منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  الگوی سر و شانه‌ها و سر و شانه‌های معکوس: الگوهایی کلاسیک جهت شناسایی روند معکوس
الگوی سر و شانه‌ها و سر و شانه‌های معکوس: الگوهایی کلاسیک جهت شناسایی روند معکوس

الگوی سر و شانه‌ها و سر و شانه‌های معکوس: الگوهایی کلاسیک جهت شناسایی روند معکوس

در تجزیه و تحلیل فنی، معامله گران تشکیل الگوی سر و شانه‌ها را به عنوان نشانه‌ای قوی از روند نزولی در نظر می‌گیرند و همینطور الگوی سر و شانه‌های معکوس را نشانه اولیه‌ای می‌دانند که روند صعودی در حال شکل گیری را تأیید می‌کند.

الگوی سر و شانه‌ها یکی از الگوهای بسیار پرکاربرد در بازار است. الگویی که در ریزش اخیر بازار نیز شاهد شکل گیری آن بودیم. اکنون با حرکت صعودی بیت کوین در هفته گذشته معامله گران حرفه‌ای به دنبال شناسایی الگوی سر و شانه‌های معکوس هستند تا معکوس شدن روند بیت کوین را تأیید کنند.

تشخیص الگوی سر و شانه‌ها چیست؟

معامله گران تمایل زیادی به یافتن زمان مناسب برای ورود به معاملات دارند. اما تعداد کمی از آنها بر توسعه استراتژی خروج از موقعیت‌ها تمرکز می‌کنند. اگر کسی خیلی زود دارایی خود را بفروشد، سود قابل توجهی که در ادامه کسب می‌شود را از دست خواهد داد. برعکس اگر موقعیت را برای مدت طولانی حفظ کند شاهد خواهد بود که بازارها به سرعت سود را پس می‌گیرند. بنابراین، لازم است به محض شروع روند معکوس، معامله بسته شود.

یکی از الگوهای کلاسیک که در تشخیص روند معکوس قابل اعتماد تلقی می‌شود، الگوی سر و شانه‌ها (H&S) است. در بازه‌های زمانی طولانی‌تر، الگوی سر و شانه اغلب شکل نمی‌گیرد، اما در صورت شکل گیری، معامله گران باید توجه داشته باشند و مطابق آن عمل کنند.

بیایید چند روش برای شناسایی الگوی سرو شانه‌ها و زمان شکل گیری را بررسی کنیم.

اصول الگوی سر و شانه‌ها

الگوی سر و شانه‌ها پس از یک مرحله صعودی یا گاوی شکل می‌گیرد. این الگو نشان می‌دهد که ممکن است حرکت معکوس به زودی به وقوع بپیوندد. همانطور که از نامش مشخص است، این الگو شامل یک سر، یک شانه چپ، یک شانه راست و یک خط گردن یا یقه است. با تکمیل الگو، روند معمولاً جهتی معکوس پیدا می‌کند.

الگوی سر و شانه‌ها و سر و شانه‌های معکوس: الگوهایی کلاسیک جهت شناسایی روند معکوس

الگوی سر و شانه ها

تصویر بالا ساختار الگوی سرو شانه‌ها را نشان می‌دهد. قبل از تشکیل این الگو، دارایی در یک روند صعودی قرار دارد. در قله‌ای که شانه چپ را شکل می‌دهد، معامله گران سود خود را برداشت می‌کنند و این منجر به کاهش قیمت می‌شود. این اولین ناحیه را تشکیل می‌دهد، اما هنوز سیگنال کافی برای اطمینان تغییر حرکت نیست.

سطوح پایین باز هم خریداران را به خود جلب می‌کنند زیرا روند همچنان صعودی محسوب می‌شود. بنابراین خریداران می‌توانند قیمت را به بالای شانه چپ برسانند، اما نمی‌توانند روند صعودی را حفظ کنند.

برداشت سود توسط گاوها و شورت کردن توسط معامله گران نزولی یا خرس‌ها قیمت را کاهش می‌دهد. این روند نزولی نیز در نزدیکی مسیر قبلی حمایت کاهش می‌یابد. پیوستن این دو بهم دره پایین تر خط گردن الگو را تشکیل می‌دهد.

با صعود قیمت از خط گردن، گاوها یکبار دیگر تلاش می‌کنند تا روند صعودی را از سر بگیرند. با این حال با رسیدن قیمت به ارتفاع نزدیک به شانه چپ، برداشت سود شروع می‌شود و رالی به پایان می‌رسد.

این قله پایینی شانه راست را تشکیل می‌دهد و معمولاً در راستای شانه چپ قرار دارد. حرکت صعودی معکوس شده و فروش شتاب بیشتری می‌گیرد. در نهایت، خرس‌ها موفق می‌شوند قیمت را به زیر خط یقه بکشانند. این حرکت، الگوی نزولی را تکمیل و روند از صعودی به نزولی تغییر می‌کند.

یافتن نقاط معکوس شدن روند با استفاده از الگوی سر و شانه‌ها

شکل گیری روند نزولی در نمودار بیت کوین.

بیت کوین پس از شکست مقاومت 20،000 دلار در دسامبر 2020 یک حرکت صعودی قوی را آغاز کرد. جفت ارز BTC/USDT در 13 مارس به اوج محلی 61،844 دلار رسید. پس از آن قیمت اصلاح شد و در 25 مارس به سمت بالا حرکت کرد. این قله محلی بود که شانه چپ را ایجاد کرد.

گاوها ریزش قیمت را به عنوان یک فرصت خرید در نظر گرفتند زیرا به نظر آنها روند همچنان صعودی بود. سپس خرید شدید قیمت را به بالای 61،844 دلار رساند. این جفت ارز در تاریخ 14 آوریل به بالاترین سطح خود در 64،854 دلار رسید. این سطح، فروش را به خود جلب کرد که باعث کاهش قیمت شد و در 25 آوریل به دومین سطح دست یافت. اوج میانی، بالاتر از قله‌های دیگر، سر را تشکیل دادند.

تلاش دیگر گاوها برای از سرگیری روند صعودی در 10 مه ناموفق بود. این امر شانه راست را تشکیل داد و اصلاح بعدی در زیر خط گردن الگوی بازار را به شدت نزولی کرد. از دست دادن این سطح و بسته شدن قیمت زیر خط گردن در 15 مه الگوی نزولی را تکمیل کرد.

گاهی اوقات، پس از سقوط از خط یقه، قیمت سطح شکست را مجدداً آزمایش می‌کند. با این حال هنگامی که شتاب قوی باشد، بازآزمایی ممکن است اتفاق نیفتد، مثالی که در نمودار بالا نشان داده شده است.

الگوی سر و شانه‌ها و سر و شانه‌های معکوس: الگوهایی کلاسیک جهت شناسایی روند معکوس

شکل گیری الگوی سر و شانه ها در نمودار بیت کوین

برای محاسبه هدف الگوی سر و شانه‌ها، فاصله خط گردن تا بالای سر را تعیین کنید. در این مورد، ارزش 15150 دلار است. این فاصله سپس از نقطه شکست در خط گردن کم می‌شود تا به حداقل هدف برسد.

در مثال بالا، نقطه شکست نزدیک به 48000 دلار اتفاق افتاد. این هدف الگوی سر و شانه را در 32850 دلار پیش بینی کرد. این رقم باید به عنوان راهنما مورد استفاده قرار گیرد زیرا گاهی اوقات کاهش از هدف فراتر می‌رود و در سایر سناریوها حرکت نزولی بدون رسیدن به هدف مورد نظر به پایان می‌رسد.

الگوی سر و شانه‌ها گاهی عمل نمی کند

گاهی اوقات معامله گران قبل از شکستن قیمت زیر خط گردن الگوی سر و شانه‌ها را انجام شده فرض می‌کنند و از موقعیت خود خارج می‌شوند. در مواقع دیگر، بازار تا زیر خط یقه شاهد فروش بعدی نیست و قیمت به بالای خط گردن می‌رسد. این موارد ممکن است به شکل گیری ناموفق منجر شود و خرس‌هایی را که با عجله وارد پوزیشن شورت شده‌اند به دام بیاندازد. این دام باعث شورت اسکوییز نیز می‌شود.

الگوی سر و شانه‌ها و سر و شانه‌های معکوس: الگوهایی کلاسیک جهت شناسایی روند معکوس

شکل نگرفتن روند نزولی در کاردانو

کاردانو (ADA) روند صعودی خود را از سطح 0.10 دلار در 20 نوامبر 2020 آغاز کرد. این روند صعودی در ژانویه در منطقه 0.35 تا 0.40 دلار مقاومت کرد و الگوی سر و شانه‌ها شروع به توسعه کرد. قیمت در 27 ژانویه تا خط یقه کاهش یافت، اما خرس‌ها نتوانستند قیمت را کاهش دهند.

هنگامی که قیمت در 28 ژانویه از خط گردن برگشت، این نشانه‌ای بود که احساسات همچنان صعودی است. در 30 و 31 ژانویه هنگامی که خرس‌ها سعی کردند حرکت صعودی را در نزدیکی شانه راست متوقف کنند، یک سقوط کوچک رخ داد. با این حال خرید مداوم گاوها در 1 فوریه قیمت را به بالای سر رساند. این شکست در بالای سر الگوی سر و شانه‌ها را باطل کرد.

الگوی سر و شانه‌ها و سر و شانه‌های معکوس: الگوهایی کلاسیک جهت شناسایی روند معکوس

ادامه روند صعودی در کاردانو

هنگامی که حرکت نزولی شکست می‌خورد، فروشندگان به دام می افتند و موقعیت‌ها به ناگاه بسته می‌شود. این امر باعث شورت اسکوییز می‌شود و قیمت را بالاتر می‌برد. همین مورد در مثال بالا اتفاق افتاد و کاردانو در ماه فوریه افزایش یافت.

نکات کلیدی

الگوی سر و شانه‌ها یک الگوی معکوس قابل اعتماد تلقی می‌شود، اما نکات مهمی را باید در نظر داشت.

یقهٔ شیب دار رو به پایین یا تخت در مقایسه با یقهٔ رو به بالا الگوی قابل اطمینان تری در نظر گرفته می‌شود. معامله گران قبل از شروع معاملات باید منتظر شکسته شدن قیمت و بسته شدن آن زیر خط گردن باشند. فروش پیش از کامل شدن الگو باعث می‌شود که سود بیشتر  را از دست بدهند.

اهداف الگو فقط باید به عنوان راهنما مورد استفاده قرار گیرند زیرا گاهی اوقات ممکن است قیمت از از این نشان‌ها عبور کند و حرکت نزولی را ادامه دهد. در مواقعی دیگر ممکن است قبل از رسیدن به هدف قیمت معکوس شود.

الگوی سر و شانه‌های معکوس چیست؟

الگوی سر و شانه‌ها و سر و شانه‌های معکوس: الگوهایی کلاسیک جهت شناسایی روند معکوس

سر و شانه‌های معکوس

همانطور که در بالا نشان داده شده است، با توجه به الگوی سر و شانه‌ها دارایی در روند نزولی قرار دارد. با این وجود پس از کاهش قابل توجه، خریداران معتقدند قیمت به سطوح جذاب برای خرید رسیده است. در اینجا بازار شاهد رالی مجدد خریداران است.

خریداران زیرک سعی می‌کنند تا دارایی را در قیمت‌های پایین‌تر خرید کنند. این باعث افزایش تقاضا در بازار می‌شود. هنگامی که تقاضا بیش از عرضه باشد، دارایی اولین دره را از شانه چپ تشکیل می‌دهد و قیمت شروع به افزایش می‌کند.

در روند نزولی، معامله گران در اینگونه فرصت‌ها دست به فروش گسترده می‌زنند. خرس‌ها پس از عقب نشینی در هنگام کاهش قیمت با افزایش نقطه‌ای قیمت به شدت شروع به فروش می‌کنند. این امر باعث می‌شود قیمت به زیر اولین سطح نزولی یا دره اول برسد. در اینجا دارایی دوباره به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد. با این حال، خرس‌ها نمی‌توانند از این ضعف استفاده کنند و روند نزولی را از سر بگیرند. گاوها در این شیب دارایی را می‌خرند و رالی امدادی را آغاز می‌کنند. اینجا سر الگو تشکیل می‌شود که نشان دهنده بازگشت گاوها به بازار است. با نزدیک شدن قیمت به قله قبلی که محل رالی متوقف شده بود، خرس‌ها دوباره وارد میدان می‌شوند.

این کاهش را آغاز می‌کند و با شکل گیری سومین دره خاتمه می‌یابد. این الگو تقریباً در راستای اولین دره متوقف می‌شود زیرا خریداران پیش بینی می‌کنند که یک دور برگشت و فروش تهاجمی وجود خواهد داشت. این شانه راست الگوی سر و شانه‌های معکوس را تشکیل می‌دهد. قیمت بالا می‌رود و این بار، گاوها می‌توانند قیمت را به بالای خط گردن برسانند و الگو را تکمیل کنند.

بعد از آن خط یقه به عنوان کف جدید توصیف می‌شود. معامله گران در این پشتیبانی به دشت دارایی را خرید می‌کنند. این نشان دهنده شروع یک روند صعودی جدید است.

شناسایی روند صعودی جدید با الگوی سر و شانه‌های معکوس (IHS)

الگوی سر و شانه‌ها و سر و شانه‌های معکوس: الگوهایی کلاسیک جهت شناسایی روند معکوس

الگوی سر و شانه های معکوس در نمودار بیت کوین

بیت کوین (BTC) از زمان تشکیل اوج محلی خود در 13،970 دلار در 26 ژوئن 2019 در یک روند نزولی قرار داشت. در اینجا خریداران وارد عمل شدند و روند نزولی را در منطقه حمایت 7000 تا 6500 دلار متوقف کردند. اینجا می‌توانید شاهد شکل گیری شانه سمت چپ الگوی (IHS) باشید. با این کار یک رالی امدادی آغاز شد که قیمت بیت کوین را به 10،450 دلار رساند. در این سطح، گاوهای کوتاه مدت سود خود را ثبت کردند و خرس‌ها با هدف از سرگیری روند نزولی، موقعیت‌های شورت خوودر را باز نمودند.

فروش قدرتمند حمایت 6،500 دلار را شکست و بیت کوین در 13 مارس 2020 به 3،782.13 دلار سقوط کرد. گاوها این سطح را به عنوان یک فرصت خرید در نظر گرفتند. این خرید باعث افزایش سریع قیمت‌ها شد که بیت کوین را به نزدیک 10،450 دلار رساند. این دره دوم و سر الگو را تشکیل داد.

شانه راست کم عمق بود زیرا فشار فروش کاهش یافته بود و گاوها منتظر اصلاح عمیق‌تری برای خرید نبودند. سرانجام، گاوها در 27 جولای قیمت را به بالای خط گردن رساندند و الگوی سر و شانه‌های معکوس (IHS) را تکمیل کردند.

خرس‌ها سعی کردند گاوها را به دام بیندازند و قیمت را به خط یقه بازگرداندند. اگرچه قیمت درست تا زیر خط گردن افت کرد، اما معامله گران اجازه ندادند که این جفت ارز زیر 10 هزار دلار باقی بماند. این نشان دهنده تغییر احساسات در بازار بود. با افزایش خریداران قیمت به بالای 12،500 دلار رخ داد و حرکت صعودی شکل گرفت.

نحوه محاسبه هدف الگوی سر و شانه‌های معکوس IHS

حرکت معکوس صعودی در نمودار بیت کوین

برای محاسبه حداقل هدف هدف الگوی سر و شانه‌های معکوس (IHS)، عمق را از خط گردن تا پایین‌ترین نقطه محاسبه کنید. این می‌تواند سر را تشکیل دهد. در مثال بالا، خط گردن در حدود 10،450 دلار است و کاهش تا پایین‌ترین نقطه در 3،782.13 دلار، عمق 6،667.87 دلار را ایجاد می‌کند.

سپس این مقدار به سطح شکست اضافه می‌شود که در مثال بالا نزدیک به 10،550 دلار است. این هدف را 17،217.87 دلار تعیین می‌کند. وقتی روند از پایین به بالا تغییر می‌کند، ممکن است کمی پایین‌تر متوقف شود یا از هدف مورد نظر فراتر رود. بنابراین، معامله گران باید از هدف به عنوان راهنما استفاده کنند و موقعیت خود را تنها به دلیل رسیدن به سطح مورد نظر نبندند.

شکیبا باشید ممکن است الگو شکل نگیرد

هیچ الگویی در هر حرکت موفق نمی‌شود و معامله گران قبل از شروع معاملات باید منتظر بمانند تا الگو کامل شود. گاهی اوقات، ساختار الگو شکل می‌گیرد اما شکست مقاومت یا حمایت رخ نمی‌دهد. معامله گرانی که بدون اطمینان از تکمیل الگو وارد معامله می‌شوند، به دام می افتند.

شکل نگرفتن روند معکوس در نمودار چین لینک

به عنوان مثال، چین لینک (LINK) که در 29 ژوئن 2019 با قیمت 4.58 دلار معامله می‌شد، شروع به اصلاح کرد. خریداران تلاش کردند تا کاهش قیمت را در منطقه 2.20 تا 2.00 دلار متوقف کنند. این یک الگوی (IHS) با یک سر و دو شانه ایجاد کرد که در نمودار بالا مشاهده می‌شود.

اگرچه قیمت در 19 اوت 2019 به خط گردن رسید، اما خریداران نتوانستند قیمت را از آن بالاتر ببرند. به همین دلیل، الگو تکمیل نشد و سیگنال خرید تأیید نگردید.

جفت LINK/USDT از خط یقه پایین رفت و حتی حمایت در قیمت 1.96 دلار نیز شکست. این سقوط الگو را باطل کرد. معامله گرانی که در انتظار بازگشت بازار، دست به خرید زده بودند در اینجا به دام افتادند.

نکات کلیدی

الگوی سر و شانه‌های معکوس (IHS) می‌تواند ابزار مفیدی برای معامله گران باشد تا با شروع روند صعودی جدید حرکت کنند. هنگام استفاده از این تنظیمات، چند نکته مهم را باید به خاطر بسپارید.

معامله گران باید منتظر تکمیل الگو باشند، که پس از شکست قیمت و بسته شدن آن بالای خط گردن اتفاق می افتد. پس از مشاهده این الگو می‌توانند موقعیت لانگ خود را باز نمایند. شکسته شدن خط گردن با حجمی بیش از حد متوسط می‌تواند تأیید این امر باشد. تأیید شکست با توجه به حجم معاملات بالا به احتمال زیاد منجر به شکل گیری روند صعودی جدیدی می‌شود.

وقتی یک روند معکوس می‌شود، عموماً برای مدت طولانی ادامه می‌یابد. بنابراین، معامله گران نباید عجله‌ای برای خارج شدن از موقعیت‌ها داشته باشند زیرا هدف الگو برآورده شده است. در مواقع دیگر، الگو تکمیل می‌شود اما به سرعت جهت را معکوس می‌کند و قیمت سقوط می‌کند. معامله گران باید سایر شاخص‌ها و عملکرد قیمت را قبل از تجزیه موقعیت از نزدیک مشاهده کنند.

سلب مسئولیت

هر حرکت سرمایه گذاری و اقدام معاملاتی با ریسک همراه است، هنگام تصمیم گیری باید تحقیقات خود را انجام دهید. این مقاله صرفاً با اهداف آموزشی به رشته تحریر درآمده و به تنهایی معیار مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

مطالب مرتبط
میانگین متحرک و مومنتوم بازار: سه روش برای شناسایی لحظه حرکت با استفاده از MA
بهترین پلتفرم‌های تحلیل تکنیکال: پلتفرم‌هایی که می‌توانید جایگزین تریدینگ ویو کنید
اندیکاتور VWAP یا شاخص متوسط حجمی وزنی چیست و چه کاربردی در معاملات ارز دیجیتال دارد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether