منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  روزهای خوب بیت کوین گذشته است یا باید منتظر ادامه بازار گاوی باشیم؟
روزهای خوب بیت کوین گذشته است یا باید منتظر ادامه بازار گاوی باشیم؟

روزهای خوب بیت کوین گذشته است یا باید منتظر ادامه بازار گاوی باشیم؟

رضا باغانی
1400/05/03
۰

با وجود تمام اتفاقات تلخ و حرکت ضعیف بیت کوین در سه ماه گذشته سؤال این است که آیا روزهای خوب بیت کوین گذشته است و یا باید منتظر آن‌ها باشیم.

مجموعه‌ای از اخبار منفی باعث تردید و ترس یا به عبارتی فاد (FUD) در بین سرمایه گذاران شده است. در این روزها ممنوعیت بیت کوین در چین، صلیب مرگ و سخنان سرمایه گذاران پر حاشیه مانند ماسک بازار را کند، کسل و پر از تردید کرده است. با این حال در پشت همه این موضوعات علاقه نهادی شدید، بیت کوین را هنوز چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه این ارز اکنون به عنوان یک دارایی برای ذخیره ارزش محسوب می شود، روزهای خوب بیت کوین در راه است.

روزهای خوب بازار گاوی بیت کوین یا زمستان سرد خرسی

پس از اینکه چین عملیات استخراج را “ممنوع” کرد، پیامدهای بعدی این اخبار در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت. در واقع، تأثیر آن برای اصلاح قیمت بیت کوین در مدت کوتاهی کافی بود. پس از اصلاحات گسترده بازار، رسانه‌های اجتماعی با گمانه زنی‌ها درباره اینکه “آیا بیت کوین وارد بازار خرسی شده است” پر شد. “آیا روزهای خوب بیت کوین سپری شده است” سوالی محبوب بود که همه مطرح می‌کردند.

در سه روز گذشته، بازار تقریباً با افزایش 14 درصدی بیت کوین روزهای خوب خود را تجربه کرد. با نگاهی به مسیر طولانی مدت بیت کوین، سؤال در مورد ادامه بازار گاوی یا شروع بازار خرسی هنوز ادامه دارد.

اوج و کف قیمت

نگاهی به نسبت MVRV به شما کمک می‌کند تا کف بازار دارایی، هم از نظر کنونی و هم از نظر تاریخی را بیابید. این معیار که مخفف سود و زیان تحقق نیافته است به ما نشان می دهد چه تعداد از سرمایه گذاران با قیمت های فعلی همچنان در سود به سر می برند. با نگاهی به نمودار بیت کوین می‌توان به خوبی این موضوع را مشخص کرد. نمودار زیر به ما نشان می‌دهد اگرچه ارزش بازار در مقایسه با ATH (اوج قیمت تاریخی) های آوریل و مه آن بسیار پایین‌تر از مقدار تحقق یافته BTC است، اما در هفته گذشته بهبود یافته است.

روزهای خوب بیت کوین گذشته است یا باید منتظر ادامه بازار گاوی باشیم؟

نمودار MVRV بیت کوین

در حقیقت، افت شدید قیمت در ماه مه، نسبت MVRV را به زیر 170٪ کاهش داد. این سطحی بود که در تمام سال جاری به عنوان پشتیبانی عمل می‌کرد.

با این حال، نسبت 7 روزه MVRV تصویر واضح‌تری از اوج همان سطح تا اواسط ژوئن ارائه می‌دهد. معنای آن این است که قیمت معامله شده در صرافی زیر “ارزش منصفانه” بیت کوین نیست. این یعنی سرمایه گذاران حاضر نیستند دارایی خود را با قیمت های پایین تر بفروشند. علاوه بر این، یک اوج دیگر در کوتاه مدت می‌تواند ایده‌ای برای حرکت بعدی قیمت به ما ارائه دهد.

کریپتوکوانت ادامه بازار گاوی را تایید می کند

با توجه به این یادداشت، جالب است که به داده‌های اخیر کریپتوکوانت (CryptoQuant) نگاهی بیندازید. تحلیلگران این شرکت ادعا می‌کنند که بیت کوین “با وجود اصلاحات تقریباً 50 درصدی در بازار گاوی باقی می‌ماند”.

با تجزیه و تحلیل چرخه MVRV، می‌توان نتیجه گرفت که از سال 2013، دوره‌هایی که بیت کوین به شدت کاهش یافته است، بهترین زمان برای خرید در کف قیمت قبل از افزایش بوده است. این یافته این ادعا را پشتیبانی می‌کند که “بیت کوین هنوز در راه رسیدن به روزهای خوب است.” پیدا شدن کف قیمتی می‌تواند فشار خرید را در بازار به همراه داشته باشد.

روزهای خوب بیت کوین گذشته است یا باید منتظر ادامه بازار گاوی باشیم؟

نمودار قیمت بیت کوین از کریپتوکوانت

علاوه بر این، می‌توان ادعا کرد که در اکثر اوج‌های انتهای چرخه، اوج تنها پس از اولین اصلاح عمده و رسیدن قیمت به سطح سبز رنگ در نمودار بالا فتح می‌شود. این می‌تواند نشان دهنده حرکت خوب خرید در روزهای میانی چرخه گاوی بیت کوین باشد. با این حال، در بازار خرسی، MVRV به دنبال رسیدن به باکس آبی رنگ است که در پایین تصویر قابل مشاهده است. در این بازار نقطه نشان داده شده در تصویر به عنوان “کف” معرفی می‌شود. رسیدن به این منطقه معمولاً در حین هالوینگ دیده می شود. به عبارت دیگر از نظر تاریخی این اتفاق در همه چرخه‌ها رخ داده است.

آیا روزهای خوب بیت کوین دوباره برگشتند؟

سرانجام، روند جالب دیگر طی چند روز گذشته افزایش و کاهش گردش سکه‌های غیرفعال (365 روز) بوده است. این معیار در 17 ژوئیه به اوج خود رسید. با این حال از آن زمان به شدت سقوط کرد و در زمان نگارش این مقاله به کمترین حد خود رسیده است. معنای این داده ها این است که کمتر نگهدارنده قدیمی‌ای در حال فروش بیت کوین خود است. این یعنی نهنگ‌ها و سرمایه داران بزرگ HODL را ترجیح می‌دهند.

روزهای خوب بیت کوین گذشته است یا باید منتظر ادامه بازار گاوی باشیم؟

چرخه های احساسات بیت کوین

با توجه به روند فعلی و افزایش قیمت، می‌توان نتیجه گرفت که ما واقعاً در بازار گاوی هستیم. بیت کوین در کوتاه مدت شاید همچنان در محدوده ای اسیر باشد اما روزهای خوب در راه هستند.

مطالب مرتبط
ممنوعیت بیت کوین: چرا نباید در مورد ممنوعیت پادشاه ارزهای دیجیتال نگران باشید؟
شرکت معتبر سرمایه‌گذاری فیدلیتی: بیت کوین باید 5٪ از سرمایه گذاری شما باشد
رکورد تازه بیت کوین: طلای دیجیتال تا 24.6 هزار دلار افزایش یافت؛ جهت حرکت بعدی نامشخص
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether