منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل تکنیکال  »  تحلیل تکنیکال آلتکوین ها  »  اوج دوج کوین به پایان رسیده است؟ به گفته یک تحلیلگر حتی ماسک هم نمی‌تواند این ارز را نجات دهد
ریزش قیمت دوج کوین در حالی که اتریوم و شیبا اینو توانستند توجه معامله گران را به دست آورند

اوج دوج کوین به پایان رسیده است؟ به گفته یک تحلیلگر حتی ماسک هم نمی‌تواند این ارز را نجات دهد

دوج کوین، ارز دیجیتال میم بیش از 60 درصد از اوج 8 مه سقوط کرده است. یک تحلیلگر معتقد است که کاهش 60 درصدی دیگری در راه است. علاقه به این ارز در چندین معیار کاهش یافته است. رسیدن دوج کوین به روزهای اوج خود به نظر ناممکن می رسد.

دوج کوین در مرحله صعودی باور نکردی توجهات گسترده‌ای را به خود جلب کرد. این در دوره‌ای بود که بیت کوین و تمام بازار ارزهای دیجیتال به بالاترین رکوردهای همیشگی صعود کردند. با ابراز علاقه میلیاردر عجیب و غریب در شبکه‌های اجتماعی و تلاش‌های هماهنگ شده تریدرهای استراتژیک ردیت (Reddit)، ارزش دوج کوین در اواخر ماه مه، با 15،000٪ افزایش به اوج باورنکردنی رسید. با این حال نمودارهای دوج کوین (DOGE) به طور نگران کننده‌ای یک الگوی نزولی کلاسیک را تشکیل داده است.

تحلیلگری با نام مستعار، تایلر دوردن (Tyler Durden)، آنچه را که به نظر می‌رسد الگوی “سر و شانه” باشد، برجسته کرد. این ساختار معاملاتی هنگامی تشکیل می‌شود که یک دارایی سه قله را در بالای سطح پشتیبانی یکسان تشکیل دهد. با این کار، اوج میانی آن بالاتر از دو تای دیگر است.

دوردن گفت الگوی مانند سر و شانه در نمودار دوج کوین اسجاد شده است. این الگو عنوان می کند احتمال سقوط 67 درصدی دیگری وجود دارد.

دوران اوج دوج کوین به پایان رسیده است؟

دوردن به تمایل این الگو برای از بین بردن تمام سودهای کسب شده توسط این دارایی اشاره کرد. البته این در حالی که سطح زیر 0.299 دلار یعنی سطح حمایت اصلی شکسته شود.

به طور معمول، هدف نزولی در چنین شرایطی برابر با ارتفاع الگو است. در مورد دوج کوین، حداکثر طول بین سطح بالا و سطح حمایت در الگوی سرو شانه افت 0.197 دلاری را اعلام شد.

اوج دوج کوین به پایان رسیده است؟ به گفته یک تحلیلگر حتی ماسک هم نمی‌تواند این ارز را نجات دهد

الگوی سر و شانه در نمودار دوج کوین

همانطور که دوردن تأکید کرد، این هدف نزولی الگوی سر و شانه قیمت را تا نزدیک به 0.05 دلار کم می‌کند. وی گفت:

“حتی ایلان ماسک هم نمی تواند با توییت های خود این ارز را نجات دهد. او در هر بار تلاش برای نجات دوج کوین فقط یک سطح پایین دیگر ایجاد کرده است.”

پشتیبانی موقت در راه سقوط دوج کوین از اوج خود

به طور جزئی، نرخ ارز DOGE / USD پس از افزایش در 8 مه تا 0.76 دلار، کمی بیش از 60 درصد اصلاح شد. اگر قیمت بالغ بر 0.76 دلار به عنوان اوج دوج کوین از ابتدای سال 2021 اندازه گیری شود، رشد 16،462 درصدی قیمت را شاهد بودیم.

در همین حال، از کمترین میزان آن در مارس 2020 یعنی 0.00112 دلار، بازده خالص دوج کوین تا 0.76 دلار 67.757.14٪ بود. این صعود بزرگ باعث شد ارز دیجیتال به اصطلاح جوک بهترین دارایی مالی در کره زمین باشد. دوج کوین در اوج خود حتی بازده ترکیبی بیت کوین، S&P 500، نزدک و طلا را شکست داد.

آنچه به عنوان یک کاتالیزور صعودی برای دوج کوین کار کرد چیزی نبود جز توییت های ایلان ماسک. یک کارآفرین میلیاردر که در حین افزایش قیمت چند هزار درصدی دوج کوین پیام‌های حمایتی مختلفی را به سود این ارز دیجیتال ارسال می‌کرد.

در تاریخ 28 آوریل، مدیر عامل تسلا خود را “Dogefather” معرفی کرد. قیمت دوج کوین را در همان روز 18 درصد افزایش داد. قبل از آن، تصمیم ماسک برای همکاری با توسعه دهندگان دوج کوین برای بهبود کارایی معاملات منجر به پامپ قیمت 25.25٪ در 13 مه شد.

[irp posts=”9138″ name=”عدم علاقه به دوج کوین: DOGE می‌تواند یک شوخی باشد، سرمایه گذاران شرکتی علاقه‌ای به آن نشان نمی‌دهند”]

ایلان ماسک قاتل اصلی دوج کوین

اما پامپ های دیوانه وار، به رهبری ماسک، امکان ایجاد کف قیمت پایدار را از دوج کوین گرفت. این کار باعث شد این ارز گرفتار نوسانات بالا شود.

البته ایم اتفاق با یک استثنا همراه بود. جفت معاملاتی DOGE / USD پس از تصحیح نزولی 50٪ از بالاترین قیمت در فوریه تا مارس 2021 منطقه 0.040-0.047 دلار را در اختیار داشت. پس از هشت هفته حفظ محدوده به عنوان پشتیبانی، جفت ارز روند صعودی خود را از سر گرفت و در نهایت به 0.76 دلار رسید.

اوج دوج کوین به پایان رسیده است؟ به گفته یک تحلیلگر حتی ماسک هم نمی‌تواند این ارز را نجات دهد

نمودار هفتگی دوج کوین

بنابراین، قبل از رسیدن به هدف قیمتی 0.01 دلار، دوردن پیش بینی می‌کند خریداران در منطقه 0.040-0.047 دلار به بازار بیایند. این امر به دلیل دامنه پشتیبانی کوتاه مدت اما تاریخی دوج کوین پس از سقوط از اوج قیمت قبلی است.

در همین حال، DOGE / USD همچنین تلاقی پشتیبانی موقت تعریف شده با دامنه 0.25-0.27 دلار و میانگین متحرک نمایی 20 هفته را حفظ می‌کند. (میانگین متحرک نمایی 20 روزه؛ موج سبز نمودار بالا).

دوج کوین به قیمت صفر خواهد رسید؟

در همین حال، اژین اینوستور (Asian Investor)، یک تحلیلگر دیگر با نام مستعار، انتظار ندارد که سطح فنی مانع سقوط بیشتر دوج کوین شود. این تحلیلگر در گزارش خود در آلفا که در اوایل ماه جاری منتشر شد، دوج کوین را یک ارز برای پامپ و دامپ خواند. وی افزود که این ارز دیجیتال در نهایت به صفر می‌رسد. در این گزارش آمده است:

“با ظهور” فرصت‌های “جدید پامپ و دامپینگ هر روز، سرمایه گذاری [در]” دارایی “که قبلاً اینقدر افزایش یافته است چندان جذاب نیست. انتظار دارم که دوج کوین امسال به 0 دلار سقوط کند و به آرامی بمیرد.”

سرگذشت دراماتیک دوج کوین

دوج کوین کاملاً به عنوان یک شوخی ایجاد شده بود. با این وجود در بسیاری از روایت‌های طرفداران افراطی، این ارز به عنوان جایگزین بیت کوین برای پرداخت های خرد مطرح می‌شد.

در اوایل ماه مه وقتی حجم جستجوهای “Dogecoin” ثبت شده در گوگل ترند (Google Trends) به اندازه “Bitcoin” افزایش یافت. جستجو در هر دو در هفته اول ماه مه برابر بود، زیرا دوج کوین به بالاترین حد خود و قیمت 0.73 دلار رسید. برای مقایسه باید خاطرنشان کرد، در ماه ژانویه، جستجوی بیت کوین بیش از 8،000٪ از دوج کوین بیشتر بود.

حضور Doge به طور قابل توجهی در توییتر نیز افزایش یافت. جایی که توییت های ایلان ماسک یا دوج فادر باعث می‌شد صحبت از دوج کوین بیش از بیت کوین باشد.

داده‌های بیت اینفو چارتز (Bitinfocharts) نشان می‌دهد بالاترین افزایش در بحث‌های توییتری در اواخر ژانویه رخ داد. زمانی که معامله گران ردیت دوج کوین را به عنوان ارز دیجیتالی مانند گیم استاپ (GameStop) عنوان کردند.

قیمت Doge در روز مورد بحث بیش از 300٪ افزایش یافت و رقم عظیم 944،000 توییت حاوی کلمه “Dogecoin” ثبت شد. این در حالی بود که فقط 196،000 توییت با نام “BITCOIN” منتشر شد.

[irp posts=”10675″ name=”کاهش مجدد بیت کوین پس از اظهارات رییس فدرال رزرو، دستان قدرتمند در 35 هزار دلار خریدارند”]

سرمایه گذاران میلیاردر، طرفداران متضرر

رشد دوج کوین برای رسیدن به اوج همینطور ادامه یافت. در میان این حرکت، میلیونرهای جدیدی از میان دارندگان قدیمی سر برآوردند. با این حال دیگران که به طرفداری از اینفلوئنسرها به بازار آمده بودند پس انداز خود را از دست دادند. کسانی که به رهبری تسلا در دوج کوین سرمایه گذاری کردند به شدت متضرر شدند.

اما همه ما بازار را می‌شناسیم. آنچه بالا می‌رود باید روزی پایین بیاید. ارزش دوج کوین بیش از 60 درصد کاهش یافت. با این کاهش حضور این ارز در صحنه رسانه‌ها نیز شروع شد. پس از رسیدن به اوج در اوایل ماه مه، جستجوهای “Dogecoin” در گوگل 90٪ کاهش یافت. معامله گرانی که در ابتدا دوج کوین را تبلیغ می‌کردند، با سودهای عظیم به دنبال ارزی دیگر می‌رفتند.

فعالیت های شبکه نشان از سقوط بیشتر دارد

با نگاهی اجمالی به آمار بلاک چین، همچنین می‌بینیم که برخی از آمارهای استفاده از دوج کوین حتی فراتر از سقوط قیمت اخیر کاهش یافته است. ما معمولاً انتظار داریم معاملات دوج کوین را در مقیاس پایین‌تری نسبت به بازار صعودی امسال ببینیم. با این حال طبق داده‌های بیت اینفو چارتز، معاملات روزانه دوج کوین اخیراً به پایین‌ترین سطح سه ساله و کمتر از 20،000 رسیده است. رقمی که از اکتبر 2018 شاهد آن نبوده ایم.

این شاید نشانه‌ای باشد که علی رغم همه هیاهوی رسانه‌ای، مردم در واقع اعتماد خود به دوج کوین به عنوان یک ارز دیجیتال قابل استفاده را از دست می‌دهند. دوج کوین در سال 2021 به زمین بازی نهنگ‌های بازار ارز دیجیتال تبدیل شد. پس از آن، این ارز به طور منظم در معرض نوسانات گسترده معاملات، کارمزدها و ارزش ارز مبادله شده در بلاک چین خود بود.

از 5 مه، هنگامی که بیش از 82 میلیارد دلار در یک روز به بلاک چین ارسال شد، ارزش معاملات روزانه دوج کوین در حال کاهش است. این معیار در تاریخ 14 ژوئن به 4.4 میلیارد دلار رسیده است. در میان جابجایی میلیاردها دلار، هزینه‌های معاملات دوج کوین 25،000 درصد افزایش یافت. هزینه کارمزد از 0.01 دلار تا 2.52 دلار رشد پیدا کرد. گواه دیگر برای کاهش استفاده از بلاک چین، کاهش هزینه‌ها به میزان 0.60 دلار است.

[irp posts=”10645″ name=”پروتکل پیلون (Pylon Protocol) چیست؟ معرفی جدیدترین عضو اکوسیستم ترا”]

دوج کوین با روزهای اوج خود فاصله دارد

به نظر می‌رسد توجه و استفاده در چندین معیار در حال کاهش است. بنابراین احمقانه است که تصور کنیم که دوج کوین در ماه‌ها و سال‌های آینده به بازار باز می‌گردد. اگر ایلان ماسک علاقه خود را به دوج کوین از دست بدهد و توییت های او نباشند، کدام یک از مشاهیر جهانی دیگر می‌توانند سکه را در معرض دید توده مخاطبان قرار دهند؟

همین هفته یک توکن غیر قابل معاوضه از تصویر اصلی سگ شیبا اینو با قیمت 4 میلیون دلار در اتر فروخته شد. این نشان می‌دهد هایپ تبلیغاتی دوج کوین هنوز کاملاً از دست نرفته است. در ماه مه، یک نظرسنجی نشان داد که بیشتر آمریکایی‌ها از دوج کوین بیشتر از اتریوم شنیده‌اند. یعنی دوج کوین معروف‌تر از یک پروژه هفت ساله است که بیشترین توسعه دهندگان را در فضای ارزهای دیجیتال در خود جای داده است.

با این حال ارزی که به نظر می رسد از زیرساخت ضعیفی برخوردار است و به درد نمی خود طبیعتا نمی تواند سوار موج احساسات باقی بماند. باید دید توسعه دهندگان می توانند دوج کوین را بهبود بخشند یا خیر؟

مطالب مرتبط
رشد ارز دیجیتال IOST در سال 2021: این پروژه در کمتر از دو ماه 650 درصد رشد کرده است
نکات مهم NFTها: 7 مورد که باید درباره توکن های غیرقابل معاوضه بدانید
رشد سینگولاریتی نت (SingularityNET): توکن AGI با هدف ادغام هوش مصنوعی با بلاک چین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس