قیمت بیت کوین
۱,۲۴۷,۵۹۶,۱۹۱تومان
50,572دلار
4.30
قیمت اتریوم
۴۱,۱۰۳,۸۵۶تومان
1,665.97دلار
5.83
قیمت تتر
۲۴,۶۶۹تومان
1دلار
0.06
قیمت بایننس کوین
۵,۹۲۹,۹۶۴تومان
240.40دلار
5.89
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی ها  »  معامله با فرکانس بالا چیست؟ چگونه می‌توان این شیوه معامله را در بازار ارزهای دیجیتال به کار بست

معامله با فرکانس بالا چیست؟ چگونه می‌توان این شیوه معامله را در بازار ارزهای دیجیتال به کار بست

معامله با فرکانس بالا چیست؟ چگونه می‌توان این شیوه معامله را در بازار ارزهای دیجیتال به کار بست

معامله با فرکانس بالا تکنیکی است که شامل نرم افزار و الگوریتم‌های تخصصی، رایانه‌های سطح بالا، دسترسی به اینترنت با تأخیر کم و داده‌های لحظه‌ای بازار است. معامله گران با توصل به این امکانات می‌توانند از سایر رقبا پیشی بگیرند. این امکانات بهره گیری از استراتژی‌های منحصر به فردی را که غیر از این روش امکان پذیر نیست، فراهم می‌کنند.

معامله با فرکانس بالا چیست؟ چگونه می‌توان این شیوه معامله را در بازار ارزهای دیجیتال به کار بست

معامله با فرکانس بالا چیست؟ چگونه می‌توان این شیوه معامله را در بازار ارزهای دیجیتال به کار بست

معامله با فرکانس بالا چیست؟ چگونه می‌توان این شیوه معامله را در بازار ارزهای دیجیتال به کار بست

معامله با فرکانس بالا (High-Frequency Trading) یا به اختصار HFT، سیستمی است که در آن الگوریتم‌ها و نرم افزارها معاملات متعددی را در ثانیه انجام می‌دهند. این نوع معامله مزایای زیادی را در اختیار معامله گران عادی قرار می‌دهد. این نوع معامله مدتها قبل از بازار ارزهای دیجیتال وجود داشته است. اعتقاد بر این است که این نوع معامله 80٪ از حجم معاملات بازارهای خاص دارایی را تشکیل می‌دهد. با این حال، با توجه بیشتر سرمایه گذاران شرکتی به بازار کریپتو، این عامل در حال تبدیل شدن به یک شیوه اصلی در جهان دارایی‌های غیرمتمرکز است.

اصلی مهم در پشت اکثر استراتژیهای معامله با فرکانس بالا وجود دارد. این نوع معامله مستلزم آن است که معامله گرانی که آنها را اجرا می‌کنند از اولین کسانی باشند که در صورت تغییر قیمت‌ها، معامله انجام می‌دهند. گاهی اوقات، تنها کسری از ثانیه طول می‌کشد تا یک حرکت سودآور به یک اقدام بی سود یا حتی ضررده تبدیل شود. این امر منجر به این شده برخی از معامله گران از تکنیک‌های خاصی برای کمی جلوتر بودن در رقابت استفاده کنند. این مطمئناً می‌تواند جدیدترین و قدرتمندترین تجهیزات را شامل شود. البته به توسعه روشهای بسیار هوشمندانه استفاده از متغیرهای جزئی موجود در بازار و بهره برداری از آنها در کسری از ثانیه نیاز دارد.

استراتژی های معامله با فرکانس بالا

تکنیک‌ها و استراتژی‌ها می‌توانند شامل همبستگی، ایجاد بازار، آربیتراژ، پینگ و تجارت مبتنی بر اخبار باشند. هر گزینه با هزینه و منافع خاص خود همراه است. بسته به شرایط بازار، همه استراتژی‌ها همیشه در دسترس بازرگانان نیستند. البته هنوز بحث‌هایی در مورد اخلاقی بودن استفاده از امکانات ناعادلانه در معامله با فرکانس بالا وجود دارد. به طور حتم، برخی از این استراتژی‌ها در بازارهای سنتی غیرقانونی یا همراه با قوانینی بسیار سختگیرانه هستند. به عقیده بسیاری از معامله گران بازار ارزهای دیجیتال هنوز در مرحله “غرب وحشی” است. با این وجود فضای این بازار به سرعت در حال تغییر است و معامله گران باید قبل از این نوع فعالیت‌ها از قوانین محلی خود آگاه باشند.همبستگی چیست و چگونه به معامله با فرکانس بالا کمک می کند؟

همبستگی (Colocation) به عمل قرار دادن یک سرور فیزیکی معاملاتی تا حد امکان نزدیک به مرکز داده صرافی اشاره دارد. گاهی با صرف هزینه‌های گزاف این سرورها حتی در محل اصلی صرافی قرار می‌گیرند. این کار برای بدست آوردن حداقل تأخیر ممکن در انتقال داده‌های بازار انجام می‌گیرد.

در صرافی‌های قانونگذاری شده، کاربران در معرض خطرات تأخیر در برقراری ارتباط هستند. برای اکثر سرمایه گذاران خرد، این تاخیرهای جزئی در پردازش تأثیر زیادی نخواهد داشت. برای معامله گر در معامله با فرکانس بالا، میلی ثانیه می‌تواند همه چیز باشد. یک روش بارز برای داشتن امنیت در برابر تأخیر استفاده از بهترین تجهیزات است.

روش دیگر این است که سرور تجارت خود را از نظر فیزیکی نزدیک مرکز داده‌ای قرار دهید که صرافی انتخابی شما در آن قرار دارد. در برخی موارد، کاربران به معنای واقعی کلمه در منطقه‌ای که مستقیماً مرکز داده صرافی قرار دارد سرور خود را راه اندازی می‌کنند. هرچند اغلب، این صرافی‌ها می‌توانند سرورهای خصوصی را در محل برای مشتریان خاص خود قرار دهند.

مشتریان حتی می‌توانند مستقیماً به سرور اصلی اتصال داشته باشند. کسانی که این گزینه را پیاده می‌کنند مجبور به اتصال از طریق اینترنت هستند که باعث تأخیر در انتقال می‌شود. این عمل “همبستگی” نامیده می‌شود و به راحتی می‌تواند زمان کافی برای تأخیر در انتقال اطلاعات را کاهش دهد تا به هر کسی که از آن استفاده می‌کند، برتری محسوسی دهد.

چه صرافی‌های کولوکیشن را جهت استفاده در معامله فرکانس بالا ارئه می‌دهند

در دنیای ارزهای دیجیتال، صرافی‌هایی وجود دارد که این نوع اتصال را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، صرافی‌هایی مانند هیت بی‌تی‌سی (HitBTC)، جمینی (Gemini) و اریکس (ErisX) بیش از یک سال است که گزینه‌های کولوکیشن را در دسترس مشتریان قرار داده‌اند. این امکان اجازه می‌دهد تا استراتژیهای HFT توسط شرکتهایی که از نظر فیزیکی نزدیک به مراکز داده صرافی نیستند، استفاده شوند. به طور کلی نزدیک به مرکز داده‌ها برای انجام این نوع معاملات حیاتی است. همیشه تأخیر در انتقال داده در نزدیکی سرورها نسبت به کسانی که از نقطه دسترسی فاصله دارند کمتر خواهد بود.

بازار سازی چیست؟

بازار سازی یک استراتژی رایج در دنیای تجارت است. بازارسازی یعنی یک معامله گر با منابع کافی، هم سفارش فروش را ارائه می‌دهد و هم در همان بازار خرید می‌کند. در این گونه استراتژی‌ها معاله گر از بازاری خرید می‌کند که خودش نقدینگی آن را تأمین کرده است. در این گونه معاملات سود اصلی بر اساس نرخ سود بدست می‌آید.

بازارسازی در معاملات معمولی توسط شرکت‌های بزرگ انجام می‌شود و به طور کلی به عنوان یک عمل مثبت در جهت نقدشوندنگی بازارها تلقی می‌شود. با تهیه سفارشات کافی در هر دو طرف دفتر سفارشات، سازندگان بازار باعث می‌شوند دیگر مشتریان همیشه بتوانند وجوه خود را جابجا کنند. عقد قراردادهای عمده با یک یا چند سازنده بازار معمول است و معمولاً این عمل برای کل سیستم بدون ضرر و مفید به نظر می‌رسد. در حال حاضر یک گروه کوچک از شرکت‌ها در حال ظهور هستند که خدمات بازارسازی را برای ارز دیجیتال ارائه می‌دهند.

با این وجود سازندگان بازار که از معامله با فرکانس بالا (HFT) بهره می‌برند اغلب شرکت‌های خصوصی کوچکتر هستند. این شرکت‌ها هیچ قراردادی با صرافی‌های ارزهای دیجیتال ندارند. آن‌ها از برتری توان پردازش بهبود یافته خود استفاده می‌کنند. با این امکانات اطمینان حاصل می‌کنند که پیشنهادات و درخواست‌های آنها به موقع به بازار عرضه شود. این خدمات به طور کارآمدی همان تأثیر شرکت‌های بزرگ را در صرافی می‌گذارد. با این وجود نمی‌توان به شرکت‌های کوچکتر بازار ساز زیاد اطمینان کرد، زیرا هیچ ارتباط تجاری با صرافی ندارند.آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ عملیاتی است که از اختلاف قیمت یک دارایی در بازارهای مختلف بهره می‌برد. گاهی اوقات، قیمت یک دارایی بکسان در صرافی‌های مختلف متفاوت است. عمل شناسایی و بهره برداری از این اختلافات منبع مشترک سود در بین معامله گران است. این فرصت‌ها حتی به دفعات بیشتر در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد. به دلیل افزایش نوسانات در این بازار ممکن است یک دارایی با اختلاف زیاد در دو صرافی در دسترس باشد.

البته این ناهنجاری‌های قیمتی به سرعت یکسان سازی می‌شوند. بخشی از این همگام سازی نیز به دست خود معامله گران آربیتراژ انجام می‌شود. کمبود دارایی در یک صرافی باعث گران شدن آن می‌شود. معامله گران آربیتراژ با جابه جایی دارایی باعث زیاد شدن دارایی و کم شدن قیمت آن می‌شوند.

اینجاست که معامله گران HFT می‌توانند ابتدا این شرایط را شناسایی کرده و از آنها استفاده کنند. با استفاده از نرم افزاری که برای ردیابی این اختلافات در زمان واقعی طراحی شده است، آن‌ها می‌توانند سفارشاتی را که، صدها برابر سریعتر از سفارشات یک معامله گر عادی است، ایجاد کنند. روش‌های مختلفی برای به کارگیری استراتژی آربیتراژ وجود دارد، اما همه اینها شامل ردیابی ناهنجاری قیمتی در بازار است. پس از یافتن ناهنجاری قیمتی با سرعت بالا دارایی را مبادله کرد. هرچه معامله گرانی با امکانات بیشتر وارد این بازار شوند سود این نوع معامله کاهش می‌یابد.پینگینگ چیست؟

پینگینگ (Pinging) فرآیندی است که در آن معامله گران HFT از یک سری سفارشات کوچک‌تر که خیلی سریع انجام می‌شود برای تکمیل سفارش‌های بزرگتر که “تقسیم بندی شده‌اند” استفاده می‌کنند. با تقسیم سفارشات بزرگ به قطعات کوچک تأثیر این سفارشات بر قیمت بازار کم می‌شود.

این روش اساساً طیف وسیعی از قیمت‌ها را با استفاده از سفارشات کوچک آزمایش می‌کند. به این وسیله به محدوده بالا و پایین یک سفارش بزرگ، پی می‌برد. از آنجا که ابزارهای شناسایی این دستورات در الگوریتم‌هایی رمزگذاری شده‌اند، می‌توانند چندین بار در ثانیه این فرصت‌ها را شکار کنند. سپس این نرم افزار می‌تواند با افزایش سرعت خود، دارایی را بلافاصله در سطح پایین آن محدوده خریداری کند و در پایان بالا به “طعمه” بفروشد و سود فوری را بدست آورد.

مسلماً، این روش بیشتر از سفارش‌های بزرگ تغذیه می‌کند و اغلب در مکانهایی موسوم به “استخرهای تاریک” استفاده می‌شود. استخرهای تاریک صرافی‌های خصوصی‌ای هستند که دفتر سفارش خود را در زمان واقعی گزارش نمی‌کنند. مقررات معمولاً انتشار اطلاعات معامله را الزامی می‌کند. با این حال می‌توان به اندازه کافی زمان انتشار را به تأخیر انداخت. با این کار کاربران بزرگ موسسه قادر به انجام معاملات بزرگ می‌شوند بدون اینکه بلافاصله بر بازار تأثیر بگذارد. با این حال، این سیستم‌ها برای معامله گران با فرکانس بالا که می‌توانند از روش”pinging” برای رهگیری و معامله با سایر کاربران استخر تاریک استفاده کنند، قربانی می‌شوند. این می‌تواند سود معامله گرانی که فرکانس بالایی ندارند را کاهش دهد. همچینین مزایای استفاده از استخر تاریک را نیز تضعیف کند.

تجارت مبتنی بر اخبار چیست؟

تجارت مبتنی بر اخبار صرفاً عمل خرید یا فروش در پاسخ به انتشار اخبار مربوط به دارایی‌های بازار است. بیشتر معامله گران برای اطلاع دادن به استراتژی تجارت خود از اخبار در یک نقطه یا نقطه دیگر استفاده کرده‌اند. بیشتر افراد، اخبار به طور معقول و مساوی با یکدیگر رقابت می‌کنند. عموم مردم باید تقریباً همزمان به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. استفاده از اطلاعاتی که به طور عمومی منتشر نشده است “تجارت داخلی” تلقی می‌شود. این امر به طور کلی غیرقانونی است، هرچند هنوز هم رایج است.

روشی که معامله گر HFT در اینجا می‌تواند با استفاده از نرم افزار، اخبار را در چند ثانیه بعد از انتشار تجزیه و تحلیل کند. پس از این کار بلافاصله سفارشات خود را با توجه به نتایج انتشار خبر شروع کند. این نرم افزار به اندازه کافی هوشمند است که نه تنها در مورد دارایی مورد بحث بلکه مثبت یا منفی بودن خبر پیش بینی دقیقی کند.

آیا تجارت با فرکانس بالا برای بازار رمزنگاری خوب است یا بد؟

برخی پیشنهاد می‌کنند که این عمل یک مزیت آشکار و ناعادلانه به معامله گرانی که ابزار لازم برای انجام آن را دارند، می‌دهد. با این حال، طرفداران احساس می‌کنند که این امر به تأمین نقدینگی و ثبات در بازار ارزهای دیجیتال کمک می‌کند.

مضرات معامله با فراکنس بالا

همانطور که گفته شد، تجارت با فرکانس بالا قطعاً زمینه بازی در برابر هر کسی را که در آن شرکت نداشته باشد، ناهموار می‌کند. یک تاجر سنتی هرگز نمی‌تواند امیدوار باشد که در این استراتژی‌ها موفق شود. آنها هرگز نمی‌توانند با سرعت یک معامله گر با فرکانس بالا رقابت داشته باشند. این در واقع اکثریت قریب به اتفاق سرمایه گذاران خرد را در ردیف پایین‌تری قرار می‌دهد. این امر به نظر بسیاری مناسب نیست. در حالی که این روش قبلاً در امور مالی سنتی رایج بوده است. با این حال با معاملات 24/7 و مقررات آزاد (فعلاً) معامله با فرکانس بالا تأثیرات بیشتری بر آینده ارز دیجیتال دارد. کسانی که دارایی‌های غیر متمرکز را وسیله‌ای برای جایگزینی منصفنه پول می‌دانند، احساس می‌کنند این نوع دیگری از تبعیض است که بازار آزاد را آلوده می‌کند.

یک خطر دیگر برای بازارها افزایش احتمالی نوسانات و قرار گرفتن در معرض خرابی‌های فلش است. اساساً، ماهیت الگوریتمی و سرعت خام سیستم‌های HFT به این معنی است که شرایط خاص بازار گاهاً در عرض چند ثانیه باعث فروش عمده می‌شود. این یک عنصر افزایش یافته از خطر را به بازار می‌افزاید که می‌تواند به معامله گران بی احتیاط آسیب برساند.

مزایای استفاده از معامله با فرکانس بالا

هر چند طرفداران رویکرد دیگری دارند. آن‌ها اظهار داشتند که HFT برای افزایش نقدینگی در صرافی‌های پشتیبانی کننده از این معاملات مفید هستند. این امر به معامله گران عادی کمک می کند تا بتوانند سفارشات کامل و سریعتر پول خود را جابجا کنند. همچنین، کارایی کشف قیمت بهبود می‌یابد. این امر باعث گسترش دامنه پیشنهادات خرید و غروش می شود. در واقع معامله با فرکانس بالا فرصت‌های کلی آربیتراژ را کاهش می‌دهد. همچنین می‌توان ادعا کرد که همین افزایش کارایی و نقدینگی است که باید خطر فوق العاده اختلاف قیمت ها را کاهش دهد.

نتیجه

کسانی که از معاملات HFT استفاده نمی‌کنند هرگز نمی‌توانند معامله گران HFT را با استراتژی‌های خود شکست دهند. البته گزینه‌های دیگری در دسترس معامله گرانی است که به سرعت اعتماد ندارند. می‌توان ادعا کرد که تکنیک‌های دیگر در واقع از ثبات نسبی که این عمل ایجاد می‌کند، سود می‌برند.

 تجارت با فرکانس بالا برای همه مناسب نیست. با این وجود، قطعاً می‌تواند تکنیک‌های جدیدی را ارائه دهد که تجار صاحب فن و ماجراجو از آن لذت ببرند. درست است که دانستن و به روز بودن با مقررات، در تکامل فضای ارزهای رمزپایه ضروری است. با این حال، بعید است که HFT به عنوان یک کل به زودی از بین برود. با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های مناسب، هرکسی شانس استفاده از این روش را دارد.

مطالب مرتبط
نوسانگیری ارزهای دیجیتال چیست؟ معامله گران نوسانگیر چگونه می‌توانند سود کسب کنند؟
سینثتیکس Synthetix و راه های کسب درآمد از طریق سهم گذاری در پروتکل دی‌فای آن
معامله ارزهای دیجیتال چیست؟ چگونه می‌توان معامله ارزهای دیجیتال را شروع کرد؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ترید و سرمایه گذاری
صرافی بکت (Bakkt) چیست؟ خرید و فروش ارزهای دیجیتال با نظارت دولت
ارز دیجیتال بت (BAT) یا توکن توجه پایه‌ای چیست و چه کاربردی در بروزر بریو دارد؟
صرافی غیرمتمرکز  0x چیست؟ ارز دیجیتال (ZRX) توکن بومی این صرافی چه وظیفه ای دارد؟
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.
امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟