قیمت بیت کوین
1,157,248,020تومان
49,139.00دلار
3.32
قیمت اتریوم
92,986,258تومان
3,926.37دلار
0.31
قیمت بایننس کوین
13,865,393تومان
585.47دلار
2.89
قیمت کاردانو
50,917تومان
2.15دلار
14.48
قیمت دوج کوین
12,423تومان
0.52دلار
0.18
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  ربات های تریدر  »  ربات‌های تریدر چگونه بر معاملات صرافی‌ها تأثیر می‌گذارند؟

ربات‌های تریدر چگونه بر معاملات صرافی‌ها تأثیر می‌گذارند؟

ربات های تریدر
رضا باغانی
1399/08/10
۰
ربات‌های تریدر چگونه بر معاملات صرافی‌ها تأثیر می‌گذارند؟

ربات‌های تریدر ارزهای دیجیتال، امکانی است که در چند ماه گذشته به بسیاری از معامله گران برای سود بیشتر کمک کرده است. اما تاثیر این ربات‌ها بر بازار رمزنگاری چیست؟ در اینجا ما به تاثیرات این ربات‌ها بر بازار و معاملات صرافی‌ها خواهیم پرداخت.

ربات‌های تریدر چگونه بر معاملات صرافی‌ها تأثیر می‌گذارند؟

ربات‌های تریدر چگونه بر معاملات صرافی‌ها تأثیر می‌گذارند؟

ربات‌های تریدر چگونه بر معاملات صرافی‌ها تأثیر می‌گذارند؟

ربات‌های معاملاتی چیست؟

ربات‌های تریدر به عبارت ساده برنامه‌هایی هستند که شرایط بازار را مشاهده می‌کنند و معاملات را بر اساس الگوریتم‌های از پیش تعیین شده انجام می‌دهند. این ربات‌ها امکان انجام معاملات خودکار و اغلب با فرکانس بالا را برای معامله گران فراهم می‌کنند.مزیت‌های استفاده از ربات‌های تریدر

بازارهای مالی سنتی دهه‌هاست که از سیستم‌های خودکار برای معامله دارایی‌ها استفاده می‌کنند. در حال حاضر تخمین زده می‌شود که 80٪ از بازار سهام توسط این ربات‌ها کنترل می‌شود. اساساً، یک معامله گر می‌تواند برنامه‌های مبتنی بر یک استراتژی معاملاتی ایجاد کند. بعد از آن لازم نیست 24/7 بازار را تماشا کند. ربات‌های تریدر معاملات را با توجه به الگوریتم تعریف شده انجام خواهند داد.

بدیهی است که این هنوز بدان معناست که کاربران به یک استراتژی جامع نیاز دارند و معاملات باید مطابق با آن باشد. ربات‌های تریدر اگر به درستی استفاده شوند دیگر نیازی نیست معامله گران 24 ساعته به روند بازار چشم بدوزند.

علاوه بر این، استفاده از رایانه برای انجام معاملات به این معنی است که آن‌ها می‌توانند هزاران برابر سریعتر از انسان واکنش نشان دهند. این سرعت امکان استفاده از استراتژی‌هایی را فراهم می‌کند که یک معامله گر عادی نمی‌تواند به تنهایی از آنها بهره ببرد. از این نوع تجارت به عنوان “تجارت با فرکانس بالا” یاد می‌شود. معاملات فرکانس بالا در بین کاربران حرفه ای نسبتاً رایج شده است. هنگامی‌که همه این مزیت‌ها را با این واقعیت ترکیب کنید که این دارایی‌ها به طور ذاتی دیجیتال و بازارها همیشه باز هستند، جای تعجب نیست که استفاده از ربات‌ها به شکل گسترده‌ای به دنیای ارز دیجیتال وارد شود.

انواع مختلف ربات‌های تریدر

در واقع، به تعداد استراتژی‌های معاملاتی، ربات‌های تریدر وجود دارد. برخی از استراتژی‌های رایج شامل ربات‌های دنبال کننده روند (trend-following bots)، ربات‌های آربیتراژ (arbitrage) و ربات‌های اسکالپینگ (scalping) هستند.

ربات‌های تریدر دنبال کننده روند

روند و نمودار تقریباً جوهره اصلی استراتژی بسیاری از معامله گران است. اکثر معامله گران استراتژی‌های خود را از روندها و نمودارهای قیمت می‌گیرند. ربات‌هایی که برای پیروی از روند طراحی شده‌اند اساساً کاری را که یک معامله گر خوب باید انجام دهد به طور خودکار انجام می‌دهند. بر اساس مسیری که بازار در حال حرکت است، ربات‌های دنبال کننده زمانی خرید و فروش می‌کنند که از لحاظ تئوری برای انجام این کار بهینه باشد. ربات‌ها از داده‌های ریاضی و بازار استفاده می‌کنند، بنابراین اگر به خوبی طراحی نشده باشند می‌توانند شکست بخورند. البته اگر به طور صحیح “برنامه ریزی شده” باشند، می‌توانند بیشتر از یک معامله گر سود کسب کنند.

ربات‌های تریدر آربیتراژ

ربات‌های آربیتراژ با بهره گیری از اختلاف قیمت در صرافی‌های مختلف سعی در سودآوری دارند. این برنامه‌ها قیمت دارایی‌ها را از بازارهای مختلف ردیابی می‌کنند. به عنوان مثال اگر بیت کوین در یک صرافی با قیمت کمی‌بالاتر و در بورس دیگری با قیمت پایین‌تری معامله می‌شود، ربات می‌تواند به سرعت آن را با قیمت پایین بخرد و در صرافی دیگر با قیمت کمی‌بالا بفروشد. از این طریق سود اندک ولی تقریباً بدون ریسکی کسب می‌کند. این تفاوت در قیمت کاملاً رایج است، اما مدت زیادی طول نمی‌کشد. در حقیقت، ظهور این ربات‌ها باعث شده است که معاملات آربیتراژ بسیار رقابتی‌تر باشد و به همین دلیل احتمال می‌رود فرصت‌های آربیتراژ کمتر شود.ربات‌های تریدراسکالپینگ

بر خلاف پیروی از یک روند، برنامه‌های ربات‌های اسکالپینگ در بازارهای بدون نوسان بهتر کار می‌کنند. اسکالپرها سعی می‌کنند با خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا، درآمد بدست آورند. این اسپردها می‌توانند به اندازه چند پنی یا کمتر باشند. با این حال اگر روند به صورت خودکار انجام شود و موقعیت‌ها به اندازه کافی بزرگ باشد،  را می‌توان بازده واقعی از این طریق کسب کرد. این استراتژی به یکی دیگر از استراتژی‌های محبوب معامله گرانی که از ربات‌ها استفاده می‌کنند، تبدیل شده است. البته، مانند آربیتراژ، این مورد نیز بسیار رقابتی شده است. اغلب سریعترین سیستم‌ها قادر به استفاده از این اسپردها قبل از تغییر هستند.

چه چیزی باعث جذابیت بازار ارزهای رمزپایه برای معامله گران الگوریتمی‌می‌شود؟

بسیاری از عناصر معامله در ارزهای دیجیتال وجود دارد که آن را به یک بستر داغ و پویا برای ربات‌های تریدر تبدیل می‌کند. به عنوان مثال، این بازارها ذاتا دیجیتال و 24/7 باز هستند. بازار ارزهای دیجیتال بسیار کوچکتر از بازارهای سنتی است و این باعث نوسانات شدید و فرصت‌های بالقوه زیادی می‌شود.

بازار ارزهای دیجیتال به طور ذاتی دیجیتال و همه روزه در دسترس هستند

دارایی‌های دیجیتال از نظر ماهیتشان یک انتخاب منطقی برای معامله گرانی است که ربات‌ها را مستقر می‌کنند. از طرف دیگر، به دلیل اینکه دارایی‌ها کاملاً آنلاین هستند، مبادلات نیز آن لاین انجام می‌شود. این امر داشتن پلتفرم‌های کاملاً خودکار و ادغام ربات را ساده‌تر می‌کند. این بازارها هرگز بسته نمی‌شوند و به صورت 24 ساعته 7 روزه هفته در حال کار هستند. این بدان معنی است که با استفاده از ربات‌‌‌های تریدر همیشه فرصت‌هایی در طول شبانه روز و هفت روز هفته در دسترس است. این امکانی است که یک معامله گر انسانی هرگز نمی‌تواند به طور کامل از آن استفاده کند.

کوچک بودن بازار کریپتو نسبت به بازارهای سنتی

اندازه جهان دارایی‌های دیجیتال بسیار کوچکتر از بازارهای سنتی است. به همین دلیل تاثیرات بسیار کمتری از اخبار جهانی نسبت به بازارهای سنتی می‌گیرد. از طرف دیگر با مبالغ پایین می‌توان در آن تأثیر گذار بود. با کمک ربات‌ها، یک یا گروه کوچکی از شرکت کنندگان می‌توانند بر روی قیمت تاثیربگذارند. ممکن است این تأثیر به نفع آنها باشد اما به ضرر کل بازار تمام شود.

اکثر ربات‌ها به سادگی به دنبال فرصت‌هایی برای کسب سود برای معامله گری هستند که از آنها استفاده می‌کند. به عنوان مثال، در اواخر سال 2017 بین صرافی‌های کره جنوبی و صرافی‌های مستقر در ایالات متحده تا 30٪ اختلاف قیمت وجود داشت. در آن شرایط ربات‌‌‌های تردیر آربیتراژ می‌توانستند سود خوبی کسب کنند. در همین حین با انتقال بیتکوین از صرافی‌‌‌های آمریکا به کره جنوبی باعث افزایش قیمت این ارز شوند.

تأثیرات مثبت این ربات‌ها در بازار ارزهای رمزپایه چیست؟

 بدیهی است استفاده از ربات‌های معاملاتی به نفع معامله گران است، اما همچنین به بازارها کمک می‌کند تا با کارآیی بیشتری حرکت کنند و نقدینگی مورد نیاز را به دست بیاورند.

یک بازار سالم‌تر، با فراگیری بیشتر

اینکه چرا ممکن است یک معامله گر بخواهد از یک ربات استفاده کند، اکنون کاملاً واضح است. اما نفعی که کل بازار ارزهای دیجیتال از این ربات‌ها می‌برد، بدون شک بسیار زیاد است. در بازارهای سنتی این نوع ابزارها معمولاً فقط برای موسسات مالی بزرگ در دسترس هستند، اما اکنون عملاً هرکسی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. این اتفاق عملاً دسترسی هر فرد با هر میزان توان اقتصادی را به این بازارها بیشتر می‌کند.

در مورد سلامت صرافی‌ها، طرفداران معاملات خودکار و با فرکانس بالا معتقدند که این سیستم‌ها در واقع کل بازار را کارآمدتر می‌کنند. تغییرات قیمت فوق الذکر در بورس‌های مختلف به سرعت از بین می‌رود و منصفانه است اگر بگوییم کشف قیمت سریعتر بدون ربات اتفاق نمی‌افتد. فقط در چند سال گذشته، اسپرد متوسط قیمت در صرافی‌ها به طرز چشمگیری کاهش یافته است. بسیاری دلیل این امر را افزایش استفاده از ربات در سراسر بازار می‌دانند.

نقدینگی بیشتر

یکی دیگر از حوزه‌هایی که تجارت الگوریتمی‌با ربات‌‌‌های تریدر در آن بازار را تقویت می‌کند، نقدینگی است. نقدینگی به معنای داشتن خریدار و فروشنده کافی است. نقدینگی کافی باعث می‌شود معامله گران مطمئن باشند که می‌توانند در هر زمان و مکانی که نیاز دارند معامله کنند.

یکی از منابع مهم نقدینگی، شرکت‌های بازارساز هستند که پیشنهادات خرید و فروش را از طریق دامنه پیشنهاد خرید ارائه می‌دهند و سود خود را از این تفاوت کسب می‌کنند. وقتی این استراتژی با استفاده از الگوریتم‌ها به صورت فرکانس بالا انجام می‌شود، می‌تواند سود را برای طرف استفاده کننده افزایش دهد اما به دنبال آن نقدینگی نیز افزایش می‌یابد.

ربات‌های تریدر می‌توانند سرمایه گذاران بزرگ بیشتری را به خود جلب کند. به دنبال این اتفاق بازار نیز بیشتر گسترش می‌یابد. این ربات‌ها یک حلقه بازخورد مثبت بر اساس سود ایجاد می‌کند. البته باید اذعان داشت، وجود ربات‌های بی شماری که در طول روز در حال کار هستند، می‌تواند به طور بالقوه مشکلاتی را برای بازار ایجاد کند.اثرات منفی ربات‌‌‌های معامله گر چیست؟

در حالی که ربات‌های تریدر می‌توانند برای بسیاری از معامله گران ابزار خوبی باشند، برخی نگران راههایی هستند که این امر می‌تواند زمینه را برای دستکاری ایجاد کند. نمونه این دستکاری کلاهبرداری “پامپ و دامپ” و همچنین دستکاری صرافی‌های غیرمتمرکز است.

دستکاری صرافی‌ها بوسیله ربات ها

استفاده از یک سری ربات‌های تریدر برای ایجاد نقدینگی بیشتر در صرافی بی ضرر به نظر می‌رسد. به عبارت ساده این ربات‌ها تجربه کاربری بهتری را برای مشتری ایجاد می‌کنند. با این حال، انجام اکثر قریب به اتفاق فعالیت‌های تجاری در بورس توسط ربات‌ها، می‌تواند نشانه یک بازار ناسالم باشد.

استفاده از ربات‌ها برای شبیه سازی فعالیت تجاری واقعی برای فعالتر نشان دادن صرافی، به واش تریدینگ (washtrading) یا اسلیپیج (slippage) معروف است. این فعالیت‌ها در بازارهای سنتی غیرقانونی هستند. با این حال بسیاری از فعالیت‌های بازارهای ارزهای دیجیتال هنوز هم قانون‌گذاری نشده است. به همین دلیل بسیاری از معامله گران بزرگ از این روش‌ها استفاده می‌کنند. حتی حدس زده شده است که 95٪ از حجم ارز رمزنگاری شده در برخی صرافی‌ها مشکوک است.

بعضی صرافی‌ها با استفاده از این ربات‌ها حجم معاملات خود را به صورت غیر واقعی افزایش می‌دهند. این امر باعث بهتر دیده شدن این صرافی‌ها می‌شود.

کلاهبرداری پامپ و دامپ

روشی دیگر که ربات‌های تریدر می‌توانند به بازار ارزهای دیجیتال آسیب برسانند به شکل کلاهبرداری “پامپ و دامپ” شناخته می‌شود. با استفاده از رباتها، کلاهبرداران فعالیت‌هایی را ترتیب می‌دهند که به نظر برسد یک دارایی دیجیتال در حال افزایش شدید قیمت است.

از آنجایی که حجم بازار بسیاری از ارزها بسیار کم است، این کار را می‌توان با چند بیتکوین انجام داد. معمولاً این کلاهبرداری‌ها برای سکه‌ها با حجم کوچک رخ می‌دهد که مدتی است راکد مانده‌اند. وقتی معامله گران عادی می‌بینند که قیمت کمی‌افزایش یافته است، دچار فومو یا ترس از دست دادن موقعیت می‌شوند. غالباً عاملان این کلاهبرداری، این پامپ مصنوعی را با نوعی کمپین رسانه‌های اجتماعی نیز ترکیب می‌کنند تا مردم واقعاً هیجان زده شوند. هنگامی‌که سکه رشد کافی را دید، پامپ کننده شروع به فروش می‌کند. این مرحله دامپ یا تخلیه نام دارد به این صورت که میزان زیادی از حجم بازار سکه به ناگاه خارج می‌شوددستکاری صرافی‌‌‌های غیرمتمرکز

بعضی از این ربات‌ها می‌توانند در پلتفرمهای غیرمتمرکز قیمت را با گذاشتن سفارشات غیرواقعی به صورت دروغین بالا ببرند. این کار از طریق سفارشات فرانت رانر یا پیشتاز انجام می‌پذیرد. به دلیل تاخیر در انجام معاملات در این صرافی‌ها معامله گران مخرب از حق تقدم خود در انجام معاملات سواستفاده می‌کنند.

برتری غیرمنصفانه‌ موسسات بزرگ

سرانجام، بازیگران سازمانی عظیمی‌وجود دارند که از قدرت تجارت خودکار نیز استفاده می‌کنند. این بازیگران به لطف چیزی به نام کالوکیشن (colocation) اغلب از معامله گران خرد برتری دارند. کالوکیشن سرویسی است که توسط برخی شرکت‌های بزرگ ارائه می‌شود. این سرویس به شرکتها اجازه می‌دهد تا سرورهایی را در همان سایت صرافی با اتصالات مستقیم به سیستم‌های معاملاتی اجاره و میزبانی کنند. این بدان معنی است که این مشتریان سریعترین توانایی ارسال سفارشات را دارند. البته، این حساب‌ها می‌توانند بسیار گران تمام شوند. این امر می‌تواند بسیاری از سرمایه گذاران خرد را به خوبی پشت سر شرکت‌‌‌های بزرگ بگذارد.

چگونه از این ربات‌ها استفاده کنیم؟

اگر استفاده از ربات‌های تریدر برای معاملات خود می‌پسندید، منابع زیادی در دسترس است. مطمئناً می‌توانید با جستجو در استراتژی‌های مختلف تجارت شروع کنید و ببینید چه ربات‌هایی برای استراتژی مدنظرتان وجود دارد. اگر واقعاً می‌خواهید وارد این نوع معاملات شوید، مطمئناً می‌توانید خودتان این ربات‌ها را بسازید. البته این کار بیشتر برای کاربرانی است که از دانش برنامه نویسی بهره مندند. البته برای پیاده سازی این ربات‌ها باید از نظر تخصص در معاملات نیز در سطح بسیار بالایی باشند.

البته که انواع آماده این ربات‌ها نیز وجود دارند که ارائه دهندگان مختلف آنها را در بازار عرضه کرده اند. شما برای انتخاب این ربات‌ها باید ابتدا استراتژی مورد نظرتان را برگزینید. سیستم‌هایی وجود دارند که می‌توانند با توجه به شرایط فعلی بازار، سودآورترین استراتژی‌های موجود را ارائه دهند. خدمات بسیاری در دسترس است، اما سرویس‌های معروف مانند Cryptohopper، 3Commas و TradeSanta تمام ابزارهای مورد نیاز برای شروع کار را ارائه می‌دهند. در TradeSanta حتی می‌توانید این ربات‌های تریدر را به صورت رایگان امتحان کنید. البته، شدیداً توصیه می‌شود که کاربران همیشه از معاملات کوچک شروع کنند تا زمانی که درک بهتری از آنچه انجام می‌دهند، داشته باشند.

استفاده از ربات‌هایی که توسط متخصصان برنامه ریزی شده‌اند مطمئناً به معامله گران توانایی یک روش جدید در اداره معاملات خود را می‌دهند. مانند هر ابزار دیگری، استفاده از ربات‌ها موفقیت را تضمین نمی‌کند. با این وجود این ربات‌های تریدر مطمئناً می‌توانند موفقیت را سودآورتر کنند. به نظر نمی‌رسد این برنامه‌ها به این زودی‌ها از بین بروند. احتمالاً ربات‌های تریدر سال‌های آینده بازار ارزهای دیجیتال را شکل می‌دهند.

مطالب مرتبط
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
بررسی ربات Shrimpy : ربات تریدر ارز دیجیتال برای مدیریت پورتفولیو اجتماعی
آموزش کامل پلتفرم 3Commas
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید