منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  خرید در کف قیمت: به کمک این شاخص‌ها می‌توانید کف قیمتی را بیابید
خرید در کف قیمت: به کمک این شاخص‌ها می‌توانید کف قیمتی را بیابید

خرید در کف قیمت: به کمک این شاخص‌ها می‌توانید کف قیمتی را بیابید

دانستن اینکه چگونه می‌توان معکوس شدن روند بازار را تشخیص داد و در کف قیمت خرید کرد تقریباً غیرممکن است. با این حال شاخص RSI می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

هنگامی که یک دارایی وارد مرحله نزولی می‌شود و شاخص‌های آن منفی است، تحلیلگران روند نزولی را پیش بینی می‌کنند. در این مرحله احساسات از خوش بینی به غم و اندوه محض تغییر می‌کند. این امر باعث می‌شود تا معامله گران وحشت زده باشند و به جای خرید، موقعیت خود را در روند نزولی ببندند. با این حال معامله گران باهوش در کف قیمت و انتهای بازار نزولی شروع به خرید می‌کنند.

شناسایی کف قیمت برای خرید

چگونه معامله گران می‌توانند بر خلاف جریان حاکم بر بازار حرکت و شجاعت خرید را در بازار خرسی پیدا کنند؟ این آسان نیست زیرا اگر آنها خیلی زود خرید کنند، ممکن است دارایی‌هایشان به سرعت ضررده شوند. با این حال، اگر آنها برای مدت طولانی منتظر بمانند، ممکن است قسمت شیرین پامپ اولیه را از دست بدهند.

اگرچه خرید کردن در مرحله خرسی کار دشواری است، اما شاخص قدرت نسبی (RSI) می‌تواند کف بازار و ریسک مطلوب برای کسب سود را مشخص کند. در زیر چند نمونه از شناسایی کف قیمت توسط RSI جهت خرید در بازار خرسی را مرور کنیم.

برای خرید در کف قیمت به دنبال سطح فروش بیش از حد در RSI باشید

خرید در کف قیمت: به کمک این شاخص‌ها می‌توانید کف قیمتی را بیابید

تغییر روند با توجه به کاهش RSI

بیت کوین (BTC) در دسامبر 2017 تا نزدیکی 20،000 دلار صعود کرد. پس از آن بازار خرسی طولانی مدت آغاز شد. طی این بازار قیمت بیت کوین در دسامبر 2018 به نزدیک 3300 دلار رسید. در این مدت، RSI در پنج مورد وارد قلمرو فروش بیش از حد (زیر 30) شد. (به صورت بیضی روی نمودار مشخص شده است).

در چهار مورد اول، RSI نزدیک به سطح 30 یا پایین تر از آن افت کرد، اما در پنجمین بار، RSI به 10.50 کاهش یافت. این نشانه تسلیم شدن است. در اینجا معامله گرانی که پیش از این خرید می‌کردند یا موقعیت خود را در بازار خرسی حفظ کرده بودند، تسلیم ترس شدند و دارایی‌های خود را فروختند.

معمولاً، بازارهای خرسی بلند مدت پس از دوره‌های طولانی مدت فروش مبتنی بر ترس به پایان می‌رسند. معامله گران هوشمند منتظر این فرصت‌ها هستند و هنگامی که بازارها به سطح فروش بیش از حد می‌رسند، مانند زمانی که RSI زیر 20 است، خرید می‌کنند.

خرید در کف قیمت: به کمک این شاخص‌ها می‌توانید کف قیمتی را بیابید

کاهش RSI به زیر 20 تایید تغییر روند است

موارد خرید مهم در بازار خرسی بیت کوین

به سرعت در سالهای 2019 و 2020 پیش بروید زمانی که RSI در دو مورد تا نزدیک 20 کاهش یافت. این شاخص در 12 مارس 2020 به حدود 15.04 کاهش پیدا کرد.

اولین مورد زمانی بود که این جفت ارز در 26 سپتامبر 2019 به 19.60 کاهش یافت. خرید در این سطح یک معامله بازنده بود زیرا قیمت هفته‌ها بعد در 23 اکتبر 2019 به پایین‌ترین سطح خود رسید. این نشان می‌دهد که معامله گران باید آماده بستن معاملات خود باشند. حتماً باید سفارش توقف ضرر وجود داشته باشد تا بتواند از ضرر بیشتر جلوگیری کند.

در 24 نوامبر 2019، RSI به 22.32 کاهش یافت، درست بالاتر از سطح 20. برای معامله گرانی که توقف ضرر بسیار تنگاتنگی دارند، این نیز با کاهش 18 دسامبر 2019 یک معامله بازنده محسوب می‌شود. با این حال، همه این‌ها زیان‌های کوچکی بودند. اگر معامله گران با استفاده از اهرم‌های سنگین در این بازار معامله نمی‌کردند ضرر بزرگی متوجهشان نبود.

RSI در 12 مارس 2020 به 15.04 سقوط کرد. معامله گرانی که پس از این افت قیمت جرات خرید را داشتند، در مرحله صعود به سودهای بزرگ‌تری دست پیدا کردند. بیت کوین طی یک دوره 6 ماهه در 14 آوریل 2021 به 64،854 دلار رسید. این نشان می‌دهد که چگونه پس از دو خرید از دست رفته، معامله گران در نهایت با استفاده از سیگنال RSI توانستند سودی عظیم را کسبب کنند.

ترکیب RSI با میانگین متحرک سیگنال بهتری تولید می‌کند

در مرحله سقوط اتر (ETH) در سال 2018، چهار مورد وجود داشت که RSI به زیر سقوط کرد یا به سطح 20 نزدیک شد. اولین فرصت یک بازگشت قوی به معامله گران ارائه داد، اما کسانی که در دو مورد دیگر خرید کردند، بازنده بودند.

معامله گران می‌توانند از فیلترهای اضافی برای جلوگیری از از دست دادن پول با ورود به معاملات اضافه استفاده کنند. یک مثال ساده می‌تواند این باشد که معامله گران به جای خرید بلافاصله پس از پایین آمدن RSI به زیر 20، قبل از خرید منتظر بمانند تا قیمت بیش از میانگین متحرک نمایی 20 روزه بسته شود.

خرید در کف قیمت: به کمک این شاخص‌ها می‌توانید کف قیمتی را بیابید

تایید تغییر روند با استفاده از میانگین متحرک

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، سیگنال خرید در آوریل 2018 با افزایش جفت ارز ETH/USDT از میانگین متحرک نمایی 20 روزه پس از پایین آمدن از سطح 20 در RSI شروع شد. این معامله سودآور بود زیرا این جفت ارز شاهد افزایش شدید قیمت بود.

سیگنال خرید بعدی در آگوست با معیارها مطابقت نداشت زیرا قیمت به مدت سه روز متوالی از میانگین متحرک نمایی 20 روزه بالاتر نمی‌رفت. سومین معامله در ماه سپتامبر به یک ضرر جزئی تبدیل می‌شد اما معامله در ماه نوامبر سود زیادی به همراه داشت.

واگرایی‌های صعودی و نحوه تشخیص آنها برای خرید در کف قیمت

یکی دیگر از ابزارهای مهم که می‌تواند به معامله گران در مورد تغییر روند احتمالی هشدار دهد، واگرایی صعودی است. این زمانی اتفاق می افتد که قیمت همچنان در حال سقوط است اما RSI پایین‌ترین سطح خود را دارد. این نشان می‌دهد حرکت نزولی ممکن است تضعیف شود.

خرید در کف قیمت: به کمک این شاخص‌ها می‌توانید کف قیمتی را بیابید

واگرایی صعودی در نمودار لایت کوین

لایت کوین (LTC) تشکیل دو واگرایی صعودی را در مرحله خرسی 2018 نشان می‌دهد. اولین واگرایی که از آگوست تا سپتامبر 2018 شکل گرفت، یک سیگنال کاذب بود زیرا قیمت از بالاترین حد فراتر نمی‌رفت.

با این حال، دومین واگرایی صعودی از نوامبر تا دسامبر 2018 به یک سیگنال سودآور تبدیل شد که طی چند روز بعدی با افزایش شدید همراه شد.

واگرایی صعوی در نمودار اتریوم کلاسیک

نمونه دیگری از واگرایی صعودی کمی طولانی‌تر را می‌توان در اتریوم کلاسیک (ETC) از سپتامبر تا دسامبر 2019 مشاهده کرد. در طول این دوره، قیمت پایین‌ترین سطح را داشت. با این حال RSI پایین‌ترین سطح را ایجاد کرد. جفت ارز ETC/USDT در چند روز آینده پس از خروج از محدوده بالاترین سطح نوسان رشد زیادی کرد.

واگرایی صعودی در نمودار ویچین

(VET) ویچین همچنین شکل گیری یک واگرایی صعودی از سپتامبر 2020 تا اکتبر 2020 را نشان داد. پس از این واگرایی بازار ویچین شاهد صعود بزرگی بود. این نشان می‌دهد واگرایی صعودی یک ابزار مفید است که اگر از آن عاقلانه استفاده شود می‌تواند سود زیادی برای معامله گران داشته باشد.

چند نکته مهم

بازارهای خرس فرصتی را برای خرید یک دارایی با تخفیف قابل توجه ارائه می‌دهند. با این وجود خرید در کف قیمت آسان نیست، مخصوصاً وقتی که همه می‌فروشند و احساسات منفی است.

با این حال، معامله گرانی که از RSI استفاده می‌کنند می‌توانند نسبت به بقیه برتری Rداشته باشند. سطح فروش بیش از حد در RSI نشانه تسلیم شدن آخرین هولدرهاست. این رویداد به طور کلی پایان مرحله خرسی بازار را نشان می‌دهد. این استراتژی می‌تواند به معامله گران کمک کند تا در کف قیمت خرید کنند.

گاهی اوقات، RSI ممکن است سیگنال‌های غلط بدهد، بنابراین، معامله گران می‌توانند از فیلترهای اضافی مانند بسته شدن روزانه قیمت بالای میانگین متحرک 20 و 50 روز برای جلوگیری از معاملات اشتباه استفاده کنند. مشاهده واگرایی‌های صعودی همچنین می‌تواند معامله گران را از پایان یافتن روند نزولی آگاه کند.

مطالب مرتبط
تشخیص کف قیمت ارز دیجیتال در بازارهای خرسی (Bear market) با کمک اندیکاتورها
شورت اسکوئیز (Short Squeeze) چیست و چگونه معامله گران را به دام می اندازد؟
ابر ایچیموکو
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether