منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  آینده هش ریت: آیا کاهش نرخ هش بیت کوین فرصتی است که می‌تواند آینده این ارز را تغییر دهد؟
استخراج بیتکوین

آینده هش ریت: آیا کاهش نرخ هش بیت کوین فرصتی است که می‌تواند آینده این ارز را تغییر دهد؟

رضا باغانی
1400/04/07
۰

سرکوب فارم های بیت کوین در چین باعث ایجاد تغییر در توزیع اکوسیستم استخراج شده است که در کوتاه مدت بر میزان هش تأثیر می‌گذارد. آیا این اتفاق می‌تواند آینده هش ریت را تغییر دهد.

سرکوب عملیات استخراج بیت کوین (BTC) در چین منجر به کاهش قابل توجهی در میزان هش ریت شبکه شده است. با این حال شرکت کنندگان صنعت معتقدند که این یک فرصت باورنکردنی برای گسترده‌تر شدن اکوسیستم استخراج به وجود آورده است.

چین مدتهاست که در زمینه استخراج بیت کوین سهم عمده‌ای دارد. این کشور در بعضی مواقع بیش از 70٪ نرخ هش جهانی پادشاه ارزهای دیجتال را تشکیل می‌دهد. این برتری تا ژوئن 2021 ادامه داشت. در ماه جاری دولت چین تصمیم به تعطیل کردن تعدادی از بزرگترین مراکز استخراج جهان گرفت.

استان سیچوان در جنوب غربی چین دارای مقدار زیادی انرژی برق آبی است که از بزرگترین رودخانه آسیا، یانگ تسه تغذیه می‌شود. ظهور استخراج اسیک (ASIC) باعث شد که این استان به دلیل مناسب بودن هزینه برق خود در چند سال گذشته، به بزرگترین محل برای استقرار عملیات استخراج در جهان تبدیل شود. با این وجود تاثیرات ناشی از موضع گیری سختگیرانه چین در مورد استخراج و به طور کلی اکوسیستم ارزهای دیجیتال همه چیز را عوض کرد.

توزیع هش ریت بیت کوین با تصمیمات دولت چین در آینده تغییر می کند

رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که 26 مرکز اصلی استخراج بیت کوین در سیچوان مجبور شدند کار خود را متوقف نمایند. این مساله تأثیر چشمگیری در نرخ هش جهانی دارد. هش ریت بیت کوین در اواسط ماه مه به 171 ترا هش در ثانیه (TH/s) رسیده بود. با این حال این معیار در 23 ژوئن به کمترین میزان 83 TH/s سقوط کرد. این یعنی شبکه بیت کوین کاهش 50 درصدی هش ریت را در یک ماه متحمل شده است.

تحلیلگران صنعت تخمین می‌زنند که بیش از 70 درصد از کل ظرفیت استخراج بیت کوین در چین طی هفته گذشته تعطیل شده است. این امر و کاهش هش ریت ممکن است در هفته‌های آینده به بیش از 90 درصد برسد.

کوین ژانگ (Kevin Zhang)، معاون رئیس شرکت فاندری (Foundry Services) یک شرکت تولید دستگاه های استخراج است. وی در  تاپیکی در توییتر مروری بر وضعیت استخراج در چین داشت. به نظر وی مشکل اصلی این بود که به اپراتورها زمان کمی داده شد تا وسایل خود را جمع کنند. این در حالی است که بیشتر زیرساخت‌های برق آنها با سیستم کشورهای دیگر سازگار نیست.

بیت مین (Bitmain)، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سخت افزار استخراج ASIC در جهان است. این شرکت در تلاش برای حمایت از استخراج کنندگان متقاضی فروش سخت افزارهای دست دوم، فروش تجهیزات جدید استخراج را به طور موقت به تعویق انداخت.

تأثیر اولیه تعطیلی فارمها بر آینده هش ریت

در یک نگاه، وضعیت نگران کننده به نظر می‌رسد. با این وجود برخی معتقدند که انعطاف پذیری اکوسیستم استخراج بیت کوین بر این مشکل نیز غلبه خواهد کرد. فشار قانونی در چین فرصتی منحصر به فرد برای استخراج بیت کوین در کشورهای دیگر جهت استفاده ماینرها پدید آورده است.

دانیل فرومکین (Daniel Frumkin)، محقق استخراج در اسلاش پول (Slush Pool) و برینز (Braiins) است. وی در مکاتبات خود با کوین تلگراف، تأثیر اولیه این کاهش هش ریت را در آینده نزدیک توضیح داد:

“در سه مورد از چهار تنظیم گذشته، سختی شبکه کاهش یافته است. بنابراین تنظیم بعدی ممکن است بزرگترین حرکت رو به پایین در تاریخ بیت کوین باشد. برای استخراج کنندگان خارج از چین که سعی دارند بیت کوین زیادی برای خود جمع کنند، این یک فرصت باورنکردنی است. مقدار هش (BTC / TH / روز) در زمانی که همه انتظار عکس این را دارند به سرعت در حال افزایش است.”

امنیت شبکه بیت کوین تحت تاثیر قرار نگرفته است

این محقق همچنین بر این نکته تاکید کرد که امنیت شبکه بیت کوین علی رغم افت قدرت هش تحت تأثیر قرار نگرفته است. این به خصوص در هفته‌های اخیر که ماینرهای زیادی کار را تعطیل کرده‌اند جای امیدواری دارد. وی افزود: “ماینرهای چینی در حال جابجایی ماشین‌های خود به سراسر جهان هستند. هش ریت احتمالاً در مدت 6 تا 12 ماه آینده نسبت به دوره‌های قبلی به مراتب بهتر خواهد شد.”

با این وجود، اثرات تعطیلی ماینرهای چین در بازارهای ارزهای دیجیتال احساس می شود. آنابل هوانگ (Annabelle Huang)، رئیس گلوبال ایکس (GlobalX) در گروه آمبر (Amber)، فروش اخیر و افت قیمت‌های مختلف ارزهای دیجیتال را برجسته کرد:

“به دنبال مغولستان داخلی و سین کیانگ، استان سیچوان استخراج BTC را در اوایل این هفته رسماً متوقف کرد. علی رغم اینکه برق آبی گزینه سبزتری نسبت به استخراج ذغال سنگ محسوب می‌شود، این کار خصمانه به نظر می رسد. همراه با تصمیمات بانک فدرال در مورد افزایش نرخ بهره، شاهد فروش قابل توجهی در بازارهای رمزنگاری هستیم. تعطیلی در سیچوان کمی تعجب آور بود و احتمالاً باعث فشار فروش میان مدت ماینرها خواهد شد. این ماینرها برای گسترش فعالیت خود در طی بازار صعودی در اوایل سال جاری تلاش کرده بودند.”

باز شدن فضای استخراج برای ماینرهای جدید

تعطیل شدن فارم های ماینینگ مستقر در چین، تأثیرات جالب توجهی را به وجود آورده است. اول و مهمترین، این ماینرها در حال حاضر به دنبال مکان‌های جدید برای شروع مجدد عملیات استخراج خود هستند. این در حالی است که برخی از آنها نیز به فروش تجهیزات خود ادامه داده‌اند.

فرومکین خاطرنشان کرد که بازار سخت افزار ASIC با مقدار زیادی سخت افزار دست دوم برای فروش اشباع خواهد شد. این در حالی است که ارائه دهندگان خدمات میزبانی شخص ثالث به خوبی می‌توانند از این فضا استفاده کنند. آن‌ها بازار خوبی برای ماینرهایی که می‌خواهند به صورت آنلان و از طریق استخراج ابری کار کنند پیدا کرده‌اند.

“این دستگاه‌ها به واسطه استخراجی که میزبانی را به اشخاص ثالث ارائه می‌دهد به سرعت خریداری می‌شوند. طبیعی است برنامه ریزی و ساخت زیرساخت‌های جدید استخراج زمان زیادی را می‌طلبد.” وی همچنین اضافه کرد، “هر شرکت و کشوری که بتواند به سرعت زیرساخت‌هایی را برای میزبانی از هزاران ASIC ایجاد کند، می‌تواند بزرگترین برنده این شرایط باشد.”

اسیک ماینرهای قاتل استخراج کنندگان کوچک

ظهور استخراج ASIC خبر خوبی برای استخراج کنندگان کوچک بیت کوین نبود. این دستگاه‌ها به شدت ماینرهای مشتاقی  را که در مقیاس کوچک کار می کردند از بازار خارج کردند. این افراد به راحتی قادر به رقابت با ابعاد اقتصادی عملیات استخراج در اندازه صنعتی نبودند و کارشان مختل شد. برای اولین بار در سالهای طولانی، اپراتورهای کوچکتر استخراج ممکن است فرصتی برای گسترش فعالیت‌های خود داشته باشند. البته برخی موانع همچنان باقی مانده است. فرومکین در این باره توضیح بیشتری داد:

“بسیاری از ماینرها در مقیاس کوچکتر از خدمات میزبانی شخص ثالث استفاده می‌کنند. این خدمات نرخ برق بهتری را نسبت به شبکه‌های عادی انرژی ارائه می‌دهند. از آنجا که این ظرفیت میزبانی تقاضای زیادی دارد، اکنون خدمت رسانی به تمام این ماینرها آسان نیست. با این حال، هر ماینری با امکانات خارج از شبکه (به عنوان مثال نزدیکی به برق ارزان گازی) که به طور مستقیم به برخی از منابع انرژی مازاد دسترسی دارد، در شرایط بهتری برای شروع استخراج به سر می‌برد. اکنون یکی از بهترین موقعیت‌ها برای شروع به استخراج در سال‌های گذشته است. سخت افزار ارزان‌تر و در دسترس تر است و مقدار هش (BTC / TH / روز) به طور غیر منتظره‌ای زیاد است.”

مهاجرت بزرگ؟

واقعیت آخرین اقدام نظارتی در چین این است که چشم انداز و توزیع اکوسیستم استخراج بیت کوین به طور چشمگیری در حال تغییر است. برخی از شرکت‌های چینی در طی دو سال گذشته به دنبال حرکت‌هایی جهت ایجاد یک نقشه فرار بوده‌اند. آنها به طور فعالانه به دنبال مکان‌های جدیدی برای ایجاد مراکز استخراج می‌گشتند.

شرکت‌هایی مانند کنان (Canaan) از تولید سخت افزار تا استخراج واقعی فعال شده‌اند. این شرکت‌ها با استفاده از واحدهای اختصاصی استخراج آوالون (Avalon)، یک پایگاه عملیاتی در قزاقستان ایجاد کرده‌اند. BTC.com، پنجمین استخر بزرگ استخراج در جهان نیز، اولین گروه ماینرهای خود را به این کشور منتقل کرده است.

انتقال به کشورهای همسایه آسیایی بدون شک آسانترین گزینه مهاجرت برای ماینرهای چینی خواهد بود. با این حال این کار فضا و نیرو بسیار بالایی لازم خواهد داشت. بنابراین گزینه‌های دیگر در حال حاضر در دست بررسی هستند.

چانگ (Chang) از شرکت فوندری  این موضوع را در توییتر خلاصه کرد. وی گفت “هجرت بزرگ ماینرها قطعاً بی مشکل نخواهد بود. شرکت‌ها با ملاحظات لجستیکی، شرایط میزبانی و مذاکرات دست و پنجه نرم می‌کنند.

فرومکین معتقد است که این امر کفه ترازو را به نفع شرکت‌های میزبان سنگین تر کرده است. “این یک فرصت بزرگ برای شرکت‌های زیرساخت ماینینگ است. آن‌ها می‌توانند از تقاضای روزافزون برای ظرفیت میزبانی سرمایه استفاده کنند.”

ناقوس مرگ قدرت چین در استخراج بیت کوین

در واقع، ممکن است که ناقوس مرگ برای استخراج بیت کوین در چین به صدا درآمده باشد. ما شاهد هستیم که مهاجرت بزرگ تجهیزات استخراج آغاز شده است. فرومکین معتقد است که همه این عوامل نشان دهنده تبدیل شدن آمریکای شمالی به قطب بعدی استخراج بیت کوین در سال‌های آینده است. وی ادعا می‌کند که نزدیکی به تأمین کنندگان سخت افزار به ماینرهای چینی برتری داده است. وی افزود، “در همین حال، بسیاری از ماینرهای بزرگ در آمریکای شمالی برقی با قیمت زیر چهار و حتی زیر سه سنت در هر کیلووات ساعت پیدا کرده‌اند. این قیمت در حد یا بهتر از قیمت ماینرهای چینی در سالهای اخیر است.” وی نتیجه گرفت:

“اکنون که آنها دیگر در زمینه خرید سخت افزار با مزیت رقابتی روبرو نیستند، زمینه برای شرکتهای استخراج آمریکای شمالی فراهم شده است. این شرکت‌ها در چند سال آینده به بازیگران غالب صنعت تبدیل خواهند شد.”

همانطور که دارین فیستین (Darin Feinstein)، بنیانگذار کور ساینتیفیک (Core Scientific)، به درستی در توییتر خلاصه کرد، انعطاف پذیری شبکه استخراج بیت کوین در این واقعیت مشهود بود. این شبکه علی رغم اینکه بخش عظیمی از نرخ هش خود را از دست داد بدون مشکل باقی ماند. شرکت‌ها به سرعت به دنبال تغییر مکان بودند. این در حالی بود که کاربر نهایی تا حد زیادی تحت تأثیر قرار نگرفت.

همانطور که وی اظهار داشت: “چین بیش از 60٪ زیرساخت شبکه بیت کوین را تعطیل کرده است. با این وجود هیچ پرونده قضایی و ورشکستگی وجود نداشت. زیرساخت‌های شبکه به سرعت به فکر جابجایی افتادند و به کشورهایی با آزادی بیشتر منتقل می‌شوند. “

مطالب مرتبط
مصرف انرژی بیت کوین و اتریوم در حال اوج گیری است. پروژه‌هایی برای حل آن تلاش می‌کنند
ماینرها بیت کوین بیشتری نسبت به تولید خود فروخته اند
بنیان‌گذار استخر ماینینگ بی تی سی تاپ (BTC.top)، مصاحبه‌ای با جیانگ ژوئر (Jiang Zhuoer)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان