قیمت بیت کوین
1,444,872,844تومان
55,451.00دلار
0.71
قیمت اتریوم
60,185,723تومان
2,311.08دلار
8.75
قیمت بایننس کوین
15,346,563تومان
588.82دلار
17.93
قیمت ریپل
36,745تومان
1.41دلار
10.40
قیمت تتر
26,054تومان
1.00دلار
0.02
خانه  »  آموزش  »  اینفوگرافیک  »  اینفوگرافیک چگونه امنیت ارزهای دیجیتال خود را تامین کنیم؟

اینفوگرافیک چگونه امنیت ارزهای دیجیتال خود را تامین کنیم؟

اینفوگرافیک
سعید درویشی
1399/12/22
۰
اینفوگرافیک امنیت ارزهای دیجیتال

اینفوگرافیک چگونه امنیت ارزهای دیجیتال خود را تامین کنیم؟ کریپتوکارنسی‌ها ضمن جذابیتی که برای سرمایه گذاری دارند، دغدغه‌‌‌های فراوانی نیز دارند. در چند سال اخیر هک کریپتوکارنسی‌ها و سرقت دارایی‌‌‌های مردم از کیف پول‌ها و حتی صرافی‌ها افزایش یافته است. پس بایستی چه کاری انجام دهیم که امنیت ارزهای دیجیتال خودمان را تامین کنیم؟

اینفوگرافیک چگونه امنیت ارزهای دیجیتال خود را تامین کنیم؟

در توضیحات قبلی که در نوشته‌‌‌های پیشین ارائه شد درباره امنیت ارزهای دیجیتال و راه‌‌‌های ایجاد این نوع امنیت نوشتیم.

اولین مرحله در تامین امنیت ارزهای دیجیتال، ایمن کردن ایمیل شماست. توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان از یاهو استفاده نکنید چون در سال‌‌‌های قبل نشان داده که به هیچ عنوان ایمن نیست. سعی کنید از سرویس جیمیل یا مایکروسافت برای ایمیل‌‌‌های شخصی استفاده کنید.

از کد ورود دو مرحله ای در سرویس‌‌‌های ایمیل بهره ببرید تا محیط ایمیل شما کاملا امن شود.

دومین نکته این است که از صرافی‌‌‌های معتبر کریپتوکارنسی برای انجام معاملات خودتان بهره ببرید. بسیار دیده شده است که صرافی‌‌‌های گمنام در چندماه اول فعالیت شان هک شده اند و یا کلاهبرداری کرده اند. بنابراین بهتر است که با صرافی هایی کار کنید که بیش از یکسال از فعالیت آنها می‌گذرد و همچنین دارای گردش مالی مناسبی در بازار هستند. گرفتن اطلاعات در رابطه با صرافی‌ها در وب سایت‌‌‌های مشهوری مثل کوین مارکت کپ coinmarketcap و همچنین کوین گکو Coingecko موجود است.

اینفوگرافیک چگونه امنیت ارزهای دیجیتال خود را تامین کنیم

اینفوگرافیک چگونه امنیت ارزهای دیجیتال خود را تامین کنیم

استفاده از کد ورود دو مرحله ای در کیف پول و صرافی ها

نکته مهم بعدی در تامین امنیت ارزهای دیجیتال خودمان این است که حتما از کد ورود دو مرحله ای در کیف پول و یا صرافی‌ها استفاده کنیم. به یاد داشته باشید که حتما کد بک آپ ورود دو مرحله ای را در جایی مطمئن یادداشت کنیم که در صورت گم شدن و یا به سرقت رفتن تلفن همراه بتوانیم آن را مجدد بر روی یک تلفن همراه دیگر بازیابی کنیم.

معروف ترین کد ورود دو مرحله ای خدمات گوگل آتانتیکیتور Google Authenticator است که توسط اغلب صرافی‌ها و کیف پول‌ها پشتیبانی می‌شود و همچنین رایگان است.

استفاده از کد ورود دو مرحله ای بصورت ارسال پیامک نیز از دیگر راه‌‌‌های ایمن کردن حساب شما در کیف پول و صرافی‌ها است. البته بدلیل تحریم کاربران ایرانی در اغلب صرافی‌‌‌های کریپتوکارنسی این راه در داخل ایران کمی‌با ریسک همراه است. همچنین اپراتورهای داخلی ایران نیز در برخی مواقع دچار اختلال دریافت پیامک از خارج از کشور می‌شوند که می‌تواند موجب سردرگمی‌شما شود.

نکته بسیار مهم در این اینفوگرافیک این است که مراقب حملات فیشینگ باشید

حملات فیشینگ phishing چیست؟ فیشر (مهاجم) یک صفحه وب سایت جعلی شبیه به وب سایت اصلی کیف پول‌ها یا صرافی‌ها ایجاد می‌کند و از طرق مختلف (مانند ایمیل) کاربران را به آن صفحه، هدایت می‌کند.

پس از ایجاد اعتماد، از آنها می‌خواهد که اطلاعات محرمانه خود را در آن صفحات وارد نمایند. به عنوان مثال هکر برای فیشینگ صرافی بایننس یک دامنه اینترنتی به جز دامنه‌‌‌های اینترنتی رسمی‌صرافی بایننس مثل: binance.XXX درست می‌کند و با جلب اعتماد از کاربران اطلاعات مهم ورود به صرافی را از آنها اخذ می‌کند. سپس اقدام به خالی کردن حساب می‌کند.

این روش جزو متداول ترین روش‌‌‌های هک کیف پول‌ها و صرافی‌ها است. بنابراین اگر کیف پول دارید سعی کنید که کلید خصوصی خودتان را جایی وارد نکنید و همچنین آنها را جایی مطمئن یادداشت کنید و اگر از خدمات صرافی‌ها استفاده می‌کنید حتما کد ورود دو مرحله ای را فعال کنید تا از حملات فیشینگ در امان باشید.

استفاده از کیف پول‌‌‌های سخت افزاری

استفاده از کیف پول‌‌‌های سخت افزاری مانند: لجر نانو اس، ترزور، لجر نانو اکس

می‌تواند امنیت ارزهای دیجیتال شما را صد در صد تامین کند. باور کنید یا نکنید ولی هک کردن کیف پول‌‌‌های سخت افزاری غیرممکن است چون بصورت آفلاین عمل می‌کنند.

همچنین به جز یک سخت افزار، یک برنامه نرم افزاری نیز همزمان اجرا می‌شود، بنابراین برای اینکه هکر بتواند حساب شما را خالی کند بایستی به هر دوی آنها دسترسی داشته باشد که امکان پذیر نیست مگر آنکه هکر یکی از نزدیکان شما باشد که به کیف پول سخت افزاری شما دسترسی کامل داشته باشد.

پس اگر قصد سرمایه گذاری مبالغ هنگفت در کریپتوکارنسی را دارید حتما از کیف پول‌‌‌های سخت افزاری استفاده کنید. هرچند که ترید کردن در آنها امکان پذیر نیست ولی میتوانید کم کم از کیف پول سخت افزاری در داخل صرافی‌ها تزریق کنید و سود خودتان را هم از صرافی‌ها بلافاصله برداشت و به کیف پول سخت افزاری منتقل کنید.

امنیت کامپیوتر و موبایل خودتان را تامین کنید

به هر حال در صورتی که از کیف پول یا صرافی برای دارایی‌‌‌های دیجیتال خودتان استفاده می‌کنید، یا از طریق کامپیوتر شخصی و یا از طریق موبایل به آنها دسترسی دارید.

سعی کنید تا جای امکان از کامپیوترهای متفرقه مثل کافی نت یا کامپیوترهای دانشگاه و …. جهت اتصال به کیف پول یا صرافی استفاده نکنید.

در این اینفوگرافیک همانطور که در شکل نیز مشخص است گوشزد کرده ایم که از دانلود فایل‌‌‌های غیر رسمی‌روی کامپیوتر خودداری کنید. امنیت موبایل یا کامپیوتر شخصی خودتان را قبل از اتصال تامین کنید و از دانلود فایل‌‌‌های کرک شده و متفرقه پرهیز کنید. سعی کنید از برنامه‌ها و نرم افزارهای رسمی‌در موبایل و کامپیوترشخصی استفاده کنید.

این بود توضیحات مختصری از اینفوگرافیک تامین امنیت ارزهای دیجیتال.

بعنوان سخن پایانی این مقاله بایستی عرض کنیم که تنها خود شما هستید که میتوانید در تامین امنیت به خودتان کمک کنید. سعی کنید دانش خودتان را در این زمینه افزایش دهید تا طعمه افراد سودجو و فرصت طلب نشوید.

می‌توانید سوالات خودتان را در زمینه تامین امنیت ارزهای دیجیتال از ما بپرسید. دیدگاه‌‌‌های پایان مقالات وب سایت و همچنین بخش کامنت‌‌‌های کانال تلگرام بیت پارس آماده پذیرش سوالات شماست.

مطالب مرتبط
معامله‌گران یا تریدرها ی ارزهای دیجیتال در ارتباط با شرایط معاملاتی چه اصطلاحاتی را باید بدانند
ارز فیات در برابر ارز دیجیتال، آینده سیستم های مالی جهانی را کدام شکل خواهد داد؟
موارد استفاده از بلاکچین: تکنولوژی بلاکچین به غیر از امور مالی چه کاربردهایی دارد
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
صرافی رمزنگاری کوین بیس (Coinbase) + راهنمای کامل ایجاد حساب کاربری
ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟