منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل تکنیکال  »  تحلیل تکنیکال بیت کوین  »  آزاد شدن GBTC یا سهام بیت کوین گری اسکیل تراست بر بازار بیت کوین چه تاثیری خواهد گذاشت؟
بی ان وای ملون (BNY Mellon) به گری اسکیل بیت کوین تراست افزوده شد.

آزاد شدن GBTC یا سهام بیت کوین گری اسکیل تراست بر بازار بیت کوین چه تاثیری خواهد گذاشت؟

برخلاف نظر تحلیلگران جی پی مورگان (JPMorgan)، آزاد شدن بخش عمده‌ای از سهام GBTC در تاریخ 18 ژوئیه ممکن است هیچ خطر نزولی بر قیمت لحظه‌ای BTC نداشته باشد.

بیت کوین (BTC) پس از سقوط قیمت 8 ژوئیه در حدود مارک 32،700 دلار دست و پنجه نرم می‌کند. در همین حال بازار ارزهای دیجیتال منتظر واقعه مهم دیگری است که ممکن است بر قیمت این ارز تأثیر بگذارد. این رویداد آزاد شدن بخش عمده‌ای از سهام صندوق تراست بیت کوین گری اسکیل (GBTC) است.

از سویی دیگر  پوئل مولتی پل (Puell Multiple) از آخرین حرکت نادر خود به منطقه “خرید” بازگشت. این به معنای این است که احتمالا کف قیمت بیت کوین در این محدوده ایجاد شده باشد.

مجموعاً نزدیک به 40000 BTC در ماه جولای سهام GBTC آزاد خواهد شد. ارزش تقریبی این سهام در حودو 1.5 میلیارد دلار است. در 18 ژوئیه حدود 16،240 BTC به دلیل آزاد شدن دوره قفل شش ماهه سهام GBTC در دسترس قرار خواهد گرفت.

این سهام شامل موقعیت‌هایی است که درسه ماهه ابتدایی 2021 قفل شده‌اند. ارزش این سهام‌ها حدود 530 میلیون دلار است. این بزرگترین رویداد آزاد شدن GBTC تا به امروز محسوب می شود.

آزاد شدن سهام GBTC به چه معناست؟

گری اسکیل اینوستمنت (Grayscale Investments) یکی از بزرگترین مدیران صندوق‌های سازمانی ارزهای دیجیتال است. این شرکت به سرمایه گذاران نهادی امکان می‌دهد تا بتوانند از طریق سهام GBTC از حرکات قیمت بیت کوین بهره مند شوند.

در زمان تهیه این مقاله، صندوق GBTC دارای 654،600 توکن BTC با ارزشی بیش از 21.56 میلیارد دلار است. این مقدار 3.11٪ از حداکثر عرضه 21 میلیون سکه بیت کوین تشکیل می‌دهد. این صندوق به مقصد اصلی سرمایه گذاران شرکتی برای مواجهه با BTC از طریق یک محصول در بورس سنتی تبدیل شده است. سهام GBTC در OTCQX، یک پلت فرم متعلق به گروه او تی سی مارکتز (OTC Markets) موجود است.

سهام GBTC در حال حاضر در محدوده 27 دلار معامله می‌شود. این قیمت بیش از 52 درصد افت از 58.22 دلار در بالاترین سطحش در 19 فوریه را نشان می دهد. این سهم قیمت بازار بیت کوین را بدون هیچ گونه هزینه ای دنبال می‌کند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری 50 هزار دلار است. این مبلغ سهام بیت کوین گری اسکیل را بیشتر مناسب سرمایه گذاران نهادی می کند. سرمایه گذاران بزرگ به چنین سرمایه‌های کلانی دسترسی دارند بعید است با محاسبات کوتاه مدت وارد بازار شوند.

آیا تخمین جی پی مورگان ناقص است؟

به گفته تحلیلگران جی پی مورگان (JPMorgan)، رویداد آزاد شدن GBTC می‌تواند “ریسک نزولی” در بازار اسپات BTC که در روند کاهشی فعلی گرفتار شده را بیشتر کند. آن‌ها همچنین اظهار داشتند، “فروش سهام GBTC که پس از دوره قفل شش ماهه در ماه‌های ژوئن و ژوئیه می تواند به عنوان باد مخالف برای روند صعودی بیت کوین ظاهر شود.”

با این حال، گزارش اخیر صرافی ارز دیجیتال کراکن (Kraken) چیز دیگری بیان می‌کند. به گزارش این صرافی “ساختار بازار نشان می‌دهد که آزاد شدن GBTC در بازارهای اسپات BTC چندان تاثیری نخواهد داشت. اگر  همانطور که برخی ادعا کرده‌اند تاثیری هم وجود داشته باشد به صورت آنی شاهد آن نخواهیم بود.”

با استناد به پرونده‌های ارائه شده در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، کراکن ادعا می‌کند که بسیاری از سهام قفل شده متعلق به مؤسسات بزرگی هستند که سهام GBTC را با BTC خریداری کرده‌اند تا از ارزش حق بیمه دارایی خالص (NAV) سهام استفاده کنند.

سرمایه گذاران GBTC را با بیت کوین خریداری کرده اند

علاوه بر این، به احتمال زیاد این سرمایه گذاران بیت کوین را در بازارهای آتی برای به حداقل رساندن هرگونه تأثیر ناشی از حرکت منفی قیمت‌ها در بازارهای محلی BTC شورت کرده باشند. کوین تلگراف در مورد رویداد آزاد شدن سهام GBTC با شین آی (Shane Ai) گفتگو کرد. وی مسئول تحقیق در مورد محصول و توسعه مشتقات رمزنگاری در بای بیت (Bybit) است. بای بیت یکی از بزرگترین صرافی های مشتقات ارزهای دیجیتال محسوب می شود. او توضیح داد:

“آزاد شدن GBTC در آینده تابعی از سرمایه گذاری‌های خصوصی است که شش ماه پیش انجام شده است. در آن زمان حق بیمه نزدیک به 30٪ بود. این معاملات احتمالاً با یک پوزیشن شورت مربوط به BTC همراه شده اند. در صورت فروش GBTC، بسته شدن پوزیشن های شورت به معنای افزایش فشار خرید بیت کوین است. آنچه امروز با آن دوره متفاوت است عدم وجود سرمایه گذاران خصوصی جدید است. بنابراین فروش GBTC باعث کاهش احتمالی بیت کوین در بازارهای اسپات می‌شود.”

آربیتراژ مهمترین دلیل سرمایه گذاری در GBTC

حق بیمه GBTC تفاوت بین ارزش دارایی‌ها یعنی بیت کوین و قیمت GBTC در بازار است. این حق بیمه توسط صندوق تراست جهت متعادل کردن قیمت GBTC با قیمت بازار این دارایی‌ها دریافت می‌شود. این حق بیمه به دلیل تقاضای نهادی که صندوق GBTC را خریداری کرده‌اند، رشد زیادی را شاهد بود. گری اسکیل تنها روش قانونی و قابل معامله را برای به دست آوردن بیت کوین در بازارهای سنتی ارائه می‌دهد.

کراکن همچنین اظهار داشت که سرمایه گذاران نهادی که اقدام به آربیتراژ حق بیمه GBTC می‌کنند حتی می‌توانند سهام GBTC خود را به جای فروش در بازار ثانویه (فرابورس) حفظ کنند. آن‌ها می‌توانند از موقعیت‌های شورت بیت کوین خود همچنان کسب درآمد نمایند. این مستلزم آن است که هیچ فروش خالص بیت کوینی وجود نداشته باشد.

همچنین ممکن است سرمایه گذاران برای پوشش موقعیت‌های شورت خود سهام GBTC خود را بفروشند. در این صورت نیز خرید خالص سکه‌های بیت کوین حاصل می‌شود. با این وجود، آزاد شدن GBTC ممکن است بلافاصله همانطور که بازار انتظار دارد تأثیری بر قیمتهای اسپات نداشته باشد.

پیت هومینگستون (Pete Humingston)، مدیر کراکن اینتلیجنس (Kraken Intelligence)، بخش تحقیقاتی این صرافی است. وی رابطه بین این دو دارایی را ناچیز ارزیابی کرده است. هومینگستون گفت “علی رغم اینکه این صندوق تراست قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند، BTC و GBTC دو دارایی مجزا با نیروهای مختلف هستند. هر یک از آنها قیمت‌های مربوطه را تحت تأثیر قرار می‌دهند. وی ادامه داد که “استراتژی‌های تجاری که معمولاً توسط سرمایه گذاران نهادی استفاده می‌شود، ما را به این نتیجه می‌رساند که این رویداد می‌تواند برای قیمت بیت کوین تاثیری مثبت داشته باشد.”

تخفیف GBTC می‌تواند به یک حق بیمه تبدیل شود

قبل از 23 فوریه سال جاری، اختلاف قیمت بین GBTC به ارزش خالص دارایی BTC همیشه یک عدد مثبت بوده است. این یعنی یک حق بیمه برای خریداران GBTC وجود داشت. این حق بیمه در تاریخ 6 ژوئن 2017 به بالاترین میزان خود در حدود 122.27٪ رسید. با این حال، از اواخر فوریه سال جاری، حق بیمه به تخفیف تبدیل شد و در تاریخ 16 مه با کمترین میزان -17.86٪ مواجه شد.

آزاد شدن GBTC یا سهام بیت کوین گری اسکیل تراست بر بازار بیت کوین چه تاثیری خواهد گذشت؟

تخفیف یا حق بیمه GBTC

سوئی چونگ (Sui Chung)، مدیر عامل شرکت سی اف بنچمارک (CF Benchmarks)، یک شرکت تابعه کراکن است. وی در مورد معنای این تخفیف به کوین تلگراف گفت: “برعکس، این احتمالاً از انتخاب بیشتر و افزایش بلوغ بازار در فضای ارزهای دیجیتال خبر می‌دهد.”

وی همچنین اشاره کرد که حق بیمه گری اسکیل نیز به دلیل تعداد زیادی از پیشنهادات جایگزین مانند صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) کاهش یافته است. برجستگی روزافزون ETF های کانادایی، مانند پورپس (Purpose) و ایولو (Evolve)، تأثیر زیادی بر جذابیت صندوق GBTC داشته است. چونگ گفت:”بدون این حق بیمه، سرمایه گذاران معتبر دیگر نمی‌توانند سهام را در NAV بخرند و پس از آزاد شدن با قیمت بالاتر آن را بفروشند.”

کوین تلگراف درباره تخفیف GBTC با آدام جونز (Adam Jones)، سردبیر ارشد در اوکی اکس ایسایت (OKEx Insights)، تیم تحقیقاتی این صرافی گفتگو کرد:

“هدف همیشه خرید با قیمت کم و فروش با قیمت زیاد است. حق بیمه GBTC بسیار بالا رفت و شدیداً بیش از حد خریداری شد. این امر در نتیجه تقاضای شدید و علاقه نهادی رخ داد. اکنون، بهره مطابق با حق بیمه کاهش یافته است. با این حال ممکن است با پایان یافتن دوره قفل شدن این حق بیمه بازگردد و مؤسسات به دنبال تخفیف شروع به خرید کنند.”

آزاد شدن GBTC ممکن است در آینده تاثیرگذار باشد

وی همچنین توضیح داد که وقتی عرضه جدید متوقف شود، بازار می‌تواند اصلاح شود. همانطور که در حال حاضر، به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهد تا با تخفیف 10 تا 20 درصد فرصت دسترسی به اقدام قیمت بیت کوین را پیدا کنند. با این حال، آی معتقد است که این تخفیف بعید است به حق بیمه تبدیل شود مگر اینکه وجوه GBTC با استفاده از مکانیزم بازخرید به ETF تبدیل شوند.

بزرگ‌ترین رویداد آزاد شدن GBTC در 18 ژوئیه نزدیک می‌شود. این در حالی است که به نظر می‌رسد بیت کوین در معاملات نزولی نزدیک به 32000 دلار معلق مانده است. این امر باعث تأثیر دومینو در کل بازار آلت کوین ها می‌شود. از آنجا که آزاد شدن GBTC ممکن است باعث حرکت نزولی عمده‌ای نشود، احتمال دارد که قیمت به محدوده‌های بالاتر برگردد و در نهایت یک اثر مثبت خالص برای پادشاه ارزهای دیجیتال داشته باشد.

معیارهای کلیدی بیت کوین از رسیدن قیمت به کف بازار خبر می‌دهد

فیلیپ سوئیفت (Philip Swift)، خالق سایت تحلیلی لوک اینتو بیت کوین (Look Into Bitcoin)، در یک توییت در تاریخ 9 ژوئیه، تغییر چشمگیر دوره پوئل مولتی پل را برجسته کرد.

پیشرفت پوئل و نرخ هش “یک نشانه خوب” است. این معیار ساده، رفتار ماینرها را با توجه به حرکات بازار بیت کوین دنبال می‌کند. این معیار بسیار خوب به عنوان نشانگر زمان بالاترین قیمت و کف قیمت BTC عمل کرده است. معیار پوئل مولتی پل در اواخر ماه ژوئن برای پنجمین بار در تاریخ بیت کوین در منطقه سبز “خرید” خود قرار گرفت.

سوئیفت می‌گوید، بخشی از این رویداد به لطف تنظیم مجدد دشواری شبکه در آخر هفته گذشته است. پوئل اکنون به سمت بالا تغییر جهت داده است. اگر این روند ادامه یابد، منطقاً قیمت‌ها با حرکت صعودی واکنش نشان می‌دهند.

“جهش شدید پوئل مولتی پل از منطقه سبز در این هفته نشانه صعودی است. این بیشتر به دلیل تعدیل سختی شبکه و افزایش هش ریت است. هش ریت همچنان به سرعت صعود می‌کند، با بازگشت استخراج کنندگان بیت کوین این مدل به یک نشانه خوب تبدیل می‌شود. “

همانطور که بیت پارس گزارش داد، ماینرهایی که پس از آواره شدن از چین به سر کار خود برمی گردند، رقابت بیشتری ایجاد می‌کنند. آن‌ها نرخ هش بیت کوین را افزایش می‌دهند. بار دیگر افزایش هش ریت، باعث افزایش دشواری شبکه می‌شود. البته تخمین‌ها در مورد زمان واقعی تلاطم تأثیرگذار در استخراج بسیار متفاوت است.

آزاد شدن GBTC یا سهام بیت کوین گری اسکیل تراست بر بازار بیت کوین چه تاثیری خواهد گذشت؟

نمودار شاخص پوئل مولتی پل و قیمت بیت کوین

کف قیمت بیت کوین مشخص شده است

در همین حال، حرکت معکوس پوئل مولتی پل می‌تواند کف قیمت قطعی بیت کوین را نوید دهد. همانطور که اخیراً رکت کپیتال (Rekt Capital) معامله گر و تحلیلگر مشاهده کرده است، پس از این که پوئل به منطقه سبز فرو رفت باید منتظر حرکت معکوس قیمت باشیم.

حرکت به سمت منطقه سبز در حالی اتفاق می افتد که بیت کوین هنوز در حال آماده سازی سطح پایینی است. این حرکت کاملاً مطابق با رفتار قیمت نیست.

تاثیر آزاد شدن GBTC مانند قراردادهای آپشن است

اقدام قیمت بیت کوین با پیشرفت آخر هفته شاهد افزایش قدرت است. امری که می‌تواند منطبق با روندهای کوتاه مدت اخیر باشد. رویداد آزاد شدن GBTC در آینده همچنان موضوع بحث باقی مانده است، اما نظرات در مورد تأثیر این رویداد بر قیمت بیت کوین متفاوت است.

مایکل ون دو پوپه، معامله گر روز شنبه در یک به روزرسانی گفت: “این موضوع روایت بزرگ بعدی است”. وی این اتفاق را در کنار موضوعاتی مانند تاریخ انقضا قراردادهای آپشن بیت کوین قرار داد.

وی افزود که چشم انداز منفی در حال حاضر در بازارهای رمزنگاری زیاد است. این ممکن است به عنوان تهدیدی برای ثبات قیمت، اعتباری غیرمستقیم به آزاد شدن GBTC بدهد.

مطالب مرتبط
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
بایننس کوین و پلکادات به بالاترین قیمت خود رسیدند درحالی که بیت کوین کمی آرام گرفته است
بازار خرسی ارزهای دیجیتال و 3 استراتژی سرمایه گذاری برای کسب سود از آن
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس