منو
بیت پارس  »  استخراج یا ماینینگ  »  آموزش استخراج  »  استخراج مونرو (XMR): همه چیز در مورد استخراج سکه حریم خصوصی مونرو
استخراج مونرو (XMR): همه چیز در مورد استخراج سکه حریم خصوصی مونرو

استخراج مونرو (XMR): همه چیز در مورد استخراج سکه حریم خصوصی مونرو

لیلا جوانمردی
1400/03/11
۰

 مونرو یکی از سکه‌هایی است که می‌توانید به راحتی آن را در خانه و به وسیله رایانه های شخصی استخراج کنید. این ارز دیجیتال اکنون در مرکز توجه معامله گران قرار گرفته است.

مونرو (XMR) یک سکه بحث برانگیز برای حفظ حریم خصوصی است. این ارز دیجیتال علی رغم افزایش فشار نظارتی بر صرافی ها در میان 20 سکه برتر صنعت ارز دیجیتال قرار دارد. در حال حاضر سرمایه بازار این ارز دیجیتال بیش از 4 میلیارد دلار است.

مونرو همانند بیت کوین از مکانیسم اثبات کار (PoW)  استفاده می‌کند. البته با این تفاوت که شبکه آن به استخراج کنندگان اجازه می‌دهد که حتی با داشتن سی پی یو (CPU) معمولی نیز بتوانند مونرو استخراج کنند.

قابل ذکر است که توسعه دهندگان مونرو سخت تلاش می‌کنند تا برای بهبود بخشیدن استخراج و عدم تمرکز، از ورود دستگاه‌هایی مانند مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا ای سیک (ASIC) به شبکه خود جلوگیری کنند. به همین ترتیب، افراد بیشتری می‌توانند از عرضه 18 میلیونی این سکه به طور عادلانه سهم ببرند.

در گذشته مونرو از الگوریتم هش کریپتو نایت (CryptNight) استفاده می‌کرد. با این حال در نوامبر 2019  یک نسخه برنامه ریزی شده به نام رندوم ایکس (RandomX) را معرفی کرد. این مکانیزم یک الگوریتم اثبات کار است و از نفوذ اسیک ها جلوگیری می‌کند. بینابراین مونرو دیگر از الگوریتم هش کریپتو نایت استفاده نمی کند. رندوم ایکس همچنین شروع به جریمه کردن استخراج کننده‌هایی کرد که از جی پی یو (GPU) استفاده می‌کردند و این بدان معناست که استخراج با سی پی یو اکنون بهترین روش برای استخراج مونرو است.

استخراج مونرو چیست؟

استخراج مونرو فرآیند تأیید معاملات در بلاک چین این ارز دیجیتال است. ماینرها با تایید معاملات پاداش هایی در قالب سکه‌های مونرو دریافت می کنند. باید توجه داشته باشید که این ارز دیجیتال مشابه بیت کوین کار می‌کند. البته با این تفاوت که بیشتر به دنبال تسهیل معاملات خصوصی و حفظ حریم خصوصی سرمایه گذاران خود است.

استخراج مونرو زمانی رخ می‌دهد که از طریق نرم افزار استخراج مونرو سکه‌های جدیدی بر روی سیستم عامل غیرمتمرکز ایجاد کنید.

استخراج مونرو چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین عرضه ثابتی به اندازه 21 میلیون سکه دارد. این سکه حریم خصوصی از این لحاظ شباهت چندانی به بیت کوین ندارد. مکانیزم استخراج XMR به گونه‌ای تنظیم شده است که اگر استخراج کنندگان 18.132 میلیون توکن اختصاص یافته را استخراج کنند، شبکه شروع به عرضه 0.6 مونرو به عنوان پاداش بی حد و حصر می‌کند. طبق برنامه ریزی ها از ماه مه 2022 این عرضه تورمی عملی خواهد شد.

بلاک جدید در این سیستم عامل غیرمتمرکز تقریباً هر دو دقیقه ایجاد می‌شود و پاداش بلاک فعلی از ژانویه 2021، 1.26 مونرو است.مواردی که باید قبل استفاده از مونرو بررسی کنید:

سودآوری

استخراج یک بیزینس است؛ بنابراین قبل از اینکه به فکر تهیه تجهیزات لازم باشید، باید سودآوری استخراج XMR مورد توجه شما قرار گیرد. یک عامل کلیدی که به سودآوری ماینرهای مونرو می‌افزاید این است که این فرآیند مانند بیت کوین به دستگاههای گران قیمت سنگین نیاز ندارد. حتی با یک سی پی یو یا جی پی یو ساده، شما می‌توانید به راحتی XMR استخراج کنید.

در راستای این موضوع، شما باید از یک ماشین حساب سودآوری استخراج XMR استفاده کنید. این ماشین حساب محاسبه می کند که آیا قدرت هش، مصرف برق، هزینه برق و غیره دستگاه، به شما امکان می‌دهد سود کسب کنید یا خیر.

نرخ هش

استخراج یک رقابت مبتنی بر زمان است. بنابراین، هرچه سرعت پردازش دستگاه بیشتر باشد، روند استخراج بهتر خواهد بود. همانطور که قبلاً بیان شد، مونرو از مکانیزم اثبات کار مشابه بیت کوین استفاده می‌کند، البته با الگوریتم هش متفاوت.

برای توضیح بیشتر باید بگوییم که بیست کوین از  (SHA-256) استفاده می‌کنند. این در حالی است که مونرو از رندوم ایکس استفاده می‌کند. دو الگوریتم هش متفاوت باعث تفاوت دستگاه‌های استخراج پشتیبانی کننده، می‌شود.  تولیدکنندگان ای سیک تلاش‌های زیادی برای نفوذ به شبکه این ارز دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی انجام داده‌اند. با این حال تیم مونرو موفق شده است چندین بار آنتی ای سیک خود را ارتقا دهد تا این دستگاه‌ها را دور نگه دارد.

چرا باید از ورود ای سیک ها جلوگیری کرد؟ با توجه به هزینه آنها، فقط تعداد معدودی توانایی تهیه آنها را دارند. این امر منجر به تمرکز استخراج کنندگان می‌شود. از این رو، بر چشم انداز تمرکززدایی جامعه کریپتو سایه می‌اندازد و از آن جلوگیری می‌کند.

نرخ هش اندازه گیری سرعت دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتالی است. به زبان ساده، تعداد هش ها در واقع محاسباتی است که دستگاه می‌تواند در هر ثانیه پردازش کند.

ماینر مونرو چیست؟

اصطلاح استخراج کننده مونرو می‌تواند به فردی گفته شود که از دستگاه‌های استخراج یا برنامه‌های نصب شده برای استخراج این سکه حریم خصوصی با استفاده از سی پی یوها از زمان بروزرسانی رندوم ایکس استفاده می‌کند.

همچنین، این اصطلاح می‌تواند به معنای نرم افزار استخراج مونرو نیز باشد. این را بدانید که برای استخراج XMR ، باید سخت افزار استخراج عمومی خود را به یک ریگ استخراج مونرو تبدیل کنید.پلتفرم های ماین XMR

از آنجا که مونرو اکنون تقریباً به طور انحصاری با سی پی یو استخراج می‌شود، شما می‌توانید از سی پی یو فعلی خود استفاده کنید. البته می توانید یک سی پی یو جدید فقط برای استخراج مونرو خریداری کنید.

وقتی تصمیم گرفتید پردازنده مرکزی را که برای استخراج مونرو استفاده می‌کنید، باید نرم افزار مونرو را دانلود کنید.

سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز برای ماین XMR

نرم افزار استخراج مونرو برنامه‌ای است که به شما کمک می‌کند سخت افزار استخراج خود را به بلاک چین یا استخر استخراج سکه متصل کنید. پردازنده‌های مختلف از نرم افزارهای مختلف استخراج پشتیبانی می‌کنند.

محبوب‌ترین نرم افزارهای استخراج مونرو شامل:

 • XMRig
 • XMRig NVIDIA CUDA

محبوب‌ترین سخت افزارهای استخراج مونرو شامل:

 • AMD Threadripper 3990X
 • AMD Ryzen 9 3900X
 • Intel Core i9-10900K

لطفاً بخاطر داشته باشید که نرم افزار و سخت افزار استخراج، صنعتی در حال پیشرفت است و ممکن است گزینه‌ها با گذشت زمان تغییر کنند.

راه‌هایی برای استخراج مونرو

می‌توانید این سکه حریم خصوصی را به سه روش استخراج کنید:

 • به عنوان یک استخراج کننده انفرادی مونرو
 • پیوستن به استخر استخراج مونرو
 • با استفاده از خدمات ابر استخراج مونرو (Monero cloud minning)

استخراج کننده انفرادی

استخراج کننده انفرادی، فردی است که مستقیماً با بلاک چین ارتباط برقرار می‌کند. مهم‌ترین مزیت یک استخراج کننده انفرادی این است که ماینر می‌تواند تمام پاداش بلاک را برای خود حفظ کند. اما متاسفانه استخراج کنندگان انفرادی ممکن است نتوانند به همان اندازه استخرهای استخراج، پاداش کسب کنند. یکی دیگر از مزایای استخراج انفرادی این است که می‌توان آن را در رایانه شخصی انجام داد.

استخر استخراج مونرو

استخر استخراج مونرو شامل صاحبان ماینرهاییست که قدرت ریگ های خود را برای افزایش شانس یافتن بلاک‌های جدید در بلاک چین مونرو ترکیب می‌کنند. پاداش‌های بلاک به کسانی که در استخراج برای پیدا کردن یک بلاک خاص کمک کرده‌اند، تعلق می‌گیرد.

بیشتر استخرهای استخراج مونرو هزینه‌ای بین 0 تا 2 درصد را دریافت می‌کنند. برخی از استخرهای مونرو معروف، ماین مونرو (MineXMR)، ساپورت مونرو (SupportXMR)، یونی پول (Unipool) و مونرو نانوپول (XMRNanopool) هستند. جدای تأیید معاملات سریعتر از استخراج کننده انفرادی، عضویت در استخر استخراج مونرو به معنای ثبات پاداش است.

با این حال، استفاده از استخر استخراج مونرو به این معنی است که شما مسئولیت حفظ سخت افزار، اتصال به اینترنت و پرداخت قبض‌های برق را به عهده دارید. توجه داشته باشید که باید یک استخر استخراج معتبر انتخاب کنید. اگرچه ممکن است انرژی هش خود را به یک استخر استخراج برسانید اما یک استخر بی اعتبار ممکن است نتواند اتصال خود را با بلاک چین مونرو حفظ کند.

استخراج ابری مونرو

استخراج ابری مونرو عملیاتی است که با استفاده از قدرت محاسباتی ابری میزبان مونرو انجام می‌شود. غالباً، ارائه دهندگان خدمات استخراج ابری  مراکز داده‌ای را میزبانی می‌کنند که میزبان دستگاه‌های محاسباتی هستند.

افراد با استفاده از قدرت پردازش هزینه پرداخت می‌کنند. از آنجایی که مرکز داده از کارهای سنگین مراقبت می‌کند، افرادی که از این سرویس استفاده می‌کنند نیازی به سرمایه گذاری در سخت افزار استخراج و ریگ ها ندارند.

اگر استخراج کننده انفرادی هستید یا طرفدار استخر استخراج نیستید، کلود ماینینگ مونرو از نظر اقتصادی برای شما مقرون به صرفه است. ارائه دهندگان معتبر سرویس استخراج مونرو شامل ماینگریت (Minergate) و سی سی جی ماینینگ (CCGMining) هستند. یکی از راه‌های ردیابی یک ارائه دهنده خدمات استخراج ابری، بررسی تعداد مشترکان آن است. اگر تعداد مشترکان آن از حالت معمول کمتر است باید احتیاط کنید.چگونه مونرو استخراج می‌شود؟

برای استخراج مونرو شما به یک آدرس کیف پول احتیاج دارید. چه درحالت انفرادی چه در زمان استفاده از استخر استخراج شما باید آدرس کیف پول داشته باشید. با داشتن کیف پول می‌توانید پاداش خود را بگیرید. می‌توانید از کیف پول فول نود (full node wallet)  یا از کیف پول‌هایی که در صرافی‌های ارز دیجیال استفاده می‌شود مانند بایننس و کوین بیس (Coinbase) استفاده کنید.

مرحله بعدی برای اینکه بتوانیم استخراج مونرو را انجام بدهیم، پیکربندی نرم افزار استخراج است. پیکربندی شامل استفاده از نرم افزار استخراج برای اتصال سخت افزار به استخر استخراج یا استخراج مستقیم، به بلاک چین مونرو است.

روند پیکربندی بستگی به سخت افزار مورد استفاده و نحوه استخراج دارد. اگر روند موفقیت آمیز باشد، شما می‌توانید پاداش خود را دریافت کنید.

خلاصه‌ای از نحوه استخراج مونرو

 • سخت افزار استخراج خود را انتخاب کنید
 • نرم افزار استخراجی را انتخاب کنید که از سخت افزار استخراج شما پشتیبانی کند
 • آدرس کیف پول مورد استفاده اتان را تعیین کنید
 • نرم افزار استخراج را پیکربندی کنید
 • مونرو شما استخراج شد

استخراج مونرو و جاسوس افزار (Spyware)

این یک واقعیت تأسف آور است که مونرو به دلیل بی هویتی که ویژگی‌های حریم خصوصی آن ارائه می‌دهد، توسط هکرها و کلاهبرداران بسیار مورد سواستفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، همین مجرمان تصمیم می‌گیرند که مونرو را به روش قانونی ماین و یا آن را از صرافی‌ها خریداری نکنند. در عوض، آن‌ها رایانه‌های کاربران اینترنت را از طریق بدافزارهایی (malware) که در ایمیل‌ها و یا وب سایت‌های آلوده جاسازی شده است، هک می‌کنند. این بدافزار به نوبه خود از این رایانه‌های در معرض خطر استفاده می‌کند تا به صورت پنهانی و بدون اطلاع دارنده مونرو استخراج کند.

تخمین زده می‌شود که چهار درصد از کل مونرو از طریق بات نت‌ها (botnet) که گروههای هزاران نفری هستند با رایانه استخراج می‌شود. قدرت پردازش آنها بدون اطلاع صاحبانشان برای استخراج این ارز دیجیتال استفاده می شود. تخمین زده می‌شود که در طی چهار سال گذشته (از ژانویه 2019) بیش از 57 میلیون دلار مونرو از این طریق ماین شده باشد. مونرو و بیت کوین، ارز دیجیتال انتخابی هکرهای باج افزار (ransomware) نیز هستند.

این وضعیت برای مقامات غیرقابل قبول است. این منابع مالی بین سیستم های پولشویی، باندهای جنایتکار و سازمان‌های تروریستی توزیع می‌شود. دلایل اصلی اقدامات تنظیم كنندگان در زمینه مالكیت ارزهای دیجیتال این است كه مأموریت دارند از سلامت مالی ساكنان حوزه‌های قضایی خود اطمینان حاصل كنند. مهمتر از همه، اقدامات مبارزه جهانی با پولشویی (AML) توسط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای  اجرای دستورالعمل‌های بودجه تروریسم (CFT) به دنبال منابع مشکوک مالی است.

بنابراین، آن‌ها نمی‌توانند چشم خود را بر روی این رفتار غیرقانونی و نقض کننده ببندند. مقامات به صرافی‌ها فشار آورده‌اند تا ارزهای دیجیتال حریم خصوصی مانند مونرو را خرید و فروش نکنند. بسیاری از صرافی های برجسته در آسیا خصوصاً در سال 2020 این کوین هارا حذف کردند.توضیحات پایانی

ماین XMR از معدود سرمایه گذاری‌های سودآور استخراج است. این ارز  به راحتی با سی پی یو یا جی پی یو معمولی استخراج می‌شود؛ علاوه بر این، گزینه استخراج ابری نیز مشکلات ساخت و نگهداری از یک ریگ را برای کسانی که می‌خواهند کارهای فنی مربوط به استخراج مونرو را انجام ندهند، از بین می‌برد.

اگر قیمت مونرو افزایش یابد، حاشیه سود ماین نیز افزایش می‌یابد. ماین این ارز سرمایه گذاری کمتری نسبت به استخراج بیت کوین نیاز دارد. با این حال، بسیار مهم است که مرافقب کلاهبرداران، به خصوص در استفاده از استخراج ابری و همچنین مقررات مربوط به سکه های حریم خصوصی در کشور خود، باشید.

مطالب مرتبط
ماینینگ بیت کوین با لپ تاپ و کامپیوتر شخصی
مزایا و معایب ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک
ماینینگ بیت کوین در ایران
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان