قیمت بیت کوین
۱,۲۲۶,۲۱۳,۳۷۲تومان
54,636دلار
2.57
قیمت اتریوم
۷۳,۵۴۱,۷۹۴تومان
3,276.28دلار
3.60
قیمت بایننس کوین
۱۴,۱۳۲,۱۷۷تومان
629.62دلار
3.84
قیمت دوج کوین
۱۵,۵۵۲تومان
0.692891دلار
58.42
قیمت ریپل
۳۲,۰۶۷تومان
1.42دلار
4.04
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی ها  »  نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

با افزایش روزافزون شبکه‌‌‌های بلاک چین اکنون توکن‌‌‌های زیادی بر روی چند شبکه کار می‌کنند. این باعث سردرگمی‌و بعضا اشتباه در ارسال این توکن‌ها شده است. در این مقاله نحوه بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه اشتباه منتقل شدند را آموزش می‌دهیم.

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

هنگام برداشت یا واریز ارز دیجیتال در حساب بایننس خود، شبکه‌ی مورد نظرتان را با دقت فراوان انتخاب کنید. شبکه‌ی زنجیره‌ی هوشمند بایننس یا BEP-20 به سادگی با شبکه‌ی اتریوم یا ERC-20 اشتباه گرفته می‌شود و توکن‌های شما به بلاک چین اشتباه ارسال می‌شود.

در این حالت اگر کیف پول شما از BEP-20 و ERC-20 پشتیبانی کند، می‌توانید به سادگی ارزی که اشتباه فرستاده شده‌است را به بایننس منتقل کنید.

اگر کیف پول شما تنها از یکی از دو شبکه‌ی ERC-20 یا BEP-20 پشتیبانی می‌کند، باید کلید خصوصی کیف پول خود را در کیف پول جدیدی که از هر دو بلاک چین پشتیبانی می‌کند، وارد کنید.

اما حل مشکل واریز به یک بلاک چین اشتباه در حساب بایننس، یک صرافی دیگر و یا کیف پول حضانتی، سخت‌تر است. در این حالت باید با تیم پشتیبانی کیف پول خود تماس گرفته و از آنها بخواهید که به شما کمک کنند.



مقدمه

اگر تاکنون تجربه‌ی برداشت وجه از صرافی بایننس را داشته‌اید، احتمالاً متوجه شده‌اید که برخی از سکه‌ها شبکه‌های انتقال متفاوتی دارند. اما سوال اینجاست که هنگام ارسال ارز دیجیتال خود به یک کیف پول دیگر، کدام شبکه را انتخاب می‌کنید؟

شما باید همان شبکه‌ای را انتخاب کنید که توسط کیف پول دریافت کننده‌ی ارز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این که از کدام یک از استانداردهای توکن ERC-20، BEP-20 یا BEP-2 استفاده می‌کنید، شبکه‌ی انتخابی را تعیین می‌کند.

اگر ارز دیجیتال خود را به یک بلاک چین اشتباه ارسال کرده‌اید، در ابتدا باید نوع کیف پولی که ارزتان را به آن ارسال کرده‌اید پیدا کنید. در صورتی که به کلید خصوصی یا عبارت بازیابی خود دسترسی داشته باشید، کیف پول شما غیر حضانتی است و در غیر این صورت کیف پول شما حضانتی است. پس از تعیین نوع کیف پول، سه راه‌حل در پیش روی شما قرار دارد.

وجوه خود را به یک شبکه‌ی اشتباه ارسال کرده‌ام. چگونه این مشکل را حل کنم؟

اول از همه، وحشت نکنید. اگر توکن‌های ERC-20 (مانند اتر ) را با استفاده از زنجیره‌ی هوشمند بایننس (BSC) ارسال کرده‌اید یا توکن BEP-20 را از طریق شبکه اتریوم ارسال کرده‌اید، می‌توانید آنها را بازیابی کنید. سه حالت مختلف از این سناریو وجود دارد که هر کدام راه حل خاص خود را دارند:

1. توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کردید که از زنجیره‌ی هوشمند بایننس و اتریوم پشتیبانی می‌کند.

راه‌حل:

می‌توانید توکن‌ها را به شبکه‌ی صحیح در بایننس ارسال کنید.

2. توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که تنها از یکی از دو شبکه‌ی زنجیره‌ی هوشمند بایننس یا اتریوم پشتیبانی می‌کند.

راه حل:

برای بازگرداندن وجوه به کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی می‌کند، باید به کلید خصوصی خود دسترسی داشته باشید.

3. شما توکن‌هایتان را اشتباها به یک کیف پول یا صرافی ارز دیجیتال دیگر ارسال کرده‌اید.

راه حل:

از ارائه‌دهنده‌ی کیف پول یا بخش خدمات مشتری صرافی مورد نظر کمک بخواهید. با این حال شاید بازیابی وجوه شما امکان‌پذیر نباشد.

قبل از ادامه‌ی کار و بررسی راه‌حل‌های موجود، لازم است بدانید که دقیقا چه اتفاقی افتاده‌است تا از بروز شرایط مشابه در آینده جلوگیری کنید.

تفاوت توکن‌های BEP-20 و ERC-20 چیست؟

استانداردهای توکن ERC-20 و BEP-20، قوانین خاص و رهنمودهای فنی توکن‌ها را توصیف می‌کنند. این استانداردها نحوه‌ی انجام معاملات، واریز و برداشت ارز را مشخص می‌کنند. ERC-20 و BEP-20 نحوه‌ی تعامل یک توکن با کیف پول‌ها، پروژه‌ها و قراردادهای هوشمند مختلف را استاندارد سازی می‌کنند.

اگرچه این دو استاندارد در نحوه‌ی عملکردشان شباهت‌های زیادی دارند، اما ERC-20 منحصر به اتریوم و BEP-20 منحصر به زنجیره‌ی هوشمند بایننس است. به زبان ساده، BEP-20 و ERC-20 استانداردهای توکنی هستند که هر کدام در یک بلاک چین مختلف قرار دارند.

اگر شما یک ارز دیجیتال را در شبکه‌ی اشتباه ارسال کنید، ممکن است برای هدفی که شما در نظر دارید، قابل استفاده نباشد. به عنوان مثال، اتریوم ارسال‌شده به زنجیره‌ی هوشمند بایننس، در دپ‌ها (DApp) و قراردادهای هوشمند اتریوم قابل استفاده نخواهد بود.

زمانی که یک توکن BEP-20 / ERC-20 به بلاک چین اشتباه ارسال می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر یک توکن ERC-20 را به زنجیره‌ی هوشمند بایننس (BSC) و یا یک توکن BEP-20 را به اتریوم ارسال کنید، توکن ارسال شده در همان آدرس کیف پول در شبکه‌ی انتخاب شده قرار می‌گیرد. آدرس کیف پول BSC و اتریوم شما یکسان است و با یک کلید خصوصی یکسان قابل دسترسی است.

به عنوان مثال، اگر اتر را به BSC ارسال کنید، به صورت یک توکن BEP-20 متصل‌شده به اتر در آدرس کیف پول شما در BSC قرار می‌گیرد. در این حالت می‌توانید با استفاده از BscScan.com و وارد کردن شناسه‌ی تراکنش خود، وضعیت وجه واریز شده را مشاهده کنید. به همین ترتیب هنگامی‌که توکن‌های BEP-20 را اشتباها به شبکه‌ی اتریوم ارسال کردید، می‌توانید با وارد کردن شناسه‌ی تراکنش خود در Etherscan.io وجه واریز شده را بررسی کنید.

در شکل زیر (BscScan) فردی از طریق کیف پول بایننس خود، ارز اتریوم با استاندارد توکن ERC-20 را اشتباها به شبکه‌ی زنجیره‌ی هوشمند بایننس با استاندارد توکن BEP-20 فرستاده است. توکن ارسال‌شده اکنون به صورت اتریوم متصل شده به بایننس (Binance-Peg Ethereum)، در همان آدرس کیف پول در BSC نشان داده می‌شوند.

ارسال اشتباه توکن اتریوم به شبکه دیگر

خوشبختانه در این حالت ارز دیجیتال شما ناپدید نخواهد شد. تمام کاری که باید انجام دهید این است که ارز مورد نظر را به بلاک چین صحیحی که نیاز دارید، انتقال دهید. راه‌‌حل‌های زیر را بررسی کنید و گزینه‌ای که با شرایط شما مطابقت دارد را انتخاب کنید.



بازیابی وجه از کیف پولی که از هر دو شبکه‌ی BSC و اتریوم پشتیبانی می‌کند

شما برای پیدا کردن توکن‌های خود در کیف پولی که از هر دو بلاک چین پشتیبانی می‌کند، مشکلی نخواهید داشت. اگر نمی‌توانید ارز دیجیتال خود را ببینید، لیست سایر توکن‌ها (toggle list of tokens) برای هر شبکه را بررسی کنید.

به عنوان مثال، متامسک (MetaMask ) دکمه‌ای با نام Add Token دارد. این دکمه به شما امکان می‌دهد تمام سکه‌های موجود خود را مرور کنید.

قسمت اضافه کردن توکن در متامسک

اگر سکه‌ی مورد نظر را در این لیست مشاهده نکردید، باید قرارداد توکن مربوطه را در کیف پول خود وارد کنید. روش انجام این کار در ادامه‌ی مقاله توضیح داده خواهد‌شد.

اگر می‌خواهید توکن خود را به بلاک چین اصلی بازگردانید، دو گزینه دارید: پل بایننس (Binance Bridge) یا روش دستی.

پل بایننس (Binance Bridge)

پل بایننس ابزاری ساده برای تبدیل دارایی‌های شما بین بلاک چین‌های مختلف است. شما تنها باید متامسک یا کیف پول زنجیره‌ی بایننس (Binance Chain Wallet) را متصل کرده و آنچه را می‌خواهید منتقل کنید انتخاب کنید. به این نکته دقت کنید که برای پرداخت هزینه‌های گس زنجیره‌ی هوشمند بایننس به بایننس کوین (BNB) و برای پرداخت هزینه‌های گس بلاک چین اتریوم، به اتر نیاز خواهید داشت.

منوی بایننس بریج

تبدیل دستی برای بازیابی ارزهای دیجیتال

برای تبدیل دستی توکن، باید ارز دیجیتال خود را به بایننس ارسال کنید. شبکه‌ی واریز در کیف پول اسپات بایننس شما، باید با بلاک چین توکن شما، مطابقت داشته باشد. پس از اینکه وجه واریز شده به کیف پول بایننس شما وارد شد، می‌توانید آن را به کیف پول خارجی خود ارسال کنید.

به عنوان مثال ما در اینجا اتریومی‌که اشتباها به شبکه‌ی BSC ارسال شده‌است را دوباره به اتریوم با استاندارد توکن ERC-20 تبدیل خواهیم کرد. کیف پولی که وجه خود را از آن ارسال می‌کنید، باید برای پرداخت هزینه‌های گس، بایننس کوین (BNB ) داشته باشند.

1. در صفحه‌ی برداشت بایننس، ارز دیجیتال اتر و شبکه‌ی برداشت BEP-20 (زنجیره‌ی هوشمند بایننس) را انتخاب کنید. در صورتی که اتر خود را به یک شبکه‌ی اشتباه واریز کنید، بایننس نمی‌تواند وجوه شما را بازیابی کند.

انتخاب شبکه اسمارت چین

2. پس از بازگشت اتر به حساب بایننس، مجددا در صفحه‌ی برداشت کریپتوی بایننس، ارز دیجیتال اتر و شبکه‌ی برداشت ERC20 را انتخاب کرده و بدین صورت آن را به توکن ERC-20 تبدیل کنید.

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

انتخاب اتریوم بایننس

اکنون اتریوم شما به یک بلاک چین درست در کیف پول خارجی شما منتقل خواهد شد.

بازیابی وجوه در کیف پولی که تنها از یکی از دو شبکه‌ی BSC یا اتریوم پشتیبانی می‌کند

در این شرایط برای بازیابی توکن‌های خود، باید کلید خصوصی کیف پول خود را در کیف پول جدیدی که از هر دو بلاک چین پشتیبانی می‌کند، وارد کنید. بسته به نوع این کیف پول، ممکن است بتوانید از عبارت بازیابی به جای کلید خصوصی استفاده کنید.

وارد کردن کلید خصوصی

هنگامی‌که کلید خصوصی یک کیف پول را در یک کیف پول دیگر وارد می‌کنید، می‌توانید به بودجه‌ی مربوط به آن کلید خصوصی دسترسی پیدا کنید. البته وارد کردن کلید خصوصی یک کیف پول در کیف پول دیگر، وجه را به کیف پول دوم ارسال نمی‌کند. بلکه تنها باعث می‌شود که کیف پول شما از طریق یک برنامه‌ی دیگر قابل دسترسی باشد. توجه داشته باشید که کیف پول‌های حضانتی (مانند کیف پول صرافی‌ها) معمولاً از این حالت پشتیبانی نمی‌کنند، زیرا این کیف پول‌ها کلید خصوصی در اختیار شما قرار نمی‌دهند.

کیف پول‌هایی که به این منظور استفاده می‌شوند عبارتند از متامسک (Metamask)، تراست والت (Trust Wallet)، مس والت (Math Wallet)، سیف پال (SafePal) و توکن پاکت (TokenPocket) است.

در مثال زیر از افزونه‌ی گوگل کروم متامسک برای بازیابی اتریومی‌که به طور تصادفی به BSC ارسال شده، استفاده شده‌است.

ارزهای دیجیتال خود را بازیابی کنید

1. کیف پول متامسک خود را باز کنید و اگر ندارید، کیف پول جدیدی ایجاد کنید. نسخه‌ی اندروید (Android) و آی او اس (iOS) متامسک نیز در سایت متامسک موجود هستند.

2. اگر شما در حال ایجاد یک حساب جدید در متامسک هستید، گزینه‌ای دراختیار شما قرار می‌دهد که از طریق آن عبارت بازیابی کیف پول قدیمی‌خود را وارد کنید.

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

صفحه اول متامسک

3. اما اگر یک حساب کاربری در متامسک دارید، کافیست افزونه‌ی متامسک در گوگل کروم را باز کرده و سپس بر روی پروفایل خود در سمت راست بالا کلیک کنید.

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

اکانت متامسک

4. روی وارد کردن حساب یا Import Account کلیک کنید و سپس کلید خصوصی کیف پولی که ارز خود را اشتباها به آن ارسال کرده‌اید را وارد کنید. سپس روی Import کلیک کنید. همچنین در صورت داشتن یک فایل JSON، می‌توانید آن را آپلود کنید.

5. در مرحله‌ی بعدی، باید شبکه‌ی BSC را به صورت دستی به حساب متامسک خود اضافه کنید. روی پین افزونه‌ی متامسک در گوگل کروم کلیک کرده و سپس بر روی منوی کشویی شبکه در وسط صفحه کلیک کنید. سپس بر روی Custom RPC در پایین لیست کلیک کنید.

انتخاب شبکه اتریوم

6. برای اینکه متامسک اجازه‌ی دسترسی به زنجیره‌ی هوشمند بایننس داشته باشد، باید جزئیات مورد نیاز را اضافه کنید. این جزئیات شامل یک URL تماس از راه دور (RPC) است. این URL به متامسک امکان می‌دهد تا اطلاعات مربوط به بلاک چین BSC را درخواست کرده و سپس درخواست انجام معامله را ارسال کند.

اطلاعات زیر را در قسمت‌های مربوط به خود پر کرده و در پایین صفحه بر روی Save کلیک کنید.

Network Name: BSC Mainnet
New RPC URL: https://bsc-dataseed1.binance.org/
ChainID: 56
Symbol: BNB
Block Explorer URL: https://bscscan.com/

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

وارد کردن دستی اطلاعات شبکه

7. اکنون قرارداد توکن صحیح را به کیف پول متامسک خود اضافه کنید. این مرحله، به کیف پول پشتیبانی‌کننده از استاندارد BEP-20 اجازه می‌دهد تا توکن از دست رفته را اسکن کند. می‌توانید لیستی از توکن‌ها و قراردادهای توکن را در BscScan پیدا کنید. برای ارسال اتر با استاندارد ERC-20 به BSC، بر روی توکن اتریوم متصل شده به بایننس یا Binance-Peg Ethereum Token کلیک کنید تا قرارداد توکن خود را پیدا کنید.

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

انتخاب توکن اتریوم در شبکه-بایننس

8. برای آماده‌سازی مرحله بعدی، قرارداد توکن را کپی کرده و قسمت Decimals را یادداشت کنید.

وارد کردن اطلاعات شبکه

9. سپس از منوی کشویی BSC Mainnet را انتخاب کرده و بر روی Add Token و سپس Custom Token کلیک کنید.

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

اضافه کردن توکن به متامسک

10. آدرس قرارداد توکن (Token Contract Address)، نماد توکن (Token Symbol) وDecimals of Precision را وارد کنید. در مثال ما، این موارد برای اتریوم عبارتند از:

Token Contract Address: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8
Token Symbol: ETH
Decimals of Precision: 18

برای تأیید بر روی Add Tokens کلیک کنید.

نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند

موجودی توکن

11. اکنون باید توکن‌های اتریوم گمشده‌ی خود را در موجودی کیف پول خود مشاهده کنید. از اینجا، شما می‌توانید این توکن‌ها را به آدرس کیف پول BEP-20 حساب بایننس خود ارسال کنید. در صورت تمایل می‌توانید برای تبدیل توکن خود به ERC-20، از پل بایننس به همراه متامسک استفاده کنید.



بازیابی وجوه از یک کیف پول یا صرافی حضانتی

اگر می‌خواهید وجوه خود را از صرافی یا کیف پولی که از BEP-20 پشتیبانی نمی‌کند پس بگیرید، باید با ارائه دهنده‌ی کیف پول حضانتی مورد نظر تماس بگیرید.

برخی از ارائه دهندگان کیف پول حضانتی، ممکن است در ازای پرداخت هزینه به شما کمک کرده یا به شما امکان دسترسی به کلیدهای خصوصی خود را بدهند. سپس می‌توانید این کلید خصوصی را در یک کیف پول پشتیبانی‌کننده از BSC، وارد کنید. اما متاسفانه اکثر آنها مخصوصا صرافی‌ها، قادر به ارائه کلید خصوصی به شما نیستند.

اگر بلاک چین یک توکن را اشتباه انتخاب کرده و آن را به حساب بایننس خود واریز کنید، بایننس نمی‌تواند در بازیابی این توکن‌ها به شما کمک کند.

سخن نهایی

انتخاب شبکه‌ی انتقال صحیح یکی از مشکل‌ترین قسمت‌های برداشت ارز دیجیتال از بایننس است. البته در صورتی که اطلاعات خود را افزایش دهید و دقت بیشتری به خرج دهید، هرگز بیت کوین یا اتریوم خود را به شبکه‌ی اشتباه ارسال نخواهید کرد. در صورت بروز این مشکل در بیشتر موارد و استفاده از یک کیف پول استاندارد، ارزهای دیجیتال شما امن بوده و با کمی‌تلاش قابل بازیابی خواهد بود.

مطالب مرتبط
کیف پول بلاکچین چیست و چگونه کار می کند
معامله با فرکانس بالا چیست؟ چگونه می‌توان این شیوه معامله را در بازار ارزهای دیجیتال به کار بست
صرافی ارز دیجیتال والکس
فرستادن دیدگاه
 • مهدی
  3 هفته پیش پاسخ

  سلام لطفا راهنمایی مکنید من ۵۰۰۰ تتر از باینس باشبکه20
  زدم نوتبیکس که پشتیبانی نمیکنه ایا بازیابی میشه کرد BEp

 • مهدی
  3 هفته پیش پاسخ

  من ۵۰۰۰ از بایننس با شبکه که BEP20زدمنوبیتکس میشه بازیابی کرد

  • رضا باغانی
   3 هفته پیش پاسخ

   وقتتون بخیر این راهنما در مورد ارزهای ارسال شده بین BSC و اتریوم هست. در صورت ممکن بودن بازیابی ارزهای ارسال شده بین BSC و BC راهنما را در اسرع وقت منتشر خواهیم کرد.

 • ما را دنبال کنید
  ویدیو کلیپ های آموزشی
  ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
  فیلم آموزش بایننس
  ویدیوی آموزشی تتر Tether
  ویدیوی آموزشی مونرو Monero
  آینده ارز دیجیتال کاردانو
  ترید و سرمایه گذاری
  معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس
  یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
  معاملات اسپات و مارجین
  ارز دیجیتال برگر BURGER توکن صرافی غیرمتمرکز برگرسواپ BurgerSwap چیست؟
  معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟