منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال  »  استفاده از نرخ هش یا هش ریت (hash rate ) برای بررسی افت قیمت بیت کوین
هش ریت بیت کوین (Hash Rate) چیست؟ نرخ هش استخراج ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

استفاده از نرخ هش یا هش ریت (hash rate ) برای بررسی افت قیمت بیت کوین

صنعت استخراج بیت کوین پس از هالوینگ شاهد کاهش پاداش‌های بلاک است. در این زمان نرخ هش به دلایل مختلف تغییر می کند و بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارد. با استفاده از نرخ هش می توان به اطلاعات جالبی از آینده قیمت دست یافت.

چرا با استفاده از نرخ هش می توان افت قیمت بیت کوین را دقیق پیش بینی کرد؟

تئوری: وقتی قیمت بیت کوین به سطح مشخصی می‌رسد، فشار فروش به طور تصاعدی از بین می‌رود.

استخراج بیت کوین یک صنعت بی رحمانه است. در طولانی مدت فقط کارآمدترین شرکتهای استخراج باقی می‌مانند.
تمایل صنعت استخراج برای ایجاد رقابت بالا بین ماینرها همراه با سادگی و زیبایی پروتکل بیت کوین می‌تواند روشی را برای پیش بینی کف قیمت محلی بیت کوین به ما ارائه دهد.هالوینگ (HALVINGS)

بلاک ویر سولوشن (Blockware Solutions)، یک شرکت استخراج بیت کوین است. این شرکت سال گذشته گزارشی عمیق در مورد چگونگی تأثیر مستقیم هالوینگ بر روی استخراج کنندگان و کاهش فشار فروش در بازار پس از این رویدادها منتشر کرد.

اگر به کل گزارش نگاهی بیندازید تا ایده خوبی در مورد چگونگی نتیجه گیری خاص خود بدست آورید. با این حال بدانید که آنها تخمین زدند که فروش اجباری استخراج کنندگان با دلار آمریکا پس از هالوینگ بدون تغییر قیمت هفتاد درصد کاهش می‌یابد.

این احتمالاً یک کاتالیزور عمده برای اجرای فعلی بول (bull) است.

چگونه نرخ هش بر روی قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

افت فشار به دلیل کاهش قدرت استخراج کننده.

مستقیماً پس از هالوینگ، کاهش قدرت برای استخراج کننده اتفاق می افتد. پس از این رویداد پاداش بلاک به نصف کاهش می‌یابد، اما هزینه‌های عملیاتی شرکت‌های استخراج تغییر نمی‌کند.

درآمد این شرکت ها تقریباً به نصف می‌رسد، اگرچه هزینه‌ها بدون تغییر باقی می‌مانند و این اتفاق برای هر شغلی مشکل زاست.

این اتفاق ناکارآمدترین استخراج کنندگان را از شبکه پاک می‌کند. در نتیجه، مشکل حل می‌شود و کارآمدترین استخراج کنندگان سود بیشتری کسب می‌کنند. این فرآیند بازار آزاد، استخراج کنندگانی را که مجبور به فروش بیشتر بیت کوین برای تأمین هزینه‌های خود هستند، حذف می‌کند. در نتیجه با با دادن بیت کوین بیشتر به استخراج کنندگان کارآمد پاداش می‌دهد.

این روند حذف استخراج کنندگان ضعیف تا زمانی رخ می‌دهد که فشار فروش به طور قابل توجهی کاهش یابد. با پایین آمدن قیمت، به دلیل حذف ناکارآمدترین استخراج کنندگان از شبکه، فشار فروش به طور ناگهانی از بین می‌رود.

چه زمانی این اتفاق برای استخراج کننده رخ می دهد؟

تا اینجا متوجه شدیم بارزترین شکل حذف شدن استخراج کنندگان پس از هالوینگ رخ می‌دهد. کاهش هفتاد درصدی فشار فروش، همانطور که توسط بلاک ویر سولوشن تخمین زده شده بود، به وضوح تأثیر زیادی بر قیمت بازار بیت کوین می‌گذارد.

بنابراین، پاکسازی استخراج کنندگان ناکارآمد به مرور زمان و به ویژه در زمان افت قیمت رخ می‌دهد.

استخراج کنندگان کارآمد و جدید به طور مداوم آنلاین هستند. آنها دارای اسیک (ASIC) های بهتری هستند و نرخ برق پایین‌تری دارند. اکثر این شرکت‌های استخراج کننده ای هستند که به صورت عمومی لیست شدند و عملیات ماینینگ را با بودجه کامل انجام می‌دهد و غیره. اما استخراج کنندگان ناکارآمد وقتی نرخ برق افزایش می یابد و یا افت قیمت رخ می‌دهد، دچار مشکل می‌شوند. این ماینرها در نهایت پاکسازی می‌شوند.نمونه‌های ساده افت سرانه استخراج شبکه‌ها

اولین مدل با فرض حداکثر نرخ هش و قیمت بیت کوین شصت هزار دلار است.

طبق این گزارش استخراج کنندگان بیت کوین به پنج لایه مختلف تقسیم شده است.

لایه اول کارآمدترین لایه است و تقریباً بیست درصد از کل شبکه را در اختیار دارد. این احتمالاً شامل شرکتهای تجاری عمومی مانند ریوت (RIOT)، مارا (MARA) و هوت ام اف HUTMF می شود. این شرکت ها به سرمایه نامحدود موجود در بازارهای عمومی دسترسی دارند و نیازی به فروش بیت کوین ندارند.

لایه پنجم ناکارآمدترین ماینرهای بیت کوین هستند که آنها نیز تقریباً بیست درصد از کل شبکه است. با قیمت فعلی بیت کوین، هزینه‌های عملیاتی آنها تقریباً هشتاد درصد درآمدشان است. این بدان معناست که لایه آنها نسبت به کاهش قیمت بیت کوین، افزایش قیمت برق، افزایش اجاره و افزایش سختی شبکه بسیار حساس است.

افت بیشتر قیمت باعث کم شدن عرضه بیت کوین می شود

حالا بیایید شرایط فعلی قیمت را بررسی کنیم. در این مدل، قیمت از شصت هزار دلار به سی و پنج هزار دلار کاهش یافته است. در اینجا نیز شاهد افت 20 درصدی نرخ هش نیز هستیم.

پنجمین لایه ناکارآمد شبکه، اکنون حذف شده است. به دلیل افت ناگهانی قیمت بیت کوین، هزینه‌های عملیاتی لایه پنج 41.4 میلیون دلار بود. این یعنی درآمد آنها از میزان بیت کوین قابل استخراجشان تقریبا 37.8 میلیون دلار بیشتر است. این باعث می‌شود که آنها عملیاتشان متوقف شود و لایه‌های باقیمانده سهم بیشتری از نرخ هش را بدست آورند.

اتفاق جالب در اینجا این است که فشار فروش دلار آمریکا چهل درصد کاهش یافته است.

حالا بیایید افت بیشتر قیمت را مورد بررسی قرار دهیم و 20 هزار دلار را به عنوان مقصد بعدی بسنجیم. در این مدل قیمت از شصت هزار دلار به بیست هزار دلار کاهش یافته و نرخ هش نیز چهل درصد کاهش یافته است.

لایه‌های چهارم و پنجم شبکه اکنون حذف شده‌اند. به دلیل افت ناگهانی قیمت بیت کوین، هزینه‌های عملیاتی هر دو لایه در حال حاضر بیش از مقدار بیت کوین است که می‌توانند استخراج کنند. این باعث می‌شود که عملیات آنها متوقف شود و لایه‌های باقیمانده سهم بیشتری از نرخ هش را بدست آورند.

اتفاق جالب اینجاست که فشار فروش دلار آمریکا هفتاد درصد کاهش یافته است.

ریبون هش ها

ریبون هش ها شاخصی برای کمک به اندازه گیری امکان حذف شدن استخراج کننده هستند.

گرچه نشانگر ریبون هش ها کامل نیست، اما می‌تواند نکاتی را در تاریخ بیت کوین نشان دهد که فشار فروش به ناگهانی از بین می‌رود.

با پایان یافتن حذف استخراج کننده و بالارفتن قیمت، این نشانگر سیگنال خرید را آزاد می‌کند. چارلز ادواردز از کاپریول اینوستمنتس (Capriole Investments) ریبون هش ها را با جزئیات توضیح می‌دهد.

وقتی فشار فروش به دلیل پویایی کاهش نرخ هش ناگهانی از بین می‌رود، می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که بیت کوین قیمتش افت کرده است.

نکته جالب دیگری که باید به آن اشاره شود این است که این شاخص هرگز در نزدیکی بالاترین سطوح خود، افت پیدا نمی‌کند. با شروع افت قیمت بعد از هر نقطه، نرخ هش همچنان در حال افزایش است. از آنجا که نرخ هش همچنان با کاهش قیمت در حال افزایش است، فشار فروش احتمالاً در سراسر شبکه افزایش می‌یابد. این افزایش تا زمانی که حذف استخراج کننده اتفاق بیفتد ادامه خواهد داشت. به طور کلی در طول بازار خرسی (bear) سیگنال پایین می آید.یافتن بازار خرسی با استفاده از نرخ هش

به این ترتیب است که بازارهای عمیق خرسی رخ می‌دهد. قیمت برای آنچه شبکه، کاربران و استخراج کنندگان می‌توانند به صورت پایدار از عهده آن برآیند، آماده می‌شود. هنگامی که حرکت قیمت تغییر می‌کند، استخراج کنندگان همچنان در حال استقرار هستند زیرا استخراج بیت کوین هنوز هم سود بالایی دارد. سپس دوره‌ای به وجود می‌آید که اقدام منفی قیمت باعث ترساندن خریداران جدید می‌شود، اما به دلیل استقرار بیشتر استخراج کنندگان و افزایش سختی شبکه، تعداد زیادی فروشندگان (استخراج کنندگان معلق) ظاهر می‌شوند.

از آنجا که بیت کوین بهترین کالای پولی است که تاکنون ایجاد شده است و ما در حال مشاهده درآمد جهانی آن هستیم، به احتمال زیاد یک ایده خارق العاده است که هنگامی که بطور گسترده‌ای کمیاب می‌شود، ساتوشی (sats) بیشتری را جمع می‌کند.

نکته: برای زمانی که قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد از ریبون هش ها استفاده کنید. زمانی که این سیگنال افزایش می یابد فشار فروش نیز به طور تصاعدی کاهش خواهد یافت. به این صورت می توانید با استفاده از نرخ هش کف قیمت بیت کوین را بیابید.

مطالب مرتبط
معیارهای زنجیره‌ای یا آن چین متریک چیست و چگونه می‌توان از آنها در معاملات بیت کوین بهره برد
سرمایه گذاری در دیفای (DeFi) و 7 شاخصی که هر سرمایه گذار باید بداند
تجزیه و تحلیل بنیادی (فاندامنتال) رمز ارزها و نحوه انجام آن در دنیای کریپتو
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس