قیمت بیت کوین
۱,۲۲۸,۷۰۴,۰۰۶تومان
47,488دلار
4.04
قیمت اتریوم
۳۸,۲۷۰,۲۵۳تومان
1,479.17دلار
5.99
قیمت تتر
۲۵,۸۷۶تومان
1دلار
0.02
قیمت کاردانو
۲۹,۴۹۶تومان
1.14دلار
0.58
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  مقدمات ارزهای دیجیتال  »  سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال: هر آنچه برای شروع سرمایه گذاری در بازار کریپتو باید بدانید

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال: هر آنچه برای شروع سرمایه گذاری در بازار کریپتو باید بدانید

مقدمات ارزهای دیجیتال
ندا رحیمی
24 ژانویه 21
۰
سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

در این مقاله سعی داریم مقدمات سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را به شما بیاموزیم. این مقدمات شامل اصول بی ثباتی، سودمندی و ریسک پذیری خواهد بود.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال: هر آنچه برای شروع سرمایه گذاری در بازار کریپتو باید بدانید

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال شباهت‌های بسیاری (اما همچنین تفاوت‌ها) با سرمایه گذاری در هر نوع دارایی دیگر دارد. طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال وجود دارد. این ارزها عملکردهای مختلفی را برای شبکه‌هایی که در آن فعال هستند انجام می‌دهند. هنگام سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باید به ریسک پذیری و بازه زمانی سرمایه گذاری خود فکر کنید.

اگر تازه به دنیای رمزنگاری وارد شدید، ایده تلاش برای سرمایه گذاری در ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم می‌تواند ترسناک به نظر برسد.

اما نترسید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم نحوه سرمایه گذاری درست در فضای ارزهای دیجیتال را بیاموزید. ما به شما چشم انداز سرمایه گذاری، انواع مختلف سرمایه گذاری و خطرات و مزایای انتخاب ابزارهای مختلف برای سرمایه گذاری را نشان خواهیم داد. اما قبل از آن، بیایید با اصول اولیه شروع کنیم.سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

در ساده‌ترین حالت، خرید ارزهای دیجیتال مانند خرید انواع دیگر دارایی‌ها است. شما ابتدا یه یک دلال یا صرافی نیاز دارید. با طرف مقابل در یک قیمت توافق می‌کنید و آن دارایی را به محل ذخیره سازی خود ارسال می‌نمایید. این کار راه با امید به اینکه ارزش آن دارایی با گذشت زمان افزایش می‌یابد انجام می‌دهید. در نهایت محقق شدن قیمت مورد نظرتان آن دارایی را با قیمت بالاتر می‌فروشید.

تا اینجا این کار با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هیچ تفاوتی ندارد. اما اگر از دنیای فیات آمده‌اید، جایی که ممکن است در مواردی مانند بورس و بانک سرمایه گذاری کرده باشید، عملکرد این دارایی‌ها بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال، یک حساب پس انداز با نرخ بهره‌ای که در اکثر کشورها بسیار پایین است در نظر بگیرید. عملکرد آن حساب پس انداز چند درصد در سال خواهد بود.

نوسانات شدید ارزهای دیجیتال

در عین حال اگر در بیت کوین سرمایه گذاری کرده باشید، بسته به زمان سرمایه گذاری می‌توانید افزایش یا کاهش مشهودی در سرمایه اولیه خود مشاهده کنید. این ارز در سال گذشته حدود 300 درصد افزایش قیمت داشت. البته باید خاطر نشان کنیم در اوایل سال 2018 بیت کوین شاهد سقوط 80 درصدی قیمت بود. این ارز تا پایان سال 2020 از این سقوط بهبود نیافت.

برای مقایسه، نوسانات طلا به طور متوسط در حدود 1.2٪ است. این در حالی است که سایر ارزهای اصلی به طور متوسط بین 0.5٪ تا 1.0٪ در سال نوسان دارند.

بنابراین سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باید به عنوان بخشی از سبد سهام باشد. این سبد سهام با ترکیبی از دارایی‌ها با اندازه‌های ریسک مختلف یک سرمایه گذاری متعادل را می‌سازند.

اگر علاقه مندید که چرا بیت کوین بسیار بی ثبات است، ما مقاله‌ای در مورد آن در اینجا داریم.

اکنون که این مسئله را برطرف کردیم، بیایید انواع مختلف ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

انواع مختلف ارزهای دیجیتال

اگر به بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر حجم سرمایه بازار نگاه کنید – ارزش کل توکن های موجود در حال ضرب در قیمت فعلی – مجموعه‌ای از پروژه‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد که از توکن ها برای موارد مختلف استفاده می‌کنند.

ارزهای دیجیتال

بنابراین بیت کوین را مشاهده خواهید کرد که یک ارز دیجیتال است که می‌تواند به عنوان ذخیره ارزش، وسیله مبادله یا واحد پول مورد استفاده قرار گیرد. مدت‌هاست که این ایده مورد بحث بوده و ما در اینجا این بحث را پوشش می‌دهیم.

از آنجا که بیت کوین منبع باز است، صدها ارز وجود دارد که از همان کد ساخته شده بلاکچین بیت کوین استفاده می‌کنند. نمونه‌های مشهور آن بیت کوین کش Bitcoin Cash، لایت کوین Litecoin و بیت کوین اس وی Bitcoin SV است. اما اینها همان بیت کوین نیستند. آن‌ها توکن های مختلف، جوامع مختلف و ویژگی‌های مختلفی دارند.

استیبل کوین ها

یکی دیگر از انواع محبوب ارزهای رمزپایه – به ویژه برای سرمایه گذاران – استیبل کوین‌ها هستند. این ارزها به ارزش چیز دیگری تراز شده‌اند. اکثر این ارزها وابسته به دلار آمریکا هستند. از جمله این موارد می‌توان به تتر Tether و یو اس دی کوین USD Coin اشاره کرد.

دلیل محبوبیت آنها در بین سرمایه گذاران این است که آنها اغلب به عنوان یک پناهگاه امن در بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال دیده می‌شوند. اغلب این استیبل کوین‌ها توسط شرکتهایی تنظیم می‌شوند که توسط مقامات مالی قانون گذاری شده‌اند. با استیبل کوین‌ها دارایی شما همان قیمت باقی می‌ماند و از نوسان مصون است.

توکن های کاربردی و بهادار

علاوه بر اینها توکن های کاربردی نیز وجود دارند. این‌ها در اصل برش‌های کوچکی از یک محصول هستند. یکی از معروف‌ترین آنها فایل کوین Filecoin است. توکن FiL راهی برای دسترسی به فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. صدها توکن کاربردی دیگر نیز بر بستر اتریوم ساخته شده است. قیمت توکن های کاربردی با میزان استفاده از آن‌ها برای هدف مورد نظر در ارتباط و متغیر است.

توکن های بهادار نیز وجود دارد. اما از آنجا که تعریف این رمزها یک تمایز قانونی نیست، بلکه یک جنبه فنی است، ما خیلی به جزئیات نمی‌پردازیم.

دیگر انواع توکن ها

مجموعه کامل دیگری از تعاریف دیگر وجود دارد: سکه‌های حریم خصوصی، سکه‌های رفتاری، توکن های حاکمیت، لیست ادامه دارد. اما در این مرحله، آنچه مهم است توجه داشته باشید این است که ارزش این توکن ها و به نوبه خود آنچه در این ارزش تأثیر دارد از منابع مختلف حاصل می‌شود.

در این لینک می توانید مقاله کامل ما درباره اسکال محتلف ارز دیجیتال مطالعه نمایید.

علل تغییر قیمت ارزهای دیجیتال

برخی از توکن ها هنگامی که صرافی‌ها تصمیم می‌گیرند آنها را به عنوان یک جفت معاملاتی با ارز شناخته شده تری مانند بیت کوین ارائه دهند، افزایش ارزش خواهند داشت. سایر توکن ها وقتی پروژه‌هایی که آنها را اجرا می‌کنند ویژگی‌هایی را اعلام یا تغییر می‌دهند، افزایش می‌یابند و کاهش می‌یابند. برخی از آنها به عناوین پاسخ می‌دهند و برخی دیگر ممکن است توسط گروه‌های سازمان یافته با استفاده از شبکه دستکاری شوند تا ارزش خود را افزایش دهند تا بتوانند با سود سود توکن ها را بفروشند.

یکی از ایده‌های اصلی که باید در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال در مورد آن فکر کرد، این است که جامعه نسبتاً اندک است. به همین ترتیب پول موجود در آنها، به ویژه هنگامی که ارز رمزنگاری شده را در کنار سایر طبقات دارایی قرار می‌دهید که مجموعاً 256 تریلیون دلار ارزش دارند.

این بدان معناست که وقتی یک خبر یا حرکتی از ارزهای دیجیتال از یک رمز به نشانه دیگر اتفاق می افتد، تأثیرات این حرکات اغلب بیشتر از آن است که در سایر کلاسهای دارایی مشاهده می‌کنید. فکر کنید که یک سنگریزه بزرگ در یک حوضچه کوچک ریخته می‌شود.

هنگام انتخاب سرمایه گذاری باید به چه چیزی فکر کنید؟

اول و مهمترین، درک ریسک پذیری است. در حالی که سال 2020 نوسانات شدید بیت کوین را دیده است. این نوسانات، هنوز هم بسیار بالاتر از آنچه در سایر کلاس‌های دارایی و سهام مشاهده می‌کنید وجود دارد.

اما خبر خوب این است که سطح پیچیدگی در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال در 12 ماه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

مطالب مرتبط
استخراج بیت کوین
تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال
افراد مشهور ارز دیجیتال، رهبران دنیای ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ویدیوی آموزشی صرافی کوینکس
ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی چیست
ترید و سرمایه گذاری
دیفای و بیت کوین: در حال حاضر شرایط برای استفاده از این دو در کنار هم فراهم نیست.
امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟
یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز
راهنمای بایننس اسمارت چین: چگونه می توان از (BSC)، بلاک چین جدید بایننس استفاده کرد؟
توکن های صرافی غیرمتمرکز: 6 توکن دکسی (DEX) که در سال 2021 رشد شدیدی را تجربه کردند