منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  بازی بلاک چین و وب 3: بلاک چین می‌تواند بازی‌های ویدئویی را در آینده به وب 3.0 هدایت کند
بازی بلاک چین و وب 3: بلاک چین می‌تواند بازی‌های ویدئویی را در آینده به وب 3.0 هدایت کند

بازی بلاک چین و وب 3: بلاک چین می‌تواند بازی‌های ویدئویی را در آینده به وب 3.0 هدایت کند

رضا باغانی
1400/06/11
۰

NFT ها، متاورسها و "بازی برای کسب درآمد" مدل درآمد سنتی بازی‌ها را تغییر داده‌اند. شرایانش سینگ (Shreyansh Singh) از پالی گان (Polygon) پتانسیل کسب و کار گیم فای و وب 3.0 را توضیح می‌دهد.

در سال‌های اخیر، انواع مختلف خریدهای درون بازی و معاملات خرد به عنوان یک قاعده برای بسیاری از بازی‌ها تبدیل شده است. محبوبیت بازی‌های رایگان که از این منابع، درآمد ایجاد می‌کنند نیز افزایش یافته است. با این حال بسیاری از گیمرها هنوز قانع نشده‌اند. در حال حاضر، به لطف توسعه بلاک چین و کیت‌های توسعه نرم افزار جدید (SDK)، توسعه دهندگان می‌توانند موارد و تراکنش‌های NFT را برای اولین بار به بازی‌های خود بیاورند. این کیت‌ها توسعه دهندگان را قادر می‌سازند حتی موارد موجود در بازی‌ها را نیز به بلاک چین منتقل کنند. این می‌تواند دوره جدیدی از بازی را به ارمغان آورد که هم برای توسعه دهندگان و هم برای بازیکنان مفید است. دوره‌ای که گیم فای و وب 3 با هم صنعت بازی را تغییر می‌دهند.

انقلاب در مدل درآمد بازی‌های ویدئویی قدیمی با همکاری گیم فای و وب 3

روزی روزگاری، شرکت‌های بازی‌های ویدئویی صرفاً با فروش عناوین خود به عنوان یک محصول، درآمد کسب می‌کردند. کل بازده یک بازی معین فقط بر اساس تعداد واحدهای فیزیکی فروخته شده بود. فرنچایزهای بزرگ‌تر شاید می‌توانستند با عرضه کالاهای اضافی یا درآمدهای مشابه درآمد خود را افزایش دهند. با این حال تعیین سرنوشت بیشتر بازی سازها، پس از عرضه بازی، به فروش آنها بستگی داشت. در آن دوره درآمد دیگری از طریق ساخت بازی ممکن نبود.

سپس یک مدل جدید آمد، مدلی که شامل بارگیری (DLC) و معاملات خرد بود. این شیوه جدید به طور کلی به عنوان مدل وب 2.0 شناخته می‌شود. در این مدل درآمد می تواند از طریق افزونه‌هایی به صورت مداوم کسب شود. این موارد اضافی توسط کمپانی بازی سازی در بازی برای فروش معرفی می‌شود. این موارد می تواند شامل شخصیت‌ها و کمپین‌های جدید مفصل باشد. حتی ممکن است مانند ارز یا لوازم جانبی بی اهمیت که کار خاصی را در بازی انجام می‌دهد، به فروش برسند. گیمرها به این مدل واکنش متفاوتی نشان داده‌اند. با این حال بسیاری از عناوین نتوانستند بین ارزش افزوده خریدهای درون بازی و قیمت واقعی آنها تعادل برقرار کنند.

بازی های رایگان و مدل درآمد جدید

این درآمد جدید باعث ایجاد بازی‌های رایگان (F2P) نیز شد. این جایی است که توسعه دهندگان بازی‌ای را ایجاد می‌کنند که ذاتاً رایگان است. هر کسی قادر است با ویژگی‌های اصلی و پایه‌ای این بازی‌ها را شروع کند. با این حال این نوع بازی‌ها روش‌های متنوعی را برای گسترش و کسب درآمد از بازی به دلخواه بازیکن ارائه می‌دهند. این مدل به طور کلی برای بسیاری از گیمرها جذاب بوده است. آن‌ها می‌توانند به صورت رایگان، بدون هیچ گونه خطری به بازی دسترسی داشته باشند. پس از آشنایی با بازی در صورت مناسب بودن آن، می‌توانند تصمیم بگیرند که تجربه خود را با هر محتوای اضافی که انتخاب می‌کنند، بهبود بخشند.

با این حال، در اینجا مشکلاتی نیز وجود دارد. با وجود محبوبیت فوق العاده این ژانر، فقط 2.2 درصد از گیمرهای F2P در واقع پول خود را برای این سیستم عامل‌ها هزینه می‌کنند. با وجود این، حوزه بازی F2P هنوز 88 میلیارد دلار درآمد جهانی تنها در سال 2018 ایجاد کرده است. این رقم احتمالاً اکنون در سال 2021 بسیار افزایش یافته است. این آمار سؤال مهمی را مطرح می‌کند: اگر بیشتر گیمرها وارد بازی شوند، چه چیزی ممکن است رخ دهد؟

بلاک چین صنعت بازی را به وب 3 هدایت می‌کند

خوشبختانه، مدل درآمدزایی جدیدتری در حال ظهور است. در سال‌های اخیر، ظهور آنچه تحت عنوان وب 3.0 نامیده می‌شود، چشم انداز اینترنت را تغییر داده است. اکنون نیز نوبت صنعت بازی است که با این انقلاب روبرو شود. وب 3.0 بلاک چین ها، ارزهای دیجیتال و توکن های غیر قابل جایگیزینی (NFT) را با هم ترکیب می‌کند.

بلاک چین ها به عنوان دفترکل های تغییر ناپذیر عمل می‌کنند که به صورت رمزنگاری شده تمام تراکنش‌های موجود در شبکه را ثبت می‌کنند. با این کار امکان تولید NFT ها در این شبکه‌ها فراهم می‌شود. NFT ها، در ابتدایی‌ترین شکل خود، داده‌هایی را نشان می‌دهند که می‌توانند به عنوان داده‌هایی منحصر به فرد از همه داده‌های دیگر مجزا شوند. این داده‌ها را می‌توان تقریباً با هر چیزی از جمله موارد درون بازی مرتبط کرد. به این ترتیب، هر لباس، نماد، قطعات زمین مجازی یا هر چیز دیگری در بازی می‌تواند به عنوان NFT ایجاد شوند. این بدان معنی است که آنها به طور خدشه ناپذیری منحصر به فرد و ملموس هستند و ارزش خود را حفظ می‌کنند.

مدل جدید سرمایه گذاری برای گیمرها

NFT ها می‌توانند در چندین عنوان بازی جابجا و حتی به سایر بازکنان در بازارهای ثانویه فروخته شوند. این باعث می‌شود خرید این موارد دیگر به شکل دور ریختن پول نباشد و بیشتر شبیه سرمایه گذاری شود.

گیمرها لازم نیست مقدار زیادی پول را در موارد بازی که به حتم در پایان بازی از بین می‌روند، خرج کنند. در مدل‌های قدیمی پس از اینکه بازیکن علاقه خود را به بازی از دست دهد یا بازی به اتمام برسد، موارد خریداری شده بی مصرف و بی ارزش می‌شوند. توسعه دهندگان بازی هنوز هم می‌توانند مجموعه‌ای مشابه از خریدهای احتمالی درون بازی شاید حتی با تنوع بیشتری را ارائه دهند. با این وجود آن‌ها می‌توانند آنها را با قیمتی کمتر به فروش برسانند، قیمتی که احتمالاً حتی در مدل فعلی در نظر نمی‌گیرند. پس از آن با اجرای بازارهای درون بازی و معاملات P2P، به سادگی هزینه کمی برای هر معامله دریافت کنند.

بازی برد-برد گیمرها و توسعه دهندگان

هزینه‌های اولیه بسیار کمتر می‌تواند درصد قابل توجهی از گیمرها را تشویق به خرید دارایی‌های درون بازی کند. در نتیجه، با ارائه بازارهایی که بتوان این موارد را در آنها معامله کرد، گیمرها می‌توانند احساس راحتی کنند که واقعاً این موارد ارزش خود را “از دست نمی‌دهند”. گیمرها به این باور می‌رسند که فقط دارایی خود را به دنیای بازی وارد کرده‌اند و در صورت تمایل می‌توانند آن را در هر زمان بازیابی کنند. مطمئناً سود حاصل از این بازارها تا زمانی که توسعه دهندگان بتوانند بازی و بازارها را سرپا نگهدارند ادامه خواهد داشت. علاوه بر این، با انتشار مداوم دارایی‌های جدید در بازی، توسعه دهندگان می‌توانند امکانات درآمد و تجارت بین بازیکنان را افزایش دهند.

این یک بازی برد – برد برای گیمرها و شرکت‌های پشت این بازی‌ها است. این مدل بر اساس آنچه که قبلاً در بازی‌های وب 2.0 ایجاد شده است انجام می‌پذیرد. با این حال این بازی ها برای کنترل بیشتر بازیکنان و افزایش گزینه‌های کسب درآمد برای شرکت‌های بازی، توسعه خواهند یافت. حتی بهتر از آن این است که نیازی به منتظر ماندن برای نسل جدیدی از بازی‌های وب 3 برای توسعه گیم فای نخواهیم بود. البته که در حال حاضر بسیاری از این بازی‌ها ایجاد شده‌اند و در دست توسعه هستند. با این حال در حال حاضر، بازی های وب 2 می‌توانند پیاده سازی این سیستم‌ها را در پلتفرم‌های فعلی خود تنها با تلاش اندک آغاز کنند.

فناوری جدید وب 3.0 قدرت گیم فای را به بازی‌های وب 2.0 منتقل می‌کند

فناوری‌های جدید مقیاس پذیری بلاک چین ها در حال گسترش هستند. این فناوری‌ها امکان تراکنش‌های ارزان‌تر و سریعتر از قبل را فراهم می‌کنند و وعده واقعی فناوری غیر متمرکز را عملی خواهند ساخت.

این بدان معناست که به زودی عناوینی که همگان با آنها آشنایی دارند و بازی می‌کنند، می‌توانند به سادگی ارتقاء یابند. بازی‌های قدیمی با این کار می‌توانند مدل جدید خرید و فروش درون بازی را شامل شوند. به نوبه خود، این می‌تواند زندگی جدیدی را در دنیای مجازی که قبلاً می‌شناختیم بدمد. هیاهوی اخیر پیرامون ظهور متاورس و ایده “پلت فرم‌های چند جهانی” یا توسعه اینترنت که می‌تواند همه این محصولات منحصر به فرد را متصل کند، نشان می‌دهد که این فناوری در زنده نگه داشتن این چشم انداز عظیم بسیار حیاتی خواهد بود.

نتیجه گیری

هیچ اشکالی در بازی‌های کنونی وجود ندارد، اما فناوری جدید می‌تواند چشم انداز امروز را به سطح کاملاً جدیدی ارتقا دهد. علاوه بر این، اگر گیمرها به مدل NFT در بازی هایی که قبلا دوست داشتند و بازی کرده اند عادت کنند، تغییر سلیقه جمعی می تواند استقبال از بازی های جدید بلاک چین را بهتر کند. نکته نهایی این است که در حالی که تکامل در راه است، هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوان آن را در محصولات موجود ادغام کرد. توسعه دهندگانی که در حال حاضر روی این گروه کار نمی‌کنند، به زودی برای رسیدن به بلاک چین تلاش خواهند کرد.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال هارمونی (ONE) چیست و چگونه توانسته مقیاس پذیری را با عدم تمرکز بیامیزد؟
بلاک چین و صنعت بازی: فناوری بلاک چین چگونه در صنعت گیمینگ تأثیر می‌گذارد؟
الگوریتم اثبات اعتبار چیست
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether