منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل تکنیکال  »  تحلیل تکنیکال بیت کوین  »  صلیب مرگ بیت کوین می‌تواند سیگنال خرید معامله گران باهوش باشد
بیت کوین 60 هزار دلاری در هفته آینده دیده می‌شود؟ 5 نکته‌ای که باید در هفته آینده زیرنظر داشت

صلیب مرگ بیت کوین می‌تواند سیگنال خرید معامله گران باهوش باشد

رضا باغانی
1400/03/23
۰

معامله گران بیت کوین پس از مشاهده صلیب مرگ در نمودار روزانه ترسیده‌اند. اکثر معامله گران در این شرایط دست به فروش می‌زنند. اما آیا این می‌تواند سیگنال خرید سرمایه گذاران باهوش‌تر برای شناسایی کف قیمت بیت کوین باشد؟

اصلاحات شدید بیت کوین از بالاترین سطح خود در 64900 دلار همچنان ادامه دارد. این اصلاحات گسترده در بازار احساس سرمایه گذاران را حداقل برای کوتاه مدت منفی کرده است. برخی از تحلیلگران معتقدند که ممکن است قیمت به پایین‌ترین حد خود رسیده باشد. با این حال برخی دیگر به دلیل تشکیل الگوی “صلیب مرگ” که در زمان نگارش، در آستانه تکمیل است، سقوط بیشتر را هشدار می‌دهند.

برای معامله گران جدید، نام صلیب مرگ خود بار منفی زیاد و احساس آغاز روند نزولی را به همراه دارد. این احساسات می‌تواند باعث پنیک سل یا فروش از سر ترس شود. خصوصاً اگر بازار قبل از ایجاد این الگو، وارد مرحله خرسی شده باشد.

با این حال، آیا صلیب مرگ بیت کوین چیزی است که باید از آن ترسید یا فقط ابزاری برای پیش بینی روند قیمت بیت کوین است. آیا این نشانه، تریدرها را به درستی راهنمایی می‌کند و مهمتر اینکه آیا برداشت تریدرها از این سیگنال درست است؟

بیایید با کمک چند مثال این موضوع را بررسی کنیم.صلیب مرگ چیست و چقدر دقیق است؟

صلیب مرگ زمانی شکل می‌گیرد که میانگین متحرک ساده کوتاه مدت، معمولاً میانگین متحرک ساده 50 روزه، از میانگین متحرک بلند مدت، به طور کلی میانگین متحرک نمایی 200 روزه عبور کند.

صلیب مرگ بیت کوین می‌تواند سیگنال خرید معامله گران باهوش باشد

نمودار روزانه LTC/USD. منبع TradingView

به طور کلی این کراس اوور نزولی است زیرا نشان می‌دهد که روند صعودی جهت خود را تغییر داده است. سرمایه گذاران بزرگ سازمانی عموماً در یک بازار در حال سقوط خرید نمی‌کنند تا زمانی که کف آن تأیید شود. به همین دلیل، خرید بسیار کم می‌شود و سرمایه گذارانی که موقعیت های باز دارند به دلیل وحشت شروع به خروج از بازار می‌کند. پس صلیب مرگ می‌تواند به خودی خود روند کاهشی را تشدید کند.صلیب مرگ در بازار سهام آمریکا

قبل از بررسی چند نمونه از صلیب های مرگ در بازارهای رمزنگاری، بیایید ببینیم که چگونه این الگو بر شاخص S&P 500 بین سال 1929 تا 2019 تأثیر گذاشته است. طبق گفته دورسی، رایت اسوشیت (Dorsey, Wright & Associates, LLC)، میانگین سقوط پس از تشکیل صلیب مرگ 12.57٪ و افت متوسط بسیار کمتر و حدود 7.75٪ بوده است.

با این حال، اگر فقط دوره بعد از 1950 در نظر گرفته شود، متوسط افت کمتر از 10.37٪ و متوسط آن 5.38٪ است.

این ارقام، به ویژه برای معامله گران رمزنگاری که به بی ثباتی عادت دارند، شگفت آور نیستند. با این حال باید به همگرایی نزولی این دو میانگین متحرک اشاره کرد.

تاریخ نشان می‌دهد که صلیب مرگ منجر به چند مورد از افت‌های گسترده شاخص‌های بازار سهام ایالات متحده شده است.

پس از عبور از صلیب مرگ در 19 ژوئن  1930 شاخص S&P 500 تقریبا 78٪ سقوط کرد که از 15 سپتامبر 1932 بی سابقه بوده است. صلیب مرگ وحشتناک بعدی با تصحیح 53.44٪ همراه بود که از 19 دسامبر 2007، تا 17 ژوئن 2009 رخ داد.

این نشان می‌دهد که چگونه در موارد منتخب، صلیب مرگ توانسته است تصحیح جدی را پیش بینی کند. با این وجود، دو افت شدید بیش از 50٪ در یک تاریخ 90 ساله نشان می‌دهد که این الگوی به اندازه کافی قابل اعتماد نیست که بتواند ترس فوری را در معامله گران ایجاد کند.

آخرین صلیب های مرگ بیت کوین

از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال هنوز یک بازار نوپا است، داده‌های موجود بسیار محدود است. بیایید چند نمونه از صلیب مرگ و تأثیر آن بر بیت کوین را مرور کنیم.

صلیب مرگ بیت کوین می‌تواند سیگنال خرید معامله گران باهوش باشد

صلیب مرگ در نمودار روزانه بیت کوین. منبع:TradingView

آخرین صلیب مرگ در 26 مارس 2020 اتفاق افتاد، زمانی که جفت ارز BTC / USD در قیمت 6،758.18 دلار بسته شد. با این حال، معلوم شد که این صلیب مرگ یک سیگنال خرید بسیار قوی برای معامله گران باهوش بوده است. این جفت ارز در 13 مارس در قیمت 2،858 دلار قبل از رویداد صلیب مرگ معامله می‌شد.

پیش از این، بیت کوین در 26 اکتبر 2019، هنگامی که قیمت در 9259،78 دلار بسته شد، صلیب مرگ را تشکیل داده بود. تا آن زمان، این جفت ارز شاهد اصلاح 33٪ از بالاترین رقم خود 13،868.44 دلار در 26 ژوئن 2019 بود.

پس از تلاقی، قیمت جفت ارز در 18 دسامبر 2019 به 6،430 دلار رسید و 30 درصد دیگر سقوط کرد. از بالاترین سطح 13،868.44 دلار به پایین‌ترین سطح در 6،430 دلار، شاهد کاهش کلی 53٪ بودیم.

صلیب مرگ بیت کوین می‌تواند سیگنال خرید معامله گران باهوش باشد

صلیب مرگ در نمودار روزانه بیت کوین2. منبع:TradingView

در سناریوی دیگر، بازار گاوی خروشان بیت کوین در 17 دسامبر 2017 به بالاترین قیمت 19،891،99 دلار رسید. صلیب مرگ در 30 مارس 2018 تشکیل شد، زمانی که قیمت این جفت ارز در سطح 6،848.01 دلار بسته شد. در آن زمان، این جفت ارز بیش از 65٪ از بالاترین سطح آن زمان خود اصلاح کرده بود.

پس از آن، فروش ادامه یافت. پایین‌ترین سطح بازار خرسی در 15 دسامبر 2018 و در قیمت 3،128.89 دلار تشکیل شد. این به معنای سقوط بیشتر در حدود 54٪ از صلیب مرگ و سقوط کلی 84٪ از بالاترین حد دارایی بود.

موارد فوق نشان می‌دهد که چگونه صلیب مرگ در اواخر چرخه بازار خرسی اتفاق می افتد و سرمایه گذاران منتظر شکل گیری این الگو هستند تا سود زیادی را از بازار خارج کنند. در همان زمان، ممکن است شرط بندی نزولی برای معامله گران شورت کارساز باشد اما برای سرمایه گذاران بلند مدت صد در صد مضر است.

درسی که می‌توان از صلیب مرگ بیت کوین گرفت

مثال‌ها نشان می‌دهد که چگونه صلیب مرگ یک الگوی پسگرا است. یعنی این الگو وقتی قسمت عمده‌ای از افت قبلاً رخ داده است، شکل می‌گیرد. به طور معمول، سرمایه گذاران بلند مدت در صورت مشاهده صلیب مرگ در نمودارهای روزانه نیازی به وحشت ندارند اما این سیگنالی است برای توجه بیشتر. شاید آماده سازی پورتفولیو برای موقعیت یابی برای روبرویی با انواع نتایج پیش بینی نشده به کار آید.

از صلیب‌های مرگ همچنین می‌توان بعضاً به عنوان یک سیگنال متضاد استفاده کرد. بنابراین وقتی آنها پدیدار می‌شوند معامله گران باید به دنبال نشانه‌های دیگری از نمودار باشند تا بتوانند کف بازار را تشخیص دهند. به تناوب آن می توان زمان مناسب برای ورود به بازار را یافت.سلب مسئولیت

مقاله بالا صرفاً با اهداف خبری به رشته تحریر درآمده است. بیت پارس هیچگونه توصیه‌ای مبنی بر سرمایه گذاری ارائه نمی‌دهد. معامله گران خود مسئول کلیه تصمیمات خود هستند.

مطالب مرتبط
بیت کوین و NFT ها در شروع هفته با توجه به اعلامیه دولت مبنی توزیع کمک‌های مالی رشد کردند
رکورد تازه بیت کوین: طلای دیجیتال تا 24.6 هزار دلار افزایش یافت؛ جهت حرکت بعدی نامشخص
نوسان شدید بیت کوین؛ بازگشت دوباره وحشت کرونا به بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس