منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  کسب درآمد از ارزهای دیجیتال  »  بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال (ROI) چیست و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد؟
بازگشت سرمایه ارزهای دیجتال (ROI) چیست و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد؟

بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال (ROI) چیست و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد؟

رضا باغانی
1399/08/13
۰

بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال (Return on Investment) روشی برای اندازه گیری عملکرد سرمایه گذاری است. این یک روش عالی برای مقایسه سودآوری سرمایه گذاری‌های مختلف است. به طور طبیعی، سرمایه گذاری با ROI بالاتر از سرمایه گذاری با ROI کمتر (یا منفی) بهتر است. در این مقاله سعی داریم نحوه محاسبه ROI را به شما آموزش دهیم.

بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال (ROI) چیست و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد؟

بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال (ROI) چیست و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد؟

بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال (ROI) چیست و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد؟

چه معامله گر روزانه باشید، چه نوسانگیر باشید و چه یک سرمایه گذار بلند مدت باشید، همیشه باید عملکرد خود را بسنجید. در غیر این صورت، از کجا می دانید که خوب کار می‌کنید؟ یکی از مزایای بزرگ معاملات ارز دیجیتال این است که می‌توانید با معیارهای عینی دقیقاً نحوه پیشرفت کار خود را بسنجید. این می‌تواند کمک زیادی به از بین بردن سوگیری‌های عاطفی و شناختی کند.

ذهن انسان تمایل دارد که داستان‌هایش را در اطراف همه چیز بسازد و سعی کند جهان را معنا کند. با این حال، نمی‌توانید اعداد را نادیده بگیرید. اگر بازده منفی تولید می‌کنید، باید چیزی در استراتژی شما تغییر کند. به همین ترتیب، اگر احساس می‌کنید که وضعیت خوبی دارید اما اعداد و ارقام نشان دهنده آن نیست، احتمالاً شما قربانی تعصبات خود شده‌اید.

ما در مورد مدیریت ریسک، اندازه گیری موقعیت و تعیین ضرر صحبت کرده‌ایم. اما عملکرد سرمایه گذاری‌های خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و چگونه می‌توان عملکرد چندین سرمایه گذاری را مقایسه کرد؟ اینجاست که محاسبه ROI به کار شما می‌آید.بازگشت سرمایه (ROI) چیست؟

بازگشت سرمایه (ROI) روشی برای سنجش عملکرد سرمایه گذاری است. همچنین می‌توان از آن برای مقایسه عملکرد سرمایه گذاری‌های مختلف با هم استفاده کرد.

روش‌های مختلفی برای محاسبه بازده وجود دارد. در حال حاضر، کافی است بدانید که ROI سود یا زیان را در مقایسه با سرمایه گذاری اولیه اندازه گیری می‌کند. به عبارت دیگر، این حدود سودآوری سرمایه گذاری است. در مقایسه با سرمایه گذاری اولیه، ROI مثبت به معنای سود است و ROI منفی به معنای ضرر است.

محاسبه ROI نه فقط در معاملات یا سرمایه گذاری ارز دیجیتال، بلکه در هر نوع تجارت یا خرید اعمال می‌شود. اگر قصد راه اندازی یا خرید یک رستوران را دارید، ابتدا باید کمی محاسبه انجام دهید. آیا باز کردن رستوران از منظر مالی منطقی خواهد بود؟ محاسبه ROI برآورد شده براساس تمام هزینه‌ها و بازده پیش بینی شده شما ممکن است به شما در تصمیم گیری بهتر در زمینه کسب و کار کمک کند. اگر به نظر می‌رسد که در پایان، این تجارت سودآور است (یعنی ROI مثبت داشته باشید)، شاید ارزش آن را داشته باشد که شروع کنید.

همچنین، ROI می‌تواند به ارزیابی نتایج معاملات قبلی کمک کند. به عنوان مثال، فرض کنید شما یک ماشین عجیب و غریب قدیمی را به قیمت 200000 دلار خریداری کرده‌اید. سپس دو سال از آن استفاده می‌کنید و 50 هزار دلار برای آن هزینه می‌کنید. حال فرض کنید قیمت ماشین در بازار بالا می‌رود و اکنون می‌توانید آن را به قیمت 300000 دلار بفروشید. نه تنها به مدت دو سال از این ماشین لذت بردید، بلکه بازدهی قابل توجه از سرمایه شما را به همراه داشت.نحوه محاسبه بازده سرمایه گذاری (ROI)

فرمول ROI بسیار ساده است. شما ارزش فعلی سرمایه گذاری را می‌گیرید و هزینه اصلی سرمایه گذاری را کم می‌کنید. سپس، این مبلغ را بر هزینه اصلی سرمایه گذاری تقسیم می‌کنید.

نحوه محاسبه ROI

بنابراین، با فروش ماشین عجیب و غریب چه میزان سود می‌کنید؟

بازگشت سرمایه ارزهای دیجتال (ROI) چیست و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد؟

نحوه محاسبه ROI

ROI شما 0.5 است. اگر آن را در 100 ضرب کنید، نرخ بازده (rate of return” (ROR” بدست می‌آید.

نحوه محاسبه ROI

این بدان معنی است که شما در سرمایه گذاری اصلی خود 50٪ سود کسب کرده‌اید. با این حال، برای به دست آوردن تصویر کامل باید در نظر بگیرید که چه مقدار برای این ماشین هزینه شده است. بنابراین، بیایید این را از مقدار فعلی ماشین کم کنیم:

نحوه محاسبه ROI

اکنون می‌توانید ROI را محاسبه کنید و هزینه‌ها را نیز در نظر بگیرید:

نحوه محاسبه ROI

ROI شما 0.25 (یا 25٪) است. این بدان معناست که اگر هزینه سرمایه گذاری شما (200000 دلار) را در ROI 0.25ضرب کنیم، می‌توانیم سود خالص یعنی 50،000 دلار را پیدا کنیم.

نحوه محاسبه ROI

محدودیت‌های بازگشت سرمایه

درک ROI بسیار آسان است و معیار جهانی سودآوری را به ارمغان می‌آورد. آیا محدودیتی وجود دارد؟ مطمئناً.

عدم در نظر گرفتن بازه زمانی

یکی از بزرگ‌ترین محدودیت‌های ROI این است که دوره زمانی را در نظر نمی‌گیرد. چرا این مهم است؟ خوب، زمان یک عامل اساسی برای سرمایه گذاری است. ملاحظات دیگری نیز می‌تواند وجود داشته باشد (مانند نقدینگی و امنیت)، اما اگر یک سرمایه گذاری 0.5 ROI در یک سال به ارمغان بیاورد، این از 0.5 ROI در پنج سال بهتر است. به همین دلیل است که ممکن است در مورد ROI سالانه صحبت کنید، که بازده سرمایه گذاری (سودهایی) است که می‌توانید در طول یک سال انتظار داشته باشید.

عدم درنظر گرفتن نقدینگی

هنوز ROI جنبه‌های دیگر سرمایه گذاری را در نظر نخواهد گرفت. ROI بالاتر لزوماً به معنای سرمایه گذاری بهتر نیست. اگر کسی را پیدا نکنید که بخواهد دارایی شما را بخرد ممکن است مدت طولانی گیر بیفتد. اگر سرمایه گذاری پایه نقدینگی ضعیفی داشته باشد چه می‌کنید؟

عدم محاسبه ریسک/پاداش

عامل دیگری که باید در نظر گرفت ریسک است. ممکن است یک سرمایه گذاری دارای ROI بسیار چشمگیر باشد، اما با چه هزینه‌ای؟ اگر احتمال زیادی وجود داشته باشد که به صفر برسد، یا وجوه شما غیرقابل برداشت ‌شوند، ROI احتمالی چندان مهم نیست. چرا؟ خطر نگه داشتن این دارایی برای مدت طولانی بسیار زیاد است. مطمئناً پاداش بالقوه نیز می‌تواند زیاد باشد، اما از دست دادن کل سرمایه گذاری اصلی مطمئناً آن چیزی نیست که می‌خواهید.

صرفاً نگاه به ROI نمی‌تواند به شما از امنیت سرمایه گذاری اطمینان دهد. بنابراین باید سایر معیارها را نیز در نظر بگیرید. می‌توانید با محاسبه نسبت ریسک / پاداش برای هر تجارت و سرمایه گذاری شروع کنید. با این روش می‌توانید تصویر بهتری از کیفیت هر نوع سرمایه گذاری بدست آورید. علاوه بر این، برخی از تحلیلگران بازار سهام همچنین ممکن است عوامل دیگری را هنگام ارزیابی سرمایه گذاری‌های بالقوه در نظر بگیرند. این‌ها می‌تواند شامل جریان‌های نقدینگی، نرخ بهره، مالیات بر سود سرمایه، بازده سهام (ROE) و موارد دیگر باشد.صحبت پایانی

ما بررسی کرده‌ایم که بازده سرمایه گذاری (ROI) چیست و چگونه معامله گران می‌توانند از آن برای تصمیم گیری آگاهانه‌تر در مورد سرمایه گذاری استفاده کنند. فرمول بازگشت سرمایه بخشی اصلی از ردیابی عملکرد هر دارایی، سرمایه گذاری یا تجارت است.

همانطور که بحث کردیم، بازگشت سرمایه ارزهای دیجیتال معیار اصلی نیست، اما می‌تواند مفید باشد. شما همچنین باید هزینه فرصت، نسبت ریسک / پاداش و سایر عواملی را که ممکن است در انتخاب شما بین فرصت‌های مختلف سرمایه گذاری تأثیر داشته باشد، در نظر بگیرید. با این حال، به عنوان یک نقطه شروع، ROI می‌تواند معیار خوبی برای ارزیابی یک سرمایه گذاری بالقوه باشد.

مطالب مرتبط
فروش توییت با NTF: چگونه توییت‌های خود را به توکن‌های NFT تبدیل کرده و آنها را بفروشیم؟
میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟
روش های کسب درآمد برتر در دنیای صنعت ارزهای رمزنگاری و اقتصاد دیجیتالی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether