منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم
هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم

هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم

بلاکچین ها گاهی اوقات برای به روزرسانی های اساسی مجبور می‌شوند انشعابی از شبکه اصلی ایجاد کنند. این انشعابات در دو نوع هارد فورک و سافت فورک ایجاد می‌گردند.

هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم

هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم

هارد فورک و سافت فورک چیست؟ نگاهی به مهمترین فورک های بیت کوین و اتریوم

بلاکچین ها گاهی اوقات برای به روزرسانی های اساسی مجبور می‌شوند انشعابی از شبکه اصلی ایجاد کنند. این انشعابات در دو نوع هارد فورک و سافت فورک ایجاد می‌گردند. به روز رسانی‌های مختلف به انواع مختلفی از فورک ها احتیاج دارند و گاهی اوقات، یک فورک شبکه را به طرز چشمگیری تغییر می‌دهد. ما قصد داریم آنچه را که در پشت هارد فورک و سافت فورک وجود دارد کشف کنیم. البته مهمترین فورک‌هایی را که در صنعت رمزنگاری اتفاق افتاده‌اند، مرور خواهیم کرد.

اصول فورک

برای نشان دادن عملکرد بهتر و ارائه ویژگی‌های جدید، برنامه‌های موجود در تلفن هوشمند شما گاه به گاه به روزرسانی می‌شوند. در صنعت بلاکچین، چنین به روزرسانی هایی رخ می دهد که آن ها را فورک ها می‌نامند.

برای استخراج بلاک‌ها، ماینرها باید در مورد وضعیت بلاک چین به توافق برسند. هنگامی که شرکت کنندگان شبکه در رسیدن به اجماع ناکام ماندند، می‌توان فورکی را به عنوان راه حلی برای حل تعارض پیشنهاد کرد.فورک به چند دلیل اتفاق می افتد:

بین شرکت کنندگان یک شبکه اتفاق نظر وجود ندارد.

بلاکچین به بروزرسانی های مهم احتیاج دارد.

بیت کوین یک فناوری منبع باز است، به این معنی که هر کسی می‌تواند کد منبع آن را ببیند و از آن استفاده کند. هنگام تعامل با کد منبع یک بلاکچین خاص، ممکن است شخص خودش شروع به توسعه آن کند. در این حالت، یک بلاکچین کاملاً جدید متولد می‌شود، با این حال همان بلاک پیدایش (اولین بلاک در زنجیره) با بلاکچین اولیه را دارد.

مثال: بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)

لایتکوین (LTC) نیز یکی دیگر از فورک های بیت کوین محسوب می‌شود. با این حال، دقیقتر است که بگوییم LTC کد منبع BTC را تکثیر کرده است، زیرا لایتکوین و بیت کوین از بلاک پیدایش یکسانی برخوردار نیستند.

گره موقت یا تمپرری فورک (Temporary Fork) چیست؟

هنگامی که چندین ماینر همزمان یک بلاک را استخراج می‌کنند، یک تمپرری فورک رخ می‌دهد. توجه به این نکته مهم است که یک گره موقت زمانی ایجاد می‌شود که گره‌ای به روز نشده، بلاک‌های ایجاد شده توسط گره‌های به روز شده را تأیید کند و بالعکس. نتیجه چنین عملکردی شکاف در بلاکچین خواهد بود.

با ایجاد دو زنجیره مختلف، ماینرها باید تصمیم بگیرند که کدام زنجیره به عنوان زنجیره “واقعی” ارسال شود. پس از آن، ماینرها به استخراج بلاک‌های بلاکچین “واقعی” ادامه می‌دهند.سافت فورک (Soft Fork) چیست؟

سافت فورک به روزرسانی نرم افزار پروتکل ارز دیجیتال است. برای بهبود کار یک بلاکچین خاص، جامعه کاربران همراه با توسعه دهندگان تصمیم می‌گیرند که نرم افزار شبکه را بهبود بخشند.

چنین به روزرسانی هایی قوانین جدیدی را به شبکه وارد می‌کند، اما این قوانین با بلاک‌های گذشته سازگار هستند. این بدان معنی است که گره‌هایی که بنا به دلایلی، نمی‌خواهند نرم افزار خود را به آخرین نسخه به روز کنند، هنوز هم می‌توانند از شرکت کنندگان شبکه باشند. در حقیقت، این گره‌ها می‌توانند بلاک‌های جدید ایجاد کرده و معاملات را پردازش کنند به شرطی که از قوانین جدید پیروی کنند.

تصور کنید گره‌های درون بلاکچین انگلیسی بریتیش صحبت می‌کنند. سافت فورک اجرا شد و اکنون برای تأیید معاملات و ایجاد بلاک، ماینرها باید از انگلیسی آمریکایی استفاده کنند. با این حال، انگلیسی بریتانیایی نیز همچنان مجاز خواهد بود. این سازگاری با قوانین گذشته است.

معروف‌ترین سافت فورک احتمالاً سگ ویت (SegWit) است. سگ ویت یک به روزرسانی نرم افزاری است که در سال 2017 در شبکه بیت کوین عرضه شد. قابل ذکر است، به دلیل اختلاف نظر در جامعه در مورد اجرای SegWit، این سافت فورک منجر به هارد فورک شد. این ارز جدید بیت کوین کش نام دارد که مورد استقبال جامعه ارزهای دیجیتال نیز قرار گرفت.هارد فورک (Hard Fork) چیست؟

هارد فورک نسبت به سافت فورک تغییرات جدی‌تری در پروتکل شبکه ایجاد می‌کند. در این حالت، گره‌هایی که به نسخه جدید پروتکل ارتقا نیافته‌اند، نمی‌توانند با تمام ظرفیت خود عمل کنند. بروزرسانی به جدیدترین نسخه الزامی است. در غیر این صورت، گره‌ها نمی‌توانند بلاک‌ها را تأیید کنند و به حفظ شبکه ادامه دهند.

تصور کنید گره‌های درون بلاکچین انگلیسی آمریکایی صحبت می‌کنند. هارد فورک اتفاق افتاد و اکنون برای اعتبار سنجی معاملات و ایجاد بلاک، ماینرها باید از زبان اسپانیایی استفاده کنند. اگر گره‌ای به زبان اسپانیایی صحبت نکند یا مایل به یادگیری آن نباشد، نمی‌تواند در عملیات بلاکچین شرکت کند و مجبور است شبکه را ترک کند.

هارد فورک ها بروزرسانی های بسیار بنیادی هستند و می‌توانند یک بلاکچین جدید را ایجاد کنند. هارد فورک ها قابل برنامه ریزی هستند. اما مواردی از فورک های جنجالی و بحث برانگیز نیز وجود دارند.

شبکه اصلی حال حاضر اتریوم یک هارد فورک از شبکه قدیمی این ارز است که اکنون به نام اتریوم کلاسیک شناخته می‌شود. جامعه کاربران این شبکه بعد از هک دائو به دو دسته تقسیم شد. عده‌ای خواستار به عقب برگرداندن بلاکچین و بازیابی پول ها شدند. عده‌ای دیگر این کار را مخالف اهداف بلاکچین مخصوصاً عدم برگشت پذیری معاملات می‌دانستند. به همین دلیل یک هارد فورک از شبکه ایجاد شد که اکنون شبکه اصلی اتریوم را تشکیل می‌دهد. اعضای مخالف برگشت بلاکچین نیز در شبکه اصلی که به نام اتریوم کلاسیک شناخته می‌شود، ماندند.

هارد فورک های بیت کوین

بیت کوین به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده در صنعت، بیشترین تعداد هارد فورک را دارد. برخی از آنها موفق هستند و از نظر سرمایه بازار به 10 رمزنگاری برتر رسیده اند، برخی از آنها نیز کلاهبرداری بودند.

بیت کوین ایکس تی (Bitcoin XT)
بیتکوین کلاسیک(Bitcoin Classic
بیت کوین اولتیمیت (Bitcoin Unlimited)(BU)
بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)
بیت کوین پرایویت (Bitcoin Private)(BTCP)
بیت کوین کش (Bitcoin Cash)
بیت کوین دیاموند (Bitcoin Diamond)
بیت کوین پیتزا (Bitcoin Pizza)
بیت کوین زیرو (Bitcoin Zero)
لیست هارد فورک های BTC بسیار طولانی است. بیشتر آنها در پایان سال 2017 با رسیدن بیت کوین به 20 هزار دلار از زنجیره اصلی جدا شدند. قویترین ها زنده مانده‌اند، در حالی که باقی آن ها به همان سرعت که ایجاد شدند از بین رفتند.


  • سرمایه گذاری بلند مدت در بازار کریپتو، چگونه در برترین ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم

کلام پایانی

صنعت رمزنگاری به سرعت در حال پیشرفت است و قطعاً شاهد فورک‌های بیشتری خواهیم بود، چه هارد فورک، چه سافت فورک و چه تمپرری فورک. بعضی از آنها ممکن است ادامه فعالیت ارزهای دیجیتال را مانند اتریوم و اتریوم کلاسیک به طرز چشمگیری تغییر دهند و بعضی دیگر ممکن است از بین بروند.

مطالب مرتبط
مقیاس پذیری در بلاکچین به چه معناست، چرا اندازه بلاک در بلاکچین مهم است؟
بیت پارس مرجع تخصصی آموزش بلاک چین و ارزهای دیجیتال
استخراج بیت کوین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
شغل‌های بلاک چین: بازار کار برای توسعه دهندگان بلاک چین به شدت داغ شده است
راه اندازی کامل آلونزو: قراردادهای هوشمند کاردانو در حال رسیدن به شبکه اصلی هستند
خروج خرس‌های بیت کوین از بازار با نزدیک شدن به 40 هزار دلار، معامله گران هنوز احتیاط می‌کنند
ولت کانکت WalletConnect چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نمودار افزایش کاربران دیفای
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان