منو
خانه  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  طلا در مقابل بیت کوین: در ماه های آینده کدام یک به عنوان یک دارایی امن بهتر است؟
طلا در مقابل بیت کوین: کدام یک به عنوان یک دارایی امن بهتر است؟

طلا در مقابل بیت کوین: در ماه های آینده کدام یک به عنوان یک دارایی امن بهتر است؟

طلا دوباره و در بالاترین سطح سه ماهه در حال افزایش است. چگونه طلا، ذخیره ارزشی دارای بیش از 2500 سال قدمت با بیت کوین به عنوان نماد تلاطم بازار مقایسه می‌شود؟ آیا بیت کوین می تواند در مقابل طلا پیروز شود؟

طلا در سایه افزایش سریع و خشن بیت کوین طی یک سال گذشته قرار داشته است. با این حال با وجود افزایش تورم در تلاش است تا بالاترین قیمت خود را که حدود 2063 دلار در آگوست 2020 است دوباره به دست بیاورد. طلا در مارس 2021 با 30٪ کاهش از اوج خود به حدود 1700 دلار آمریکا سقوط کرد. با این وجود این فلز گرانبها به آرامی در حال ایجاد حمایت است. در حال حاضر هر اونس طلا بیش از 1900 دلار آمریکا ارزش دارد. این روند به دلیل ترس از تورم مجدد و ضعیف‌تر شدن دلار و عقب نشینی در نرخ بهره خزانه داری آمریکا تشدید شده است.

با این حال، آیا ترس از تورم مجدد کافی است که بتواند به عنوان یک کاتالیزور برای ظهور مجدد حرکت صعودی طلا در مقابل بیت کوین عمل کند. آیا ضعف بیت کوین اجازه می‌دهد این فلز زرد موقعیت خود را به عنوان یک دارایی امن حفظ کند؟ آیا سایر کلاس‌های دارایی مانند طلای ارزهای دیجیتال همچنان در کانون توجهات خواهند درخشید؟

طلا در مقابل بیت کوین: اوج و فرودهای سال گذشته

قبل از ارزیابی اینکه آیا طلا در آستانه یک روند صعودی است یا یک اصلاح سریع، مهم است که اصول فاندامنتالی را که طلا و بیت کوین را در سال 2020 و اوایل سال 2021 جابجا کرده است، درک کنید. در سال 2020، مسائل اقتصادی و ژئوپلیتیکی طلا را به بالاترین حد خود رساند. این دلایل مانند جنگ تجاری ایالات متحده و چین، عدم اطمینان در مورد برگزیت (Brexit) و همچنین افزایش همه گیری جهانی کرونا همچنان حضور دارند.

با این وجود، ارزش طلا به زودی روند نزولی در پیش گرفت. در این شرایط دلار آمریکا، به عنوان یک ارز امن و ذخیره جهانی قوت پیدا کرد. این اتفاق توجه سرمایه گذاران را به افزایش نرخ دلار جلب کرد. علاوه بر این، کاهش طلا تا حدی ناشی از فشار فروش در بازار اوراق قرضه ایالات متحده بود. این اتفاق باعث کاهش قیمت اوراق قرضه در حالی که نرخ بهره افزایش می‌یافت، شد. با توجه به اینکه طلا نرخ بهره واقعی را ارائه نمی‌دهد، سرمایه گذاران به طور طبیعی به سمت اوراق قرضه ارزان‌تر با بازده بالاتر هجوم آوردند.

BTC همزمان با ضعف دیگر کلاس های دارایی قدرت گرفت

در حالی که طلا رنج می‌برد، دارایی‌های دیگر مانند بیت کوین در میان همه گیری جهانی کرونا به دلیل افزایش پذیرش نهادی رشد پیدا کرد. این پذیرش که با مایکرواستراتژی (MicroStrategy) و اسکوئر (Square) شروع شد در نهایت به خریدهای قابل توجه بیت کوین توسط ایلان ماسک و تسلا ادامه یافت. در حالی که طلا در حاشیه مانده بود، دستاوردهای سریع بیت کوین توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرد. آن‌ها نگاه خود را به سمت بخش ارزهای دیجیتال به عنوان کلاس جدید دارایی معطوف کردند.

نهنگ های بزرگ بیت کوین در حال انتقال این ارز، روزگار ماکسیمیست های بیت کوین تمام شده

اگرچه اخیراً بیت کوین به بالاترین سطح تاریخی خود رسیده است، اما مانند همیشه نوسانات آن را در کانون توجهات قرار داده است. قیمت BTC در ماه آوریل قبل از سقوط بیش از 50٪ خود در حدود 64800 دلار آمریکا به اوج رسید. با این حال تنها یک ماه بعد در 17 مه به حدود 30،000 دلار کاهش پیدا کرد. این اتفاق به دنبال توییت ایلان ماسک در مورد توقف پذیرش بیت کوین توسط تسلا به عنوان پرداخت به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی و سایر اخبار منفی رخ داد. البته خبر ممنوعیت ماینینگ بیت کوین در چین نیز حائز اهمیت بود.با افت بیت کوین نوبت به افزایش قیمت طلا رسیده است

از طرف دیگر، طلا بی سر و صدا در حال ایجاد پشتیبانی است. این فلز گران بها در نتیجه افزایش نگرانی‌های تورمی و کاهش نرخ بهره ایالات متحده به بالاترین سطح سه ماهه خود دست یافته است. افزایش ترس از تورم در خرده فروشی ایالات متحده و آمارهای مصرف کنندگان بسیار مشهود است. طبق انتظار مصرف کنندگان 4.6٪ افزایش تورم در سال آینده رخ خواهد داد. این را می‌توان بالاترین میزان تورم در یک دهه اخیر دانست.

اغلب مصرف کنندگان انتظار دارند تورم از رشد درآمد بیشتر شود. نگرانی‌های فزاینده تورم و بازار در مورد افزایش محرک‌های بانک فدرال شرایط دلار را سخت کرده است. این عوامل باعث کاهش ارزش دلار DXY به 90.03 (شاخص دلار ایندکس ایالات متحده) شده است. دلار اکنون نزدیک به پایین‌ترین سطح سه ماهه نسبت به هفته گذشته، تا حدود 89.60 کاهش یافته است.

جهش ویروس و احتمال شروع دوباره قرنطینه ها

علاوه بر این، اقتصادهایی مانند سنگاپور و تایوان که به طور استثنایی در طی سال با بیماری همه گیر کرونا برخورد کرده‌اند، اکنون شاهد احیای مجدد موارد ابتلا در جامعه و همچنین کشف جهش‌های جدید ویروس هستند. این امر باعث شده است که هر دو کشور کنترل‌های مرزی را شدیدتر کنند. این دو کشور اکنون محدودیت‌های قرنطینه جزئی را برای مهار ویروس اعمال خواهند کرد. در نتیجه، به احتمال زیاد هر دو حوزه قضایی طی چند ماه آینده رشد اقتصادی کندتری را تجربه خواهند کرد زیرا سایر کشورها از وقوع مجدد شیوع کرونا ترس بیشتری دارند.

گاوها در بازار ارزهای دیجیتال: اتریوم به 1550 دلار و بیت کوین به 36 هزار و 800 دلار رسید

خبرها از انگلستان هم احتمال اوج گیری مجدد کرونا را تایید می کند. در صورت بروز مجدد همه گیری اقتصادهای بزرگ خیلی ضعیف تر از آنند که بتوانند در برابر یک سال دیگر تعطیلی گشترده مقاومت کنند.

ترکیبی از ترس همه گیری در حال رشد با افزایش تورم جذابیت دارایی‌های امن مانند فلزات گرانبها را تقویت می‌کند. در واقع، قیمت طلا و نقره طی 30 روز گذشته به ترتیب 6.2 و 3.4 درصد افزایش داشته است.

بیت کوین ارتباط کمی با حرکت سنتی بازار نشان داده است و برخی آن را “طلای دیجیتال” می‌دانند. با ین حال هنوز هم از نوسانات شدیدی رنج می‌برد. این ارز سابقه طولانی مدت به عنوان یک دارایی امن را ندارد. از طرف دیگر، طلای واقعی طی دهه‌ها خود را به عنوان یک دارایی امن در بازارهای نزولی ثابت کرده است. این دارایی از 550 سال قبل از میلاد به عنوان نوعی ارزش مورد استفاده قرار گرفته است.طلا امنیت بیشتر در مقابل نوسانات بیت کوین را ارائه می دهد

همانطور که عدم اطمینان و نوسانات بیشتری در گوشه و کنار مشاهده می‌شود، ما شاهد ظهور مجدد طلا هستیم. این دارایی موقعیت طولانی مدت خود را به عنوان یک دارایی امن نگه می‌دارد. سرمایه گذاران بیشتری درصد بزرگتری از پورتفولیوی خود را به طلا به عنوان وسیله‌ای برای حفاظت از دارایی هاشان اختصاص می‌دهند. طلا همیشه در بخش مالی ثروت بیشتری را در خود جای خواهد داد. مزایای عمیق آن احتمالاً در ماه‌های آینده غیرقابل پیش بینی بودن بیش از پیش بیت کوین را به رخ خواهد کشید.

بنابراین به نظر می‌رسد طلا در ماه‌های آیند در مقابل بیت کوین شانس بیشتری داشته باشد. اگرچه بیت کوین می‌تواند طی یک هفته کل رشد سالیانه طلا را پشت سر بگذارد اما نوسانات بالا ترس زیادی ایجاد کرده است. نوسانات طلا در مقابل بیت کوین اصلاً نوسان محسوب نمی‌شود.

این نکته شاید به نظر بیت کوینرها خوشایند نباشد ولی در حال حاضر طلا در مقابل بیت کوین شانس بیشتری برای جذب سرمایه خواهد داشت.

سلب مسئولیت

این مقاله صرفا جهت اهداف اطلاعاتی به رشته تحریر درآمده است. تیم بیت پارس هیچ توصیه سرمایه گذاری ارائه نمی دهد. همیشه قبل از هر اقدام سرمایه گذاری تحقیقات خود را انجام دهید.

مطالب مرتبط
صعود اتریوم پس از دو سال به بالای 700 دلار؛ حجم نیم تریلیون دلاری بازار بیت کوین
سرمایه بازار بیت کوین به محدوده سرمایه بازار جی پی مورگان (JPMorgan) رسیده است.
اوج بیت کوین هنوز محقق نشده است؛ 5 نکته برای دنبال کردن حرکت BTC در هفته آتی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی