منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  سهام GBTC چیست؟ هر آنچه در مورد صندوق تراست بیت کوین گری اسکیل باید بدانید
بی ان وای ملون (BNY Mellon) به گری اسکیل بیت کوین تراست افزوده شد.

سهام GBTC چیست؟ هر آنچه در مورد صندوق تراست بیت کوین گری اسکیل باید بدانید

لیلا جوانمردی
1400/03/01
۰

گری اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust) در ماه‌های اخیر عناوین خبری و توجه همگان را به خود جلب کرده است. در اینجا نحوه کارکرد آن و معنی آن برای فضای رمزنگاری آمده است.

آنچه در این مقاله در باره سهام GBTC خواهیم آموخت

  • گری اسکیل بیت کوین تراست یک نوع دارایی مالی است که سرمایه گذاران را قادر می‌سازد تا سهام تراست بزرگ بیت کوین را معامله کنند.
  • سهام موجود در این صندوق قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند، البته با رعایت مجموعه‌ای از شرایط خاص.
  • گری اسکیل همچنین چندین محصول قابل معامله در بورس را ارائه می‌دهد. این صندوق‌ها، اتریوم، بیت کوین کش و لایت کوین را در اختیار سرمایه گذاران سنتی قرار می‌دهند. البته این شرکت ارزهای دیگری مانند چین لینک را نیز به دارایی‌های خود افزوده است.


سهام GBTC چیست؟

راهی برای سرمایه گذاری در بیت کوین در بازار سهام وجود دارد: گری اسکیل بیت کوین تراست یا سهام GBTC. این یکی از چندین صندوق مالی است که سرمایه گذاران را قادر می‌سازد تا در تراست هایی که استخرهای بزرگی از بیت کوین را در اختیار دارند، معامله کنند، هر سهم با قیمت تقریباً نزدیک به بیت کوین خرید و فروش می‌شود.

از آوریل 2021، صندوف تراست بیت کوین گری اسکیل نماینده 37.2 میلیارد دلار از دارایی‌های بیت کوین سرمایه گذاران خصوصی است. گری اسکیل، یک شرکت سرمایه گذاری رمزنگاری در ایالات متحده است. این شرکت یکی از بزرگترین خریداران بیت کوین در جهان محسوب می‌شود. گری اسکیل صندوق تراست خود را در سپتامبر 2013 راه اندازی کرد. معاملات این صندوق تحت عنوان سهام “GBTC” انجام می‌شود.

به گفته “Bitcointreasunities.org”، گری اسکیل بیت کوین تراست دارای 654،885 بیت کوین است. به عبارت دیگر 46٪ از 1.4 میلیون بیت کوینی که در اختیار شرکت‌های تجاری عمومی است در خزانه گری اسکیل ذخیره شده است. در حال حاضر و پس از اصلاح گسترده قیمت بیت کوین، سهام GBTC با قیمت 30.57 دلار معامله می‌شود. بنابراین به ازای هر سند رسمی، 0.00095 بیت کوین (به ارزش 38.6 دلار) برای هر سهم وجود دارد.

آیا می دانید؟

گری اسکیل توسط بری سیلبرت، که همچنین دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) را اداره می‌کند. دیجیتال کارنسی گروپ یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر رمزنگاری است که در کوین بیس (Coinbase)، کوین دسک (Coindesk) و ریپل (Ripple) سرمایه گذاری کرده است.

گری اسکیل بیت کوین تراست چگونه کار می‌کند؟

سهام GBTC به شیوه زیر عمل می‌کند:

🤑 گری اسکیل از یک مجموعه خصوصی از سرمایه گذاران ثروتمند دعوت می‌کند تا پول را به صندوق بدهند. این شرکت از این پول برای خرید مقدار زیادی بیت کوین استفاده می‌کند.

🏛️ سپس، گری اسکیل آن صندوق را در بورس‌های سهام عمومی لیست می‌کند. به این معنی که هر کسی می‌تواند سهام آن را معامله کند.

📈 سهام در صندوق قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند، اما تقریباً.

سهام موجود در صندوق می‌تواند با حق بیمه یا تخفیف نسبت به قیمت واقعی بیت کوین معامله شود. از نظر تاریخی، آن‌ها تقریباً همیشه با قیمت بالایی معامله شده‌اند. این خبر خوبی برای گری اسکیل و سرمایه گذاران آن است که از این حق بیمه درآمد کسب می‌کنند. با این حال این برای معامله گران بورس چندان خوشایند نیست.

چرا سرمایه گذاران به جای خرید کامل بیت کوین، سهام GBTC را خریداری می‌کنند؟

اول، سرمایه گذاری در یک صندوق تراست بیت کوین به افراد اجازه می‌دهد بدون نگرانی در مورد نحوه ذخیره آن، مطابق با قانون یا وضع مالیات جداگانه، در معرض خرید بیت کوین قرار بگیرند.

اگر در حال خرید بیت کوین هستید، باید لیست بلندبالایی را مدیریت کنید: چگونه آن را ذخیره می‌کنید؟ آیا برای نگهداری از بیت کوین خود نیاز به پرداخت هزینه دارید؟ اگر کلید را گم کنید یا کیف پول بیت کوین شما هک شود، چه اتفاقی می افتد؟

شاید این دلایل برای سرمایه گذاران خرده فروشی مسخره به نظر برسد. با این حال اگر شما یک سرمایه گذاری بزرگ در بیت کوین انجام دهید تازه متوجه این نگرانی ها می شود. مخصوصا که سرمایه گذاران بزرگ اغلب با دنیای فناوری آشنایی کمی دارند و مثل کاربران رابین هود نمی توانند به گوشی و لپ تاپ خود اطمینان کنند.

سهام GBTC به عنوان یک تراست عمومی معامله شده، که به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) گزارش می‌شود. بنابراین صندوق تراست بیت کوین گری اسکیل این نگرانی‌ها را آسان می‌کند.

دوم، صندوق تراست عمومی بیت کوین دارای مزایای مختلف مالیاتی است. برخی از IRA، Roth IRA و سایر کارگزارها و حساب‌های سرمایه گذار که تخفیف مالیاتی در سرمایه گذاری‌های بیت کوین را ایجاد نمی‌کنند، این امکانات را برای سرمایه گذاری در صندوق‌های تراست تجاری عمومی ارائه می‌دهند. اعتماد به سهام GBTC سرمایه گذاران را در معرض بیت کوین به روشی سازگار با مالیات قرار می‌دهد.

سوم، تجارت رمزنگاری بسیار جزیره‌ای است. شما نمی‌توانید بیت کوین را در برابر سهام تسلا و اپل معامله کنید (بدون استفاده از سیستم عامل‌های سهام مشتقات رمزنگاری). این اقتصاد رمزنگاری را از اقتصاد سنتی جدا می‌کند. با این حال، به محض این که بیت کوین را در بورس اوراق بهادار وارد کنید – البته به روش بسیار گران و محدود – سرمایه گذاران سنتی می‌توانند در اقتصاد رمزنگاری سرمایه گذاری کنند.

توییت گری اسکیل در مورد سهام GBTC

برای سرمایه گذاران مهم است که از پورتفولیوی خود محافظت کنند. بیت کوین در طول مدت طولانی با بازارهای دیگر ارتباط چندانی نداشته است. بنابراین اکنون این امکان را دارد که در چرخه‌های اقتصادی جایگاه خود را حفظ کند.

– گری اسکیل (Grayscale) 21 اکتبر 2020رقبا و سایر محصولات گری اسکیل

صندوق تراست گری اسکیل یکی از چندین صندوق تراست مورد معامله عمومی است. البته باید یادآوری کنیم که گری اسکیل در حال حاضر بزرگ‌ترین آن‌ها است. محصول بیت کوین “Rival ETC Group” از آوریل 2021 1.2 میلیارد دلار و محصول بیت کوین ویزدوم تری  (Bitcoin Wisdom Tree) حدود 329.6 میلیون دلار فروش داشته اند.

گری اسکیل چندین محصول دیگر قابل معامله در بورس را نیز ارائه می‌دهد. با این وجود محصول بیت کوین آن بزرگترین محصول این شرکت محسوب می‌شود. صندوق تراست اتریوم آن با داشتن 6.4 میلیارد دلار اتریوم تحت مدیریت، بزرگ‌ترین محصول در رتبه بعدی است. سایر موارد عبارتند از: Bitcoin Cash، Ethereum Classic، Litecoin، Stellar Lumens، Horizen و ZCash و همچنین یک صندوق سرمایه گذاری بزرگ دیجیتال که شامل BTC، ETH، LINK، BCH و LTC است.

موفقیت آینده سهام GBTC دور از انتظار نیست. رقبای آن می‌توانند قیمت سهام بیت کوین را بیش از این شرکت به فروش برسانند، یا ممکن است هزینه‌های کمتری دریافت کنند. با این حال گری اسکیل از پایگاه کاربران خود بهره مند است.

سهام GBTC در مقابل Bitcoin ETF

برای مدت طولانی، مدل گری اسکیل از عدم وجود بیت کوین ETF یا صندوق قابل معامله در بورس سود می‌برد. برای سرمایه گذاری در صندوق تراست بیت کوین گری اسکیل، سهام خود را با تراست خریداری می‌کنید. با یک ETF، شما در یک صندوق سرمایه گذاری می‌کنید که مستقیماً قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند.

ETF بیت کوین در ایالات متحده آمریکا در حال حاضر قانونی نیست. SEC چندین برنامه برای ETF بیت کوین را رد کرد به این دلیل که قیمت بیت کوین قابل دستکاری است. سرمایه گذاران آمریکایی منتظر ETF بیت کوین هستند که ممکن است SEC هرگز آن را تأیید نکند. بنابراین تراست بیت کوین بهترین چیز برای جایگزینی است.

اما در کانادا، اوضاع کمی متفاوت است. سه ETF بیت کوین راه اندازی شده‌اند که قرار گرفتن در معرض بیت کوین را با هزینه کمتری ارائه می‌دهند. به طور خاص، “Purpose Bitcoin ETF” در حال حاضر 14،660 بیت کوین را به ارزش 847 میلیون دلار جمع کرده است. این رقبای جدید بودجه بالقوه را از گری اسکیل دور کرده و حتی حق بیمه خود را – تفاوت قیمت سهام GBTC و بیت کوین اساسی برای هر سهم – منفی کرده است.

گری اسکیل به دنبال راه اندازی ETF

در پاسخ، گری اسکیل اعلام کرد که قصد دارد GBTC را به ETF بیت کوین تبدیل کند. در ماه آوریل، شرکت اعلام کرد که “100٪ متعهد به تبدیل GBTC به ETF است.” همچنین متخصصان ETF را استخدام کرده است. اما برای عملی شدن این طرح، SEC ایالات متحده باید یک ETF بیت کوین را تصویب کند که تاکنون تمایلی به انجام آن نداشته است.

در همین حال، گروه ارز دیجیتال – که مالک گری اسکیل است – برنامه خود را برای خرید حداکثر 250 میلیون دلار سهام GBTC اعلام کرده است. DCG گفت که از پول نقد در دسترس استفاده می‌کند و سهام را در بازار آزاد خریداری می‌کند. با افزایش تقاضا از این طریق، ممکن است حق بیمه منفی را تا حدی جبران کند.تحولات گری اسکیل در سال 2021

در حالی که سهام GBTC بزرگ‌ترین صندوق تراست بیت کوین است، چند گزینه جایگزین در اختیار دارد. این شرکت سعی دارد در سال 2021 خط تولید محصولات خود را گسترش داده است. دیگر صندوق تراست این شرکت شامل ارزهای دیجیتال شناخته شده‌ای مانند اتریوم، لایت کوین و بیت کوین کش است.

در ماه فوریه، این شرکت یک گزارش تحقیقاتی به نام ولویینگ اتریوم (Valuing Ethereum) ارائه داد که برای معرفی ارز دیجیتال به سرمایه گذاران طراحی شده است. این مقاله به چگونگی ارزیابی اتریوم می‌پردازد و مکانیسم اجماع آن را تحلیل می‌کند، چیزی که به آرامی به اثبات سهام تغییر می‌کند.

در ماه مارس، این شرکت پنج صندوق تراست دیگر معرفی کرد. این صندوق‌ها ارزهای دیجیتال که در رتبه بندی بازار ارزهای دیجیتال بیشتر رشد کرده‌اند در بر می‌گیرد. توکن بیسیک اتنشن، چین لینک، دیسنترالند، فایل کوین و لایو پیر به محصولات گری اسکیل اضافه شده است. برخی از اینها موفق‌تر از دیگران بوده‌اند. صندوق تراست دیسنترال تا 7 آوریل 15 میلیون دلار بودجه داشت، در حالی که تراست چین لینک فقط به 3.9 میلیون دلار رسید.

گری اسکیل اکنون 13 صندوق تراست به همراه صندوق سرمایه گذاری بزرگ دیجیتال خود دارد. این صندوق ها هم 526 میلیون دلار دارایی به دست آورده اند. گری اسکیل به دنبال این است که بودجه کلی خود را به بیش از 45 میلیارد دلار برساند.

مطالب مرتبط
تنوع سرمایه و تخصیص دارایی: چگونه سرمایه خود را به بهترین شکل مدیریت کنیم
ارز دیجیتال LOOM توکن بومی شبکه لوم (Loom network) چیست؟
طرح هرمی و کلاهبرداری پانزی چیست؟ آیا بیت کوین یک کلاهبرداری پانزی یا هرمی است؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس