منو
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  اهداف آینده سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi و سیستم مالی متمرکز CeFi
اهداف آینده سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi و سیستم مالی متمرکز CeFi

اهداف آینده سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi و سیستم مالی متمرکز CeFi

سعید درویشی
1399/07/14
۰

همه کسانی که درگیر بلاکچین و ارزهای رمزپایه هستند می‌دانند که این فضا به سرعت در حال تکامل است و در انتظار اهداف آینده سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi و سیستم مالی متمرکز CeFi هستند. از زمان استخراج اولین بیت کوین در سال 2009، چندین تحول منجر به شکل گیری آنچه امروز به عنوان صنعت رمزنگاری یا کریپتو اینداستری (Crypto-Industry) شناخته می شود، شده است.

اهداف آینده سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi و سیستم مالی متمرکز CeFi

ویژگی‌های به خصوص این صنعت، بازار 24 ساعته، دیفای و بیش از 2000 ارز رمزپایه معتبر و حدود 6000 توکن موجود در بازارهای مختلف است. با توجه به تحولات مهم امروزی مانند پذیرش این صنعت توسط شرکت‌های سرمایه گذاری، وضع مقررات سختگیرانه برای رمزنگاری و همینطور نوآوری‌های جدید در سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)، سؤالات بسیاری در مورد اینکه اهداف آینده این بازار چیست، به وجود آمده است.

اهداف آینده سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi و سیستم مالی متمرکز CeFi

اهداف آینده سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi و سیستم مالی متمرکز CeFi

مقاله‌ای با عنوان زیرساخت‌های صنعت رمزنگاری توسط آرجون بالاجی، مدیر سرمایه گذاری در پارادایم، سعی کرده تا با برجسته سازی وضعیت فعلی بازار به این سؤال پاسخ دهد.

به گفته بالاجی:

“ما در مراحل اولیه تکامل ساختاری بعدی صنعت رمزنگاری هستیم”

بالاجی عدم بهره وری سرمایه در اثر چندپاره شدن بازار را از یک سو به عنوان نقطه ضعف این بازار می‌داند. از سوی دیگر وجود اعتبار کافی در تمامیت این صنعت را یکی از نقاط قوت در تجارت رمزنگاری امروز می‌شمارد.

به نظر وی همگرایی سیستم‌های مالی متمرکز و غیرمتمرکز ممکن است به عنوان یک راه حل برای مشکلات اصلی این صنعت ظاهر شود.

لارک دیویس : پنج دارایی بی نام و نشان دیفای می‌توانند سودهای چند برابری داشته باشند

✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

وی خاطرنشان کرد:

“همچنان که دیفای به تقویت ساختار خود ادامه می‌دهد، سیفای و دیفای با همپوشانی در میان فعالان بازار، استخرهای نقدینگی و محصول UX بهم نزدیک خواهند شد.”

یکی از منحصر به فردترین ویژگی‌های دیفای مدل بازارساز خودکار (AMM) است که امکان لیست دهی بدون نیاز به مجوز را فراهم می‌کند.

این ویژگی به ارائه دهندگان نقدینگی منفعل بازار کمک می‌کند قبل ورود به بازار عمق واقعی بازار را ایجاد کنند. ادغام صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز، کاربران بازارهای مالی متعارف را قادر می‌سازد تا از این ویژگی‌ها استفاده کنند.

سیفای تلاش خواهد کرد تا از بازده جذاب زنجیره‌ای ارائه شده توسط صرافی‌های غیرمتمرکز بهره ببرد و این را می‌توان با زنجیره‌های سازگار EVM (ماشین مجازی اتریوم) به دست آورد.

ما قبلاً شاهد این اتفاق بوده‌ایم، بایننس با راه اندازی اسمارت چین خود این مکانیزم های بین زنجیره‌ای را در اختیار کاربران صرافی متمرکز خود قرار داد. با استفاده از این زنجیره‌ها قابلیت همکاری بین دیفای و صرافی‌های متمرکز افزایش می‌یابد.

اهداف آینده

اگر شرکت‌های سرمایه گذاری همچنان به فضا ورود کنند، ممکن است حتی شاهد استخرهای نقدینگی در لیست سفید دولتی باشیم. که مطابق با مقررات ایجاد می‌شوند. در گذشته نیز صرافی‌هایی مانند جمینی توانسته‌اند مجوزهای لازم برای ورود رمزنگاری به بازارهای مالی سنتی را به دست آورند.

دیفای و بیت کوین : در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست

با بهبود مقیاس پذیری، زیرساخت‌های دیفای همزمان با زیرساخت‌های متمرکز رشد خواهند کرد. ابزارهایی مانند هش فلو (Hashflow) در حال حاضر پروتکل لایه 2 را برای ساخت و بهره برداری از نسل‌های در حال ظهور صرافی‌های دوگانه سیفای-دیفای در دسترس قرار داده است.

چنین پلهایی میان دیفای و سیفای دو طرفه است، گسترش بیتفینکس (Bitfinex) و راه اندازی مشتقات سهام با تسویه حساب تتر نمونه‌ای از ورود بازارهای سنتی به بازار رمزنگاری است.

در حالی که این تحولات نویدبخش بوده و به اهداف آینده مهیجی اشاره دارد، از آنجا که شواهدی از دستکاری بازار با ایجاد تقاضای مصنوعی کوین‌ها در سیستم عامل‌های غیرمتمرکز وجود دارد، میزان قابل توجهی خطر سیستماتیک نیز در کمین سرمایه گذاران است.

تعداد بیشماری از توکن های دیفای به وجود آمدند و روندهای صعودی عجیبی را تجربه کردند و در نهایت از بازار خارج شدند. از سوی دیگر بسیاری از صرافی‌های متمرکز هک شدند و یا با تصمیمات اشتباه، سرمایه گذاران را به خطر انداختند.

در اهداف آینده نه چندان دور شاهد ادغام بازارهای مالی سنتی و رمزنگاری خواهیم بود ولی تا آن زمان هر دو بازار باید زیرساخت‌های خود را مستحکم کنند تا از نقطه ضعف‌های یکدیگر آسیب نبینند. اهداف آینده دنیای مالی جهان به احتمال زیاد متعلق به پلتفرم‌هایی خواهد بود که بتوانند بازارهای سنتی را به بازارهای رمزنگاری به درستی پیوند دهند.

مطالب مرتبط
استیکینگ شناور چگونه می‌تواند قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای و دیفای (DeFi) را فراهم کند؟
استخر نقدینگی دیفای (DeFi) چیست و چگونه در پروتکل های مختلف کار می‌کند؟
صرافی غیرمتمرکز  0x چیست؟ ارز دیجیتال (ZRX) توکن بومی این صرافی چه وظیفه ای دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
دور زدن کارمزدهای اتریوم
پولکادکس (Polkadex) چیست؟ همه چیز در مورد صرافی غیرمتمرکز اکوسیستم پولکادات
کراکن Kraken اولین صرافی رمزنگاری که موفق به دریافت مجوز بانکی می‌شود
صرافی جمینی (Gemini)، همه چیز در مورد صرافی ارز دیجیتال دوقلوهای وینکلووس
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی