به شیوه‌ای مجزا تکرار شود. بیت پارس در این مقاله اندیکاتور فراکتال و چگونگی استفاده از آنها در معاملات را توضیح خواهد داد.آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • اندیکاتور فراکتال یکی از روش‌های تحلیل تکنیکال هستند که برای تعیین نقطه‌ی ورود و خروج به بازار استفاده می‌شود.
  • فرکتال ها اندیکاتور تاخیری هستند. بنابر این بهتر است با سایر شاخص‌ها یا استراتژی‌های تحلیلی ترکیب شوند. هرگز صرفا بر اساس سیگنال اندیکاتور فراکتال وارد یک پوزیشن نشوید.
  • هرچه تایم فریم بزرگ‌تری داشته باشیم، تغییر روند قابل اطمینان ‌تر است و تعداد سیگنال‌های کمتری تولید می‌شود.
  • بیشتر پلتفرم‌ها امروزه اندیکاتور فراکتال را در لیست اندیکاتورهای خود قرار داده‌اند.

فرکتال چیست؟

کلمه “فرکتال” غالباً یادآور ریاضیات است. البته بخش ریاضی اندیکاتور فراکتال چیزی نیست که ما در این مقاله قصد بررسی آن را داشته‌باشیم. ما در این مقاله از کلمه فراکتال که در زبان فارسی مصطلح گشته است به جای فرکتال که تلفظ صحیح این واژه است استفاده می کنیم.

اندیکاتور فراکتال چیست؟

اندیکاتور فراکتال یکی از روش‌های تحلیل تکنیکال هستند که برای تعیین نقطه‌ی ورود و خروج به بازار استفاده می‌شوند. اندیکاتور فراکتال از تعداد پنج میله یا بیشتر تشکیل شده‌اند. انتظار می‌رود با بروز الگوی فراکتال صعودی قیمت‌ها افزایش یابد و با بروز الگوی فراکتال نزولی قیمت‌ها کاهش پیدا کند.

برای شناسایی اندیکاتور فراکتال قوانینی به شرح زیر وجود دارد:

اندیکاتور فراکتال‌ (Fractals) چیست و برای معامله گران ارزهای دیجیتال چه استفاده ای دارد؟

الگوی گاوی و خرسی فراکتال

الگوی بازگشتی فراکتال نزولی:

یک الگوی بازگشتی فراکتال نزولی یا خرسی (Bearish) زمانی اتفاق می‌افتد که یک کندل با قله‌ی بالاتر در وسط و دو کندل با قله‌ی پایین‌تر در هر طرف وجود داشته باشند.

این الگو نشان دهنده‌ی پایان یک روند صعودی و شروع یک روند نزولی جدید است. تریدر می‌تواند از این الگو برای ورود به یک پوزیشن فروش و یا خروج از یک موقعیت خرید استفاده کند.

یک الگوی بازگشتی فراکتال صعودی:

یک الگوی بازگشتی فرکتال صعودی یا گاوی (Bullish) نیز زمانی اتفاق می‌افتد که کندلی با پایین‌ترین کف در وسط و دو الگو با کف پایین‌تر نسبت به کندل وسط در هر طرف وجود داشته باشند.

الگوی فرکتال صعودی نشان دهنده‌ی پایان یک روند نزولی و شروع یک روند صعودی جدید است.

دقت کنید که یک فرکتال نزولی معمولاً روی چارت با یک پیکان که به سمت بالا کشیده می‌شود، نشان داده می‌شود. اندیکاتور فراکتالی صعودی نیز با پیکانی که رو به پایین کشیده می‌شوند، نمایش داده می‌شوند. بنابراین اگر از فرکتال در یک روند صعودی استفاده می‌کنید، به دنبال پیکان های فرکتال رو به پایین باشید و اگر در یک روند نزولی می‌خواهید از اندیکاتور فراکتالی نزولی استفاده کنید، به دنبال پیکان‌های فرکتال رو به بالا باشید.

معمولا در تایم فریم‌های بزرگ‌تر، تعداد سیگنال‌های فرکتال کاهش پیدا می‌کند.استفاده از اندیکاتور فرکتال به همراه سایر اندیکاتورها

امروزه بیشتر پلتفرم‌های ارائه دهنده‌ی چارت قیمت، اندیکاتور فراکتال را به عنوان یک اندیکاتور معاملاتی ارائه می‌دهند. تنها کافیست این اندیکاتور را روی چارت مورد نظرتان اعمال کنید و پلتفرم مربوطه تمام الگوها را برایتان مشخص خواهد کرد. البته با انجام این کار خیلی زود متوجه می‌شوید که این اندیکاتورها یک مشکل بزرگ دارند و آن این است که این الگوها خیلی زیاد رخ می‌دهند. بعلاوه یکی از اشکالات فراکتال این است یک اندیکاتور تاخیری (lagging indicator) هستند. برای همین هم برای این که پیش بینی این اندیکاتور دقیق‌تر باشد، باید همراه با اندیکاتورهای مختلف و سایر روش‌های تحلیلی استفاده ‌شوند.

استفاده از اندیکاتور فراکتال به همراه اندیکاتور الیگیتور

یکی از اندیکاتورهایی که معمولا برای تائید سیگنال فراکتال استفاده می‌شود، شاخص الیگیتور (Alligator) است. الیگیتور ابزاری است که با استفاده از چندین میانگین متحرک ایجاد شده‌است. در نمودار زیر یک روند صعودی بلند مدت وجود دارد که در آن قیمت عمدتا بالای دندان (Teeth line) تمساح قرار دارد (میانگین متحرک متوسط). پس از آنجایی که روند صعودی است، می‌تواند به عنوان یک سیگنال برای خرید به کار گرفته شود.

اندیکاتور فراکتال‌ (Fractals) چیست و برای معامله گران ارزهای دیجیتال چه استفاده ای دارد؟

استراتژی فراکتال به همراه شاخص الگیتور

استفاده از اندیکاتور فراکتال به همراه سطوح اصلاح فیبوناچی

یک استراتژی دیگر، استفاده از این اندیکاتور به همراه سطوح اصلاح فیبوناچی است. یکی از نکاتی که در این میان وجود دارد این است که از کدام یک از سطوح فیبوناچی باید استفاده شود و از کدام یک از سیگنال‌های تولید شده توسط فرکتال می‌توان برای ورود به یک پوزیشن استفاده کرد. با ترکیب این دو اندیکاتور، تعداد احتمالات کاهش می‌یابد. زیرا بدین صورت معامله‌گر تنها در صورتی که یک الگوی فراکتال در سطح فیبوناچی مورد نظر اتفاق بیوفتد، وارد پوزیشن می‌شود.

اندیکاتور فراکتال‌ (Fractals) چیست و برای معامله گران ارزهای دیجیتال چه استفاده ای دارد؟

فراکتال به همراه سطوح فیبوناچی

استفاده از شاخص فراکتال به همراه RSI

یکی دیگر از اندیکاتورهایی که به همراه فراکتال استفاده می‌شود، شاخص RSIاست. معامله‌گران می‌توانند از اندیکاتور RSI جهت تایید سیگنال فروش فراکتال استفاده کنند. یعنی در صورتی که الگوی فراکتال صعودی با اشباع فروش همراه باشد، انتظار می‌رود قیمت با شدت بیشتری افزایش پیدا کند و بالعکس.

تنظیم استاپ لاس (Stop loss)

این اندیکاتور نقاط ورود و خروج را مشخص می‌کند، اما کنترل ریسک به عهده‌ی خود معامله‌کننده است. در مثال بالا، تا زمانی که قیمت شروع به پایین آمدن نکرده باشد، الگوی فرکتال به وجود نمی‌آید. بنابر این پس از انجام معامله، می‌توان استاپ لاس را پایین‌تر از آخرین کف قیمت قرار داد. اگر معامله‌گر در یک روند نزولی در پوزیشن شورت باشد، می‌تواند حد ضرر را در بالاترین سقف قیمت اخیر قرار دهد.سخن نهایی در مورد اندیکاتور فراکتال

فراکتال ها در صورت استفاده به همراه سایر اندیکاتورها و تکنیک‌های دیگر نظیر شاخص الیگیتور و سطوح فیبوناچی، ابزار مفیدی هستند. شاخص فراکتال به طرق مختلفی قابل استفاده بوده و هر تریدر ممکن است روش منحصر به فرد خود در استفاده از آنها را پیدا کند.

مطالب مرتبط
آموزش فیبوناچی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال
استراتژی‌های معاملات ارز دیجیتال، نگاهی به انواع روش‌های کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال
آموزش کامل تریدینگ ویو
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس