منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  بازار خرسی ارز دیجیتال شروع شده یا بازار پس از این افت کوتاه مدت به روند صعودی بازمی گردد؟
بازار خرسی ارز دیجیتال

بازار خرسی ارز دیجیتال شروع شده یا بازار پس از این افت کوتاه مدت به روند صعودی بازمی گردد؟

رضا باغانی
1400/04/27
۰

آیا بازار صعودی و گاوی ارزهای دیجیتال در حال اصلاح است، یا بازار ارز دیجیتال در آستانه شروع یک بازار خرسی است؟ اگر واقع بین باشیم مشخص نیست که بازارها چه سمتی را انتخاب می‌کنند، بنابراین بیایید واقعیت‌ها را بسنجیم.

اکنون سه ماه از به اوج رسیدن قیمت بیت کوین می‌گذرد. زمانی که بیت کوین توانست تا نزدیکی 65000 دلار بالا برود. در طول دو ماه گذشته، بیت کوین (BTC) در محدوده 30،000 تا 40،000 دلار معامله شده است. این روند نشان دهنده افت قیمت 54٪ نسبت به اوج قیمتی این ارز است. به همین سبب بسیاری از کارشناسان با نگرانی شروع بازار خرسی ارز دیجیتال را اعلام کرده‌اند.

این رکود در شرایطی رخ داد که بسیاری از تحلیلگران دقیقاً عکس این را پیش بینی می‌کردند. همه بر این باور بودند که این چرخه گاوی در طی ماه‌های آینده پس از 65 هزار دلار به بالاترین رکورد خود می‌رسد. خوش بینی‌ها تا حدی بود که حتی برخی حدس می زدند که قیمت شش رقمی BTC در سال جاری تحقق یابد.

اکنون چه اتفاقی رخ داده است؟ آیا رکود فعلی بازار فقط یک وقفه در یک مسیر صعودی است؟ یا آیا بازار ارز دیجیتال به شرایط خرسی رسیده است؟ چیزی شبیه به زمستان طولانی مدت که آخرین بار در سال 2018 دیده شده است.

بازار خرسی ارز دیجیتال با توجه معیارهای صعودی تایید نمی شود

فعالیت تاریخی قیمت بیت کوین با چرخه‌های نصف شدن پاداش بلاک (هالوینگ) آن همبستگی قانع کننده‌ای دارد. بیت کوین همیشه در طی 12 تا 18 ماه از پس از هالوینگ به بالاترین رکورد قبلی رسیده است. پلن بی (PlanB)، خالق مدل قیمت سهام به جریان یا استاک تو فلو بیت کوین (Stock-to-Flow BTC)، از جدی‌ترین طرفداران این بینش است. این تحلیلگر در توییتر، همچنان مصمم است که مدل دارایی متقابل سهام به جریان (S2FX) پیش بینی می‌کند اقدامات صعودی بیشتری در پیش است. وی بر این باور است که رکودهای موقت مشابه قبل از تجمعات حماسی در چرخه‌های قبلی نیز رخ داده اند.

تاکنون، مدل S2FX یکی از دقیق‌ترین پیش بینی کننده‌های قیمت بیت کوین در طول سال‌های گذشته بوده است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که معیارهای زنجیره‌ای از این تئوری پشتیبانی می‌کنند که احساسات نزولی می‌توانند کوتاه مدت باشند. به عنوان مثال، اندکی پس از اوج قیمت آوریل بیت کوین، معامله گران ناگهان شروع به جابجایی وجوه به صرافی کردند و تقریباً هودلینگ (HODLing) بدون وقفه هشت ماهه را خاتمه دادند.

معامله گران کوتاه مدت باعث افت اولیه بازار

اگنس ترنوس (Igneus Terrenus)، رئیس ارتباطات در صرافی ارز دیجیتال بای بیت (Bybit) است. وی معتقد است که معامله گران کوتاه مدت مسئول فروش سنگین پس از افزایش قیمت BTC هستند. او به نشریه کوین تلگراف (Cointelegraph) گفت:

“یک سری از حوادث باعث کاهش نرخ سودشد. این موارد دلالان کوتاه مدت که بیشترین ضرر و زیان ماههای اخیر متوجه آنها بود را ترساند. در حالی که سرخوشی در ابتدای سال تقریباً از بین رفته است، نهنگ‌ها و دارندگان بلند مدت با توجه به احساسات نزولی کلی بازار در حال تجمیع بیت کوین هستند.”

با این حال، طی هفته‌های اخیر، سیستم عامل‌های تجاری بار دیگر شاهد خروج وجوه بوده‌اند. معیار نرخ هولد محقق شده گلس نود (Glassnode)، تمایل سرمایه گذاران برای فروش یا آماده به فروش نگه داشتن دارایی هاشان را اندازه گیری می‌کند. به نظر می‌رسد این معیار نیز  الگوهای مشابهی که در دوره‌های قبلی مشاهده شده است را منعکس می‌کند.

ریچارد نی (Richard Nie)، تحلیلگر ارشد تحقیقات در بینگ بان (Bingbon)، معتقد است که جریان مبادلات گویای تغییر صعودی است. وی در گفتگو با کوین تلگراف اذعان داشت که معیارها نشان دهنده این امر هستند. نی گفت: “ما باید به تعداد دارندگان نهنگ و میزان BTC نگهداری شده توسط صرافی‌ها توجه داشته باشیم.”

شاخص‌های صعودی گسترده‌تر

ماتی گرینسپن (Mati Greenspan)، بنیانگذار و مدیرعامل کوانتوم اکونومیکس (Quantum Economics) نیز گفت: “در حال حاضر حجم دارایی‌های دیجیتال در بین صرافی‌ها به کمترین میزان در تمام سال رسیده است. به محض این که معاملات دوباره آغاز شود، این می‌تواند نشان دهد که آرامش کامل بر قرار خواهد شد.”

بودجه اختصاص یافته به پروژه‌های رمزنگاری یکی دیگر از شاخص‌های مهم احساسات بازار است. می‌توان گفت سال 2021 سال برجسته‌ای برای استارت آپ های رمزنگاری محسوب می شود. همانطور که توسط کوین تلگراف گزارش شده است، صنعت رمزنگاری در سه ماهه اول سال 2021 بودجه بیشتری نسبت به کل سال 2020 با بودجه 2.6 میلیارد دلار دیده است.

به نظر نمی‌رسد که رکود از ماه آوریل به هیچ وجه اشتهای سرمایه گذاران خطرپذیر را خراب کرده باشد. در اواخر ماه مه، صادر کنندگان استیبل کوین، 440 میلیون دلار سرمایه جمع کرده اند. تنها چند روز بعد، گروه دارایی رمزنگاری مایک نووگراتز (Mike Novogratz) اعلام کرد که یک صندوق سرمایه گذاری رمزنگاری به ارزش 100 میلیون دلار راه اندازی کرده است.

در اواسط ماه ژوئن، بلومبرگ گزارش داده بود که کل سرمایه گذاری ریسک پذیر در رمزنگاری در سال بیش از 17 میلیارد دلار بوده است. حتی با کاهش 10 میلیارد دلاری بلاک وان (Block.one) در سرمایه گذاری جدید خود، شاهد رشد سرمایه گذاری در صنعت رمزنگاری هستیم. همین کافی است تا نشان دهد که عملکرد سه ماهه دوم بازار کریپتو هنوز بر رشد سرمایه گذاری خطرپذیر تأثیر نگذاشته است.

افت بازارهای جهانی و تپ روت محرک اصلی ادامه چرخه گاوی

همچنین عوامل کلان بازار باید مورد توجه قرار گیرند. در میان عدم اطمینان مداوم در مورد وضعیت اقتصاد جهانی، برخی از جمله روبرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) – نویسنده پدر پولدار پدر بی پول – سقوط بازار سهام را پیش بینی کرده‌اند. کیوساکی همچنین طرفداران خود را تشویق کرده است تا سهام طلا و بیت کوین را تهیه کنند. نشانه‌هایی وجود دارد که اعلام می‌کند بازار بیت کوین ارتباط بیشتری با سهام دارد. با این حال آیا فروش گسترده سهام می‌تواند به معنای بازگشت سرمایه گذاران به BTC به عنوان دارایی امن باشد؟

امیدواری بیشتر در مورد به روزرسانی مورد انتظار تپ روت (Taproot) بیت کوین است. این به روزرسانی قرار است در ماه نوامبر فعال شود. این اولین ارتقا بزرگ شبکه بیت کوین از زمان هارد فورک سگویت (SegWit) محسوب می‌شود. سگویت در آگوست 2017 انجام شد. البته، پس از آن حماسه‌ای با حداکثر رقم 20،000 دلار در دسامبر 2017 اتفاق افتاد. این دشوار است که تأیید کنیم تاریخ می‌تواند در این زمینه تکرار شود. به طور کلی نمی‌توان هیچ ارتباط مستقیمی بین به روزرسانی ها و حرکات بازارها را اثبات کنیم. با این حال باید این نکته را بخاطر داشته باشید که همیشه رشد تکنولوژی می‌تواند دارایی‌های وابسته را پر مصرف‌تر کند. به روزرسانی ها، هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ امکان پذیرش تأثیر قابل توجی بر بازار دارند.

در این باره حتی می‌توان به مقاله‌ای از فوربس اشاره کرد که عنوان نمود شاید سرمایه گذاران شرکتی باید نگاه جدی‌تری به تپ روت بیاندازند. این مقاله ذکر می‌کرد که تپ روت می‌تواند میزان پذیرش بیت کوین را به شدت افزایش دهد. این امر خود باعث افزایش تقاضا در بازار خرده فروشی خواهد شد.

بازار خرسی ارز دیجیتال به قطع تحت تأثیر قانونگذاران شکل گرفته است

بدون شک بزرگترین نیروهای نزولی شکل دهنده بازارها در چند ماه گذشته نهادهای نظارتی دولتی بوده‌اند. از همه قابل توجه تر، سرکوب گسترده فارمهای استخراج توسط دولت چین عدم اطمینان گسترده‌ای را ایجاد کرده است. بسیاری از عملیات‌های استخراج بزرگ در چین مجبور به تعطیلی کسب و کار خود شده‌اند. این تعطیلی در برخی موارد به طور دائم رخ داده است و در برخی دیگر به طور موقت تا انتقال عملیات استخراج از چین به سایت‌های جدید صنعت ماینینگ را تحت تاثیر گذاشته است. این مهاجرت بدون شک هزینه قابل توجهی را به همراه داشت که سبب فروش گسترده ماینرها شد. در این بین، دشواری استخراج بیت کوین بیشترین افت تاریخی خود را داشته است. این امر تأثیری که این فشار بر شبکه داشته است را تأیید می‌کند.

با این حال، قانونگذاران سایر کشورها نیز اخیراً شروع به بررسی دقیق رمزنگاری کرده‌اند. هند، که فقط در سال 2020 موضع خود را نسبت به ارزهای دیجیتال دوستانه‌تر کرده بود، یک بار دیگر سخن از ممنوعیت این صنعت را به میان آورد. البته وضعیت همچنان در حال تغییر است.

سازمان رفتار مالی انگلستان نیز اخیراً کارزاری علیه بایننس (Binance) را آغاز کرده است. این سازمان به بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال را از فعالیت‌های قانونی در این کشور منع کرده است. در حال حاضر، شرکت‌های رمزنگاری در حال ثبت نام در برنامه‌های صدور مجوز در انگلیس هستند. این کشور اکنون تراکنش‌های مالی از این صرافی رمزنگاری به بانک‌ها را مسدود کرده است.

هشدار تحلیلگران موسسات درباره آغاز بازار خرسی ارز دیجیتال

به طور کلی، به دلایل مختلف، بایننس تحت فشار نظارتی از سراسر جهان بوده است. در ضمن، هنوز مشخص نیست که آیا تنظیم کننده‌ها به طور خاص دنبال بایننس هستند یا اینکه این صرافی به عنوان نماینده سایر صنایع رمزنگاری دیده می‌شود.

تحلیلگران مؤسسات همچنین پیش بینی‌های شومی در مورد قیمت بیت کوین ارائه داده‌اند. به عنوان مثال بانک جی پی مورگان (JPMorgan) هشدار داده است که چشم انداز کوتاه مدت BTC همچنان ناپایدار به نظر می‌رسد. اگرچه این تحولات به احتمال زیاد به اندازه ممنوعیت استخراج در چین تاثیرگذار نخواهد بود ولی به اعتماد در بازار لطمه می زند.

دانیل برناردی (Daniele Bernardi)، مدیرعامل شرکت مدیریت فین تک گروه دیامان (Diaman)، معتقد است که دلایل زیادی برای احتیاط وجود دارد. وی به کوین تلگراف گفت:

“اگر قیمت بیت کوین را بر اساس مدل S2F تحلیل کنیم، قیمت بیت کوین در کوتاه مدت سه برابر می‌شود. با این حال، در دیامان، ما همچنین مدلی را بر اساس میزان پذیرش توسعه داده‌ایم. طبق این مدل بالاترین قیمت 64 هزار دلاری عادلانه است.”

بازار گاوی ارز دیجیتال قویتر از بازار خرسی است؟

همانطور که قبلاً گفته شده بود بیشتر سیگنالها نشانگر این است که این بازار گاوی در نیمه راه خود به سر می‌برد. بنابراین سؤال این است که آیا شواهد کافی برای معکوس شدن جهت بازار وجود دارد؟ با توجه همه موارد در نظر گرفته شده برای دادن پاسخ قطعی به این سؤال خیلی زود است. در یک طرف، هیاهوی نظارتی و کاهش قابل توجهی در حجم معاملات وجود دارد که نشان دهنده عدم علاقه و تعامل کلی است. از سوی دیگر، برخی معیارها و شاخص‌های گویای این است که احساسات مثبت در بین سرمایه گذاران وبزرگ جود دارد. به نظر می‌رسد این احساسات مثبت به نفع ادامه بازار گاوی خواهد بود.

با این حال، در عمل، موضوعات نظارتی همچنان بازار را آشفته می‌کنند. این ثابت می‌کند که مدل‌های قیمت و بودجه VC (سرمایه گذاری ریسک پذیر) لزوماً نمی‌توانند نگرانی‌ها را برطرف نمایند. اگر فشارهای اساسی دیگری نیز وجود داشته باشد، ممکن است بازار گاوی نتواند ادامه یابد.

این واقعیت که قیمت تاکنون بالای 30 هزار دلار باقی مانده است، علی رغم شاید بزرگترین آزمایش برای امنیت استخراج در تاریخ، گواه نیروهای صعودی در بازار است. اگر وضعیت نظارتی فعلی شروع به آرام شدن کند، این احتمال وجود دارد که قسمت صعودی چرخه بازار همچنان بتواند نتیجه پیش بینی شده خود را به دست آورد.

مطالب مرتبط
رالی اتریوم و بیت کوین: ETH و BTC در حال بهبودی از سقوط ماه مه و آوریل
رشد بیشتر بیت کوین: داده‌های زنجیره‌ای از مساعد بودن وضعیت BTC خبر می‌دهند
بیت کوین و قیمت 400000 دلار: چگونه قیمت BTC می تواند تا 2025 به این سطح برسد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether