منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال بیت کوین  »  بازی چین و بیت کوین: نقش چین در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال چیست؟
روند بعدی بیت کوین: معامله گران در مورد بازار بیش از حد داغ و  سال جدید چینی بحث می‌کنند

بازی چین و بیت کوین: نقش چین در نوسانات بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

سعید درویشی
1400/03/09
۰

چین نگرش منفی آشکار خود را نسبت به بازار ارزهای دیجیتال تجدید کرده است. بازی چین با قیمت بیت کوین به واسطه حضور ماینرها در این کشور به یکی از مشکلات بازار تبدیل شده است. در اینجا سه سناریو برای اتفاقاتی که در آینده ممکن است، رخ دهد آورده شده است.

صد سال قبل از اوایل قرن 20، امپراطورهای چین تجارت بین المللی را ممنوع و کشور را از سایر نقاط جهان مخفی کردند. سیاست به اصطلاح “درهای بسته” (…) تا حدی پاسخی به جنگ تریاک با انگلیس بود. انگلیس در طول قرن گذشته بی رحمانه مواد مخدر را در چین توزیع می‌کرد. تریاک صادر شده از انگلیس حدود 12 میلیون نفر را در کشور چین معتاد کرده بود.

گرچه ارزهای دیجتال به سختی به اندازه تریاک اعتیاد آور است، اما به نظر می‌رسد رژیم فعلی در چین با این بازار همانند بازار تریاک رفتار می‌کند.

هفته گذشته، معاون نخست وزیر لئو او، که همچنین شورای دولتی را رهبری می‌کند، صریحاً استخراج و تجارت ارزهای دیجیتال را به عنوان یک ریسک مالی که بی ثبات کننده اقتصاد کشور است، محکوم کرد. در نتیجه، شرکت‌های بزرگ استخراج ارز دیجیتال فعالیت خود را متوقف کردند. این شرکت‌ها اکنون به جستجوی خانه‌های جدید در خارج از کشور چین می‌پردازند.

هوبی (Huobi) و اوکی اکس (OKEx)، دو صرافی بزرگی هستند که به سرمایه گذاران در چین خدمت می‌کنند. این دو صرافی نیز استخراج ابری را به حالت تعلیق درآوردند و از فعالیت‌های تجاری در آنجا فاصله گرفته‌اند.

آینده بازی چین و بیت کوین

آیا این آغاز “جنگ‌های ارز دیجیتال” در چین است؟ یا آیا این فقط یک نمونه دیگر از فاد (FUD) است که در میانه هر بازار گاوی، چین با بازی با بیت کوین به آن دامن می زند؟ امروز می‌خواهیم واکنش جامعه رمزنگاری محلی در چین را بررسی کنیم. در اینجا سه سناریو قابل قبول برای چگونگی بازی چین با بیت کوین به رشته تحریر درآمده است.سناریو 1: بازی چین با برگ غیرقانونی اعلام کردن ارزهای دیجیتال و بیت کوین

نابودی صنعت رمزنگاری به صورت “رسمی” در چین مطمئناً امکان پذیر است. این یعنی جلوگیری از معاملات خرده فروشی که با استفاده از VPN به صرافی‌ها سر می‌زنند و تعطیلی کامل سیستم‌های ماینینگ. دولت مرکزی می‌تواند ممنوعیت استخراج و تجارت در سراسر کشور را صادر کند. سپس سیاست‌هایی وضع می‌شود که مجوز مزارع استخراج بیت کوین را سلب می‌کند. این یعنی حتی کسانی را که در حال حاضر تحت عنوان “مراکز محاسبه ابری” فعالیت می‌کنند از ادامه فعالیت منع می‌شوند.

اگر این اتفاق بیفتد صرافی‌های بزرگی مثل هوبی و اوکی اکس به زودی تعطیل یا مجبور به فرار از چین می‌شوند. این امر با توجه به اینکه دفتر مرکزی هر دو صرافی در پکن واقع شده است خیلی سریع رخ خواهد داد. با کمتر از یک ساعت رانندگی از محل زندگی رئیس جمهورشی می‌توان به دفاتر این صرافی‌ها رسید که چندان جای فرار برای آن‌ها نمی‌گذارد.

رمزنگاری هنوز یک بازیگر کوچک در صحنه تکنولوژی مالی یا فین تک (fintech) چین است. با این حال این صنعت دولت چین را بیش از ماهی‌های بزرگتری مانند علی بابا (Alibaba) و تنسنت (Tencent) را نگران کرده است. رمزنگاری می‌تواند تهدید طولانی مدتی بزرگتر از علی بابا و تنسنت باشد. از این گذشته، دولت می‌تواند با محدود کردن جک ما (Jack Ma) به راحتی علی بابا را کنترل کند، اما پس از بزرگ شدن رمزنگاری نمی‌تواند بدون زحمت آن را تعطیل کند. دولت‌ها، بیش از هر کس دیگری در جهان، می‌دانند که رمزنگاری یک سوراخ خرگوش است که بسیاری از مردم را به جهانی مقاوم در برابر سانسور و غیرمتمرکز می‌برد. و این خصوصاً برای چین ترسناک است.

بیت کوین رقیب اصلی یوآن چین محسوب می شود؟

حتی بدتر: رمزنگاری افسارگسیخته “واقعی” به خوبی می‌تواند به عنوان یک تهدید رقابتی و گیج کننده برای تلاش مداوم چین برای ایجاد ارز دیجیتال خود تلقی شود. ارز دیجیتال بانک مرکزی چین DCEP چین به بلوغ خود ادامه می‌دهد. با این حال هر جایگزین مالی که بین مردم مشروعیت داشته باشد، به عنوان تهدیدی برای کمپین یوان دیجیتال چین تلقی می‌شود. بعلاوه رمزنگاری، خروج ناخواسته سرمایه را که خار دیگری در چشم دولت است، تسهیل کرده است.

با این وجود، بسیاری از ناظران این سناریو یعنی ممنوعیت کامل صنعت ارزهای دیجیتال در چین را بعید می‌دانند. به نظر می‌رسد پس از بیش از یک دهه تحمل رمزنگاری، اجرای چنین راه حل “خشنی” بسیار عجیب باشد. و من تمایل دارم موافقت کنم. غیر از آن بیت کوینی که در چین استخراج می‌شود اکنون در تراز مالیاتی بزرگترین شرکت‌های آمریکایی حضور دارد بنابراین حضور ماینرهای در چین به طور غیرمستقیم قدرت تاثیرگذاری در بازار مالی آمریکا را به این کشور می‌دهد.

احتمال رخ دادن این سناریو به نظر بیت پارس 20 درصد استسناریو 2: رعد بزرگ، باران کم یا سنگ بزرگ نشانه نزدن است

雷声 大 , 雨点 小 (“رعد و برق بزرگ باران کم”) عبارتی است که بیانگر سیاست‌های بلندپروازانه ای است که اقدامات کمی را دنبال می‌کند. اگر این سناریو اجرا شود، بیانیه نخست وزیر لیو آخرین کلماتی است که از دولت می‌شنویم. هیچ دستورالعمل مشخص دیگری از طرف دولت مرکزی برای دولتهای استانی وجود ندارد که مجبور به ممنوعیت فعالیتهای رمزنگاری شوند. به معنای دیگر این تصمیم می‌تواند خود نشانه‌ای از انجام نشدنش باشد.

از همه مهمتر، هیچ KPI (بخشنامه) وجود ندارد که دولت‌های استانی بر اساس آن اقدامی انجام دهند. این مهم است زیرا در صورت عدم وجود بخشنامه‌ها، بعید است دولت‌های استانی بتوانند مانع کار ماینرها شوند. از این گذشته، ماینرها طی یک دهه در این کشور به صورت مسالمت آمیز فعالیت کرده‌اند. آن‌ها روابط صمیمانه‌ای با دولت‌های محلی ایجاد کرده‌اند و پول مالیات خوبی نیز پرداخت کرده‌اند.

اگر این سناریو اجرا شود، می‌توان بیانیه نخست وزیر لئو را مطابق با تعهد چین برای دستیابی به خنثی سازی کربن تا سال 2060 دانست. این کشور تصمیم گرفته است تمام مسدودکنندگانی را که مانع از دستیابی به آن هدف و سازگار با محیط شدن می‌شوند، از بین ببرد. متأسفانه استخراج بیت کوین یکی از این عواملی است که مانع کم کردن تولید کربن در چین می‌شود.

در نتیجه، ممکن است فارم های ماینینگ با انرژی ذغال سنگ تا حد زیادی ممنوع شوند. این در حالی است که به کسانی که از انرژی پاک استفاده می‌کنند اجازه داده می‌شود به فعالیت خود ادامه دهند. صرافی‌های رمزنگاری همچنین غیر از توقف عملیات استخراج ابری، که به هر حال فقط کسری از درآمد آنها را تشکیل می‌دهد، مشکلی نخواهند داشت.

احتمال رخ دادن این سناریو به نظر بیت پارس 40 درصد است

سناریو 3: چین فعالان رمزنگاری را از میدان به در می کند

همانطور که سرمایه گذار پرریسک متیو گراهام، VC رمزنگاری مستقر در چین گفت: “ما مطمئناً این عقیده را داریم که اظهارات “لیو او” نشان می‌دهد که دولت چین نگرانی‌هایی بیش از حد در مورد رمزنگاری دارد. ما می‌توانیم پیش بینی کنیم که دولت “از نزدیک” این موضوع را زیر نظر دارد.

در اینجا، یک “نگاه دقیق” می‌تواند به این معنی باشد که دولت به اقدامات مقابله‌ای برای مقابله با خطر ورود رمزنگاری به جریان اصلی ادامه خواهد داد، البته به دلیل غیرقانونی دانستن آن.

این ممکن است با سرکوب عملیات استخراج با استفاده از ذغال سنگ آغاز شود. سپس به تدریج عملیات استخراج با انرژی هیدروژن انجام شود، و سپس به فعالیت‌های استخراج CPU مجهز (به عنوان مثال Filecoin و Chia) گسترش یابد.

هوبی و اوکی اکس از قبل استخراج ابری و استفاده از ویژگی‌های تجاری را برای کاربران چینی متوقف کرده‌اند. سایر ویژگی‌ها مانند معاملات فرابورس نیز می‌تواند خطر قریب الوقوع باشد.

این سناریو شاید خطرناکترین سناریو باشد زیرا درد را برای آینده قابل پیش بینی گسترش می‌دهد. بازار از نظر سیاست آینده قابل مشاهده نیست و فقط می‌تواند منفعلانه واکنش نشان دهد.

بسیاری از کارآفرینان رمزنگاری چنین خطری را دیده‌اند و یا از چین خارج شده‌اند و یا حداقل مسیر فرار را آماده کرده‌اند.

احتمال رخ دادن این سناریو به نظر بیت پارس 50 درصد استبازی چین با بیت کوین به ضرر بازار ارزهای دیجیتال تمام می‌شود

همانطور که گراهام مشاهده کرد، جامعه رمزنگاری بیانیه لئو را “تأکید ترسناک” خوانده‌اند. اما ترس مشکل اصلی بازار نیست. این عدم اطمینان است بازار را متزلزل کرده است. اگر دولت در مورد اهداف و جهت خود روشن باشد، جامعه می‌تواند راهی برای مقابله با آن پیدا کند. بنابراین به نظر می‌رسد چین بیشتر دوست دارد تا با برگ بیت کوین با این بازار بازی کند.

مشکل بزرگتر – حداقل برای دولت – این است که این بار ممکن است این ممنوعیت‌ها مؤثر نباشد. شهروندان چین به راحتی و به طور معمول از طریق VPN فیلترهای دولت را دور می‌زنند تا به گوگل (Google)، ویکی پدیا (Wikipedia) و سایر مواردی که دولت در تلاش است آنها را تعطیل کند، دسترسی پیدا کنند. آن‌ها در صورت ممنوع شدن صرافی‌های بزرگ، راه‌هایی برای دسترسی به صرافی‌های خارجی پیدا می‌کنند تا در دیفای سرمایه گذاری کنند. البته تأیید شده است، یافتن یک رمپ پنهان برای تبدیل رمزنگاری به یوان در حساب بانکی چینی‌ها پیچیده‌تر خواهد بود.

و اگر ماینرهای چین ناپدید شوند؟ این می‌تواند یک چیز خوب برای رمزنگاری باشد، و باعث می‌شود بلاک چین غیر متمرکز و آسیب ناپذیر باشد.

البته این به نوعی به صنعت نیز آسیب خواهد رساند. اگر رمزنگاری چین را ترک کند، نسلی از کارآفرینان فقیر و باهوش تنها فرصت خود در زندگی را برای ایجاد ثروت در یک سیستم نوپای جهانی و بدون مرز از دست می‌دهند. همه در آن سناریو ضرر می‌کنند.

ارز دیجیتال تریاک یا مواد مخدر نیست. مزایای گشودن این فرصت برای سرمایه گذاران و کارآفرینان چین و دیگر کشورها واضح است.

آیا می دانید؟

狗肉 羊头 卖 狗肉 به معنی “حلق آویز کردن سر گوسفند اما فروش گوشت سگ” است. این یک روش برای توصیف برای بازرگانانی است که یک کالا را تبلیغ می‌کنند اما چیز دیگری می‌فروشند. در پرونده استخراج، بسیاری از ماینرها متهم شده‌اند که خود را به عنوان مراکز بزرگ داده معرفی می‌کنند – اما در واقع برای استخراج پول اینترنتی زغال سنگ می‌سوزانند. این می‌تواند شیطنت این ماینرها را نشان دهد که ممکن است دولت را به رفتاری غیرمعمول مجبور کند.

با این حال بازی چین با بیت کوین تا زمانی که این کشور قطب ماینینگ است ادامه خواهد داشت. باید دید آمریکا، ایران و دیگر کشورها برای مقابله با این قدرت در چین چه اقداماتی را انجام می‌دهند.

مطالب مرتبط
سطح کلیدی بیت کوین: عبور بیت کوین از 40 هزار دلار مسیر را برای 100 هزار دلار باز می‌کند
بیت کوین و رشد آلتکوین ها: BTC از 30 هزار دلار عبور می کند یا آلت سیزن آغاز شده است
بیت کوین 17000 دلاری در راه است، ریپل نیز با 20 درصد رشد به مهمانی آلتکوین ها پیوست
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری مایکرواستراتژی
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether