منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند
بازارسازهای خودکار

توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند

با رشد ارزش قفل شده دیفای و استفاده کاربران از صرافی های غیرمتمرکز، توکن های این صرافی‌ها توانستند افزایش قیمت‌های سه رقمی پیدا کنند. در اینجا 6 توکن برتر دکس را معرفی می‌کنیم.

توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند

دیفای در طی سال گذشته به طور پیوسته از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. امور مالی غیرمتمرکز به دلیل پایه‌های محکم ایجاد شده توسط صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) که دسترسی آسان به جدیدترین توکن ها و پروژه‌ها را امکان پذیر می‌سازد، رشد کرده است.

در ابتدا تلاش‌های بی رمقی در مورد رابط‌های کاربری دکس، مانند آی دکس IDEX یا اتردلتا (Etherdelta) وجود داشت. با این حال تنها زمانی تجارت در شبکه دیفای واقعاً آغاز شد که یونی سواپ (Uniswap) راه اندازی شد. ورود این صرافی غیرمتمرکز محبوب راه اندازی توکن های مالی را تسهیل کرد. در این مقاله شش مورد از بهترین عملکردها در بین توکن های غیرمتمرکز آورده شده است.ارز دیجیتال UNI توکن صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ

یونی سواپ از ابتدا یک رابط کاربری ساده بود که امکان مبادله بین دو توکن متفاوت ERC-20 را فراهم می‌کرد. این صرافی بعد از اقبال عمومی به یک مرکز توسعه سریع دیفای تبدیل شده است. یونی سواپ اکنون شاهد حجم متوسط معاملات روزانه 1 میلیارد دلار و 3.95 میلیارد دلار نقدینگی قفل شده در پروتکل خود هست.

توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند

ارزش کل قفل شده یونی سواپ

در ابتدا پلتفرم یونی سواپ بدون توکن بومی کار می‌کرد. هزینه‌هایی که در این صرافی دریافت می‌شد به ذخیره نقدینگی تبدیل می‌شد. این پروژه پس از راه اندازی پلتفرم رقیب سوشی سواپ (SushiSwap) برای کاربران پلتفرم و ارائه دهندگان نقدینگی خود یک ایردراپ غیر منتظره انجام داد. سوشی سواپ همان رابط کاربری را به همراه توکن حاکمیتی SUSHI ارائه می‌داد. یونی سواپ با این کار توانست سهم بازار بزرگی که سوشی سواپ در روزهای اولیه ربوده بود، باز پس گیرد.

توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند

نمودار قیمت UNI

پس از انتشار و لیست شدن در چندین صرافی برتر، UNI به سرعت بالاتر از $ 7.00 رشد کرد. این ارز در 4 نوامبر، پس از اصلاح سنگینی به قیمت 1.93 دلار  رسید.

از آن زمان تاکنون قیمت UNI به بالاترین قیمت 32.50 دلار در تاریخ 20 فوریه افزایش یافته است. هیجان از انتشار یونی سواپ v3 و توانایی دارندگان توکن برای به دست آوردن UNI خود و جمع آوری بخشی از هزینه‌ها همچنان به افزایش تقاضا و قیمت این توکن کمک می‌کند.

توکن SUSHI ارز حاکمیتی سوشی سواپ

سوشی سواپ یک داستان مباحثه بحث برانگیز دارد. از شروع کار به عنوان یک کلون یونی سواپ گرفته تا توسعه دهنده اصلی که توکن های خود را در بازار تخلیه کرد. البته وی متعاقباً همه منابع مالی را برای توسعه پروژه اهدا نمود. با این حال از آنجایی که مشارکت جامعه و توکن پیشرفت خوبی داشته‌اند در این لیست حضور دارد.

توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند

نمودار قیمت SUSHI

حاکمیت و استیکینگ ویژگی‌های اولیه‌ای بود که دارندگان SUSHI از آن بهره مند شدند. این پلتفرم انگیزه‌های بیشتری برای تأمین کنندگان نقدینگی اولیه خود در نظر گرفت. این انگیزه‌ها توانستند بسیاری از کاربران یونی سواپ را به خود جلب کنند. هجوم کاربران از یونی سواپ به این صرافی به قدری شدید بود که برخی آن را “حمله خون آشام” به یونی سواپ نامیدند.

قیمت SUSHI پس از لیست شدن، از 1.16 دلار در تاریخ 29 آگوست به 8.84 دلار در تاریخ 1 سپتامبر افزایش یافت. با این حال دامپ توسعه دهنده اصلی”Chef Nomi” در بازار آزاد باعث شد SUSHI در تاریخ 4 نوامبر به پایین 0.475 دلار برسد.

از آن زمان قیمت SUSHI بیش از 4080٪ رشد کرده و به بالاترین رقم 19.77 دلار در فوریه 20 رسیده است. این پلتفرم با 3.56 میلیارد دلار در حال حاضر نقدینگی پروتکل را تأمین می‌کند. سوشی سواپ به ششمین پلت فرم دیفای از نظر ارزش قفل شده (TVL) تبدیل شده است.

CAKE ارز دیجیتال صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ

با ظهور پروژه پنکیک سواپ (PancakeSwap) به عنوان دکس رقابتی و اولین پروژه میلیارد دلاری در اسمارت چین بایننس (BSC)، توکن (CAKE) طی دو ماه اول سال 2021 شاهد افزایش قابل توجه قیمت بوده است.

افزایش سرسام آور هزینه‌های گس در شبکه اتریوم درهای BSC را برای قاپیدن نقدینگی و کاربران از رقبای برتر مستقر در اتریوم باز کرده است. CAKE برای تسهیل این روند یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برداشته است.

نمودار ارزش قفل شده پنکیک-سواپ

این پروتکل لیست گسترده‌ای از استخرهای نقدینگی، فرصت‌های یلد فارمینگ، یک بخش جمع آوری و یک قرعه کشی داخلی را ارائه می‌دهد. پنکیک سواپ بیش از اینکه یک سیستم عامل دیفای باشد، بسیاری از روند “موضوع داغ” ارزهای رمزنگاری شده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

پیش از اواخر ژانویه 2021، CAKE به طور کلی زیر 0.70 دلار معامله می‌شد. در تاریخ 3 نوامبر 2020 کمترین قیمت این ارز در سطح 0.994 دلار ثبت شد. رشد قیمت توکن تقریباً در آخرین هفته ژانویه شروع شد. این رشد تقریباً همزمان با تحرکات معامله گران “Wallstreetbets” بود که باعث خرابی در بازارهای سنتی شد.

از زمان کمترین قیمت 0.194 دلار، CAKE در 19 فوریه با ظهور اسمارت چین بایننس به عنوان رقیب برتر شبکه اتریوم، 11000٪ رشد کرده است. این ارز دست یابی به بالاترین رقم خود در 20.33 دلار نگاه‌ها را خیره کرد. البته برخی بر این باورند که پشتیبانی صرافی بایننس توانسته تأثیر به سزایی در این افزایش قیمت داشته باشد.

توکن SRM صرافی مشتقات غیرمتمرکز سروم

سروم (Serum) با توکن (SRM) یک صرافی غیر متمرکز مشتقات است که در شبکه بلاک چین سولانا (Solana) فعالیت می‌کند. این دکس نتیجه همکاری تیم سولانا و اپراتورهای صرافی مشتقات رمزنگاری FTX است.

سولانا به دلیل قابلیت پردازش بالقوه 710،000 تراکنش در ثانیه (tps) و با ظرفیت فعلی آزمایش شده تا 50،000 (tps) به عنوان میزبان این دکس انتخاب شد. با توجه به ترافیک شبکه اتریوم این بلاک چبندر حال حاضر 15 تراکنش در ثانیه را می‌تواند انجام دهد. و مهمتر اینکه هزینه‌های گس آن بسیار سرسام آور شده است. سولانا و دکس سروم، می‌توانند به زودی شاهد افزایش استفاده از سمت معامله گرانی باشند که به دنبال هزینه گس کمتری هستند.

SRM به دارندگان توکن این امکان را می‌دهد که توکن های خود را برای به دست آوردن بازده سهام گذاری کنند. همچنین استفاده از آنها برای کاهش هزینه‌های معاملات در صرافی تا 50٪ نیز ممکن است. این صرافی پشتیبانی میان زنجیره‌ای را ارائه می‌دهد. این ویژگی امکان مبادله بدون نیاز به اعتماد دارایی در بلاک چین های مختلف از طریق شبکه متشکل از بیش از 100 اعتبار سنج را فراهم می‌کند.

این ارز بعد از راه اندازی در تابستان دیفای سال 2020، قیمت SRM در نوامبر به پایین‌ترین سطح 0.78 دلار رسید. از آن زمان با افزایش جذابیت گزینه‌های خارج از اتریوم، قیمت آن بیش از 944 درصد افزایش یافته و به بالاترین قیمت 8.13 دلار رسیده است.

توکن (LINA) لینیر فایننس

 لینیر فایننس (Linear Finance) در صحنه دیفای تازه وارد است. این دکس اخیراً پس از عرضه به عنوان توکن ERC-20، روی اسمارت چین بایننس راه اندازی شد.

نمودار قیمت لینیر فایننس

قابلیت قفل کردن توکن ها جهت استفاده از توکن های دارایی مصنوعی لینیر (Linear)، معروف به “نقدشونده ها” جذاب است. این پروتکل به کاربران امکان می‌دهد با استفاده از خوراک قیمت پویا و تجارت در شرایط مالی غیرمتمرکز، به دارایی‌های سنتی مانند فارکس و کالاها دسترسی داشته باشند.

قابلیت چند زنجیره‌ای لینیر به کاربران این امکان را می‌دهد تا از هزینه‌های کمتری بهره مند شوند. راه حل اوراکل داخلی به شما کمک می‌کند تا با مشکل پیشروی اوراکل که هم اکنون در پروتکل‌های ساخته شده در اتریوم تجربه می‌شود، مقابله کنید.

برنامه‌های آینده برای LINA این ارز را کارآمدتر می کند. این برنامه ها شامل گسترش توانایی‌های حکمرانی خواهد بود. با این کار به اعضای انجمن برای رأی گیری در مورد مسیر آینده پروژه اجازه داده می شود. این تصمیمات شامل رای گیری درباره هزینه کارمزد معاملات و میزان تخصیص به صندوق بیمه است.

پس از عرضه در سپتامبر 2020، قیمت LINA در 19 نوامبر به پایین‌ترین سطح 0.0047 دلار کاهش یافت. با این حال پس از مهاجرت به اسمارت چین بایننس و چندین اعلامیه مشارکت، در 33 فوریه با 3300٪ رشد به بالاترین سطح در 0.1212 دلار رسید.

صرافی ویوز و مجموعه در حال رشد برنامه‌های دیفای

ویوز (Waves) یک بلاک چین چند منظوره است. این بلاک چین قادر به پشتیبانی از انواع دپ ها و قراردادهای هوشمند از جمله صرافی‌های غیرمتمرکز است.

یکی از قطعات جدایی ناپذیر این اکوسیستم صرافی ویوز (Waves Exchange) است. این صرافی در ابتدا با نام “Waves DEX” در سال 2017 راه اندازی شد. ویوز دکس خرید و فروش سریع، ایمن و کم هزینه برای دارایی‌های اصلی دیجیتال و همچنین توکن های ضبط شده بر روی پروتکل ویوز را ارائه می‌داد.

صرافی ویوز در حال حاضر به طور متوسط در 24 ساعت حجم معاملات 10 میلیون دلار را تجربه می‌کند. افزایش قیمت اخیر در WAVES در کنار مجموعه در حال گسترش برنامه‌های دیفای مانند “Swop.fi” می‌تواند منجر به هجوم فعالیت برای اکوسیستم ویوز به عنوان جایگزین شبکه اتریوم شود. به نظر می‌رسد تا زمان انتشار کامل Eth2 هزینه گس این شبکه در سطح بالایی قرار داشته باشد.

کلام پایانی

ما در این مقاله برترین توکن های صرافی غیرمتمرکز را معرفی کردیم. این صنعت به شدت در حال رشد است و به نظر کارشناسان هنوز ابتدای روند صعودی است. این صرافی ها دروازه های بازار مالی به روی افراد بیشتری باز کرده اند. با توجه به هزینه های گس بالای اتریوم صرافی های دیگر بلاک چین ها شانس بیشتری برای رشد خواهند داشت.

مطالب مرتبط
 استیکینگ کاردانو: (Cardano Staking) هر آنچه در مورد کسب سود از ADA باید بدانید
کارمزدهای شبکهٔ اتریوم با کاهش جنون دیفای رو به کاهش است
نکات مهم NFTها: 7 مورد که باید درباره توکن های غیرقابل معاوضه بدانید
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether