منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  کسب درآمد از ارزهای دیجیتال  »  استیکینگ اسمارت چین بایننس: چگونه BNB را روی بلاک چین (BSC) سهام گذاری کنیم؟
استیکینگ اسمارت چین بایننس: چگونه BNB را روی بلاک چین (BSC) سهام گذاری کنیم؟

استیکینگ اسمارت چین بایننس: چگونه BNB را روی بلاک چین (BSC) سهام گذاری کنیم؟

سعید درویشی
1400/01/07
۰

پروژه های بلاک چین جدید مانند نمونه های اولیه از اجماع اثبات کار استفاده نمی کنند. در این پروژه ها اغلب از اثبات سهام استفاده می شود. به این معنی که کاربران می توانند با سهام گذاری توکن های بومی به عنوان اعتبارسنج فعالیت کنند. اسمارت چین بایننس به عنوان یک بلاک چین پیشرفته و پرکاربرد نیز از استیکینگ توکن های بومی بایننس کوین (BNB) پشتیبانی می کند.

اسمارت چین بایننس (Binance smart chain) به شما امکان می‌دهد که با کارمزدهای بسیار پایین از زیرساخت‌های بدون مرز دیفای (DeFi) لذت ببرید. اسمارت چین توسط مجموعه‌ای از بیست و یک اعتبارسنج کار می‌کند که تراکنش‌ها را پردازش می‌کنند، توان محاسباتی را فراهم کرده و تأمین سخت افزار را برعهده دارند و علاوه بر این امنیت شبکه را نیز حفظ می‌کنند. در عوض، این اعتبارسنج ها از کارمزد معاملات و استکینگ BNB پاداش می‌گیرند.

هر کسی که BNB دارد، می تواند این کار را به سادگی با استیکینگ BNB در اسمارت چین بایننس و اعطای نمایندگی به وسیله‌ی آن انجام دهد.

کسب BNB از طریق استیکینگ در اسمارت چین بایننس

اسمارت چین باینس بسیار پرتوان در حال پیشرفت و فعالیت است. در این میان دپ هایی (DApp) مانند ونوس (Venus) پنکیک سوآپ (PancakeSwap) و بسیاری دیگر رشد بسیار زیادی را تجربه می‌کنند. اگر تا به حال با اکوسیستم BSC آشنایی نشده‌اید، می‌توانید مقاله‌ی ما در این مورد را در اینجا مطالعه کنید.

ایجاد یک اکوسیستم و مجموعه‌ای از پروژه‌ها، زیرساخت‌ها، توسعه‌دهندگان، ابزارها و همچنین کاربران به هیچ وجه یک کار ساده نیست. این ویژگی همان چیزی است که دنیای ارز دیجیتال و بلاک ‌چین‌ها را بسیار قدرتمند می‌کند و از جهت دیگر می‌تواند نرم افزارهای متن باز را به نوعی به یک پروژه عام المنفعه یا یک صلاح همگانی تبدیل کند.

اسمارت چین بایننس (BSC) توسط مجموعه‌ای از اعتبارسنج ها و نمایندگانی که با استیکینگ BNB به امید به دست آوردن پاداش به حمایت از این اسمارت چین می‌پردازند، شکل گرفته است.

هدف جامعه‌ی اعتبارسنج ها، تقویت و رشد دادن BSC به یک اکوسیستم بزرگتر و در دسترس‌تر است. این جمله به چه معناست و چگونه شما می‌توانید در آن شرکت کنید؟

اعتبارسنج اسمارت چین بایننس (BSC) چیست؟

اسمارت چین بایننس از یک الگوریتم اجماع به نام اثبات اعتبار به سهام گذاشته شده (PoSA) (Proof of Stakes Authority) استفاده می‌کند. این الگوریتم ترکیبی از الگوریتم اثبات اعتبار (PoA) و الگوریتم اثبات سهام نمایندگی (DPoS) است. این مدل اجماع می‌تواند باعث پایین‌تر آمدن زمان بلاک و کارمزد آن شود و نکته مهم‌تر آن که برای اجرای آن تنها به 21 اعتبارسنج احتیاج است.

اعتبارسنج‌ها، بلاک‌ها را به نوبت ایجاد می‌کنند. آنها اساساً شبکه BSC را با پردازش تراکنش‌ها و تائید بلاک‌ها به پیش می‌برند. در ازای خدمات خود، این اعتبارسنج ها توکن‌های BNB پاداش می‌گیرند. در عین حال، این اعتبارسنج‌ها نیاز دارند تا به صورت روزانه توسط حاکمیت استکینگ دوباره از نو انتخاب شوند تا بتوانند همچنان جزء مجموعه‌ی اعتبارسنج‌ها باقی بمانند.

شرایط لازم برای اینکه یک اعتبارسنج شوید چیست؟

یک اعتبارسنج به چیزی بیش از یک گره سخت‌افزاری با مشخصات مورد نیاز، اجرای کامل یک گره BSC و حداقل ده هزار BNB نیاز دارد. شرایط ذکر شده تنها برای تبدیل شدن به یک نامزد منتخب کافی است.

برای شروع تولید بلاک، یک نامزد اعتبارسنج باید به یک اعتبارسنج انتخاب شده تبدیل شود. اعتبارسنج‌های منتخب جزو بیست و یک نامزد اعتبارسنج برتر با بیشترین میزان رأی هستند. هر 24 ساعت این اعتبارسنج‌ها از طریق یک فرآیند انتخاباتی به طور مداوم عوض می‌شوند. می‌توانید لیست آنها را در سایت Binance.org پیدا کنید.

نمایندگی (Delegator) اسمارت چین بایننس (BSC) چیست؟

اعتبارسنج شدن برای همه میسر نیست، با این حال شما می‌توانید به عنوان یک کاربر عادی در شبکه‌ی بایننس مشارکت داشته باشید. اما چگونه؟

برای این کار شما می‌توانید یک نماینده شوید و BNB خود را از طریق یکی از کیف پول‌هایی که این ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند، پیش نامزدهای اعتبارسنج گرو بگذارید. از طریق استیکینگ شما می‌توانید نامزد اعتبارسنج مورد نظر خود را انتخاب کرده و به آنها کمک کنید تا حداقل سهام مورد نیاز پروتکل را بدست آورند.

درحقیقت، شما BNB خود را با اعتبارسنج مورد نظر خود شریک می‌شوید. همانطور که گفتیم اعتبارسنج‌ها پاداش خود را به صورت BNB دریافت می‌کنند. علاوه بر این شبکه‌های ارز دیجیتال در پرداخت پاداش‌های مالی بسیار پویا و فعال هستند. در ازای استیکینگ شما، اعتبارسنج مورد نظرتان بخشی از درآمد خود را با نمایندگان خود (یعنی شما) تقسیم می‌کند. این اتفاق یک وضعیت برد-برد است.

نمایندگان همچنین می‌توانند در فرآیندی به نام تجدید وکالت شرکت کنند. این بدان معناست که آنها ‌می‌توانند بخشی از سهام خود را از اعتبارسنج مشخصی به اعتبارسنج دیگر منتقل کنند. تجدید وکالت می‌تواند یک روش عالی برای حمایت همزمان از بیش از یک اعتبارسنج باشد.

نمایندگان می‌توانند از نماینده بودن انصراف دهند. بدان معنا که آنها اعطای نمایندگی را، متوقف می‌کنند. توجه داشته باشید که هر دوره‌ی لغو اعطای نمایندگی طی یک دوره انفصال هفت روزه انجام می‌شود و نماینده در پایان این دوره، BNB سهام شده‌ی خود را دریافت می‌کند. به یاد داشته باشید که نماینده در طول دوره انفصال دیگر پاداش BNB را دریافت نمی‌کند.

آیا من باید نماینده‌ی اسمارت چین بایننس (BSC) بشوم؟

خوب، انتخاب با شماست. با تبدیل شدن به یک نماینده، سهام خود را به اعتبارسنج مورد نظر خود تفویض می‌کنید. شما به آنها این اعتبار را می‌دهید که از جانب شما در مورد تصمیمات حکومتی نظر بدهند. یک لحظه صبر کنید، آیا حق حاکمیتی در BNB نیز وجود دارد؟ بله، اعتبارسنج‌ها می‌توانند در برخی از ویژگی‌های شبکه اسمارت چین بایننس BSC نظیر تنظیم قیمت کارمزد شبکه، تغییر پارامترهای سیستم یا حتی ارتقای بلاک‌ چین اعمال نظر کنند.

شما با اعطای نمایندگی می توانید سهم اعتبارسنجی که انتخاب کرده‌اید را در مجموعه‌ی پاداش کلی افزایش ‌دهید. از این طریق هر دوی شما از پیوستن به یکدیگر به عنوان یک نیروی واحد سود برده و در نتیجه هر دو پاداش می‌گیرید. در بهمن 1399، میانگین پاداش روزانه‌ی سهام برای یک اعتبارسنج اسمارت چین بایننس در حدود 134 BNB بود. در همین حال، میانگین APR برای نمایندگان اسمارت چین بایننس 60٪ بوده‌است.

در حالی که پاداش‌های مالی بسیار عالی هستند و دنیا را به تکاپو انداخته‌اند، نماینده بودن تنها به گرفتن پاداش ختم نمی‌شود. با تبدیل شدن به یک نماینده، از کارآیی و امنیت اسمارت چین بایننس به صورت مستقیم پشتیبانی و حمایت می‌کنید.

چگونه در اسمارت چین بایننس یک اعتبارسنج شویم؟

حال که تصمیم گرفته‌اید یک اعتبارسنج BSC شوید، چه کار باید انجام بدهید؟

برای اینکه یک اعتبارسنج شوید، باید این شرایط زیر را داشته باشید:

  • نیازهای سخت افزاری لازم را برآورده کنید.
  • گره کامل BSC را اجرا کنید.
  • حداقل 10،000 BNB سهام داشته باشید.

این شرایط به شما این امکان را می‌دهد که در لیست نامزدهای اعتبارسنج قرار بگیرید. با قرار گرفتن در این لیست، نمایندگان بیشتری را تشویق می‌کنید که BNB خود را روی اعتبارسنجی شما استیکینگ کنند.

در اسفند 1399، 21 اعتبارسنج برتر انتخاب شده بیش از 150،000 BNB استیکینگ شده دارند، بنابراین شما رقیب‌های زیادی خواهید داشت. این رقابت برای سلامت کلی شبکه نیز مفید است.

نحوه‌ی تبدیل شدن به نماینده در اسمارت چین بایننس (BSC)

اگر نمی‌خواهید که درگیر پیچیدگی‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج بشوید، نماینده شدن برای شما انتخاب بهتری است. اگر شما BNB دارید، واگذاری سهام شما می‌تواند یک راه حل ساده برای حمایت از اسمارت چین بایننس و در نهایت دریافت پاداش بابت این حمایت باشد.

از کیف پول‌های زیر می‌توان برای استیکینگ BNB در اسمارت چین بایننس استفاده کرد:

  • کیف پول زنجیره ای بایننس
  • تراست والت
  • مث والت (MathWallet)

پاداش استیکینگ هر روز ساعت 00:00 به وقت محلی بین نمایندگان توزیع ‌شود. یعنی وقتی سهام خود را به یک اعتبارسنج واگذار می‌کنید، روز دوم پس از واگذاری پاداش دریافت خواهید کرد.

سوال اینجاست که میزان این پاداش چقدر است؟ یکی از اعتبارسنج‌های محبوب مانند Ankr را در نظر بگیرید. در اسفند 1399، این اعتبارسنج 27٪ APR بدست آورده است. خیلی کم نیست، با این حال، فراموش نکنید که پاداش‌ها می‌توانند نوسان داشته باشند.

سخن پایانی

خواه یک برنامه‌نویس، یک کاربر یا تنها یک علاقه‌مند به دیفای (DeFi) باشید، روش‌های زیادی برای مشارکت در ساخت اکوسیستم اسمارت چین بایننس وجود دارد. با این حال استکینگ BNB یک روش عالی برای کسانی است که می‌خواهند خود را به عنوان یک حامی سلامت و امنیت شبکه اسمارت چین بایننس معرفی کند.

مطالب مرتبط
راهنمای بایننس اسمارت چین: چگونه می توان از (BSC)، بلاک چین جدید بایننس استفاده کرد؟
سرمایه گذاری بلند مدت در بازار کریپتو، چگونه در برترین ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم
بایننس ارن (Binance Earn) چیست؟ چگونه می‌توان آر طریق صرافی بایننس سود کسب کرد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان