منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  آینده ارز دیجیتال: کارشناسان کریپتوکارنسی چه آینده‌ای برای ارزهای دیجیتال متصورند؟
ارزهای دیجیتال آینده دار

آینده ارز دیجیتال: کارشناسان کریپتوکارنسی چه آینده‌ای برای ارزهای دیجیتال متصورند؟

سعید درویشی
1400/04/16
۰

آینده‌ی ارزهای دیجیتال موضوع پیچیده‌ای است. این ارزها در سال‌های اخیر به یک پدیده جهانی تبدیل شده‌اند.

ارز دیجیتال یک پدیده‌ی جهانی در حال رشد است که بطور گسترده در دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. اما آینده ارز دیجیتال موضوع پیچیده‌ای است.

تعریف مختصری از ارز دیجیتال

شاید بهتر باشد در ابتدا تعریف مختصری از ارز دیجیتال داشته باشیم. ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی به صورت متمرکز مدیریت نمی‌شود و مبتنی بر فناوری بلاک چین است. ارز دیجیتال از طریق تکنیک‌های پیشرفته‌ی رمزنگاری ایجاد شده و مدیریت می‌شود و این امر امنیت آنها را بیشتر می‌کند. شاید تنها نام بیت کوین و اتریوم را شنیده باشید. اما در حال حاضر بیش از 10700 ارز دیجیتال در بازار وجود دارد.

هنوز چیزهای زیادی در مورد این فن آوری در حال پیشرفت است. از طرفی نگرانی‌ها و انتقادات زیادی پیرامون این فناوری و ظرفیت آن برای برهم زدن سیستم‌های مالی سنتی وجود دارد. از سوی دیگر تصور آینده‌ی بدون ارزهای دیجیتال سخت است.

پتانسیل بالایی برای ارزهای دیجیتال وجود دارد که با گذشت زمان نیز تکامل می‌‌یابد. در برخی از کشورها ارز دیجیتال به راحتی به عنوان روشی برای ذخیره‌ی ارزش پذیرفته شده‌است. در حالی که برخی دیگر از کشورها با این ارزها به سختی برخورد کرده‌اند.

آینده ارز دیجیتال از نظر کارشناسان مختلف

شاید نتوانیم پیش بینی کنیم که ارزش یک سهام سنتی مانند S&P 500 در ماه آینده یا دو سال دیگر چه مقدار خواهد بود. اما با گذشت چندین دهه از عمر امور مالی سنتی، مطمئنیم که ارزش این سهام در طول زمان افزایش خواهد یافت. اکثر ما می‌دانیم سهام چیست و این تعریف طی قرن‌ها تغییری نکرده است.

اما در رابطه با ارزهای دیجیتال همه چیز فرق می‌کند. برخی از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که سکه‌های دیجیتالی برای همیشه نحوه‌ی درک و تعامل ما با پول را تغییر خواهند داد. برخی دیگر نیز به این ارزها بدبین بوده و وجود یک حباب خطرناک را هشدار می‌دهند.

برخی از تحلیل‌گران اقتصادی پیش بینی می‌کنند که با ورود پول سرمایه گذاران سازمانی به این بازار، تغییر بزرگی در بازار کریپتو کارنسی رخ خواهد داد. بعلاوه، این احتمال وجود دارد که رمزنگاری در نزدک نیز عرضه شود. این امر اعتبار بیشتری را به بلاک چین و ارزهای مبتنی بر آن به عنوان جایگزین ارزهای معمولی می‌بخشد.

فارغ از اینکه هر شخصی چه پیش بینی‌ای در رابطه با آینده‌ی این ارزها دارد، تصور آینده‌ی بدون کریپتوکارنسی دشوار است.

در این مقاله دیدگاه‌های متخصصان حوزه‌های مختلف در مورد ارزهای دیجیتال را برای شما گردآوری کردیم. آنها در مورد تصوری که از پنجاه سال بعد کریپتوکارنسی دارند صحبت کرده‌اند. پاسخ آنها برای اینکه روان و سلیس باشد، کمی فشرده و ویرایش شده است.

آیوری جانسون (Ivory Johnson)

آیوری جانسون، برنامه‌ریز مالی معتبر و بنیان‌گذار مدیریت رفاه دلانسی (Delancey Wealth Management) در مورد آینده ارز دیجیتال معتقد است:

“ارزهای دیجیتال بازارهای مالی سنتی را از بین می‌برند. زیرا یکی از جذاب ترین خدمات این ارزها توانایی انتقال وجه و پرداخت بین المللی با کمترین هزینه و کمترین تاخیر است. من برای بیت کوین احترام زیادی قائلم. اما به نظر من آینده ارز دیجیتال این گونه است:

پنجاه سال زمان زیادی است. بیت کوین می‌تواند به ارز ذخیره جهانی یا AOL بعدی تبدیل شود و بسیاری از افراد را ثروتمند کند. اما زمانی فرا خواهد رسید که بیت کوین با یک فناوری بهتر از خود جایگزین شود.”

فردریک کافمن (Frederick Kaufman)

فردریک کافمن نویسنده‌ی کتاب “طرح پول: تاریخچه‌ی قدرت ارز برای افسون، کنترل و دستکاری” است. او در مورد تصوری که از آینده‌ ارز دیجیتال دارد اینگونه گفته است:

“پیش از سال 2071، شباهت دلار با ارزهای دیجیتال بیشتر از شباهتش با نقره یا طلا خواهد بود. بنابراین تردیدی ندارم که عمر استفاده از الگوریتم‌های رمزگذاری شده به عنوان روش ذخیره‌ی ارزش و ابزار مبادله، طولانی خواهد بود.

تمام پول‌ها شکلی از رمزنگاری هستند. از همان ابتدا هم چنین بوده است. هرچه زندگی ما بیشتر با دنیای دیجیتال آمیخته می‌شود، انگیزه‌ی سرمایه گذاری در توکن‌ها و ارزهای دیجیتال سرعت بیشتری می‌یابد. این انگیزه کم کم به غریزه‌ی اولیه‌ی ما بدل خواهد شد. تا جایی که زمانی در آینده، توکن‌های دیجیتالی بخش جدایی ناپذیر زندگی ما خواهند شد.”

دن اگان (Dan Egan)

دن اگان (Dan Egan) مدیر بخش امور رفتار مالی و سرمایه گذاری در بترمنت (Betterment) نیز در مورد آینده ارز دیجیتال خوشبین است. البته وی در کنار این خوشبینی، نگرانی‌هایی در مورد رابطه‌ی ارزهای دیجیتال و منابع انرژی نیز دارد. وی می‌گوید:

“ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین ثابت کرده‌اند که برای جابجایی پول و کسب سود ابزارهای مفیدی هستند. بعید است که این ارزها از بین بروند. اما اینکه از کجا و چگونه باید انرژی مورد نیاز برای پاسخ گویی به بازار در حال رشد ارزهای دیجیتال را فراهم کنیم، قابل تأمل است.

نگرانی دیگر من این است که آیا بازیگران دولتی که بیت کوین و کریپتوکارنسی را به عنوان رقیبی برای ارزهای فیات قلمداد می‌کنند، اجازه می‌دهند که این فناوری چیزی بیش از یک کالای بازار سیاه باشد؟ “

دراگان بوسکوویچ (Dragan Boscovic)

دراگان بوسکوویچ، بنیان‌گذار و مدیر آزمایشگاه تحقیقات بلاک چین در دانشگاه ایالتی آریزونا (Arizona State University) نیز یکی از افرادی است که امید زیادی به آینده ارز دیجیتال دارد. وی می‌گوید:

“مقامات بانک مرکزی آمریکا مشغول تهیه مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال هستند. آنها فهمیده‌اند که ارزهای دیجیتال، ارز بومی اقتصاد دیجیتال هستند. به همین دلیل نیز طی ده سال آینده، به ابزار اصلی تجارت در فضای دیجیتال تبدیل خواهند شد.”

سخن نهایی

چشم انداز آینده ارز دیجیتال هنوز بسیار مورد تردید است. طرفدارانش پتانسیل بی حد و حصر ارزهای دیجیتال را می‌بینند. در حالی که منتقدان، چیزی جز خطر و عدم قطعیت نمی‌بینند. هر چقدر هم که شکاک باشید، اما باید بپذیرید که با دیجیتالی شدن جهان، شرایط و موارد خاصی به وجود خواهد آمد که تنها ارز دیجیتال می‌تواند یک راه حل مناسب برای آن باشد.

مطالب مرتبط
آموزش ساخت توکن روی اتریوم
اتمیک سوآپ چیست؟ چگونه می‌توان ارزهایی در شبکه‌های مختلف را بدون نیاز به صرافی مبادله کرد؟
باشگاه میلیونرهای بیت کوین: اکنون یک میلیونم کل عرضه BTC یک میلیون دلار ارزش دارد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان