منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  بلاک چین و بانکداری: ارزهای دیجیتال چگونه می‌توانند بر فعالیت بانک‌ها تأثیر بگذارند
بلاک چین و بانکداری

بلاک چین و بانکداری: ارزهای دیجیتال چگونه می‌توانند بر فعالیت بانک‌ها تأثیر بگذارند

رضا باغانی
1400/02/28
۰

فناوری بلاک چین با قطع واسطه‌ها و جایگزینی آنها با یک سیستم بدون نیاز به اعتماد، بدون مرز و شفاف که دسترسی به آن برای همه آسان است، نه تنها در بازار ارز جهانی بلکه در کل صنعت بانکداری نیز تأثیر می‌گذارد.

بانک‌ها اغلب با مدیریت و هماهنگی سیستم مالی از طریق دفترهای داخلی خود، به عنوان واسطه در اقتصاد جهانی عمل می‌کنند. از آنجا که این دفترها برای بازرسی عمومی در دسترس نیستند، باعث اعتماد کورکورانه به بانک‌ها و زیرساخت‌های اغلب منسوخ آن‌ها می‌شود.

بلاک چین به طور بالقوه به تسهیل معاملات سریعتر و ارزان‌تر، افزایش دسترسی به سرمایه، ایجاد امنیت اطلاعات بالاتر، اجرای توافق نامه‌های بدون نیاز به اعتماد از طریق قراردادهای هوشمند، هموارتر کردن انطباق و موارد دیگر کمک خواهد کرد.

علاوه بر این، به لطف ماهیت نوآورانه بلاک چین، روش‌هایی که بلاک‌های سازنده مالی تازه وجود دارند می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. این می‌تواند به طور کامل منجر به انواع کاملاً جدیدی از خدمات مالی شود.مزایای اصلی بلاک چین برای سیستم بانکداری و مالی سنتی چیست؟

امنیت: معماری مبتنی بر بلاک چین نقاط شکست را از بین می‌برد. این سیستم نیاز به قرار دادن داده‌ها در دست واسطه‌ها را کاهش می‌دهد.

شفافیت: بلاک چین فرآیندهای مشترک را استاندارد می‌کند. یک منبع رسمی واحد برای همه شرکت کنندگان شبکه ایجاد می‌کند.

اعتماد واقعی: دفترهای شفاف همکاری و توافق برای احزاب مختلف را آسان می‌کنند.

قابلیت برنامه ریزی: بلاک چین از طریق ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند امکان اتوماسیون قابل اعتماد فرآیندهای تجاری را فراهم می‌کند.

حریم خصوصی: فن آوری های حریم خصوصی فعال شده توسط بلاک چین امکان اشتراک انتخابی داده‌ها بین مشاغل را فراهم می‌کند.

عملکرد: شبکه‌ها طوری ساخته شده‌اند که تعداد زیادی از تراکنش‌ها را حفظ کنند. این در حالی است که از قابلیت همکاری بین زنجیره‌های مختلف پشتیبانی می‌کنند. در نتیجه در آینده‌ای نزدیک شبکه‌ای بهم پیوسته از بلاک چین ها را ایجاد خواهد شد.

تسویه سریع وجوه با استفاده از بلاک چین نسبت به سیستم بانکداری

ارسال پول در سیستم بانکی فعلی می‌تواند یک روند طولانی باشد. این کار می‌تواند هزینه‌های مختلفی را برای بانک‌ها و مشتریان به در بر بگیرد. در شرایطی حتی ممکن است نیاز به تأیید و مدیریت اضافی نیز داشته باشد. در عصر اتصال فوری، سیستم بانکی قدیمی نتوانسته است با بقیه پیشرفت‌های فناوری همگام شود.

فناوری بلاک چین با پرداخت هزینه کمتری روش پرداخت سریع‌تری را ارائه می‌دهد. این سیستم بصورت شبانه روزی و بدون مرز و با همان تضمین‌های امنیتی که سیستم قدیمی می‌تواند ارائه دهد.

جمع آوری کمک مالی مستقیماً در بلاک چین

از نظر تاریخی، کارآفرینانی که به دنبال جمع آوری پول بودند به سرمایه داران خارجی نیاز داشتند. این سرمایه گذاران مانند سرمایه گذاران فرشته، سرمایه گذاران خطرپذیر به بانکداران وابسته بودند. بنابراین دریافت سرمایه می‌تواند یک فرآیند دقیق باشد که نیاز به مذاکرات طولانی در مورد ارزیابی، تقسیم سهام، استراتژی شرکت و بسیاری دیگر دارد.

عرضه اولیه سکه (ICO) و عرضه اولیه صرافی (IEO) به پروژه‌های نوظهور فرصت جدیدی می‌دهند. پروژه ها با این روش ها بدون نیاز به بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی، سرمایه جمع می کنند. با استفاده از بلاک چین، ICO به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا در ازای تأمین بودجه با فرض اینکه توکن هایشان بازدهی برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد، توکن بفروشند. به طور سنتی، بانک‌ها هزینه‌های هنگفتی را برای تسهیل تضمین امنیت کسب و کار و پیشنهادات اولیه عمومی (IPO) دریافت می‌کنند. با این حال فناوری بلاک چین می‌تواند به جلوگیری از پرداخت این هزینه‌ها کمک کند.

توجه به این نکته مهم است. گرچه ICO ها توانایی دموکراتیزه سازی برای جمع آوری کمکهای مالی را دارند، اما با موضوعات مختلفی برای خودشان روبرو می‌شوند. سهولت نسبی راه اندازی ICO به پروژه‌ها این امکان را داده است تا سرمایه‌های قابل توجهی را بدون هیچ گونه نیاز رسمی و مشخص برای تحقق وعده‌های خود جمع کنند. بازار ICO عمدتاً بدون نظارت باقی مانده است. به همین ترتیب، یک خطر مالی قابل توجه برای سرمایه گذاران احتمالی به همراه دارد.توکنیزه کردن دارایی های سیستم بانکداری در بلاک چین

خرید و فروش اوراق بهادار و دارایی‌های دیگر، مانند سهام، اوراق قرضه، کالاها، ارزها و مشتقات، به یک تلاش پیچیده و هماهنگ بین بانک‌ها، کارگزاران، اتاق‌های تصفیه و صرافی‌ها نیاز دارد. این فرایند نه تنها باید کارآمد باشد، بلکه باید دقیق هم باشد. پیچیدگی اضافه شده مستقیماً با افزایش زمان و هزینه مطابقت دارد.

فناوری بلاک چین با ارائه یک لایه پایه فناوری امکان رمزگذاری آسان انواع دارایی‌ها را فراهم می‌کند. این بدان معناست که بلاک چین این فرآیند را ساده می‌کند. از آنجا که بیشتر دارایی‌های مالی از طریق کارگزاران آنلاین به صورت دیجیتال خرید و فروش می‌شوند، به دست آوردن رمزگذاری روی بلاک چین راه حل مناسبی برای همه افراد درگیر به نظر می‌رسد.

برخی از شرکت‌های مبتکر بلاک چین در حال تحقیق در مورد رمزگذاری دارایی‌های دنیای واقعی هستند. این دارایی‌ها مانند املاک و مستغلات، هنر و کالاها هستند. این امر انتقال مالکیت دارایی‌هایی را که ارزش دنیای واقعی را دارند، به روندی ارزان و مناسب تبدیل می‌کند. همچنین می‌تواند راه‌های جدیدی را برای سرمایه گذاران با سرمایه محدود فراهم کند که به آنها امکان خرید مالکیت جزئی دارایی‌های گران قیمت را می‌دهد. محصولات سرمایه گذاری که ممکن است قبلاً در دسترس آنها نبوده باشند.

وام گرفتن پول با استفاده از دیفای

بانک‌ها و سایر شرکت‌های وام دهنده بخش وام را در انحصار خود قرار داده‌اند. این به آنها اجازه می‌دهند وام‌هایی با نرخ بهره نسبتاً بالا ارائه دهند. آنها در برخی مواقع با تبعیض دسترسی به سرمایه را بر اساس امتیازات اعتباری محدود می‌کنند. این مشکلات روند وام گرفتن پول را طولانی و گران می‌کند. در حالی که بانکها از این مزیت برخوردار هستند، اقتصاد به این بستگی دارد که بانکها بودجه لازم را برای اقلام با هزینه بالاتر مانند اتومبیل و خانه تأمین کنند.

فناوری بلاک چین به هر کسی در دنیا امکان می‌دهد تا در نوع جدیدی از اکوسیستم وام شرکت کند. این اکوسیستم بخشی از جنبشی است که غالباً با عنوان امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای شناخته می‌شود. دیفای قصد دارد برای ایجاد یک سیستم مالی در دسترس تر، تمام برنامه‌های مالی را بربستر بلاک چین ها قرار دهد.

وام‌ها از طریق دارایی‌های همتایان و توسط بلاک چین فعال می‌شود. این به هر کسی امکان می‌دهد بدون محدودیت‌های بانکداری سنتی، پول را به روشی ساده، مطمئن و ارزان وام بگیرد. با فضای رقابتی بیشتر برای وام، بانک‌ها نیز مجبور می‌شوند شرایط بهتری به مشتریان خود ارائه دهند.

تأثیر فناوری ارزهای دیجیتال در امور مالی تجارت جهانی

مشارکت در تجارت بین الملل به دلیل تعدد قوانین و مقررات بین المللی اعمال شده بر واردکنندگان و صادر کنندگان بسیار ناخوشایند است. پیگیری کالاها و جابجایی آنها در هر مرحله هنوز به فرآیندهای دستی و پر از اسناد دستی نیاز دارد.

فناوری بلاک چین به شرکت کنندگان در امور مالی تجارت امکان می‌دهد تا سطح شفافیت بالاتری فراهم کنند. این مهم از طریق دفتر مشترکی که کالاهای در حال چرخش در سراسر جهان را با دقت ردیابی می‌کنند انجام می‌پذیرد. با ساده سازی دنیای پیچیده مالی تجارت، فناوری بلاک چین واردکنندگان، صادرکنندگان و سایر مشاغل می‌توانند صرفه جویی قابل توجهی در وقت و هزینه انجام دهند.

توافق نامه‌های ایمن‌تر از طریق قراردادهای هوشمند

قراردادهایی برای محافظت از افراد و مشاغل در هنگام انعقاد قرارداد وجود دارد، اما این حمایت هزینه بالایی دارد. با توجه به ماهیت پیچیده قراردادها، روند ایجاد یک قرارداد نیاز به کار دستی بسیاری از کارشناسان حقوقی دارد.

قراردادهای هوشمند امکان خودکار سازی توافقات را از طریق کد قطعی ضد دستکاری که در بلاک چین اجرا می‌شود، امکان پذیر می‌کنند. پول می‌تواند با خیال راحت در حرکت باشد و تنها در صورت تحقق برخی شرایط توافق نامه آزاد می‌شود.

قراردادهای هوشمند به میزان قابل توجهی عنصر اعتماد مورد نیاز برای دستیابی به توافق را کاهش می‌دهند. از سوی دیگران قراردادها خطرات توافق نامه‌های مالی و احتمال ختم در دادگاه را به حداقل می‌رسانند.

یکپارچگی و امنیت داده‌ها توسط بلاک چین فعال شده است

به اشتراک گذاری داده‌ها با واسطه‌های معتمد همیشه خطر نشت داده‌ها را دارد. علاوه بر این، بسیاری از مؤسسات مالی هنوز از روش‌های ذخیره سازی مبتنی بر کاغذ استفاده می‌کنند. این کار هزینه‌های ثبت اسناد را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

فناوری‌های بلاک چین فرایندهای ساده‌ای را فراهم می‌کنند که تأیید و گزارش دهی داده‌ها را به صورت خودکار انجام می‌دهد. داده‌های KYC / AML و تاریخچه معاملات را دیجیتالی می‌کند و تأیید صحت اسناد مالی را امکان پذیر می‌کند. این به کاهش خطرات عملیاتی و خطر تقلب کمک می‌کند. بلاک چین هزینه رسیدگی به داده‌ها برای مؤسسات مالی را کاهش می‌دهد.سخنان پایانی

صنعت بانکداری و مالی یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که تحت تأثیر بلاک چین قرار می‌گیرد. موارد استفاده بالقوه بسیار زیاد است، از معاملات در زمان واقعی گرفته تا وام، تجارت بین المللی نرم‌تر، توافقات دیجیتالی قوی‌تر و موارد دیگر.

به نظر می‌رسد حل همه موانع فنی و نظارتی مورد نیاز برای تحقق کامل پتانسیل این زیرساخت‌های مالی جدید، زمان بر است.

مجموعه بانکداری و مالی مبتنی بر لایه پایه بی اعتماد، شفاف و بدون حاشیه مستعد تأثیرگذاری در ایجاد اقتصادی بازتر و بهم پیوسته‌تر است.

مطالب مرتبط
ریسک های استیکینگ
وام‌های فلش Flash Loans در امور مالی غیمتمرکز چیست و چه فایده ای دارد؟
ارز دیجیتال کانورجنس (Convergence) چیست و توکن (CONV) چه کاربردی دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان