منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  پروژه های وب 3.0 (Web3)، چرا باید در نسل بعدی اینترنت سرمایه گذاری کنیم؟
پروژه های وب 3.0 (Web3)، چرا باید در نسل بعدی اینترنت سرمایه گذاری کنیم؟

پروژه های وب 3.0 (Web3)، چرا باید در نسل بعدی اینترنت سرمایه گذاری کنیم؟

وب 3.0 (Web3) در حال حاضر در روزهای ابتدایی خود است و سرمایه گذاری در آن در حال حاضر درست شبیه به سرمایه گذاری بر روی اینترنت در اواخر دهه‌ی 1980 میلادی است. در این مقاله سعی داریم پروژه های مطرح وب 3.0  را به شما معرفی کنیم.

فضای ارزهای دیجیتال بیش از 11000 پروژه‌ی فعال دارد. درحالی که بیشتر سرمایه گذاری‌ها بر روی بیت کوین انجام می‌شود، ده‌ ها پروژه‌ی دیگر نیز به روش‌های مختلف در حال ارزش آفرینی هستند. بسیاری از این پروژه‌ها هنوز در روزهای ابتدایی خود هستند، اما وب 3.0 آینده‌ی روشنی دارد. لذا الان بهترین زمان برای سرمایه گذاری در این پروژه‌های نوپا است.

معمولا بیشتر مقالاتی که در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند، در مورد خرید دارایی‌هایی مانند بیت کوین، نگهداری آنها و احتمال افزایش ارزش آنها هستند. اما فضای ارزهای دیجیتال بسیار گسترده‌تر از بیت کوین است.

پروژه های وب 3.0 ، محصولاتی مطمئن برای سرمایه گذاری

در حال حاضر بیش از 11000 ارز دیجیتال در دسترس هستند. در میان این تعداد زیادی از سکه‌ها و توکن‌ها وجود دارد که ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. این ویژگی‌های منحصر به فرد به شبکه‌های آنها کمک می‌کند تا کارهای خاصی انجام دهند.

در این مقاله ما چند نمونه از این پروژه‌های مظرح وب 3.0 را شرح خواهیم داد. همچنین بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توانید بخشی از درآمد خود را برای کمک به تأمین انرژی دنیای Web3 استفاده کنید.

تکامل وب

برای درک وب 3.0 ابتدا باید نسخه‌های قبلی اینترنت را درک کنیم.

وب 1.0

‌فاز اول اینترنت بیشتردر مورد تعامل کاربران با وب بود. در وب 1.0بیشتر کاربران صرفا مصرف کنندگان منفعل محتوا بودند. به عبارت دیگر وب 1.0 صرفا در مورد خواندن بود و کاربران چیزی دراینترنت نمی‌‌نوشتند. این سیستم کاملا ایستا بود. با آمدن وب 2.0 این ویژگی تغییر کرد.

وب 2.0

وب 2.0 مبتنی بر تعامل و کاربران بود. در این مرحله کاربران محتوای پلت فرم ‌هایی مانند یوتیوب (YouTube)، فیسبوک (Facebook) یا توئیتر (Twitter) را ایجاد می‌کردند. وب 2.0 بیشتر اجتماعی و مشارکتی بود، اما ویژگی‌های منفی آن زیاد بود.

یکی از نکات منفی این اینترنت این بود که کاربران با ایجاد محتوا، اطلاعات و داده‌های شخصی خود را در اختیار شرکت‌های کنترل کننده این پلت فرم‌ها قرار می دادند.

وب 3.0  (Web3)

وب 3 نسل بعدی اینترنت است و هنوز در حال ساخت است. بنابراین تعریف واحدی در مورد این که وب 3 چیست یا چه خواهد بود وجود ندارد.

با این حال وب 3 به طور کلی به اینترنتی اشاره دارد که توسط شبکه‌های غیر متمرکزی مانند بیت کوین و اتریوم پیاده سازی می‌شود. نوآوری اصلی این شبکه ها، ایجاد پلت فرم‌هایی است که توسط هیچ نهادی کنترل نمی‌شوند و در عین حال برای همه قابل اعتماد است. دلیل این اعتماد این است که تمام کاربران و اپراتورهای این شبکه‌ها، باید از قوانین سخت کد گذاری شده به نام الگوریتم‌های اجماع (consensus protocols) پیروی کنند.

نوآوری بعدی این شبکه‌ها این است که این شبکه‌ها اجازه می‌دهند ارزش مالی یا پول در بین حساب‌ها منتقل شود. تمرکززدایی و پول اینترنتی مفاهیمی هستند که به درک وب 3.0 کمک می‌کنند.

این شبکه‌ها هر روز گسترده‌تر می‌شوند. دائما شبکه‌های جدیدی که در آنها ارزش مالی ایجاد و نگهداری می ‌شود، توسعه داده می‌شوند. ما در ادامه ‌ی مقاله به بررسی چند نمونه از پروژه‌‌های وب 3.0 می‌پردازیم.

چند نمونه از پروژه های وب 3.0

در ادامه چند نمونه از پروژه ها و پروتکل‌هایی که با استفاده از فناوری وب 3.0 برای ایجاد انواع مختلف ارزش توسعه داده شده‌اند را بررسی می‌کنیم.

فایل کوین (Filecoin)

فایل کوین یک پروتکل غیرمتمرکز است که افراد را قادر می‌سازد تا فضای ذخیره‌سازی اضافی کامپیوتر خود را اجاره دهند. به همین ترتیب نیز هر فردی می‌تواند فضای ذخیره سازی در شبکه را خریداری کند. این پروتکل شبیه سرویس‌ های وب آمازون یا گوگل کلود (Google Cloud) است با این تفاوت که به جای این که یک شرکت جریان ‌ها را کنترل کند، هر فردی می‌تواند در فرایند کنترل جریان داده‌ها شرکت کند.

ارز دیجیتال FIL ارزي است كه كاربران از طريق آن فضای ذخيره سازي را خريداري مي‌كنند. افرادی که فضای ذخیره سازی خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند نیز با این توکن وجه خود را دریافت می‌کنند. فایل کوین یکی از محبوبترین پروژه های وب 3.0 به شمار می آید.

گولم (Golem)

در حالی که فایل کوین به دنبال ایجاد تغییر در صنعت ذخیره سازی است، گولم می‌خواهد صنعت محاسبات مبتنی بر ابر را متحول کند. گولم یک پلت فرم محاسباتی توزیع شده‌است که قدرت محاسبات مشترک را ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند با پرداخت هزینه به این قدرت محاسبات دسترسی داشته باشند.

این پلتفرم به افراد امکان می‌دهد تا منابع اضافی کامپیوتر خود را به دیگران اجاره دهند. افرادی که برای انجام محاسبات پیچیده، نیاز به توان محاسباتی اضافی دارند، می‌توانند به جای خدمات مبتنی بر ابر مانند آمازون یا گوگل منابع محاسباتی مورد نیازشان را از شبکه‌ی گولم دریافت کنند.

توکن توجه پایه‌ای (Basic Attention Attention)

BAT یک توکن کاربردی است که در ابتدا به عنوان بخشی از یک پلت فرم تبلیغات دیجیتال به نام بریو (Brave) توسعه داده شده‌است. در مرکز این پلت فرم یک مرورگر وب است که تبلیغات را مسدود کرده و از داده‌های شخصی و هویت افراد محافظت می‌کند.

BAT از طرفی هویت افراد را ایمن نگه می‌دارد و از طرف دیگر توجه کاربران را به تبلیغات معطوف می‌کند و در ازای توجه به تبلیغات به کاربران پاداش می‌دهد. دفتر توزیع شده‌ی BAT می‌تواند اطلاعات دقیق مربوط به مکان تبلیغات و میزان کارآیی آنها را جمع آوری کند.

تبلیغ کنندگان می‌توانند با استفاده از این اطلاعات کمپین‌های بازاریابی برگزار کرده و درآمد بهتری کسب کنند. نکته‌ی اصلی این است که کاربران در این پلت فرم می‌توانند در ازای توجه به تبلیغات درآمد کسب کنند.

چرا باید در پروژه های وب 3.0 سرمایه گذاری کنیم؟

تصور کنید در اواخر دهه 1980 فردی به شما می‌گفت که تا 15 سال دیگر یک فناوری به نام اینترنت به وجود می‌آید که می‌تواند نحوه برقراری ارتباط، کار، ملاقات با یکدیگر، سفر و سرگرمی را تغییر دهد. آیا شما روی آن فناوری سرمایه گذاری می‌کردید؟

وب 3.0 نیز در حال ایجاد روش‌های جدید برای تعیین ارزش زمان، توجه، کامپیوتر و هارد دیسک‌های ما است. وب 3.0 همچنین به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا به ابزارها و خدماتی که پیش از این تنها در اختیار سرمایه گذاران سازمانی بود، دسترسی پیدا کنند.

سخن نهایی

اکنون سرمایه‌گذاری در پروژه های وب 3.0 به بهتر دیده شدن آنها کمک می‌کند. زیرا این پروژه‌ها برای رسیدن به هدف نهایی خود در مراحل اولیه توسعه‌شان نیاز به پشتیبانی دارند.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال هارمونی (ONE) چیست و چگونه توانسته مقیاس پذیری را با عدم تمرکز بیامیزد؟
ارز دیجیتال پالی گان (Polygon) یا ماتیک چیست و چرا برای اتریوم اهمیت دارد؟
هشینگ hashing مهمترین فناوری یی که شبکه بیت کوین را ایمن نگه می دارد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان