منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  تاثیرات محیط زیستی بلاکچین: آیا کریپتوکارنسی می‌تواند به ما در ساختن آینده‌ای سبزتر کمک کنند؟
بلاک چین برای تقویت صنعت معدن داده های ماهواره ای را بر روی خود ذخیره می کند

تاثیرات محیط زیستی بلاکچین: آیا کریپتوکارنسی می‌تواند به ما در ساختن آینده‌ای سبزتر کمک کنند؟

سعید درویشی
1400/04/23
۰

تاثیرات محیط زیستی بلاکچین، صرفا محدود به مصرف انرژی بالای استخراج بیت کوین نمی شود. ما در این مقاله به بررسی تاثیرات مثبت بلاک چین بر محیط زیست می پردازیم.

منتقدین فعال در زمینه ی تاثیرات محیط زیستی بلاکچین، نکته قابل‌توجهی را نادیده می‌گیرند. اکوسیستم ارزهای دیجیتال در حال تغییر است تا آینده‌ای تمیزتر و سبزتر را برای ما تضمین کند. بیشتر انرژی مورد استفاده برای استخراج ارزهای دیجیتال از منابع تجدید پذیر تأمین می‌شود. بلاک چین و ارز دیجیتال به‌جای آسیب رساندن به سیاره زمین، می‌توانند نیرویی برای حمایت از محیط‌ زیست باشند.

درحالی‌که بحث‌های زیادی در مورد بیت کوین و اثر کربن آن وجود دارد، کمتر در مورد سایر ارزهای دیجیتال و انرژی کمی که مصرف می‌کنند صحبت می‌شود.

 ارز دیجیتال هنوز در مراحل اولیه خود است. درست مانند اینترنت در سال 2002. کل فضای کریپتو در حال گذر از دهه‌ی اول زندگی خود است.

ارز دیجیتال دهه‌ی اول این آزمایش، را بسیار موفق‌تر از چیزی که انتظار می‌رفت طی کرده است. در این دهه همچنین تمامی افرادی که در این فضا فعالیت می‌کنند، فهمیده‌اند که چه فاکتورهایی در پذیرش ارزهای دیجیتال مؤثر است و بالعکس.

انتقادات وارد بر بیت کوین و تاثیرات محیط زیستی بلاکچین

به‌عنوان‌مثال برخی منتقدین می‌گویند که الگوریتم‌های اجماع اثبات کار (در این الگوریتم‌ها ماینرها برای دریافت پاداش استخراج باید معاملات پیچیده‌ای را حل کنند) که شبکه بیت کوین از آن‌ها استفاده می‌کند درواقع به انرژی زیادی نیاز دارد.

اما آنچه این منتقدان هنگام انتقاد از تأثیرات زیست‌محیطی بیت کوین در نظر نمی‌گیرند این است که اکوسیستم ارز دیجیتال در حال گسترش است. در درازمدت می‌توانند آینده‌ای پاک‌تر، سبزتر و پایدارتر ایجاد کند و منجر به کاهش قابل‌توجه انتشار کربن بشود.

تاثیر تغییر الگوریتم اجماع اتریوم بر مصرف انرژی ماینینگ

این امر را می‌توان در فرایند راه‌اندازی اتریوم 2.0 و مهاجرت از یک الگوریتم اثبات کار (PoW) به یک الگوریتم اثبات سهام (PoS) مشاهده کرد. PoW سیستم غیرمتمرکزی است که امنیت شبکه‌ی بیت کوین را تأمین می‌کند. این مدل برای تأیید معاملات و ضرب توکن های جدید به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد. اما در PoS ماینرها می‌توانند بر اساس مقدار سکه‌ای که استیکینگ کرده‌اند، ماینینگ کرده و تراکنش‌های شبکه را تأیید کنند.

ازآنجایی‌که PoS به سخت‌افزار ضعیف‌تری نسبت به PoW نیاز دارد، میزان انرژی موردنیاز برای تائید تراکنش‌های شبکه در آینده به‌مرور کاهش پیدا خواهد کرد. برخی از پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که مدل PoS اتریوم 2.0 99 درصد مصرف انرژی کمتری نسبت به مدل‌های PoW خواهد داشت.

در حال حاضر شاهد نتایج استفاده از PoS در شبکه‌ی اتریوم هستیم. مصرف شبکه اتریوم بعد از تغییر الگوریتم اجماعش تقریباً صد Twh کمتر از شبکه بیت کوین شده است. اتریوم در انقلابی که در زمینه‌ی تغییر الگوریتم اجماع داده است تنهاست. زیرا سایر بلاک چین‌های جدید مانند کاردانو (Cardano)، پولکادات (Polkadot)، ایاس (EOS) و کازماس (Cosmos) هرکدام نسخه‌های خود از PoS پیاده‌سازی کرده‌اند.

استفاده ماینرها از انرژی‌های مازاد

حتی اگر این تحولات را هم کنار بگذاریم و کاملاً بر این ادعا که کریپتوکارنسی تهدیدی برای کره زمین است تمرکز کنیم، مهم است که منابع انرژی مورداستفاده ماینرها را مشخص کنیم. داده‌ها نشان می‌دهند که بیشتر برق مورداستفاده برای استخراج ارزهای دیجیتال از منابع تجدید پذیر تأمین می‌شود. تحقیقات دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد که 78 درصد از انرژی‌ای که برای ماینینگ استفاده می‌شوند، از انرژی‌های تجدید پذیر تأمین می‌شود.

استثنائاتی نیز در این میان وجود دارد. به‌عنوان‌مثال نوع انرژی مورداستفاده بستگی به موقعیت جغرافی ماینرها دارد. مثلاً انرژی برق حاصل از آب در حال تبدیل‌شدن به یکی از منابع تأمین نیروی برق موردنیاز برای ماینینگ هست.

عامل دیگری که باید در نظر بگیریم این است که در حال حاضر ماینرها ارز دیجیتال به‌طور فزاینده‌ای از برق اضافی استفاده می‌کنند. این برق اضافی درهرحال به هدر می‌رود. ظهور مزارع استخراج از این ظرفیت‌های اضافی استفاده کرده و از اتلاف انرژی تجدید پذیر استفاده‌نشده جلوگیری می‌کند.

تاثیرات محیط زیستی بلاکچین در مقابل سیستم های مالی سنتی

به این نکته هم توجه کنید که سیستم مالی سنتی نیز به میزان قابل‌توجهی انرژی بیشتری نسبت به شبکه بیت کوین نیاز دارد. قسمت‌های متفاوتی که کل شبکه بانکی جهانی را تشکیل می‌دهند، انرژی زیادی مصرف می‌کنند. در حقیقت، بخش مالی سنتی بودجه‌ی برخی از پروژه‌های آسیب زیست محیط زیست را تأمین می‌کند.

تاثیرات محیط زیستی بلاکچین در مقابل انتشار کربن صنایع استخراج طلا

فرایند استخراج طلا نیز یکی دیگر از نیروهای تخریب‌کننده محیط زیست است. به‌هرحال استخراج طلا نیز یک بخش صنعتی است که به‌شدت به سوخت‌های فسیلی وابستگی دارد. ردپای عظیم کربن صنایع مبتنی بر استخراج فلزات پیش‌ازاین نیز تائید شده است. سازمان طلای جهانی در گزارش اخیر خود تأکید کرده که برای رسیدن به اهداف توافق‌نامه آب‌وهوای پاریس، میزان انتشار کربن این صنعت طی 30 سال آینده باید 80 درصد کاهش یابد.

بنابراین اگر قبول کنیم که امور مالی سنتی و صنایع استخراج طلا، نسبت به ارزهای دیجیتال سهم بیشتری از انتشار گازهای گلخانه‌ای رادارند، سؤالی که باید از خود بپرسیم این است که ارزهای دیجیتال و بلاک چین چگونه می‌توانند به کاهش گازهای گلخانه‌ای کمک کنند و به یک نیروی تحول بخش درزمینهٔ ی مصرف انرژی تبدیل شوند؟

پروژه‌های بلاک چین قبلاً در طیف وسیعی از بخش‌های مختلف، از توزیع و فروش برق و منابع انرژی گرفته تا مدیریت توزیع انرژی، به کار گرفته‌شده‌اند.

بخشی که به نظر می‌رسد کاملاً برای استفاده از بلاک چین‌ها آماده‌شده است، زنجیره تأمین جهانی به‌ویژه بخش انرژی است. علاوه بر جایگزینی سوخت‌های فسیلی با سوخت‌های پاک و تجدید پذیر، ما باید به دنبال راه‌هایی برای کاهش و ساده‌سازی فرآیندهای استخراج و انتقال انرژی باشیم. بلاک چین بستری را در اختیار ما قرار می‌دهد که سرعت، شفافیت و کارایی این فرایندها را افزایش دهیم.

اتفاقاتی این‌چنینی در دنیای واقعی در حال رخ دادن هستند. به‌عنوان‌مثال شرکت یک فولاد هندی به نام تا تا استیل (Tata Steel) قراردادی با HSBC امضا کرده است. به‌موجب این قرارداد، از قراردادهای هوشمند بلاک چین‌ها برای صادرات مواد خام به سراسر جهان استفاده خواهد شد. بدین‌صورت هزینه‌ی اجرا و پیگیری قراردادهای این شرکت کاهش خواهد یافت. کافی است تا انرژی صرفه‌جویی شده در این فرآیند را تصور کنید.

توکن کاربردی کربن (CUT)

در همین حال توکن هایی مانند توکن کاربردی کربن (CUT) نمونه‌ای از ارزهای سبز در حال رشد هستند. این توکن ها برای کمک به شرکت‌ها در زمینه‌ی مدیریت رد پای کربن، طراحی‌شده‌اند. فروش هر توکن CUT درواقع یک سرمایه‌گذاری در برنامه‌های کاهش انتشار کربن است.

هرروز شرکت‌های بیشتری شروع به‌اضافه کردن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به ترازنامه خود می‌کنند. لذا می‌توان توکن CUT را به‌عنوان راهی برای جبران تاثیرات محیط زیستی بلاکچین در نظر بگیرید.

سخن نهایی

مطمئناً چالش‌های جدیدی در پذیرش کریپتوکارنسی پیش رو خواهیم داشت. اما مطمئن باشید که ارز دیجیتال و بلاک چین این توانایی رادارند که ما را به سمت یک سیاره سبزتر هدایت کنند. کریپتوکارنسی درحالی‌که ابزار لازم برای داشتن زمینی سبزتر را در اختیار ما قرار می‌دهد، ما را مشتاق می‌کند تا به سمت منابع انرژی پاک برویم.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال مونرو (Monero) چیست و نحوه استفاده از XMR چگونه است؟
اوراکل‌ها رمزنگاری در رونق دیفای و دپ ها مورد توجه قرار می‌گیرند
تحمل خطای بیزانس (BFT) چیست؟ قانونی که پروتکل‌های اجماع بلاک چین را شکل داده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان